Личността във връзката

  • 8 948
  • 147
  •   1
Отговори
# 90
  • Бургас
  • Мнения: 3 596
А мислите ли,че прекалената свобода или прекаленото обсебване кара хората да поглеждат встрани?
Още в началната фаза на някои връзки, когато емоциите са по-силни, може и по-капсуловани истории да има, но липсата на свобода и лично пространство винаги е пагубно. Рядко двамата партньори са си дотолкова  самодостатъчни, един тип хора са, че нямат нужда от бурни странични контакти или интензивно комуникиране с други хора. Те си попадат в тяхната реалност и си обменят емоции само между двамата /определено с млади хора трудно се случва/.  Свободата във връзката  е много важна, защото всяко усещане на ограничаване, задушаване  автоматично настройва притисканият за бягство  или отхвърляне. В този ред на мисли "прекаленото обсебване" може и кара хората да поглеждат встрани или по-точно да търсят отново усещането да свобода, автономност  и еманципация. Връзки, които просъществуват в условия на ограничаване са "болни" връзки на основата на взимоизгода, личностни дефицити или др. дисфункции. Няма такова нещо като прекалено свобода в двойката. Ако на другия се счита "прекалена", значи се разминават по идеята си за връзка, тип обвързване или концепция за това какво е свобода във връзката. Двустранното  усещане: "Аз съм свободен, но избирам пак теб" е водещо в хармоничните двойки.

# 91
  • София
  • Мнения: 13 477
Това с приятелката на Вервам ми звучи като обсебване. Няма как да са вечно заедно, ако си имат доверие.
Ние реално сме заедно през по-голяма част от денонощието, но ми е прекалено това да се влачим по срещите на класа на другия или той да ходи с мен по моловете, когато органически не ги понася и стъпва там само за кино. Или пък аз да се лиша от обяд с приятелка, защото той има служебен обяд с клиент. Или пък единият да има сериозни ангажименти и другия да лиши децата от уикенд на чист въздух, чакайки вкъщи като затворник.
Дори в чужбина съм ходила на екскурзия с моите родители и с двете големи дъщери. Съпругът ми пък отиде за последната й кръгла годишнина с майка си на почивка в чужбина - само двамата, без свекъра, без мен и децата. Почивките и вечерните излизания предпочитаме да са ни съвместни, но за толкова години се е случвало единият да си остане у дома, а другият да иде някъде. Може да не е повече от 10 пъти сумарно, но не е било драма. Съпругът ми ходи на бокс и аз определено не се виждам в залата за тренировки. Купони до сутринта никога не сме обичали. Ние сме си поспаливи и предпочитаме да станем рано и цял ден да сме в движение, но вечер да си легнем по-рано. Рядко стоим след 22:30 ч. в делнични дни. Вечерните ни излизания от години са със семейни приятели на по питие или хапване и питие и най-често са петък вечер или неделя следобед. Само за хубави концерти правим изключение.

# 92
  • Мнения: 5 061
Наскоро съфорумка даде пример в една друга тема,че познавала двойка,в която когато единия се разболее и излезе болничен,и другия си взима отпуска.За да са били заедно вкъщи....Направо не ми се вярва,но хора има всякакви.
А иначе какво мислите за прословутата максима-"Противоположностите се привличат"?
Понеже тук се говори за различен тип хора или за еднакви характери.
Ние с мъжа сме противоположности в доста отношения,но като емоционалност сме доста еднакви.Не знам как точно да го опиша.
Коя връзка според вас би била по-успешна?

# 93
  • София
  • Мнения: 13 477
Успешни връзки обикновено са между хора от "една черга" - т.е. сходен произход, възпитание, среда, възгледи и т.н. Характерите може да са различни, емоционалността също, но да са с еднакви разбирания, за да не дърпа всеки чергата към себе си. И да са готови на компромиси.

# 94
  • Мнения: 5 061
Ох,това с компромисите ми е много трудно Sad
От дете съм си така-трудно,да не кажа че е направо невъзможно да преглътна себе си.
Винаги съм искала да го изкореня от характера ми,но за сега едвам се получава.
То и за това не мога да се прибера сама,когато ми се спи.Толкова ще се нервирам като си легна,че няма да мога да мигна изобщо... Grinning

# 95
  • Мнения: 2 127
А иначе какво мислите за прословутата максима-"Противоположностите се привличат"?
За мен не действа - не се сработвам добре с хора, които не са на моя акъл и с различни разбирания от моите. Това важи за всякакви отношения, не само за любовните. И тъкмо защото не мога да преглътна себе си, а не мога да очаквам и от другата страна да го прави постоянно, предпочитам някого, с когото дори да има някакви неразбирателства, те няма да са продиктувани от абсолютно противоположни възгледи.

