Връзка между позата на спане на бебето и бъдещата походка

  • 3 766
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 428
Мами, в петък бяхме на ортопед /при Драганов/, като му споменах, че Маги спи само по корем той опули едни очи Shocked Каза, че за бебе било направо забранено да спи по корем, а за по-малко дете не особено препоръчително. Според него детето до 14 год не трябва да спи по корем, защото тази поза щяла да напреди на положението на стапалата и щяла да има крива походка. Много ме наплаши и след прегледа, като Маги заспа пробвах да я държа по гръб /както беше съвсем в началото/, но тя се съдуби почти веднага и започна да мрънка, после започна да реве и така докато не я обърнах по корем. След това кротна и заспа.
Кажете ми според вас Драганов има ли някакво основание и ако е така как да я отуча да спи по корем без да реве и да мрънка Rolling Eyes Tired

# 1
  • Мнения: 696
За пръв път чувам подобно нещо. Аз спя по корем откакто се помня, по гръб не мога изобщо. Сънът ни също спи по корем от бебе. Не съм забелязала да се кривуцаме докато ходим. Консултирай се все пак и с някой друг лекар.

# 2
  • Мнения: 1 465
И синът ми от скоро спи по корем, но такова нещо не съм чувала. Трябва да попитам педито. Дано не е някакво глупаво заключение на ортопеда, че пак да ми се смее.

# 3
  • Мнения: 2 274
   Е т'ва за първи път го чувам!!! Shocked
   Моят син само така спеше! Дори в количката се обръщаше като му се доспи и спеше по корем с вирнато дупе! Сега е на 7г. и няма никакви проблеми - върви си, тича си и крачетата му са ОК и походката също!
   Доколкото съм чувала и от други майчета, повечето от бебетата предпочитат да спят в тази поза, което ако се вярва на тоя доктор означава, че голяма част от децата трябва да си кривят краката като ходят! Незнам, но най-добре говори и с друг ортопед!

# 4
  • Мнения: 4 406
странно заключение- едва ли някой ще го потвърди тук. и аз не виждам крива походка у моето постоянно спящо по корем детенце

# 5
Голямата дъщеря до скоро спеше само по корем  с крака под дупето и има силно изразено плоскостъпие,аз не можах да я накарам да спи по гръб.Мисля,че има връзка.Но походката й не е крива.

Последна редакция: нд, 18 юни 2006, 22:54 от ljubka

# 6
  • Мнения: 1 097
странно заключение- едва ли някой ще го потвърди тук.
аз ще потвърдя! Дори и за голям човек, не само за дете.

Аз спя по корем от преди 7-8 години (бях 10 клас) и сега стъпалата ми са леко криви, но не и походката.
Криви стъпала в смисъл не, че не мога да си ги изправя...
Значи позата по корем предполага върховете на пръстите да са навътре, а петите навън. Сега ми е по-удобно така да си държа краката, когато лежа, или стоя прва или квото и да е неподвижно положение. Вместо да ми гледат пръстите на краката напред, леко са обърнати навътре. НО! Това не е винаги... Мога да си ходя и стоя нормално, просто така ми е по-удобно откакто спя така.

А започнах да спя по корем ,понеже имах сериозно S-образно изкривяване на гръбначния стълб и казаха да спя по корем. Такава била профилактиката, да не се изкривяват гръбначните стълбове при деца... Ето едно мнение на педиатър, различно от гореспоменатото.
Сега гръбнака ми е почти прав  Peace Вече не ми пречи и дясното рамо не ми е с 2 см по-ниско от другото, а са равни и вобще не се забелязва без рентгенова снимка  Grinning
Но е факт, че по корем винаги спя с петите навън. Опитвала съм да спя с наобратно, ама не мога  Crazy

# 7
  • Мнения: 4 428
Голямата дъщеря до скоро спеше само по корем  с крака под дупето и има силно изразено плоскостъпие,аз не можах да я накарам да спи по корем.Мисля,че има връзка.Но походката й не е крива.

Мисля, че такова плоскостъпие се получава, когато обувките не са били подходящи при прохождането, а и след това. Rolling Eyes Това също ни го каза ортопеда, че се получава, но причината са обувките.


Но е факт, че по корем винаги спя с петите навън. Опитвала съм да спя с наобратно, ама не мога  Crazy

Само, че Маги спи с пръстите навън и с петите навътре.

