Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? Тема 11

  • 45 274
  • 779
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 6 010
Стискаме палци да попаднете на хора!
И ние скоро ще търсим наематели за едно жилище и тръпки ме побиват...

# 721
  • Мнения: 9 150
Румка, късмет ти желая. То колкото и да гледате си е на късмет.
Вярно, че парите са много и накуп, но пък правилно си решила. Сега не стига за нищо тези пари за оправяне и погасяване на сметки, освежаване или подменяне на счупено и развалено. Вярно, че и у нас си развалям ел.уреди, изхабява се и при съвестно ползване, но...си личи кога е от немарливост или от старост.
То и аз мисля вече да го давам. Не става и така да стои , дохода ни е нисък и без това. Чакам от Виденов мебелите да дойдат дето поръчах да допълня, оправила съм го и освежила колкото можах и ...не знам, страх ме е , не ми се дава, ама....
Дано попаднете на читави хора, не може все да сме каръци.

# 722
  • Мнения: 295
Никак не ми изглежда нормално справедливо мнението на повечето от наемодателите и сметките им:
"Предишните ми оставиха мизерия и неплатени сметки, толкова пари похарчих за оправяне на жилището, че ще искам по-голям наем и депозит от новите"

Някак не е правилно да се търси компенсация от новия наемател, че старият е бил лош.

# 723
  • Мнения: 5 234
Правилно-неправилно, по-добре е човек да се поучи от грешките си, иначе би бил глупав и наивен.

# 724
  • Бургас
  • Мнения: 6 113
И аз съм с два депозита. Наемателите си го знаеха от самото начало. Никой не се е съпротивлявал. Брокерката ме предупреди, че два депозита били "екзотика" за Бургас, да не съм гледала как е в София. Казах й, че ще търси наематели, които да се съгласят на два депозита и точка. Който не ще - имоти много.

Досега не съм взимала два депозита, но не го приемам за компенсация. Не съм имала проблеми с наематели досега (винаги са били на 1 депозит), но за ново жилище, с нови уреди и мебели, прецених, че ще постъпя така.

# 725
  • Мнения: 18 639
Два депозита вече се налагат и заради инфлацията - днес това е една сметка за ток плюс един матрак или уред за смяна да речем. Преди години един стигаше за ток\тец плюс още нещо, вече не е така.

# 726
  • София
  • Мнения: 6 010
Никак не ми изглежда нормално справедливо мнението на повечето от наемодателите и сметките им:
"Предишните ми оставиха мизерия и неплатени сметки, толкова пари похарчих за оправяне на жилището, че ще искам по-голям наем и депозит от новите"

Някак не е правилно да се търси компенсация от новия наемател, че старият е бил лош.

Двата депозита не са компенсация и нямат нищо общо предишните наематели.

На Вас ако непрекъснато Ви разбиват жилището няма ли да си сложите по-хубава врата, да пуснете СОТ или да направите застраховка? И ако го направите това ще значи ли, че се "компенсирате" заради предишните обири? Не! Просто взимате мерки горчивия опит да не се повтори.

# 727
  • Мнения: 9 702
И аз съм за двата депозита. Да, доста пари са, ама наемът си е сериозна стъпка, не е като да отидеш на хотел - плащаш 200 лв и влизаш. Мисля, че тук в БГ много се подценява това да живееш под наем. Навсякъде в нормалните страни си е свързано с доста голяма инвестиция и доста задължения. Какъв ли смут ще настъпи ако и тук започнат да се искат препоръки и доказване на доход..

# 728
  • Мнения: 6 322
Двата депозита са "обица на ухото". Каква компенсация, да не са ми приход?! Това е парична гаранция. Бъркате ги нещата определено. Писва ми да ми разбиват апартамента, ремонтирам, съответно му покачвам стойността, защото не е със старо обзавеждане и мръсни стени, следва по-висока цена на наема и два депозита, които да обезпечат имуществото ми. Ако нищо не се случи - връщам пълния размер. Това не са мои пари, нито съм го докарала до там за чужди пари да си измислям щети, че да си ремонтирам после с тях и да отдам пак на по-висока цена, хайде стига....
Ми то да живееш под наем защо трябва да е евтино? Хората трябва да се научат, че живеенето под наем изисква заделени пари, които да стоят за обезпечение и за няколко наема. Как е като теглите кредит? Теглите и имате заделени пари за 5 вноски за ипотеката в случай, че останете без работа. Така и с наемите. Но факт, българите имат доста ниска финансова култура...

Последна редакция: чт, 18 окт 2018, 18:21 от drago_2008

# 729
  • Мнения: 5 643
Вие хазаите при една стагнация и спад на реалните доходи ще оревете форума, сега им е широко още на наемателите и не са пуснати новите инвестиционни жилища. Чакайте две години още и циркът ще е пълен.

# 730
  • София
  • Мнения: 16 111
Вие хазаите при една стагнация и спад на реалните доходи ще оревете форума, сега им е широко още на наемателите и не са пуснати новите инвестиционни жилища. Чакайте две години още и циркът ще е пълен.