# 96
  • Мнения: 46 565
Нямам добри примери за семейства от противоположни характери. Дори някои да са останали заедно е с цената на много мъка и депресии за единия от тях.
Наскоро съфорумка даде пример в една друга тема,че познавала двойка,в която когато единия се разболее и излезе болничен,и другия си взима отпуска.За да са били заедно вкъщи....Направо не ми се вярва,но хора има всякакви.
Аз познавам и такива, които не живеят заедно. Изключения колкото искаш, щом им харесва, защо не Simple Smile не е моя работа да гледам как живеят и да им се присмивам или да ги съжалявам. Щом при тях това работи и им носи удовлетворение, какво харесвам аз или Пешо и Марийка е без никакво значение Simple Smile от друга страна може всички да живеят по определен начин, ако на мен не ми харесва, това не би имало никакво значение.
Затова не гледайте как живеят другите, живейте, както на вас ви харесва и всичко ще е наред.

# 97
  • Мнения: 5 061
Така е,съгласна.Дразни ме единствено,когато другите се опитват да си наложат своя стереотип.Не само за връзката,като цяло...

# 98
  • София
  • Мнения: 28 781
Така е,съгласна.Дразни ме единствено,когато другите се опитват да си наложат своя стереотип.Не само за връзката,като цяло...

Оооо, да. Особено напоследък това налагане все повече ме дразни и не мога да го търпя.

Относно противоположностите съм скептична. Дори и да се привлекат, не вярвам, че ще оцелеят заедно дълго.

# 99
  • Мнения: 5 061
Така е,съгласна.Дразни ме единствено,когато другите се опитват да си наложат своя стереотип.Не само за връзката,като цяло...

Оооо, да. Особено напоследък това налагане все повече ме дразни и не мога да го търпя.

Относно противоположностите съм скептична. Дори и да се привлекат, не вярвам, че ще оцелеят заедно дълго.

Зависи за кое са противоположности и в кое си приличат.Ако са еднакво твърдоглави ,инати и неотстъпчиви,това не би била добра комбинация Grinning

# 100
  • София
  • Мнения: 28 781
Мда, така е. Аз съм проклетия и инат, ако и мъжът ми беше такъв, отдавна щяхме да сме се разделили.

# 101
  • Мнения: 46 565
Така е,съгласна.Дразни ме единствено,когато другите се опитват да си наложат своя стереотип.Не само за връзката,като цяло...
Кои са тези други? Като изключим темите тук, в които някой пита нещо, навън никога не ми се е случвало някой да ме спре и да ми каже - вие защо така правите. Пък и да каже, затапваш го, че си е ваша работа и готов.

# 102
  • Мнения: 1 447
Свободата е липса на вериги. Свободата обаче не означава всеки да прави каквото си иска. Ако е така, то няма връзка, или има формална.
Най-хубавото в съвместния живот е радостта от прекарването на свободното време с половинката си. На кафе, на плаж, на театър, на гости, на по салатка...

Напълно споделям това мнение!

# 103
  • Мнения: X
Скрит текст:
Това си е решение на двойката, както за някои е проблем да не се излиза заедно, така за другите обратното.
Но когато двамата искат 2 различни неща, примерно мъжът ти иска да излизате винаги заедно, ти не, тогава нещата стават сложни и единият трябва да живее живота на другия. Привидно се съгласява, но вътрешно се тормози и след време това избива в една или друга посока, обикновено с развод. Затова лично аз не бих рискувала да създавам семейство с такива сериозни различния, познавам се и няма да се получат добре нещата. А по-добре преди да има деца...
Прилича ми на проблем с комуникацията. Най-малко. Може да се реши, но и двете страни трябва да знаят какво наистина искат.
Скрит текст:
МС е есктоверт, аз съм интроверт. Активният му период е деня, моят е нощта. За мен повече от трима са навалица, той няма проблем бройката. Аз не обичам гости вкъщи, на него му е приятно да е домакин. Аз не понасям семейните събирания, той много им се радва. Говорили сме навремето, разбрали сме се кое как и различията ни не са проблем.
Не винаги проблема е комуникацията....Аз никога не съм имала проблем да заявя ясно какво искам, какво очаквам.И да не се съгласявам на нищо по-малко.Например:никаква комуникация няма да ме накара да седя с мъж, за когото е в реда на нещата да излиза сам 2-3 пъти седмично и да запива до сутринта.Такъв няма шанс дори да ми е гадже....
Затова съм "ЗА" да се събират хора със сходни разбирания за начин на живот, почивка, срещи.Така търканията са минимални и няма "борба за връзката", тя си върви от само себе си като "по вода".

# 104
  • Мнения: 5 061
Така е,съгласна.Дразни ме единствено,когато другите се опитват да си наложат своя стереотип.Не само за връзката,като цяло...
Кои са тези други? Като изключим темите тук, в които някой пита нещо, навън никога не ми се е случвало някой да ме спре и да ми каже - вие защо така правите. Пък и да каже, затапваш го, че си е ваша работа и готов.

Дори не намирам смисъл да отговарям каквото и да е на подобни хора,но винаги има такива.Приятелки са ми разказвали "със съжаление" за други общи познати колко ужасно е как излизат поотделно,че единия имал един живот,другия друг и някакви такива.Нищо,че хората са щастливи Grinning

Amour*
ако обикнеш този човек,не би ли ходила с него по тези събирания?

Общи условия

Активация на акаунт