# 8
  • Мнения: 1 336
Веси, аз от 1 месец правя опити да го обръщам по гръб, защото ме беше страх от задушаване и някъде бях чувала, че не е добре за гръбчето му  newsm78, но при нас проблемът е, че той се обръща сам веднага отново по корем  Crazy ... попитах и 2-те педиатърки и ме увериха, че няма последици и опасности от спането по корем  Simple Smile

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Много интересно как може да накараш едно бебе да спи както ти искаш? Да го обграждаме от всички страни с възглавници, че да не може да се обръща? Или пък да стоя будна по цяла нощ и непрекъснато да връщам по гръб newsm78 Ами Симона си се върти както й хареса, общо взето спи почти винаги по корем. Този д-р Драганов да дойде да ми я обръща...

# 10
  • Мнения: 723
И на мен Драганов ми каза същото нещо, само че детето ми спеше в кучешка поза. Наистина има риск да започне да стъпва с пръстите навътре от тази поза. Също така, не трябва да си сяда на крачетата с пръсти навътре. Обаче и при мен нямаше шанс да я обръщам, защото след 5 минути е в същото положение. В един момент просто сама престана да спи така. Сега си стъпва съвсем нормално, няма никакви изкривявания.
Питах Драганов защо е 'забранено' спането по корем на малки деца и той ми каза, че е най-вече заради риска от задушаване, затова ти е казал, че е недопустимо. Колкото до изкривяването - рискът е много по-голям ако детето проходи с неподходящи обувки, отколкото само от спането.  Peace

# 11
  • Мнения: 495
синът ми си спи така от 4 мес. възраст
ходи си нормално и крачетата му са прави, няма никакви изкривявания
колкото до риска от задушаване - махаш възглавницата и повдигаш отдолу матрака
аз също спя по корем откакто се помня и краката ми са съвсем нормални

# 12
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
И аз и синът ми и мъжът ми спим по корем. Никой от нас обаче ен си криви стъпалата,нито се клатим при ходене!
Според мен това са глупусти!

А от ортопед знам много лесен начин да се оправят позициите на крачетата при ходене - в случай че детето стъпва навътре с пръстите.
Просто се слага лявата обувка на десния крак,дясната обувка на левия!

А появаята на плоскостъпие не е вседствие на неподходящи обувки. Причини много!

# 13
  • София
  • Мнения: 2 884
А като бебе съм спала само по корем, така и до днес!
Само докато бях бременна не съм спала по корем, сега пак си спя така иначе сън не ме хваща Mr. Green
 Не ходя като балерините/патешка походка/ ако това имаш в предвид! newsm78
Походката ми е съвсем правилна, мога да ти гарантирам, завършила съм спортната академия, а там се обръщат внимание на тези неща Peace

# 14
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Този Драганов все повече ми блести в очите  Mr. Green

# 15
  • Мнения: 479
Има огрооомна истина в думите на доктора. Доказно е, 4е продължителното заемане на една определена поза води до неравномерно натоварване на мускули и др. меки тъкани -сухожилия, лигаменти и има опасност от скъсяване на едни,удължаване на други такива и в крайна сметка - промяна в походката. Едни деца/възрастни спят почти през цялото време в една поза, други сменят позите през нощта. Много често бебетата спят упорито по корем, защото спят без възглавница /или възглавницата е ниска или мека или се изсухлят от нея/, а с израстването раменете стават по-широко и просто не им е удобно да се "прегъват" и да спят настрани.

И ние сме в това положение - Оги е на 1г4м спи по корем, аз го дебна да заспи дълбоко и го обръщам настрани, но ако не съм оцелила момента - айде пак приспиване и така.
Но ве4е видях светлина в тунела - като го приспивам на гърда мушвам под главата му възглавница и заедно с нея после го оставям в леглото му. така в повечето слу4аи остава в същата поза. Отна4ало, естествено упорито отказваше, но сега си иска възглавничката "да нани". Можете и вие да опитате нещо подобно. Успех!

# 16
  • Мнения: 507
синът ми си спи така от 4 мес. възраст
ходи си нормално и крачетата му са прави, няма никакви изкривявания
колкото до риска от задушаване - махаш възглавницата и повдигаш отдолу матрака
аз също спя по корем откакто се помня и краката ми са съвсем нормални
С тази разлика че дъщеря ми започна да спи така на 4м когато започна сама да си се обръща. А малкия само в тази поза спеше в кревата. Всеки опит да го оставя по друг начин завършваше с рев. От както се обръща сам най-често само заспива по корем а после спи по гръб.
И двамата ходят нормално.

