Още ли се правят такива неща?

  • 12 790
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 101
В събота празнувахме юбилей на майка ми в едно заведение , където имаше и малка сватба . Учудена бях , че имаше разбулване на булката , с всичките му там - младоженеца простираше детски дрешки на импровизиран простир , облякоха го като готвач , а булката седнала на един стол облечена в сатенен халат ,  пиеше кафе . Мисълта ми е , правят ли се такива неща още ? Моето мнение , че тези обичаи са отживелица , не че съм против традициите , но това ми се видя доста селско. Какво е вашето мнение?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.

# 2
  • Мнения: 4 668
Аз също не съм чувала и виждала подобни обичаи , но скоро бях много потресена от една сватба , на наши познати  #Crazy няма да се впускам в подробности , ама много селско беше , ужас  Naughty . Така , че - да , явно се правят какви ли не неща . В случаят на тези наши познати родителите бяха тези , които казваха как ще се направи всичко и резултатът беше  #Crazy
Аз също не съм против обичаите , но могат елементи от тях да се вмъкнат по доста по - елегантен начин .
Това е мое мнение де ... баба ми примерно беше много възмутена от нашата сватба  Laughing

# 3
  • Мнения: 4 546
и аз за първи път чувам. въобще не ми изглежда да е част от традиционния ритуал. по-скоро е нещо "ново и оригинално"  Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 3 123
az съм виждала само веднъж такова нещо -на една сватба в Добрич.
 Иначе не си падам по такива циркове и ние не сме го правили на сватбата ни.

# 5
  • Мнения: 2 978
А какво е разбулване на булката?..може би се прави в  различните части на България.

Но ще ми е интересно някой да разкаже ако знае Hug

# 6
  • Мнения: 3 760
За първи път чувам подобно нещо  #Crazy И да - звучи, меко казано кичовско.
Дай малко повече инфо - какво кафе, какви халати...

# 7
  • на село
  • Мнения: 3 916
Това разбулване мисля, че се прави само в този край -Варна, Добрич, може би и Шумен.
Аз го знам още от сватбата на братовчедка ми през далечната 1979г., бяхме деца, но съм го запомнила.
Когато аз се омъжих, тук не правят разбулване, както и на повечето места в Бг.

Всеки сам си решава на своята сватба кои ритуали да направи и кои -не, щом младоженците са нямали нищо против, това е просто един обичай - да речем като пилето и тортата пред кума.

Не е казано, че са им наложили да правят въпросното разбулване, може на тях така да им харесва...

# 8
  • София
  • Мнения: 639
И аз чувам за първи път такова нещо и немога да разбера, защо хората които се женят позволяват да  им се налагат мнения и да си правят сватбите така както някога баби и прабаби са се женили  #Crazy . Уважавам много мнението на всичките ми близки хора около мен ама да ми се превръща сватбата в цирк е няма да стане  #Cussing out
скоро бях кума и бях свидетел на безобразна сватба огранизирана от родителите разбира се с ултиматума че ако не стане така както те кажат няма да има сватба #2gunfire
мога само да кажа че наистина е страшно когато млади хора се оставят да бъдат тъпчани от тиранични родители

# 9
  • Мнения: 5 475
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.

 #Crazy  и аз като тебе..и ми звучи доста странно като ритуал....традициите са хубаво нещо,но си има и неща,които окончателно трябва да си останат в миналото.. Peace

# 10
  • Мнения: 1 172
Да, прави се в някои краища на България. Забулването и разбулването са си традиция.
Забулване е слагането на булото и пред лицето на булката (май кумата го прави още в дома на булката). Разбулването е вдигането на това було и премятането му назад (т.е. открива се лицето на булката) - прави го младоженеца в ритуалната зала като дойде момента за първата брачна целувка. Това са ми спомените от сватби на братовчедки и братовчеди.
Иначе въпросните игри с простиране на дрешки, готвене и тем подобни са част от "програмата" на DJ-a. На нашата сватба не е имало нито забулване и разбулване, нито някакви игри, но си спомням че DJ-a изрично ни попита дали да има програма - явно на някои им е забавно и си ги поръчват. Свекърва ми беше разочарована, че не искахме такава програма. Може пък и да е нещо модерно, знам ли.

# 11
  • Мнения: 22 879
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.
И аз,може би е измислица на диско-водещите.

# 12
  • Мнения: 4 546
..... скоро бях кума и бях свидетел на безобразна сватба огранизирана от родителите разбира се с ултиматума че ако не стане така както те кажат няма да има сватба #2gunfire
мога само да кажа че наистина е страшно когато млади хора се оставят да бъдат тъпчани от тиранични родители
#Crazy #Crazy #Crazy
ами ако булката заплаши, че ако не стане на нейното няма да има подпис ,какво ли ще стане тогава  Joy Joy Joy

# 13
  • Мнения: 101
Да , наистина това е било ритуал правен в североизточна България , смисълът му е , че един вид булката ще си гледа кефа , а съпругът ще върти домакинството . Преди 30 години може и да е било забавно , но в 21 век не мисля , че има някакъв смисъл .

# 14
  • Мнения: 1 849
Виждала съ какви ли ни щуротии. Всичките им приятелки се оставиха родителите да казват кое как ще е, иначе... #2gunfire На едната имаше някакви селски музиканти...и гадуларя вървеше с една чашка ракия и нареждаше...сега целуни ръка на кума, сега мини под масата... Sick За тово пък бяха шокирани от нашата- луд купон беше и забранихме алкохола Joy

# 15
  • Мнения: 8 917
Знам, че навсякъде ритуалите са различни  - към Балчик имаше нещо такова - жената стои на един стол, а мъжът простира и някакви такива, към Силистра пък се учудих, че вместо с 1 торта се появиха 10-тина малки торти и всички с тях заиграха....ей такива неща Mr. Green Но нямам нищо против  и определено не ми изглежда селско Naughty Друг е въпросът, че за мен идеалният вариант за подписване /без хиляди роднини и рокля като тортичка/ е тесен семеен кръг и след това приятели Peace Но всеки е различен  bouquet

# 16
  • Мнения: 5 622
В събота празнувахме юбилей на майка ми в едно заведение , където имаше и малка сватба . Учудена бях , че имаше разбулване на булката , с всичките му там - младоженеца простираше детски дрешки на импровизиран простир , облякоха го като готвач , а булката седнала на един стол облечена в сатенен халат ,  пиеше кафе . Мисълта ми е , правят ли се такива неща още ? Моето мнение , че тези обичаи са отживелица , не че съм против традициите , но това ми се видя доста селско. Какво е вашето мнение?

 rotfImao

Бахти смехорията  rotfImbo

Никого не искам да обидя.  Аз лично съм привърженик на коктейлните сватби с изтънчен привкус  Wink

# 17
  • Мнения: 46 515
Това не съм го чувала  newsm78
Всеки край си има обичаи, който иска го спазва, който не иска не го спазва, няма правило.

