На каква възраст започва рахитът при бебетата?

  • 32 458
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понеже точно днес по друг повод гледах разни неща за рахита (от месеци се опитвам да открия откъде е дошла прословутата връзка бързо наддаване-заплаха от рахит, която е любима на бг-педиатрите и заради която се изписват безумни терапевтични за изявен рахит, а не профилактични дози вит.Д на огромно количество бебета - засега съм попаднала само на обратните данни, че рахита причинява задържане в растежа и ненаддаване Rolling Eyes), ето малко цитати:
Цитат
Children with vitamin D deficiency classically present soon after weight bearing age with bony abnormalities such as bowing of the legs, knock-knees, rickety rosary of the costo-chondral junctions, swelling of the ends of long bones, frontal bossing of the skull, and pathological fractures in severe cases, as well as poor growth, delayed dentition, and slow motor development.4,6 However, another group of children with vitamin D deficiency has been described, who present with symptoms of hypocalcaemia (neuromuscular irritability, including convulsions, tetany, and paraesthesia) with or without radiological evidence of rickets;5,7–11 it has been suggested that this is an early phase (stage 1) of vitamin D deficiency which usually occurs in young infants below 6 months of age.12 To date, there have been no studies to identify any differences between these two groups that might explain such contrasting presenting features.


Цитат
The diagnosis of rickets was based on a combination of clinical findings (bow legs, rickety rosary, bone pain or deformity, tetany, convulsions due to hypocalcaemia), radiological evidence, biochemistry results (raised alkaline phosphatase with or without raised PTH) or low serum 25-OHD level, with a positive response to treatment with oral vitamin D and calcium supplementation.


Досега обаче не съм чула у нас да се правят такива изследвания, преди да се предписват 4-8 капки вигантол дневно Rolling Eyes Та как се разбира само с поглед, че става въпрос за недостиг на вит.Д и за кой точно тип недостиг без всичките тези изследвания... newsm78 И как така всяко второ дете в БГ е с рахит, пък в целите Щати се тръшкат за 56 случая годишно... newsm78

# 16
  • Мнения: 147
Понеже точно днес по друг повод гледах разни неща за рахита (от месеци се опитвам да открия откъде е дошла прословутата връзка бързо наддаване-заплаха от рахит, която е любима на бг-педиатрите и заради която се изписват безумни терапевтични за изявен рахит, а не профилактични дози вит.Д на огромно количество бебета - засега съм попаднала само на обратните данни, че рахита причинява задържане в растежа и ненаддаване Rolling Eyes),

Досега обаче не съм чула у нас да се правят такива изследвания, преди да се предписват 4-8 капки вигантол дневно Rolling Eyes Та как се разбира само с поглед, че става въпрос за недостиг на вит.Д и за кой точно тип недостиг без всичките тези изследвания... newsm78 И как така всяко второ дете в БГ е с рахит, пък в целите Щати се тръшкат за 56 случая годишно... newsm78
Peace Peace Peace

# 17
  • Мнения: 1 181
ето ти линк към една стара моя тема. Дано ти помогне нещо.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=26389.msg511301#msg511301

# 18
  • Мнения: 1 181
А вярно ли е ,че ако бебето си върти много главичката това е признак за рахит?
Павел си въртеше главата, когато имаше рахит. Но само по себе си това не е признак.

# 19
  • Мнения: 1 680
Какво представялав това въртене на главичката - донато спи или като седи я върти?

# 20
  • Мнения: 46 535
Предприемайте някакви мерки само след кръвни изследвания!!!

Повечето симптоми при рахита се наблюдават и при новородени, които не са болни, но педиатрите директно започват с лекуването, без да са доказали болестта ...

Samsara, докато лежи, по-точно, докато спи, появява се плешиво петно на тила, но този признак не означава 100% рахит, това поведение не е ненормално и за здраво бебе, дъщеря ми без рахит, пак имаше плешивина на тила.

# 21
# 22
  • Мнения: 1 092
На моето бебе му се изпотяват ръчичките/дланите/ и стъпалата.Това признак ли е за рахит? newsm78

# 23
  • Мнения: 4 915
Не се поставя диагноза по единични признаци - потене, въртене, плешивина и т.н... Tired Всички тях ги има при абсолютно здрави бебета.

Педиатърът обикновено трябва да опипва тилните кости на черепа - при омекване и леко поддаване се установява начална фаза на рахит.

С кръвни изследвания и ренгенова снимка на китката на детето се установява 100%-тово наличието на рахит.

Обикновено нещата се оправят с увеличена доза Вит. Д, повече разходки на въздух и ежедневна гимнастика и масаж.

Повече инфо - тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=26389


# 24
  • Мнения: 2 865
Има и омекване на някой части на главата, както и на ръбовете на фонтанелата, по които педиатрите съдят за рахит.
Въртенето на главата моят син го правеше докато се унасяше да заспива.
Няма връзка рахита с теглото на бебето.
Много ми е чудно за какви слънчеви лъчи говорим, като масово се слагат най-силните слънцезащитни кремове, децата не се извеждат когато е най-силно слънцето, обикновено стоят на сянка а когато пък е по-хладно са облечени с панталонки и блузки.
Според мен много повече деца прекарват рахит отколкото се констатира.
Правят се и в БГ необходимите изследвания ако се отиде на специалист.

newsm78 И как така всяко второ дете в БГ е с рахит, пък в целите Щати се тръшкат за 56 случая годишно... newsm78
Личното ми мнение е че лекарите в САЩ просто са си наумили че няма рахит там и въобще го пропускат, но също така пресните млека и други продукти ги блъскат с вит. Д, калций и т.н.

# 25
Здравейте мами! Моето бебе е на 4 месеца и при месечната консултация педиатъра установи рахит. Увеличиха ни  на 8 капки , също така ни изписа и сироп съдържаш калций. Мисля че това е страшно много. Посъветвайте ме , ако някоя от вас е имала същия проблем.

# 26
да това е вярно за въртенето на главичката понеже се поти и много ги саби заради това я въртят.

Общи условия

Активация на акаунт