# 17
  • Мнения: 46 515
Същото ни казаха и в Клиниката по ортопедия в Горна баня и нашата педиатърка. Спазвам го.

# 18
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Абе, може и да е прав човекът-все пак той е ортопедът, а ние прости родители, ама да дойде той да го върти нощно време.
За задушаването при спане по корем не съм съгласна, щото си питах педката, тя доста логично обясни защо не е опасно и действително не е имало проблем.
За плоскостъпието, абе надей се, който го има, го има. Братовчед ми баба ми така му разменяше обувките, ама файда нула, ходи като кавалерия.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 761
Може и да има нещо вярно, но не при всички е в еднаква степен.
Аз спя само по корем. Нямам проблеми с походката, нито плоскостъпие, само с едното стъпало стъпвам навътре. Като пубер ми се схващаха сводовете от обувки с твърда, равна подметка. И за да не ме боли си кривях краката навътре... та ходенето навътре може и от тогава да ми е останало.

# 20
  • Мнения: 9 903
добре де, тоз Драганов поне обяснява ли как се приспива бебе, което не иска да спи по гръб? Или и нощем вместо да спим, трябва да се дебнем и обръщаме  newsm78 Моят спи по корем от 4месечна възраст и толкова. Няма друг начин на спане. Аз също.

# 21
  • Мнения: 2 047
  Само аз ли забелязвам, че става дума за двумесечно бебе, което вече спи по корем. На тази възраст повечето бебето не търпят и 2 минути по корем на ден. А и обикновено повръщат.
  Чак към четвърти-пети месец се завъртат сами и могат да си избират поза. Дотогава спят, както ги сложиш.

# 22
  • Мнения: 9 903
УНИ, ами бебетата с колики, които заспиват върху корема на майката, също заспиват по корем - нали така ги облекчавало. А тези, дето се кърмят нощем, май също използват тази поза.

# 23
  • Мнения: 2 047
  Да, вярно, но корема на майката е по-ергономичен  Laughing

# 24
  • Мнения: 3 089
петра не е заспивала върху мен дори когато имаше колики. дразнеше се.
аз самата спя по корем. детето не ще. и по-добре явно. дори да има съвсееем малко истина в мнеието на драганов, пак е хубаво да се има предвид.
и наистина, 2-месечно бебе, мисля, че за кратко време ще свикне да спи както го сложиш. а като започне да се обръща само, тогава ще си намери най-удобната поза.

# 25
  • Мнения: 967
Орносно спането по корем не знам,  но знам, че наистина ако си седи на крачетат дето има вероятност да проходи стъпвайки навътре, а не с право стъпало. На мен наскоро ми обърна внимание една лекарка - а и аз и майка ми и Дими си седим на краката. Аз като малка съм проходила със стъпалата навътре и даже са искали да ме оперират, докато не се е наамесил един професор от института в Горна баня, който казал на майка ми просто да ми разобува обувките заизвестно време - ляватана дяснот краче, а дясната на лявото - така самите обувки бутат стъпалото в правилната посока и детето се научава да стъпва правилно. При мен е подействало и сега ходя с идеално прави крака. При Дими много рядко забелязвам да криви леко едното краче, но му прав забележка и той веднага започва да стъпва правилно. Та да знаете, че при мъничко детенце това с разобуването е добър трик, но разбира се след консултация с лекар - На майка ми често са й подвиквали по улицата "Булка, разобули сте си детето" , а аз съм отговаряла "Чичо докъл така каза"  Wink

# 26
  • Мнения: 46 515
...  За задушаването при спане по корем не съм съгласна, щото си питах педката, тя доста логично обясни защо не е опасно и действително не е имало проблем ...


Спането по корем е основен фактор за Синдрома на внезапната детска смърт, поне аз не съм попадала на педиатър или лекар, който да мисли, че е безопасно  Confused

# 27
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Тъй като Фелипе започна да спи по корем, моята педиатърка обясни, че когато се спре притокът на въздух, това е сигнал за мозъка за разбуждане и размърдване, а ако повърне, би трябвало да попие надолу, т.е. ако има човек в стаята да чуе плача, ще реагира.
Защото, поне така пишат, СВДС намалява много, когато детето е в една стая с родителите, именно заради възможността от реакция.  Peace

Пък и ми е много интересно какво предлагат да се направи в превенция на спящо по корем дете  newsm78, с възглавници не става, вероятно страж да бди до леглото денонощно  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 047
  След четвъртия-петия месец тази "клапа", която спира връщането на млякото се регулира и повръщанията спират.
 Всъщност темата беше като как се отразява спането на краката  newsm23

# 29
  • Мнения: 46 515
  След четвъртия-петия месец тази "клапа", която спира връщането на млякото се регулира и повръщанията спират ...

Да, но това бебе е на 2 месеца  Wink а и не мисля, че въпроса е за пренебрегване.

Франзела Калина, може  Peace просто за първи път чувам, че някой е защитил другата гледна точка  Peace

# 30
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Разбирам, просто и Фелипе беше на два месеца и нещо като почнаха тези обръщания-не можех да спя, защото ме тресеше страшен бъз, затова питах-разпитвах.  Mr. Green

И извинения на авторката, че наспамих   bouquet

# 31
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Аз пък съм чела и чувала, че проблема е в спането на колене с навирено дупе. Иначе ако си спи по корем с изпънати крачета - няма страшно. Ние всички спим по корем. Аз само следя малкия да не навири дупето - тогава му оправям крачетата.

# 32
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
хи-хи,  съвсем да оспамя-мама рече, че кубинските бебета спяли по корем и затова после им били щръкнали дупетата  Joy

# 33
  • Мнения: 9 903
Аз пък съм чела и чувала, че проблема е в спането на колене с навирено дупе. Иначе ако си спи по корем с изпънати крачета - няма страшно. Ние всички спим по корем. Аз само следя малкия да не навири дупето - тогава му оправям крачетата.

е това съвсем ме разби.

# 34
  • Мнения: 8 917
странно заключение- едва ли някой ще го потвърди тук. и аз не виждам крива походка у моето постоянно спящо по корем детенце
Peace
И аз не виждам никаква връзка Simple Smile

# 35
  • Мнения: 4 428
и наистина, 2-месечно бебе, мисля, че за кратко време ще свикне да спи както го сложиш. а като започне да се обръща само, тогава ще си намери най-удобната поза.

Само, че ние може да сме на 2 месеца /вече почти 3 Mr. Green/, но сме с характер. Колкото и да ви звучи абсурдно така както повечето бебета не търпят да са по корем, така ние не търпин да сме по гръб. Дори, когато й правя гимнастиката, като я сложа по гръб и не й е особено кеф, като я обърна по корем и започна да й масажирам гърба и дупето направо заспива.
Честно казано съмнявам се, че ще я науча лесно да спи по гръб, дори и да се навия да пробвам за няколко дни. Започнахме да я слагаме така, когато имаше по-силни колики /на о/о 1 месец/ и мислех да е само за малко и после, като се успокои да я обръщам по гръб, но тя започваше да реве. Сега положението е същото, въпреки, че вече няма колики. Просто опита от онзи следобед след доктора ми показа, че тя просто НЕ ИСКА да спи по гръб, нищо, че е на 2 месеца, пак не иска...просто не спря да реве от 16 до 19 часа и се въртеше на всевъзможни посоки в леглото. Накрая просто не можах да я гледам какво се мъчи и я обърнах по корем. Резултата - млъкна и заспа. То след такъв рев и аз бих заспала, но въпросът е, че не искаше да се укроти, докато не я обърнах. Ми това е положението. И на мен ми се струва логично обяднението на Драганов, но тук има доста примери, които го опровергават, а и племенницата на мъжа ми е спала от бебе така и нищо й няма на краката /сега е на 16 год/. А и Драгатов ми каза, че не трябва да се позволява на деца до 14 год да спят по корем, така, че ще трябва доста години борба, ако трябва да се следва тази логика. Пък и до сега не съм го прочела в никоя книга, като аргумент в подкрепа на спането по гръб. Само пишеше това за повръщането и задушаването.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 743
Аз при Драганов не съм ходила, но Еми-Джеми (дано се включи), разказа как последният път при него казал следното:
"когато детето спи по корем, но нагъзено означава, че вече има нужда от възглавница, която да е твърда и да е толкова висока, колкото е разстоянието от рамото до брадичката - в случая при нас - 2 пръста.
Купих възглавнца на Чико, Влади ИЗОБЩО не иска да спи на нея Rolling Eyes - избутва я и си спи по корем и нагъзен.

# 37
  • Мнения: 5 391
веселина, това което описваш е аналогично с нашият случай-от 1-я месец спи по корем, сложихме го така пробно заради коликите и сега не мога да го приспя по друг начин.От изв време насам се е случвало да заспи по гръб след като го накърмя, но сънят му така е неспокоен и не особено дълъг-10-15 мин ConfusedСледя темата с интерес, макар че се допитах още тогава до педиатърката му и тя ме увери да не се тревожа, не било проблем Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 3 787
И ние спим по корем с дупето нагоре от доста време.Колко много деца са спели и спят така,само кривокраки трябва да гледаме по улиците hahaha.
И аз спя само по корем откакто се помня,пък смятам,че на краката ми нищо им няма Mr. Green

# 39
  • Мнения: 2 047
  След четвъртия-петия месец тази "клапа", която спира връщането на млякото се регулира и повръщанията спират ...