# 18
  • Мнения: 819
Ама наистина е смехурия!  Joy Аз за много по-малко нещо направих проблем-казах, че ако ми дойдат с тъпана някви селски музиканти-няма да изляза!  Naughty Тогава свекър ми се опита да се направи на интересен и каза,че или ще е сватба ката сватба, или...по-добре де няма такава! /Предполагам,че се е притеснявал какво ще кажат съседите /  Аз тогава му заявих, че по-добре наистина да няма сватба-аз лично не държах на подписа, още по-малко на тия циркове!
Даже предложих, ако ще ме извеждат с музика-да ми сложат и една халка на носа, че цирка да е пълен! Е, в крайна сметка викнаха музикантите преди да ме вземат,после ГИ НЯМАШЕ!  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 545
Всеки край си има обичаи, който иска го спазва, който не иска не го спазва, няма правило.

Правилно. Всеки сам избира как да се весели на сватбата си. Щом младите не са имали нещо против, няма какво ние да го коментираме. А след 20-тина години на сватбите на децата ни може и право хоро да не се играе, защото младите не могат и никога не са виждали такова "чудо". Та тогава някой друг млад ще пита "Още ли правят такива неща?".

# 20
  • Мнения: 101
Съгласна съм с повечето от вас , че всеки има право да се весели както желае , но просто ми се видя липса на вкус смесицата на такива обичаи със съвременната рокля на булката , триетажната торта и т.н

# 21
  • Мнения: 732
Правят се Naughty
Въпреки, че на мен ми се струват смешни и ненужни #Crazy

# 22
  • Мнения: 2 241
И аз съм била на две такива сватби в Добрич и в Каварна и то не много отдавна, явно имат такъв обичай - който иска си го спазва, нищо лошо. Всеки решава за себе си или, ако щете, родителите решават, ама младите ако не искат - да си кажат пък.

 

За някои тези традиции имат значение и ги предпочитат - все пак бабите ни не са се женили на "изтънчени" коктейли, нали така?

# 23
  • Мнения: 819
И аз съм била на две такива сватби в Добрич и в Каварна и то не много отдавна, явно имат такъв обичай - който иска си го спазва, нищо лошо. Всеки решава за себе си или, ако щете, родителите решават, ама младите ако не искат - да си кажат пък.

 

За някои тези традиции имат значение и ги предпочитат - все пак бабите ни не са се женили на "изтънчени" коктейли, нали така?

Така, ама ама бабите ни също така не са ползвали памперси, gsm-и, ...и още много други неща. А много хора имат някаква изкривена представа за традиции и спазват само тези, които им изнасят /говоря от опит, ама не ми се изпада в подробности,че няма да мога да спра  Mr. Green

# 24
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Разбулване в Дир-а.
Забулването в "Сватба и семейство".

# 25
  • София
  • Мнения: 499
В ШОК СЪМ  #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked

# 26
  • Мнения: 14 654
смешно ми е как се възмущавате всички от някалъв ритуал , дето изобщо никой ви кара да спазвате . според мен е било забавно и ако за някого това е селско - за друг може да е приятно . точно за това с простирането не бях чувала , но имах една книжка , в която се описваха доста ритуали от едно времешната българска сватба - направо се спукахме от смях , докато я четохме . аз лично много исках да спазим ритуала , според който свекървата трябва да нацапа лицето си със сажди , да заколи черна кокошка и да танцува с нея под звуците на песента "ах,как се сади тоз пипер" . освен това , ако булката се окаже нечестна - пак свекървата отива и съобщава лошата новина на домашните животни . та така има страхотни веселби

# 27
  • Мнения: 819
смешно ми е как се възмущавате всички от някалъв ритуал , дето изобщо никой ви кара да спазвате . според мен е било забавно и ако за някого това е селско - за друг може да е приятно . точно за това с простирането не бях чувала , но имах една книжка , в която се описваха доста ритуали от едно времешната българска сватба - направо се спукахме от смях , докато я четохме . аз лично много исках да спазим ритуала , според който свекървата трябва да нацапа лицето си със сажди , да заколи черна кокошка и да танцува с нея под звуците на песента "ах,как се сади тоз пипер" . освен това , ако булката се окаже нечестна - пак свекървата отива и съобщава лошата новина на домашните животни . та така има страхотни веселби


Да, ако го чета или го гледам отстрани-със сигурно ще се забавлявам, ама мерси за такова забавление на мойта сватба!

# 28
  • Мнения: 1 120
хаха странен обичай , не бях чувала за подобен hahaha
Аз съм на мнение, че всеки сам решава как точно да протече сватбения му ден Grinning
Какво првило да има, ако младите са от два различни края с различни обичаи и традиции ooooh!Не мисля, че би трабвало да се избере нечие...нека сами решат как биха си изкарали най-приятно Laughing

# 29
  • Мнения: 46 515
Я ми кажете, ако някой ви каже как да си организирате собствената сватба, за която сте си мечтали от дете и която сте си представяли хиляди пъти! Как ще реагирате, а?  box  Laughing

# 30
  • Мнения: 505
Мен ме  разбули кумата в края на сватбата. Излязохме навън само ние четиримата ( + видеото) и тя свали булото от косата ми с две клонки и го закичи на дръвче. После се върнахме в ресторанта и доизкарахме сватбата, изглеждах съвсем различна без було и този момент от сватбата ми е един от любимите. Не бих разрешила да ме извеждат с тъпани и зурли, както и да ми пъхат пари в обувката, но харесвам именно тези по-народни ритуали, в сравнение с модерния жартиер, пукането на балони и разни други DJ -ски игри. Зная, че свекърва ми прибрала булото и че има поверие до една година булката да не го вижда. Съвсем наскоро пък ми казаха, че в годината след сватбата булката трябвало сама да си намери булото - прибрано в свекървиния дом -  това означавало, че снахата вече е наясно напълно с подредбата на дома. Има логика, макар и малко "древна"  Simple Smile и е приятно да си спомним традициите си.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.

И аз също  newsm78

# 32
  • Мнения: 742
В това отношение не мога да се оплача- с някои леки изцепки на родата, всичко си беше както си го исках. Мен ме забули кумата в къщи, преди да ме вземат. А ме разбули мъжа ми в ритуалната- т.е. отметна ми булото за да ме целуне. /Цирка беше, когато дядо ми - да ми е жив и здрав, докопа микрофона и петнайсет минути ви като вълк единак странджански народни... Наложи се да му го изтръгнат с хитрост - "я виж кой е зад теб" и хоп! измъкнаха му го от ръцете/

Офф: Никол, страшна сладурана е щерка ти. Пу пу... Да ти е жива и здрава

# 33
  • Мнения: 9 990
Що не оставите хората да си се женят селски, да не ви женят вас, че и претенции, че се шокирате... Mr. Green

# 34
  • Мнения: 505
Аз под разбулване имам предвид въобще махането на булото от главата.

# 35
  • Мнения: 11 004
Аз под разбулване имам предвид въобще махането на булото от главата.
Като започна спора за традициите, трябва ли изобщо да има було ?  newsm78

# 36
  • Мнения: 101
[qКато започна спора за традициите, трябва ли изобщо да има було ?  newsm78
[/quote]

Аз поне нямах . По принцип харесвам стилни и модерни сватби , където всичко е премислено и има някакъв сценарий , а не импровизации на място .

# 37
  • Мнения: 1 425
Хора всякакви - вкусове разни.
Има хора които си почитат традициите и обичайте, има и хора които не точно ги зачитат, ама ги следват заради купона. Правят си шоу. Аз лично не виждам нещо лошо в това да се спазват традициите (с изключение на някой наистина безумни) Много хора също така харесват импровизациите.Според мен правенето на всичко по план за мен показва бедна фантазия и е доста скучно.

