фентъзи и фантастика - тема 16

  • 29 988
  • 750
  •   1
Отговори
# 90
  • България
  • Мнения: 6 224
Не мога да не препоръчам "Колелото на времето" на Робърт Джордан. Heart Exl
Обаче има хора, които не харесват поредицата точно толкова, колкото аз не харесвам "Малазанска книга на мъртвите" на Стивън Ериксън.

# 91
  • Мнения: 3 638
Още нищо не съм пробвала на Тери Пратчет, но още не се осмелявам да го направя. Някак си имам странното чувство, че ще последва съдбата на Дъглас Адамс и неговия "Пътеводител на галактическия стопаджия", а именно първите няколко книги от "Светът на диска" да ми харесат доста и да са ми забавни, а после да се отегча до смърт и да му бия шута.
Аз си търся фентъзи поредица. Доста съм боса в този жанр и искам да наваксам. Предпочитам по-сериозно поредици, а не YA фентъзи романс от рода на "Стъкленият трон" и "Дворовете" на Сара Дж. Маас, "Реликвите на смъртните", "Адски устройства" и не знам си коя още поредица на Касандра Клеър, "Академия за вампири", "Джорджина Кинкейд" и "Бляскавият двор" на Ришел Мийд, и всякакви от този род. Бях си набелязала "Нивганощ" и "Божигроб" на Джей Кристоф като за начало, но видях, че е YA и веднага се отказах. Някакви препоръки?
Пробвай "Колелото на времето" на Р. Джордан и довършена от Сандерсън. Може и поредицата "Мъглороден" на Сандерсън - първата трилогия и първата свързваща тетралогия. Или пък "Архиви на светлината на бурята", ама има още поне още 7 книги да излизат.
Аз се каня да подхвана поредицата "Втория апокалипсис" на Скот Бакър, че доста добри отзиви за нея получих, но ще ти кажа следващия месец, когато я издъвча.

Последна редакция: пн, 17 дек 2018, 17:11 от Аниш

# 92
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 420
На Сандърсън са "Летописи на светлината на бурята". Първите три излезли от поредицата са по 1000 страници всяка, та си има доста четене по тях.

Аз бих препоръчала "Вещер" на Сапковски или "Аз, вещицата" на Дебора Харкнес. Защо не и фентъзитата на Бюджолд - "Споделящия нож" и "Шалион". Също поредицата за Авалон на Марион Зиймър Брадли.

А Зелазни чела ли си? "Хрониките на Амбър" са ми едно от първите фентъзита.

# 93
  • Мнения: 5 377
С "Хрониките на Амбър" на Зелазни ударих на камък и тази година и в момента отлежават. Може и да не съм била в настроение за тях, ще пробвам пак, но не сега.
На Брандън Сандерсън първо искам да прочета "Душата на императора", та засега дебелите му поредици отпадат. "Вещерът" на Сапковски наистина е вариант, но първите две книги са сборници с разкази, а аз нещо не си падам по такива Blush За "Колелото на времето" на Робър Джордан ме плаши с 14-те си книги. Страх ме е историята да не се разводни след първите няколко книги Confused

# 94
  • Мнения: 47 998
Е не, щом и Амбър не ти харесва...а какво харесваш

# 95
  • България
  • Мнения: 6 224
Хм, да.
Ще се съглася с ♥ HAPPY ♥.
Амбър е класика, даже не се сещам да го препоръчам.
Може би фентъзито не е за теб?

# 96
  • Мнения: 5 377
За Амбър споменах, че ще може да не съм била в настроение за нея и че ще ѝ дам втори шанс. Май не четете какво пиша Wink Пък и тогава бях в период, в който нищо не ми вървеше като хората, така че и това си е дало отражение.
Чела съм "Песен за огън и лед" на чичо Мартин и ми остана само "Танц с дракони", която мисля да прочета съвсем скоро. Мисля да продължа с "Тъмната кула", където ми беше харесал "Стрелецът", но аз съм луд фен на Стивън Кинг и съм малко пристрастна, така да се каже...