Да, но това бебе е на 2 месеца  Wink а и не мисля, че въпроса е за пренебрегване.

  Това беше към Калина.  Grinning А аз се изказах по-нагоре.

 
И ние спим по корем с дупето нагоре от доста време.Колко много деца са спели и спят така,само кривокраки трябва да гледаме по улиците hahaha.
И аз спя само по корем откакто се помня,пък смятам,че на краката ми нищо им няма Mr. Green

  Е, значи спокойно.

# 40
  • Мнения: 4 806
не виждам начин да стоя цяла нощ да пазя дъщеричката да не спи по корем и с вдигнато дупе. Наистина си мисля, че с тези хипотези се прекалява. Ако на човек му писано - ше има криви крака, ако не - както и да спи все тая. Как е установено, че точно така действа? Не ми е ясно. Нещо подобно на идеята за бибероните - ако се ползва, ще има криви зъби. А мислите ли, че ако не се ползва няма да има? Не е вярно и дъщеря ми е живият пример - никога не успях да я накарам да позлва биберон. Никакъв. И палче не е смукала. И има криви зъби. Като наблюдавам колко бебета спят по корем, дори в количките, трябва масово да сме кривокраки.

# 41
  • Мнения: 54
И двамата ми спят по корем, малкият ако не е надупен по корем, не може да спи, и големият беше така като бебе, пък краката му са си много добре, поне за момента...

# 42
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
хи-хи,  съвсем да оспамя-мама рече, че кубинските бебета спяли по корем и затова после им били щръкнали дупетата  Joy

Toва и аз съм го чувала за кубинските бебета Joy

# 43
  • Мнения: 35 961
Драганов е един от най-спорните и обсъждани доктори  Joy

# 44
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
и наистина, 2-месечно бебе, мисля, че за кратко време ще свикне да спи както го сложиш. а като започне да се обръща само, тогава ще си намери най-удобната поза.

Само, че ние може да сме на 2 месеца /вече почти 3 Mr. Green/, но сме с характер. Колкото и да ви звучи абсурдно така както повечето бебета не търпят да са по корем, така ние не търпин да сме по гръб. Дори, когато й правя гимнастиката, като я сложа по гръб и не й е особено кеф, като я обърна по корем и започна да й масажирам гърба и дупето направо заспива.
Честно казано съмнявам се, че ще я науча лесно да спи по гръб, дори и да се навия да пробвам за няколко дни. Започнахме да я слагаме така, когато имаше по-силни колики /на о/о 1 месец/ и мислех да е само за малко и после, като се успокои да я обръщам по гръб, но тя започваше да реве. Сега положението е същото, въпреки, че вече няма колики. Просто опита от онзи следобед след доктора ми показа, че тя просто НЕ ИСКА да спи по гръб, нищо, че е на 2 месеца, пак не иска...просто не спря да реве от 16 до 19 часа и се въртеше на всевъзможни посоки в леглото. Накрая просто не можах да я гледам какво се мъчи и я обърнах по корем. Резултата - млъкна и заспа. То след такъв рев и аз бих заспала, но въпросът е, че не искаше да се укроти, докато не я обърнах. Ми това е положението. И на мен ми се струва логично обяднението на Драганов, но тук има доста примери, които го опровергават, а и племенницата на мъжа ми е спала от бебе така и нищо й няма на краката /сега е на 16 год/. А и Драгатов ми каза, че не трябва да се позволява на деца до 14 год да спят по корем, така, че ще трябва доста години борба, ако трябва да се следва тази логика. Пък и до сега не съм го прочела в никоя книга, като аргумент в подкрепа на спането по гръб. Само пишеше това за повръщането и задушаването.
И Георги беше така- заради коликите го слагах по корем и той така си свикна. Бил е на 1-2 седмици тогава. И до сега си заспива по корем, но вече доста се върти. Проблеми с походката нямаме, нито пък са му криви краката. Може и да е вярно това дето го казва доктора, ама я накарай детето да спи не както на него му е удобно, а както ти искаш! Което ми напомня как ведънъж леля ми видяла, че крака ми виси от леглото, решила, че не ми е удобно и уж за да го сложи на мястото му като ме задърпа... само дето ме събуди.

Общи условия

Активация на акаунт