# 38
  • Мнения: 101
Хора всякакви - вкусове разни.
Има хора които си почитат традициите и обичайте, има и хора които не точно ги зачитат, ама ги следват заради купона. Правят си шоу. Аз лично не виждам нещо лошо в това да се спазват традициите (с изключение на някой наистина безумни) Много хора също така харесват импровизациите.Според мен правенето на всичко по план за мен показва бедна фантазия и е доста скучно.

Напротив , не мисля че е скучно една сватба да е предварително обмислена откъм детайли . Просто исках да споделя какво съм видяла и повярвайте далеч не беше забавно , а дори плачевно . Уважавам вкусовете на хората , но това граничеше с върха на простотията .

# 39
  • Мнения: 3 248
Според мен това е било бъзик ... един вид какво ги очаква младоженците от днес нататък Peace  hahaha
Била съм на много сватби, но на подобно нещо не съм присъствала!
Thinking

# 40
  • Мнения: 4 806
не съм чувала за подобен ритуал...
но определението "селски" и "простотия" никак не са уместни
като не ви харесва, не го правете на вашите сватби - не е закон
ако на хората им харесва - какво по - хубаво от това???
Какво, ако е стара традиция? Всички сме от село, не го забравяйте... и в това няма лошо.
Ако говорим за толерантност, това е едно от малкото неща, които съм готова да отстоявам със зъби и нокти. Само от такава иам смисъл. Не считам, че е толерантно да оставяме ромите да крадат ток. Но е толерантно да уважим едно по - различно мнение.

Последна редакция: пн, 19 юни 2006, 19:14 от Асса

# 41
  • Мнения: 22 879
Момичета,нещо се объках.Понеже знам,че СВАТБА се пише с Т,а тук масово виждам думата написана с Д,та....да не би нещо да съм позабравила правописа???!!! newsm78Сори за 0фф-а.

# 42
  • Мнения: 101
Момичета,нещо се объках.Понеже знам,че СВАТБА се пише с Т,а тук масово виждам думата написана с Д,та....да не би нещо да съм позабравила правописа???!!! newsm78Сори за 0фф-а.

Не , не си го позабравила , точно така се пише . А до определенията , които съм използвала , мисля , че мога да изразя свободно мнението , независимо дали харесва на някого или не .

# 43
  • Мнения: 4 806
благодаря, момичета за поправката,,,
не знам защо, обаче тази дума непрекъснато я бъркам... Simple Smile

Да, разбира се, че можеш да изразиш всяко мнение. Както и аз, даже и с правописни грешки... Simple Smile

# 44
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
На мен ми е странен не толкова описаният ритуал, колкото реакцията на повечето тук  Crazy. Шокирани и учудени... ooooh!  Така са решили, така са го направили. Сигурна съм, че в различните краища на страната има още по- странни и нечувани от мнозинството ритуали, ама какво от това?!
И в селата хората се женят... Grinning
А относно разбулването- това се прави и в Шумен. Като под разбулване разбирам просто повдигане на булото, за да се открие лицето на булката.
Мен ме забули кумата ми, мъжът ми ме видя чак след подписването. Дори в ритуалната зала има реплика- Можете да разбулите булката. Казват я преди- Можете да целунете булката.

# 45
  • Мнения: 3 248
Момичета,нещо се объках.Понеже знам,че СВАТБА се пише с Т,а тук масово виждам думата написана с Д,та....да не би нещо да съм позабравила правописа???!!! newsm78Сори за 0фф-а.


Проблемът не е в твоя телевизор! Mr. Green

# 46
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Ако щете се смейте, но и мен ме разбулваха... Laughing

Тъй като сватбата беше у свекърите, те поеха цялата организация, съответно идея си нямах какво ме очаква... Rolling Eyes

Посадиха ме на стол, кръстницата ми свали булото, закичи го на по-малката ми братовчедка (закича се на неомъжени млади девойки, дето им е ред да се заженят  Laughing), и ме забрадиха със бабешка забрадка, на кръста ми вързаха престилка  #Crazy - един вид, това е положението, вече си домакиня...  newsm78

Дето се вика, гавриха се смен, без да ме питат искам ли... Mr. Green

От мъжото свалиха букетчето от сакото, закичиха го на братовчед ми, също неженен тогава, и накараха братовчедката с булото и братовчед ми да играят... hahaha

Не знам този обичай български ли е, какъв е (свекърите са българи, но живеят в молдова, нищо чудно да са приели някои молдовски традиции), не съм сигурна...

# 47
  • Мнения: 9 990
Хора всякакви - вкусове разни.
Има хора които си почитат традициите и обичайте, има и хора които не точно ги зачитат, ама ги следват заради купона. Правят си шоу. Аз лично не виждам нещо лошо в това да се спазват традициите (с изключение на някой наистина безумни) Много хора също така харесват импровизациите.Според мен правенето на всичко по план за мен показва бедна фантазия и е доста скучно.

Напротив , не мисля че е скучно една сватба да е предварително обмислена откъм детайли . Просто исках да споделя какво съм видяла и повярвайте далеч не беше забавно , а дори плачевно . Уважавам вкусовете на хората , но това граничеше с върха на простотията .

Важното е на младоженците да им е било добре, да са сега щастливи, останалото не смятам че е нужно да се коментира.Всеки се жени както намери за добре...Простотията за теб з а тях може много да е значело поради една или друга причина...

# 48
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ами този ритуал си изглежда като пожелание, булката да си пие кафето с кеф, а женихът да опъва домакинството ,сире4 да носи на ръце жена си!ама не съм го срещала, ние се настъпвахме хаха само, 4е празна обувка, смяхме се после!туй в бг, тука си има други неща!

# 49
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, това е нашенски обичай. Не ми се вижда странно, защото го е имало на всички сватби, на които съм присъствала, включително и нашата . Laughing
Кумата махна булото, после го хвърли, койот го хване посреща младоженците на 40 ден. Те отиват да си вземат булото и носят подарък. Та след разбулването пак кумата ми облече халат, домашни чехли . На мъжа ми дадоха тупалка, закачиха му на врата щипки за пране ,окачени на едно въже и така трябваше да поведем последното хоро на сватбата.  С това се слага край на празнуването в ресторанта .Е, така беше преди 100 г , когато се омъжвах. Сега скоро не съм ходила на сватба, едва ли младите го спазват.

Последна редакция: пн, 19 юни 2006, 20:51 от djemma

# 50
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Тъй като слушам, сигур е голямо забавно младоженекът в официалния си костум да се направи на домошар и да простира пред гостите гащи, а пък булята да го пощипва и попипва с команди разни по домакинството... Мисля, че е забавно и ако го видя ще се смея от сърце на майтапа. hahaha Вероятно и това е една от идеите на старовремския обичай?
Иначе сватбен ритуал направихме кратък  и беден, тъй ни се нрави.

