Успял родител?

  • 28 433
  • 643
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 18 736
Аз нямах никакъв шанс, ако не бях рискувала да започна бизнес. Просто щях да си кютам и да не съм постигнала практически нищо.

# 601
  • София
  • Мнения: 17 851
Това пък с воденето насам- натам за учене като еталон за успешност на родителя и умност на детето винаги ми е било чудно.
По- скоро е обратното. По- глупавите деца имат нужда да ходят на хиляда уроци, другите сме се справили повече от добре и без тях. Акъл не се налива, ако ще Нютон да ти води уроците.
Захапвайте, ако щете, няма да споря.

# 602
  • Мнения: 54 639
Така е. И така беше преди време, само изоставащите ходеха на уроци.
Сега обаче системата е такава, че не дава достатъчно знания, особено за кандидатстване, също и за сертификати. Жалко, но е така.

# 603
  • Мнения: 4 577
The Catcher in the Rye, дори и преди 20 г. беше невъзможно да се влезе в хубава специалност в Университета без курсове или уроци. Завършила съм една от най-елитните гимназии в София, имам награди от градски олимпиади по математика и физика и пак нямаше да се справя без курсове. За кандидатстване в гимназия - също. Сега София е двойно по-населена, нивото на обучение -  много по-ниско, а елитните гимназии са си същите с почти същите бройки за прием. Никакъв шанс дете да разчита само на наученото в училище, за да влезе.

# 604
  • София
  • Мнения: 17 851
TafTaf, не ми се даваха лични примери в конкретика..
Аз също съм завършила най- елитната (повръща ми се от този етикет) гимназия в София и то преди по- малко от 10г. Никога не съм ходила на уроци. Нито после за университет (въпреки че материалът се разминаваше сериозно), нито за сертификати.

Не мисля, че съм изключение, следователно намирам шансовете за абсолютно реални. И оставам на мнението си за обратнопропорционалната връзка между разнасянето по уроци и горния етаж.

Последна редакция: чт, 08 ное 2018, 19:23 от The Catcher in the Rye

# 605
  • Мнения: 54 639
Има и такива деца. Но са голяма рядкост. По-скоро родителите искат да се застраховат.

# 606
  • Русе
  • Мнения: 11 924
И аз си мисля, че се надценяват уроците. Помагат, ако не можеш да се справиш с предмета по една или друга причина- лош преподавател или недопадане на материята. Аз също не съм ходила на уроци и не съм се скъсала да решавам преди повече от 20 години. Ми изкарах 5.50 по математика и без МГ. Почти всички приети в тази специалност обаче бяха от МГта и нямаха също нужда от допълнителни уроци.

  За изказването, че родителите определяли съдбата на детето си, бих казала - по скоро твърдо НЕ. Много мога да пиша, ама не ща. Просто имам гигантски опит и наблюдения.

# 607
  • София
  • Мнения: 24 839
Има и такива деца. Но са голяма рядкост. По-скоро родителите искат да се застраховат.

Ми, не, децата ни не са глупави като цяло, но учебната система от една страна и вечно заетите и липсващи родители, от друга, не канализират интересите им, нито ги учат на самостоятелно мислене.
За второто си права- много по- лесно е да изкараш едни пари и да завлечеш чедото на няколко курса, че да му налеят в главата наготово.

# 608
  • Мнения: 54 639
Нищо не могат да му налеят, ако е тъпо.
Гоеоря, че училищния материал е недостатъчен за някои цели. И ако имаш момиче, е по-добре да се застраховаш. За момчетата е по-лесно, влизат с по-нисък бал.
Уточнявам, че става дума за големите градове, София, Пловдив, евентуално Варна. За другите няма смисъл.

# 609
  • Мнения: 3 865
Нали се сещаш колко много родители има, които изобщо не са съпричастни към ученето на децата си? Нито контролират нещо, нито карат детето да учи, нито го водят насам-натам по курсове, нито се вълнуват от висше образование. Е как децата на такива родители да се сетят, че трябва да учат?

Сега, ако майката набива канчето "учи, учи" и плаче по цели нощи, че детето не ще и не ще е друга работа, тогава явно детето не иска да учи. Но ако официалният анцуг, клюките, семките, цигарите с приятелки, алкохолът, мачът , пиянските гостита и търкането на лотарийни билети определят светогледа на родителите, как се предполага, че детето на 18 ще се сети да учи за ИТ, юрист или медик примерно?  

Не съм много сигурна че детето се влияе от родителите. Аз като от как ме помнят все уча и никакъв ефект - и трите не учат и не проявяват интерес. Поне 2 са що годе умнички и схватливи ама не съм ги видяла да учат или пишат домашно - в училище всичко си били напраили и ме отрезват. Големия поне съм го виждала да пише домашни ама горкия е гола вода - старае се ама ученето хич не му се удава - щак усещам че се комплексира заради това. Някои просто си не могат. Спортовете повече му се удават и съм го приела. Ако не става за нищо ще си го издържам цял живот и това е - не мога да оставя детето си да мре. Искам децата ми да са щастливи и да усещат че имат подкрепата ми и могат да разчитат на мен за всичко

# 610
  • Мнения: 18 736
Е как няма да става дете за нищо, ако не е с някакви реално големи дефицити???

# 611
  • Мнения: 30 802
Ами някои родители имат в главата си доста тясна картинка кое се води успех. Някакъв микс от професии, работещи с абстракции или професии, вписани в някаква система. И си мислят, че всичко извън тази схема е провал, малко стил "музикант къща не храни", въпреки че точно музикантите, ако са добри, гладни не остават, ама хич.

# 612
  • Мнения: 4 577
Това, което се учи в училище и това, което се изисква за изпити, са съвсем различни неща. Без някой да е показал на детето конкретни типове задачи или напр. какви са изискванията за писане на есе, без да се упражнява за бързина на конкретния тестови модел, просто няма шанс. В София за наистина елитните гимназии сигурно кандидатстват повече от 20 деца за едно място. Ако наистина не си много по-добър от останалите, нямаш шанс. Детето да е схватливо и да му върви ученето се подразбира от самосебе си и след това има нужда от специфично надграждане. Много ходят на курсове/уроци и пак не влизат, но не познавам нито един родител с прието дете, който го е оставил на подготовката в училище и на спорадична помощ вкъщи. Но това наистина излиза много от темата.

# 613
  • София
  • Мнения: 17 851
Няма нужда да викаме на черното бяло.
Типове задачи.. Математиката е логика. Учех коренно различни неща до 12ти клас от това, което беше на изпита.
Наистина излиза от темата, но съвсем глупави ги изкарахте децата. Сякаш всяко първо дете по уроци ходи, а не е точно така.
Е, след мен и моето поколение има още едно, де. Може още да са затъпяли.

# 614
  • София
  • Мнения: 38 697
Аз понеже сега уча почти същото като дъщерята, имаме една много здравословна конкуренция.😁

Спасителче, втория модул по мат на нво бяха едни баш логически задачи, ама такива дето нито дъщеря ми ги е учила, нито пък аз мога да реша.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт