Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 100
  • 764
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 775
Здравейте Simple Smile
С приятеля ми сме заедно от доста време, вече обмисляме възможност за собствено жилище в София, защото плащаме квартири от години. Нямаме събрани пари, имаме нужда да изтеглим сума за цял апартамент. Разбрах, че това става с ипотечен+потребителски кредит. При общи доходи към момента около 3000 лева, дали биха ни отпуснали кредит за 90000 евро, който да изплащаме 30 години? Какви горе-долу месечни вноски да очакваме? Знам, че е изключително трудно да се прогнозира, но наистина не мога да се ориентирам...

# 136
  • Мнения: 8 802
Ползвайте интернет кредитните калкулатори.  Поне ориентировачна предтава дават.
Зависи и от имота, който искате да купите, банката му прави оценка, колкото по-голяма, повече ще ви отпусне.

# 137
  • Варна
  • Мнения: 765
Зависи и на колко години сте, защото както казвате от години сте по квартири. Ако сте над 35г. е изключено да Ви дадат 30г. кредит, все пак нали трябва и да се връща.

# 138
  • Мнения: 641
Зависи и на колко години сте, защото както казвате от години сте по квартири. Ако сте над 35г. е изключено да Ви дадат 30г. кредит, все пак нали трябва и да се връща.

Крайната година съвпада с годините за пенсия. Т. е. към момента са 68г.

# 139
  • Мнения: 3 914
Доходът бруто или нето е? Практиката е да се отпуска вноска максимум до около 50% от нетния доход. За 30 години и таква сума се пада около 750 лв. вноска без застраховката.

# 140
  • София
  • Мнения: 9 111
Доходът бруто или нето е? Практиката е да се отпуска вноска максимум до около 50% от нетния доход. За 30 години и таква сума се пада около 750 лв. вноска без застраховката.
Имайте предвид, че ако го направите за 25 години, вноската ще е примерно 835 лв. (пак без застраховка), но ще спестите 5 години и не малко пари за лихви.

# 141
  • Мнения: X
Това за възрастта не е вярно. Изрично питах в банката има ли проблем, че съм на 40 години и ми казаха, че е важно да мога да го върна преди да навърша 80! Може други банки да имат друга политика, но явно не навсякъде е така.

Няма какво да питаш тук, отиваш в една произволно избрана банка и там ще ти се изясни всичко. Според мен доходите са ви прилични и ще ви отпуснат кредит, въпросът е колко. По принцип сумата зависи от оценката на имота, който ще купувате. Давам пример - той може реално да струва 80 000, но оценката, която му се даде да е по-голяма и съответно да ви отпуснат цялата сума, която ви е нужна, демек няма да се наложи да ползвате потребителски кредит.

# 142
  • Мнения: 3 914
Наистина не е вярно. Аз съм теглила с майка ми като съдлъжник преди 3-4 години, 45 годишна беше тогава. Срокът беше 25 г., но ние избрахме толкова, можеше до 30 без проблем. В ОББ тогава имаха изискване до 75 год. възраст на кредитополучателя и съдлъжниците. Зависи от банката, но както са казали масово е до 70-80 години. Разберете се с оценителите, но оценката следва да бъде поне 20% повече от сумата на кредита.

# 143
  • Мнения: 198
Здравейте, ще теглим ипотечен кредит и сме се насочили към Булбанк, тъй като уж имаме някакви преференции от работата на мъжа ми...но от темите тук оставам с впечатление, че не е сред предпочитаните банки..?

# 144
  • Мнения: 3 914
Уникредит е стабилна и добра банка, бях останала с впечатление, че поддържат високи лихвени нива, но сега виждам оферта в сайта им от 2.99%. Колко % ви дават?

# 145
  • Мнения: X
Аз само искам да кажа, че това с преференциите е бошлаф работа. Идете и проверете и в други банки, нищо чудно да ви дадат по-добри оферти. И аз и мъжът ми имаме преференции в няколко банки, отделно и доходите ни не са малки, отделно имаме други плюсове като кредитоискатели и накрая май ще теглим кредит от банка, с която нямаме нищо общо.

# 146
  • Варна
  • Мнения: 765
Може и да се е променило положението, признавам си че последните 10г. не съм се интересувала по въпроса, но навремето беше така. Иначе, много ми е интересно как човек планира да плаща кредита като стане на 65-70г. с едната пенсия която я получава, я не. Защото в БГ-то пенсията дори и за преживяване едва стига. Ако мислите да работите до 70г., ами пожелавам ви дълъг живот и здраве, аз се надявам да съм в състояние да работя поне до пенсия, но с годините започвам да се съмнявам дали ще успея да устискам до 65г. да работя. Спортувам, поддържам се, но това са си много години.

# 147
  • Мнения: X
Аз не планирам да плащам кредит на 80 години, просто казвам, че банката не изисква да се изплати до 65 годишна възраст. Пък не всеки разчита само на заплата, за да живее - много хора имат други доходи, не си гледай от твоята камбанария само.

# 148
  • Мнения: 255
Здравейте, на мен и приятеля ми ни предстои теглене на ипотечен кредит за покупка на апартамент в София. Има обаче ред въпроси, които ни мъчат. Ще бъда много благодарна, ако по-запознатите и тези от вас, които вече са минали по този път ни помогнат.
Плануваме да закупим апартамент на стойност не по голяма от 130 000 лева. Не искаме, обаче да ни се налага да използваме потребителски кредит като допълнение към ипоречния. Очаква се собствените ни средства да бъдат около 30 000  с които искаме да покрием всички допълнителни разходи по покупко-продажбата а също така да ни стигнат за онази част от сумата, която банката няма да ни отпусне. От прочетеното до мемента видях, че повечето банки отпускат 80% от стойността на имота в най-добрия случай. Според вас ще ни стигнат ли тези лични средства, или ще е наобходимо да са повече?
Смятаме кредита да бъде на името на приятеля ми, т.к. неговите доходи са по-високи (около 1600лв.) и има сигурна държавна работа (ако това е от значение). Ако бъде на негово име, има ли вариант, като собственици да фигурираме и двамата, т.к. ще го връщаме заедно.
Ще се радвам ако споделите отзиви  за изгодна банка, т.к. знам, че освен лихвата е мн важно да се гледа и годишният процент на допълнителни разходи по кредита.
Благодаря предварително!

# 149
  • София
  • Мнения: 9 111
Повечето ипотечни кредити се изплащат предсрочно.

Общи условия

Активация на акаунт