# 51
  • Мнения: 843
Селски и кичозно... са силни думи.    Въпрос на традиция, въпрос на желание и прочие..
    Аз пък се питам  защо , например  индийските сватби са толкова често обект на снимки, на статии в Нешънъл Джеографик и прочие. Много просто.. Столетия вече тези обичаи се спазват/ Нямам пред вид че ВСИЧКИ ги спазват.., но са запазени , почти изцяло.  Съхранили са нещо интересно и красиво. Не вярвам че на индийската студентка  и е много приятно 3 дни да я разкатават, рисуват, накичват   и прочие,  но си ПАЗЯТ традициите/
  Та, обосновах, защо не ми се вижда селско. Ще се радвам и детето ми да види запазени традиции... , а да не смята че фигура на леден лебед и Градинско парти  са изконните ни традиции. Колкото и да е стилно.  Confused
    Минали са ми две сватби през главата. На първата  ме разбулиха.. дето се вика. Просто защото имах було, а и го имаше дори и в гражданската процедура.  Втората ми сватба беше семпла , почти без грам традиция.  / Само дето се изпонастъпихме, подписвайки, кумът се хилеше непрекъснато, свекито  викаше "олеле ",  при вида на металните ни чаши от ерата на "Металика" и сребърните пръстени , гравирани ала " Властелинът на пръстените"/
  Всеки си решава. Традициите са хубаво нещо. Важното е да е незабравимо и весело, пък.Ако ще и с топящ се леден лебед до тортата, обливащ съседните мезета... Grinning

# 52
  • Мнения: 9 990
Селски и кичозно... са силни думи.    Въпрос на традиция, въпрос на желание и прочие..
   

Камо ли да е върха на простотията.Едно е да не приляга на вижданията и да не искаш да го правиш по този начин, друго е да наричаш хората, които са намерили нещо в този начин-простаци...Ето-тук има хора, които са го правили този обичай и немога да нарека простаци...

# 53
  • Мнения: 843
Селски и кичозно... са силни думи.    Въпрос на традиция, въпрос на желание и прочие..
   

Камо ли да е върха на простотията.Едно е да не приляга на вижданията и да не искаш да го правиш по този начин, друго е да наричаш хората, които са намерили нещо в този начин-простаци...Ето-тук има хора, които са го правили този обичай и немога да нарека простаци...
   Абсолютно съгласна,  но ти го каза по  кратичко и просто... Simple Smile))

# 54
  • Мнения: 5 539
Смех, смеееех... Първо поколение граждани ми се правят на шокирани и възмутени, а забравиха га ручаха компирите на село...

На мнение съм, че всеки може да си прави каквото пожелае на собствената сватба, ако ще и блага ракия да се пие, то си е въпрос на личен избор
Колкото и да ви е странно, моите впечатления са, че младоженците сами решават да спазват някои "възмутителни" обичаи Rolling Eyes

# 55
  • София
  • Мнения: 8 280
..... Аз за много по-малко нещо направих проблем-казах, че ако ми дойдат с тъпана някви селски музиканти-няма да изляза!  Naughty Тогава свекър ми се опита да се направи на интересен и каза,че или ще е сватба ката сватба, ......! /Предполагам,че се е притеснявал какво ще кажат съседите / 
Е, в крайна сметка викнаха музикантите преди да ме вземат,после ГИ НЯМАШЕ!  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green

Това е почти като при мен Simple Smile аз бях малко по- мека Simple Smile, опитах с молба и рев да се наложа Simple Smile

А по темата. Да има нещо такова в Северо-източна България.... имах честа да съм и кума и булка там Simple Smile
Но при нас бе (поне так ми го описаха) в по-"софт" вариант (булката сяда на стол и кумата й сваля булото, което после булката трябва да хвърли с гръб и на този, който го хване му се ходило на гости след незнам си колко време, носиш му подаръци, за да си го откупиш.), аз угодих на това нещо, но го съкратих максимално - седнах и дадох да ми го свали кумата булото:) и до там, казах че няма да хвърлям един куп неща,  ..........реших букета да хвърлям, ама него го разбих в стената... така го бях засилила Simple Smile Embarassed

Така нареченото разбулване е в края на сватбата, ама то си губи смисъла. защото мъж ми вече ми го бе метнал от лицето в съвета.
Това явно е останало от преди (от бабите и дядовците) с един куп други изг....ци, променени и украсени от "съвремието"
Като това куморете да правели НОМЕРА или други простотии наречени "ДА НАПРАВИМ ШОУ" (знае баба ти какво е шоу ама ...), ама аз казах, че не ми се правят циркове, който иска да си прави на неговата сватба, все пак аз не мисля пак да се женя, за да има втори шанс да си направя сватба по мой вкус.... лелееееее как ме жегнахте с таз тема, поти 2 години, а още ме държи....

# 56
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Това с роклята тип тортичка много ми хареса и ме върна във времето когато си избирах рокля. Първо продавачките странно ме гледаха, защото на огледа бях с приятелка, а не с цялата рода. И второ, опитваха се да ме убедят колко добре ми стои рокля с обръч, докато аз в огледалото виждах едно огромно бяло петновсе пак съм 1,80.
Във връзка с обичаите, има някои, които прост са невороятно хубави  български и си струва да се спазват. Бях приятно изнендана от сватбата на наши приятели в Смолян. Извеждаха булката с музика, но не няколко тъмнокожи братя да думкат по тъпана, а с родопска гайда. Да ти настръхнат косите, толкова вълшебни мигове бяха.

# 57
  • Мнения: 565
Оле боже, какви са тези ритуали?  #Crazy Чувала съм и преди че младоженеца простирал, но си мислех че е измислица. На нашата сватба изобщо не дадох да припари оркестър дори а да не говорим пък за чалги, разбулвания и др.такива. Взехме си DJ и всички танцувахме до пръсване. Беше много весело и много се радвам че не се съгласихме на разни такива щуротии. Само дето родителите на мъжа ми решили да наемат един музикант като ме вземат от нас без да знам, че аз като се разсърдих...  ,а те милите са много готини и наистина не исках да ги тревожа. Знам че са  искали просто да ме зарадват  Embarassed
Все пак всеки си има различни разбирания  bouquet

# 58
  • Мнения: 565
 ..........реших букета да хвърлям, ама него го разбих в стената... така го бях засилила Simple Smile Embarassed



Забравих да кажа че и аз хвърлях букет (доброволно   Grinning )

# 59
  • Мнения: 655
За такъв ритуал не съм чувала, но и на мен ми се струва прекалено - младоженеца ще простирал и прочее глупости. Все пак вече сме 21 век. Преди 100 г. това може да е било интересно, но днес ми се струва просташко. Аз харесвам изтънчените и изискани сватби - без катерене по масите, без закичване на пари от разни подпийнали роднини и др. подобни. Може да звуча снобарски, но това е моето разбиране на нещата.

# 60
  • Мнения: 1 214
За разбулване знам , но младоженецът  да простира и булката  по халат да пие кафе  ooooh!  Joy

# 61
  • Мнения: 353
Е припомних си мойта сватба - беше страхотна и много хубави спомени имам.

Момичета много се смея с тези ритуали, нямам нищо против тях обаче. Всеки си решава как иска направи този красив ден от живота.
Обаче дядото с микрофона и странджанската песен от поста на една мама ме  развесели много.

# 62
  • Мнения: 101
Смех, смеееех... Първо поколение граждани ми се правят на шокирани и възмутени, а забравиха га ручаха компирите на село...