# 97
  • Мнения: 18 303
Пратчет още не съм го мъчила.
След "Добри поличби" съвсем не се осмелявам.
Добри поличби нямат нищо общо с характерния стил на Пратчет. Тази книга е написата съвместно с Геймън, когато аз например не понасям. Най-класическите книги на Пратчет са тези свързани със Стражата и  както и съитията разиграващи се в Анхк - Морпорк.  Вещиците също са интересни, а за деца и тийнове бих препоръчал Тифани.

книгите в  които Пратчет е съ-автор не искам да ги оценявам, те са в съвсем друг жанр.

За хрониките на АМбър отдавна съм казал, че за мен е интересна до 5 книг вкл., а от 5-та -не.

# 98
  • Мнения: 47 998
Аз не попитах с лошо чувство, а да се ориентирам какво харесваш
Май е добре да пробваш Абъркромби и Малазанците. Мащабно и с екшън. Вещрът също
На Пратчет чета първа книга, с един Двуцветко. Не е много лоша, но...

# 99
  • България
  • Мнения: 6 224
Пратчет още не съм го мъчила.
След "Добри поличби" съвсем не се осмелявам.
Добри поличби нямат нищо общо с характерния стил на Пратчет.
Скрит текст:
Тази книга е написата съвместно с Геймън, когато аз например не понасям. Най-класическите книги на Пратчет са тези свързани със Стражата и  както и съитията разиграващи се в Анхк - Морпорк.  Вещиците също са интересни, а за деца и тийнове бих препоръчал Тифани.

книгите в  които Пратчет е съ-автор не искам да ги оценявам, те са в съвсем друг жанр.

За хрониките на АМбър отдавна съм казал, че за мен е интересна до 5 книг вкл., а от 5-та -не.
Благодаря, Джон!
Дано си прав. Доста книжки има за четене Simple Smile.

# 100
  • Мнения: 5 744
На Джей Кристоф поредицата не е лоша. Сега излезе и третата книга

# 101
  • София
  • Мнения: 44 162
Балкай Бартокомляс
-колко сериозна поредица?

Малазанската книга на мъртвите, Всичко на Джо Абъркромби. Брент Уийкс(тук предупреждавам, че барт спряха превода), Браян Маклелан - Барутният Маг, На Сандерсън най-хубавото му е Душата на императора и Легион. Скот Линч и неговите Джентълмени Копелета.. при все, че не е довършена, първите две може да се четат общо взето  самостоятелно, особено първата. Разделената империя на Марк Лорънс, Ририя (малко по-лековата) на Майкъл Съливан, Божествените Градове на Бенет, но третата не е издавана на български и май и намя да види бял свят у нас. Тъмната кула на Кинг... това се сещам на първо време като любими не тийн поредици. Урсула ле Гуин - Землемория, естествено Толкин Simple Smile  Ако държиш точно на поредици, иначе и уединични книги има Simple Smile

# 102
  • Ямбол
  • Мнения: 1 651
Абъркромби и аз бих го препоръчала ✌С Амбър и Зелазни никак не се разбрах, зарязах го още преди средата на първата книга.
Всъщност сега чета поредицата “Мъглороден” на Сандерсън и много ми допада, така че и нея бих предложила.
На Пратчет харесвам поредицата за вещиците с една идея повече от поредицата за Стражите. “Еманципирана магия” ми е една от любимите му Simple Smile

# 103
  • Мнения: 36 001
на пратчет изобщо не мога да разделя една от друга книгите за света на диска
за мен са "диска", "джони и сие", "дългите нещо-си" и "други всякакви"

# 104
  • Мнения: 5 377
На Джей Кристоф поредицата не е лоша. Сега излезе и третата книга

Нещо повече да кажеш за тази поредица? Притеснява ме да не е като типичните YA женски фентъзи романи с романтични елементи тип книгите на гореизброените от мен авторки.

Общи условия

Активация на акаунт