Ами собственик съм и аз решавам на кого и при какви условия да дам моя имот.
Същото важи и за другата страна - те избират какво и на каква цена да наемат.
Ако желанието и възможностите се срещнат - екстра.
Ако се разминем - има и други предлагащи и желаещи.
Като чета наемодателите - повечето са хора с възможности, доказани и в други форумски теми.
Едва ли сме приритали точно за този доход.
Но пък и не сме Социални грижи, нали...

# 731
  • Мнения: 6 322
Вие хазаите при една стагнация и спад на реалните доходи ще оревете форума, сега им е широко още на наемателите и не са пуснати новите инвестиционни жилища. Чакайте две години още и циркът ще е пълен.
Говорите глупости! Има райони, където не се строи почти. Нито за продажба на жилища има оферти кой знае какви, нито апартаменти дето се отдават.
Аз не мога да разбера идеята на тези коментари и на тая драма. Ами решила сте да сте наемател, не да се закотвите някъде и да трупате пасиви от имота си, лошо няма в мобилността и свободата, която търсите. Какво Ви бърка кой какви условия поставя?! Затова на договора се слагат подписите на двете страни. Пък и ще се обосноваваме защо без животни, защо без цигари и тем подобни.
Едно е сигурно обаче, че все по-трудно ще става да се наемат жилища при условията от 1999 г.

# 732
  • София
  • Мнения: 6 010
Вие хазаите при една стагнация и спад на реалните доходи ще оревете форума, сега им е широко още на наемателите и не са пуснати новите инвестиционни жилища. Чакайте две години още и циркът ще е пълен.

Вие наемател или наемодател сте? И какво точно търсите да научите от темата? Ако имате да се оплаквате от наемодател - ок, давайте по същество!
На мен лично такива коментари ми се струват като от човек, който по цял ден люпи семки на пейката пред блока и си говори колкото да не заспи. Не виждам нищо смислено или градивно просто. Ако греша, моля да ме опровергаете!

При намаляване на доходите и наематели и наемодатели ще ореват форума. Факт!

# 733
  • Мнения: 9 702
Вие хазаите при една стагнация и спад на реалните доходи ще оревете форума, сега им е широко още на наемателите и не са пуснати новите инвестиционни жилища. Чакайте две години още и циркът ще е пълен.

Ами не мисля, че има наемодател, който да си мисли, че никога няма да има спад при наемите и да е много изненадан като това стане..
Иначе колкото и имоти да има на пазара ако това, което предлагаш, е добро, винаги ще има желаещи. Съвсем нормално е като жилището не е твое да имаш по-малко права в него.

# 734
  • Мнения: 2 200
И какво ще стае при спадане на реалните доходи? Хората ще решат, че ще живеят в колиби ли? Или че от големите градове ще се върнат в къщите на бабите си на село, за да са с нулев доход?

Оплаквам се, че вече имам проблеми покрай нашия освобождаващ се апартамент. Все още не сме пуснали официално обява, по идея на ММ споделихме с познати, съседи, колеги, че ще имаме свободно за наемане жилище. Говорих вече с 2 двойки (приятели на съседи), и двете го харесаха по снимки и местонахождение,  но сме се разбрали за огледи в началото на другия месец. Жилището е идеално за двойка  или за сам човек - типичен малък двустаен апартамент (холокухня и спалня), обзаведен за семейство/ двойка. Днес колега на ММ е проявил интерес,  отскоро се е преместил в града, жилището е на 200 м от местоработата му, държал да го наеме  и да си го дели с негов приятел. Първата ми реакция беше много импулсивна, въобще не мисля, че е добра идея да живеят там двама мъже, които не са в интимни отношения - как ще си делят помещенията? В първия възможен момент на някой ще му писне да спи на дивана в хола, всеки ще има нужда от негово си пространство с негови приятели, гаджета... Въобще не ми се връзва идеята да е ергенска квартира на двама мъже. ММ пък нещо не ми разбира доводите, нещо май се обиди, че не му оценявам усилията да ми помогне и да помогне на колегата си. Апартаментът е мой и аз взимам крайното решение, но аз вече имам проблем: или да угодя на ММ или да действам рационално, а двама мъже, на които обявеният наем им се струва  висок, надяват се поради познанството с ММ да не плащат депозит. За да не поставям ММ в неудобно положение, казах колегата му да се свърже с мен и да поставя условията си. Оттук нататък просто нямам полезен ход: или ще съм безчувствената кучка, която не иска да влезе в положение на хората, а ММ  - мъж под чехъл, който няма дума, или ще направя компромиси, които не искам (не съм оптимист за развитието). Ако пък избера други наематели, които не са читави, ММ може и да ми припомни, че той е имал "точните" хора.
Цялото това писане, за да затвърдя коментираното дотук: по-добре без познати.

Общи условия

Активация на акаунт