На мнение съм, че всеки може да си прави каквото пожелае на собствената сватба, ако ще и блага ракия да се пие, то си е въпрос на личен избор
Колкото и да ви е странно, моите впечатления са, че младоженците сами решават да спазват някои "възмутителни" обичаи Rolling Eyes

Е , не исках да обиждам никого , но явно съм го направила . Извинявай на какъв език е това ?

# 63
  • Мнения: 9 990
Danae, темата си я бива-всеки можеше по нещо весело да разкаже.Не си искала да обидиш, сигурна съм.Следващият път просто не използвай някои епитети, докато пишеш, а наум си мисли точно каквото си поискаш.Това е така нареченият Нетикет иначе думите ти, че не си искала да обидиш губят смисъл, защото пък има обидни епитети в изказванията ти. Peace

# 64
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
О-о-о-о... Тия циркове са от нашия край. Ама те се нищо. Ето какво друго се прави:
1.Като се отиде в дома на булката да бъде искана - тя трябва да бъде купена. Младоженика плаща с дребни банкноти. Ако роднините на булката са инати може да се стигне и до бая голяма сума. На сватбата на брат ми така се заопъваха. Брат ми беше шаш, щото не беше подготвен за подобни изпълнения и каза "Е, като не щете да я давате - не щете! Аз съм тръгнал за булка, без булка няма да си тръгна... и звънва на вратата на съседите - там да търси мома. Изскача приятелка на снаха ми  Shockedс ролките на главата и официална рокля. Брат ми вика "А, ето една мома тука - готова и чака ..." Сватовете бият отбой веднага и ни канят вътре.
2. Младоженика плаща за всяка отворена пред него врата. (Стига младоженеца да не е Митака, дето казал Аз съм тръгнал за жена, бе, не за добитък! Я ме пускайте, докато не съм се разубедил и не съм се върнал обратно!!! Ама ха! Grinning
3. Кръстницата донася букета на булката и я забулва - спуска воала пред лицето й. (Гледа преди това да изреже дръжките на цветята, оставени по-дълги, за да може букета да стои потопен във вода по-дълго) , а не като моята кръстница, която ми го донесе със стърчащи дръжки Sick.
4. Булката се извежда от баща й, а младожениците не се държат за ръка, а за двата края на кърпичка. (Сакън, дан земат да се пипнат преди сватбата... Joy, нищо че в корема на булката може да рипа бебе вече... Laughing) Задължително звучи нар. песен "Ела се вие, превива, мома се с рода прощава" и се реве Cry...  Майката на момичето им полива вода.  Аз пазя везана кърпичка, с която е била изведена баба ми, кога се е омъжвала...Ех... на 15 години е била...
5. Пред дома на булката се друсат хора.
6. Младоженецът повдига булото на булката, когато ги обявят за съпруг и съпруга за да я целуне.
7. В ресторанта освен гореспоменатите цигании булката рита менче, свекървата захранва младоженците с питка с мед.
8. Нещо отвратително, което не се прави вече (май)- люлеят свекъра и свекървата в одеала - такъв живот ги чака вече - сладък и спокоен, щот си имат снаха hahaha...
9. Простирането вече сте го чули.
10. Разбулването - булката сяда на стол и кръстницата й сваля булото (тя вече не е булка, а невеста). Булото се слага в нещо и се хвърля сред гостите... ритуалът е идентичен като хвърлянето на букета. На приятелката ми забравиха да й сложат булото в нещо и вандалите й го разкъсаха. Никога няма да забравя колко МНОГО плака заради това... Cry.
11. Когато свекърва посреща младата булка в къщи се коли петел, цапа се булката по челото с кръв и булката трябва да мине под вдигнатия крак на свекърва си и да й целуне ръка. (това го спретнаха на една приятелка... тя бременна... не понася кръв... само дето не се гътна горката... Cry отвратителна просто...
12. Сутринта свекърите ност в дома на булката блага ракия - греяна ракия (става червена от захарта) - знак, че булката е честна. (нема такива булки вече у нашия край, ама народа обича да пийва та... Laughing)
13. 40 дни след сватбата младожениците отива в дома на този, който е грабнал булото на сватбата да си го вземат. (един добър повод и младожениците да отидат някъде на гости, че аман от посрещане на такива у тях Laughing)

Ей, да не си помислите сега, че тези простотии още се правят. Не-е-е-е-... не се правят... всичките... hahaha... само някои... hahaha
Ако има македонки тука нека разкажат за техните обичаи, да видите тогава за какво става въпрос... Laughing.

# 65
  • Мнения: 101
Danae, темата си я бива-всеки можеше по нещо весело да разкаже.Не си искала да обидиш, сигурна съм.Следващият път просто не използвай някои епитети, докато пишеш, а наум си мисли точно каквото си поискаш.Това е така нареченият Нетикет иначе думите ти, че не си искала да обидиш губят смисъл, защото пък има обидни епитети в изказванията ти. Peace

Приемам забележката .

# 66
  • Мнения: 945
Ама то много иzтънчени гражданки имало във форума... ц, ц... мани мани.  Shocked Shocked Shocked

Я всички селянки, дето са си правили сватбата както искат, а не както другте смятат zа добре, да се нарредя в редица до стенат и да се срамуват. Мани, поzор. В наше време такива селяниии да се правят на сватба... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

# 67
  • Мнения: 9 990
И пак за смях:женихме с всичките му подобни неща моя близка приятелка, за чужденец.Той така искаше.Та понеже ние-градски- нищичко незнаем- та кой каквото чул-всичко им направихме-и откупване и ритане на менче и каквото се сетите-голям купон беше и много, много се смяхме,защото всички знаят,че това е символично, а младоженецът гледа с едно ококорени очи, незнае какво му се случва.Но и хорце игра , човека.А на съседна маса ни гледаха така ShockedВажното беше, че хората бяха щастливи, веселбата беше на ниво, и ние си знаехме какво и защо правим, съседната маса слабо ни вълнуваше Hug

# 68
  • Мнения: 2 040
За пръв път чувам за такъв ритуал, все едно гостите са на театър, а младоженците с главни роли в представлението ..  Laughing
Традициите не са това което бяха (помните ли рекламата), но явно някои още обичат да ги спазват ... даже евала на такива, пък честно казано  Peace
По нашия край (в Монтанско и по- скоро Берковско) пък като се иде в дома на свекървата, за да въведат булката, младоженците преплитат ръцете си и им се закичва ЧЕИЗА .. после свекървата завързва с една кърпа ръцете и на двамата и ги въвежда вътре ...
След сватбата се изпращат кумовете и пред тях, духовата музика свири, а някои играят и в същото време се опитват да вземат печеното пиле, което е набучено на кол и се играе точно ръченица за тая работа .. ама кой държеше пилето, кой се опитваше да го вземе - не помня  Embarassed
И понеже отдавна не съм била на сватба по моя край, незнам дали продължават с тези и още много други обичаи, но на моята сватба тук в Софийско - нямаше нищо такова ..

# 69
  • Мнения: 2 978
Jumanji_Индия Mного хубаво си го разказала..хареса ми, благодаря.  bouquet

# 70
  • Мнения: 5 577
Селяния до шия.

# 71
  • Мнения: 4 621
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.
И аз,може би е измислица на диско-водещите.
newsm10

# 72
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Вини, Захарче, за мен беше удоворствие Grinning!
МърГулиЯ ... засмей се, де... по-красива си така Wink.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Няма лошо! На моята сватба имаше откупване на булката и фирмата която я организира сътвори всякакви маймунджулъци и игри. Не съм се питала тогава според традицията ли е или не - просто ми беше готино и всичките ни приятели се включиха.
А миналата година на сватба в Сандански станах свидетел на съвсем други обичаи и ми стана приятно, че се спазват. Някой да знае за феруглицата?

# 74
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
 В Разложкия край и днес , както в далечното минало, се прави “феруглица”, т.е. сватбено знаме. Тя се изготвя в четвъртъка преди сватбения ден в дома на младоженеца и се окачва на покрива на къщата, за да се знае, че там има младоженец. Шиенето на феруглицата е съпроводено от специални песни и ритуали. Знамето се носи от кума, който води сватбеното хоро, и ако някой успее да го открадне, той трябва да заплати, за да си го вземе обратно. В Добърско няма сватба без феруглица. Този обичай, както и много други продължават да се спазват от младите хора. bowuu
 

# 75
  • Мнения: 2 274
Да , наистина това е било ритуал правен в североизточна България , смисълът му е , че един вид булката ще си гледа кефа , а съпругът ще върти домакинството . Преди 30 години може и да е било забавно , но в 21 век не мисля , че има някакъв смисъл .
   Аз съм от североизточна България, възможно най - североизточна  Simple Smile - Силистра, но за такова нещо за първи път чувам-простиране от младоженеца и разно друго театро  #Crazy!
   Jumanji, много хубаво си го разказала, наистина! 50% от тия неща ги имаше на сватбата на сестра ми -'94г./ от т.1 до т.7 /! На моята сватба-98г. бяха само точка 1,3 и 5! Аз було нямах, а венче, което фризьорката ми сложи, но за снимката кръстницата ми пипна венчето - уж че го слага  Joy, но виж букета тя ми го донесе! Честно казано никой не ме е питал как искам да ми е сватбата и какви традиции искам да се спазват  newsm78! Явно някои неща отпадат с годините!

# 76
  • Варна
  • Мнения: 1 383
В Разложкия край и днес , както в далечното минало, се прави “феруглица”, т.е. сватбено знаме. Тя се изготвя в четвъртъка преди сватбения ден в дома на младоженеца и се окачва на покрива на къщата, за да се знае, че там има младоженец. Шиенето на феруглицата е съпроводено от специални песни и ритуали. Знамето се носи от кума, който води сватбеното хоро, и ако някой успее да го открадне, той трябва да заплати, за да си го вземе обратно. В Добърско няма сватба без феруглица. Този обичай, както и много други продължават да се спазват от младите хора. bowuu
 


 newsm10

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Да , наистина това е било ритуал правен в североизточна България , смисълът му е , че един вид булката ще си гледа кефа , а съпругът ще върти домакинството . Преди 30 години може и да е било забавно , но в 21 век не мисля , че има някакъв смисъл .
   Аз съм от североизточна България, възможно най - североизточна  Simple Smile - Силистра, но за такова нещо за първи път чувам-простиране от младоженеца и разно друго театро  #Crazy!

тъй,тъй,и аз за първи път чувам

Цитат
към Силистра пък се учудих, че вместо с 1 торта се появиха 10-тина малки торти и всички с тях заиграха

да не си била на моята сватба?  Grinning майтапа настрана,но моята свекърва (голяма кулинарка) искаше да почете всичките "важни гости" с торти и пити. Викам,айде. И сега това е един от най-хубавите ми спомени от сватбата - 10-тина млади хора играят ръченица с торти и пити на младоженци, кумове,родители,че и на баба и дядо. Напълни се дансинга. Страхотно надиграване, лъгане и бягане стана.

За разбулването- аз също го знам като приключване на "булчинството" в края на сватбата.
Според мен хвърлянето на букета стана традиция от няколко години заради многото гледане на американски филми и католическите им обичаи  Laughing. Аз хвърлих булото си (и го хвана приятелка,която наистина се ожени първа след мен Laughing)

Danae, гледай каква хубава тема се получи  Hug

# 78
  • Мнения: 2 978
Майка и татко бяха кумове в далееечната 1991..ако не се лъжа newsm78 Wink

Сватбата се правеше в едно селце близо до Ловеч.
Цялото село беше поканено,  на една дълга маса.

Не си спомням много, но ми направи впетчатление, че там пък кумовете бяха на почит. Имах чуството, че само на тях им се даваха подаръци, то не бяха одеала, юргани и всякакви щуротии...А пък кумата я носиха на раменете си с някакви черги..ама така и неразбрах защо. Laughing

# 79
  • София
  • Мнения: 3 421
  Ходила съм на много сватби в различни краища на България - навсякъде различни обичаи. Не всичко ми е харесвало, но пък ми е било интересно.
  Например в село в северна България  - на сватбата накрая всички се топват в една бара, която обикаля цялото село. Като го видях направо паднах - като се развеселил този ми народ и като се къпе с дрехите...
  Пак в северна България - преди 15 год. видях как караха тъщата да играе ръченица върху обърнати бирени капачки(сигурно да свиква с бодливия за напред живот). Виждала съм да се кичат всички с едни дарове с презрамки, да се краде петел като се ходи да вземат булката(ама това отдавна била съм малка).
  Пълненето на обувката на булката с пари съм го виждала в южна България, заедно с ритането на менчето и счупването на чиния(бяхме кумове с мъжа ми и булката много държеше на тези традиции и като счупи чинията и парче поряза мъжа ми по крака).
  Иначе по Плевенският край си е много характерно играенето на хора пред булката, пред кумовете, пред младоженеца, абе игра да има. Също така захранването с пита и мед от свекървата.
  Играта с торта, пита, баница, пиле и вино пред кръстника е традиция, която се спазва неотменно и направо си е хубава и приятна(особено аз много обичам да отида на сватба и да играя пред кръстника).
   

# 80
  • Мнения: 8 917


Цитат
към Силистра пък се учудих, че вместо с 1 торта се появиха 10-тина малки торти и всички с тях заиграха

да не си била на моята сватба?[/color]  Grinning майтапа настрана,но моята свекърва (голяма кулинарка) искаше да почете всичките "важни гости" с торти и пити. Викам,айде. И сега това е един от най-хубавите ми спомени от сватбата - 10-тина млади хора играят ръченица с торти и пити на младоженци, кумове,родители,че и на баба и дядо. Напълни се дансинга. Страхотно надиграване, лъгане и бягане стана.

За разбулването- аз също го знам като приключване на "булчинството" в края на сватбата.
Според мен хвърлянето на букета стана традиция от няколко години заради многото гледане на американски филми и католическите им обичаи  Laughing. Аз хвърлих булото си (и го хвана приятелка,която наистина се ожени първа след мен Laughing)




Ами не знам, не мисля, че си приятелката ми Дидка Mr. Green /Сега не казвай, че се казваш и Дияна Joy Joy Joy/ И на въпросната сватба не ходих- така и за 5 години не стигнах Силистра - но с удоволстие изгледах сватбата й Peace Мужду другото тя и мъжът й са от Силистра. Той се казваше Николай и беше треньор на деца по борба Peace

# 81
  • Мнения: 5 178
А това е просто бъзик с младоженеца и булката... нали знаете мъжът е с черен костюм, защото за него идват черни дни ... та така
Но тази гавра с мъжО я спестихме , както и разните му там жартиери..
Категорична бях и за булчинско хоро - ей това е селяни я до шия .. както и ония сълзливи песниовки кога изкарват булката от дома и.. казах, че не отивам на заколение...
Ние примерно пук откраднахме един обичай тук от Варна - 3 те бутилки шампанско, но понеже и двамата не обичаме шампоанско, ги превърнахме в бутилки червено вино

# 82
  • Мнения: 1 100
Аз ли4но се ужасявам от всякакви странни изпълнения по сватбите. Не мисля, 4е е въпрос дали сме граждани или селяни (много грозно като се използват тези понятия). Въпрос на елементарен вкус.

Всеки може да прави каквото си поиска. Била съм на сватби в Москва и Рим ( моята съЩо беШе тук), и в София и в малки град4ета из България. Навсякъде могат да се видят "Щуротии". Но на някои хора им харесват.

Аз харесвам семплите неЩа, изискана ве4еря в приятна обстановка, без никакви "екстри". Дори и хора, ръ4еници и 4упене на питки не ми допадат.

Но Щом хората оЩе спазват някакви дале4ни оби4аи, ние Ще ги гледаме. Дано им харесват поне на младоженците, а не го изпълняват, заЩото "така се прави".

Не ни остава друго, освен да обсъждаме. Да видим кой е за кой против Laughing

# 83
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
О-о-о-о... Тия циркове са от нашия край. Ама те се нищо. Ето какво друго се прави:
1.Като се отиде в дома на булката да бъде искана - тя трябва да бъде купена. Младоженика плаща с дребни банкноти....

3. Кръстницата донася букета на булката и я забулва - спуска воала пред лицето й.

4. Булката се извежда от баща й, а младожениците не се държат за ръка, а за двата края на кърпичка. пипнат преди сватбата...  Задължително звучи нар. песен "Ела се вие, превива, мома се с рода прощава" и се реве Cry...  Майката на момичето им полива вода. 

5. Пред дома на булката се друсат хора.

6. Младоженецът повдига булото на булката, когато ги обявят за съпруг и съпруга за да я целуне.

7. В ресторанта освен гореспоменатите цигании ... свекървата захранва младоженците с питка с мед.
...

Всичко отсято го имаше и на моята сватба.
Мъжът ми мина тънко, когато ме купуваше от сестра ми  Mr. Green. Пак тя ни изведе от къщи, водени с една кърпичка. А за прощаването няма да говоря- моментът е страшно личен и не може да се опише. Емоциите определено са ужасно много в такъв момент. Хорото пред блока зарадва комшиите  Grinning А за "циганиите" - мерси. Уж се бяхме разбрали да спазваме някакъв по- нормален тон в тази тема  Stop

# 84
  • Мнения: 809
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Там дадоха на младоженеца едно цукало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Последна редакция: вт, 20 юни 2006, 15:33 от Julka

# 85
  • Мнения: 2 040
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Е те тва ме уби ..  hahaha  Joy

# 86
  • Мнения: 2 978
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

E мерси от такова поколение Sick

# 87
  • Мнения: 14 654
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Е те тва ме уби ..  hahaha  Joy
абе вие се хилите , обаче и на нашата сватба ни подариха нещо подобно , само че в гърнето имаше бира и вътре 2 кебапчета - изглеждаше много гадно . подариха ни го едни приятели за да шегуват с нас - мисля че си беше тяхно хрумване . между другото много полезен се оказа този подарък - детето още ползва това гърне , не съм купувала друго . Julka , да не си била на моята сватба Simple Smile

# 88
  • Мнения: 809

[/quote]
. Julka , да не си била на моята сватба Simple Smile
[/quote]
Не съм, Раде, ама със здраве да си ползвате подаръка! Laughing

# 89
  • Мнения: 7 111
az съм виждала само веднъж такова нещо -на една сватба в Добрич.
 Иначе не си падам по такива циркове и ние не сме го правили на сватбата ни.

Щях да пиша, че това е някаква традиция от Североизточна България.

# 90
  • Мнения: 4 473
Не знам прави ли се още така или не се прави (явно се прави все пак), но мен лично такъв ритуал би ме забавлявал на max и не виждам нищо селско в това. А и всеки си празнува както намери за добре. Недоволни и шокирани винаги ще има.

# 91
  • Мнения: 2 438
Ситуацията ото първия постинг - в редторанта - ми напомня приказката "жалко за момичето, че изгоря момчето". Да не би това да е символ на това, че само на сватбения ден булката ще си почива, а момчето ще шета. В тази връзка нали има обичай на Бъдни вечер да се оставя трапезата, да не се прибира, мие и т.н. и моя мъж казва на шега, че най-обича да шета на Бъдни вечер след вечеря.
Все пак всеки решава какви и кои обичаи и традиции да спази на сватбата си, за да бъде за него един приятен спомен.

# 92
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
.... В тази връзка нали има обичай на Бъдни вечер да се оставя трапезата, да не се прибира, мие и т.н. и моя мъж казва на шега, че най-обича да шета на Бъдни вечер след вечеря.
Все пак всеки решава какви и кои обичаи и традиции да спази на сватбата си, за да бъде за него един приятен спомен.

Ето, това е същото. Просто традиция, обичай, поверие някакво, както щете го приемайте. Но от това няма шокирани, така ли  Crazy Или пък от чукането с яйца на Великден...

# 93
  • Мнения: 1 277

Ако има македонки тука нека разкажат за техните обичаи, да видите тогава за какво става въпрос... Laughing.

Не съм македонка, но съм била на сватба в Македония. Какво да ви кажа-гостите бяха към 300 човека.Сватбата започна в 10 сутринта и продължи до 1-2 през нощта. На следващата вечер правиха "блага ракия" (булката беше бременна, но няма значение).  На благата ракия има обичай да се събуват гащите на тъщата, закачат се на един кол и се запалват. Със запалените гащи се играе хоро под съпровод на тъпани и зурни.
Джуманджи, и аз бях на една сватба на която разкъсаха булото на младоженката. Тя милата се разплака Sad.

# 94
  • Мнения: 14 654
...  На благата ракия има обичай да се събуват гащите на тъщата, закачат се на един кол и се запалват. Със запалените гащи се играе хоро под съпровод на тъпани и зурни.

ах , така ме е яд , че не знаех това по-рано , когато се жених . как само щяха да се веят грамадните запалени гащи на майка ми  Joy
язък ! на сватбите на сестрите ми много ще настоявам да се спази този обичай !

# 95
  • София
  • Мнения: 1 105
Аз пък съм на мнеие, че традициите трябва да се спазват, който иска спазва, който иска не. За мене по-селско е да обсъждаш някой, който не познаваш, а просто си видял в някоя кръчма. На хората им е било хубаво, ще имат мил спомен, защото те така разбират нещата, а някой ще пише по форумите какви селяни са. Тъпо е!

# 96
  • Мнения: 1 393
И аз не съм чувала за този обичай,но истината е,че има много такива и всеки си празнува така,както го разбира  Wink

# 97
  • Мнения: 14 654
мога да разкажа за някои традиции , които спазихме на нашата сватба и които бяха забавни , а не селски според мен . а , и освен нас - в клуба , където празнувахме нямаше странични наблюдатели , които после да се дивят на станностите :
. младоженецът трябваше да подкупи най-малката шаферка , за да го пусне да влезе без да разбива вратата , понеже тя беше на 10 години - мина само с 5 лева
. след като е влязъл в дома на булката трябва да я намери , защото нея са я скрили сестрите и
. кумата подарява сватбения букет , който тя е избрала на булката
. кумът извежда булката от бащината къща
. на подписването младоженците се настъпват , който успее да настъпи първи - ще командва Wink
. при влизането в ресторанта се рита менче с вода (което в нашия случай не се спази , понеже един пиян сервитьор ритна вместо мен )
. сватбената торта се разрязва заедно от младоженците и те дават първото парче на този , който им се иска  да се ожени след тях да си го хапне без прибори
. свекървата и булката разчупват на 2 питата и имаше някакво значение в кого ще остане по-голямата част
. свекървата дава на младоженците по едно залче с мед
. когато младоженците се прибират в къщата на мъжа , свекървата е намазала прага с мед и е пръснала навсякъде цветя чак до брачното ложе
.

# 98
  • Мнения: 2 653

Ние нямаме брак с мъжа ми , но ако някога подписваме то ще е в много тесен кръг приятели и без хиляди роднини, които виждаш за първи път.
Но  би ми било интересно да гледам такива разни обичаи, но ако са разбира се по желание на младоженците.

# 99
  • Мнения: 101
Аз пък съм на мнеие, че традициите трябва да се спазват, който иска спазва, който иска не. За мене по-селско е да обсъждаш някой, който не познаваш, а просто си видял в някоя кръчма. На хората им е било хубаво, ще имат мил спомен, защото те така разбират нещата, а някой ще пише по форумите какви селяни са. Тъпо е!

А после аз само съм използвала обидни епитети!

# 100
  • Мнения: 1 190
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.

И аз Shocked

# 101
  • Мнения: 1 446
Е т,за първи път го чувам. #Crazy

# 102
  Направо се изприщвам от тия селяндурски обичаи и традиции.Ние не позволихме подобни волности на наща сватба с изключение на захранването и питата и тортата за кръстниците. Дори пяхме еврейски християнски песни в едната част, докато певиците си почиваха, защото имахме няколко по-специфични гости и искахме да ги уважим за да се почувстват по-добре и те.

# 103
  • Мнения: 603
Мили мамчета навсякъде обичаите са различни и всеки си решава как ще протече сватбения му ден-не виждам нищо лошо-така са решили,така са направили хората.
А какво е разбулване на булката?..може би се прави в  различните части на България.

Но ще ми е интересно някой да разкаже ако знае Hug
На моята сватба,а и на сестра ми на сватбата имаше разбулване,но не в ресторанта,а вкъщи след като се прибрахме-кумата разкичва или сваля воала или цветчетата от косата на булката и ги поставя на живо цвете.Това се прави за здраве и дълголетие и за незнам още какво,по другите краища може да има друг смисъл.Това е  Peace

# 104
  • Мнения: 3 394
като им е кеф на хората нека си го правят.
Сестра ми на времето маза вратата с мед Mr. Green

# 105
  • Мнения: 2 672
що да е селско? и кво значи "селско"?
така им е харесало, така са го направили.

# 106
  • Мнения: 6 167
Ох, и на мен така ми се струва...селско и странно.
за мен това не е добър вкус.
не е много нормално, но това са сватбени игри.
има много такива и всяка култура е измислила такива игри по
време на сватбата.
щом на хората им харесва....

според мен ако този обичай ( за който аз за 1в път чувам) идваше от Щатите
и го бяхме видяли на някой филм , хич нямаше да е селско. Щяхме да си купуваме пеньоари заедно със сватбените рокли. всичко е в/с на реклама и насаждане на някакви представи за това, кое е добро и кое не.

Какво да кажем за свалянето на жартиерата, подаването на торта с ръце и тн.
Или какво да кажем за погачата - чупи се , трохи падат по младоженците..
или за посрещането на младоженците от свекървата? безумно е също така, някой да ти бута хляб с мед , да те лъже и тн. но това е нещо общоприето. значи не е селско.

мисля, че схвана мисълта ми, щом на хората им харесва да простират бебешки дрешки насред ресторанта.....

# 107
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Аз не съм фенка на тия обичаи, нито на сватбите с лели и баби до девето коляно. Особено грозно ми е символичното купуване на булката с пари. Малко съм крайна, понеже имам алергия към безмислените традиции. Жалко е, когато старите го налагат на младите чрез финансов шантаж.

# 108
  • Мнения: 7 914
Много ми е интерсно дали младоженците наистина са го искали този ритуал... или е било поредното"трябва" от родителските тела?  newsm78
Joy

# 109
  • Бургас
  • Мнения: 6 323
не мога да разбера какво толкова селско има,това са просто забавни игри ,които и аз скоро видях на една сватба през май 

явно е някаква нова мода,но нищо грозно или селско няма - просто за забавление

иначе ако се заженя някой ден,ще бъде под формата на коктейл или градинско парти bowuu

# 110
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Tva ne6to sum go vijdala samo vednuj, na edna svatba v Dobri4   #Crazy
Pulna ludnica Embarassed dokolkoto razbrah e harakterno za tehniq krai.
Ne sum vazhitena osobeno, no kato si samo gost priema6 ne6tata s turpenie. Emi qvno vse o6te se pravi. Ama az i po stra6ni ne6ta sum vijdala....... qvno e spored regiona

# 111
  • Мнения: 1 081
     Повярвай, и такива, че и по-селски неща се правят, а като видиш, че ги правят хора, които съвсем не изглеждат прости... Но разни хора, разни обичаи!

# 112
  • Мнения: 2 254
не изчетох всичко...а какво символизират тези неща някой знае ли???

а сега по темата:от малка се потресох Sick от една селска сватба(без обиди) та си останах без (сватба) Laughing

# 113
  • Мнения: 888
Точно този ритуал и аз не го знам, но щом им харесва на хората, защо да им се месим! newsm78 Всеки сам си прави празника!Важното е да се обичат! Hug Heart Eyes

# 114
  • Мнения: 6 417
Преди няколко години бях на сватба в Силистра и изпаднах в шок когато ми връчиха някаква оскубана печена кокошка за да танцувам с нея. Дърпах се доста, ама се оказа, че съм единствената по-млада жена на мероприятието и ща не ща трябваше да се жертвам. А кума се напи и докато танцувах с тази кокошка ме грабна на ръце и взе да ме размята насам натам. Rolling Eyes

# 115
  • Мнения: 3 457
Честно казано за първи път чувам за такъв ритуал. На нито една от сватбите на които съм присъствала, не съм виждала такова нещо.
и аз ,направо се учудих че има такива работи

# 116
  • Мнения: 1 328
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Е те тва ме уби ..  hahaha  Joy


 newsm10  Е това е върха на сладоледа за мен smile3532 Simple Smile

# 117
  • Мнения: 11 004
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Е те тва ме уби ..  hahaha  Joy


 newsm10  Е това е върха на сладоледа за мен smile3532 Simple Smile


Това в кой край на България?!  Rolling Eyes
 Joy Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт