Отговори
  • Мнения: 508
Здравейте!
 smile3547Предстои ми раждане и  се интересувам от мойте познати, вече родили, как стават нещата. И  се стигна до темата за изнудването в родилните домове.  smile3506Естествено някой от тях доброволно са почерпили лекаря и акушерките...с 500 лв. например. smile3518 Но се носят слухове, че са практика случайте на изнудване.
Охх дори незнам как да задам конкретно въпроса си. Случвало ли ви се е нещо такова? Как си искат парите? И по колко искат? Е и ако не им дам, какво ще стане? Казват " ще те оставят да родиш като куче" smile3516
Ако има някой пострадал или знае нещо по въпроса, моля пишете newsm20.

# 1
  • Мнения: 1 117
Аз се уговорих с лекара при когото ходих на частно. Той не искаше пари , защото девет месеца му плащах при всеки преглед , но иначе на консултация в поликлиниката няма кой да ти помогне . Там лекаря чете вестник , а акушерката ти мери кръвното и колко тежиш и слуша тоновете - нищо друго. Така на лекара който ме израждаше  дадох една символична сума след като излязох от болницата , а на акушерките в болницата една кутия бонбони - стига им толкова. Това е ситуацията в Добрич.

# 2
  • Мнения: 46 511
Зависи къде ще раждаш, не навсякъде искат.
На мен нищо не ми искаха, въпреки, че лекарят, който ме следеше дойде и присъства на раждането (беше в отпуск по това време).

Почерпката, не помня точно какво беше, мама донесе нещата, но в общи линии имаше една печена кокошка (това й го беше казала акушерката, на която попаднакла по телефона), една торта, дребни сладки и кола. На доктора- уиски и бонбони Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 2 901
На мен не посмяха да ми поискат.

Но евала на лекарите, които смятат, че това, че си ги посещавал на частно е достатъчно, за да ти направят раждането безплатно - тук в София, това дори не се коментира, не ги е срам - пълно е с лекари, които дори на частно те претупват, но иначе правят мили очички и на раждането пак си получават тлъстите почерпки.

# 4
  • Мнения: 3 089
аз си платих за избор на лекар. след това подарих подарък на доки. не беше в пари. но това си беше мое решение. никой нищо не ми е намеквал или казвал директно.

# 5
  • Мнения: 5 391
Пари не съм давала, макар че бях подготвила, но док ми ги отказа.Подарих му подарък, който нямаше как да откаже Peace

# 6
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
през бременоста си ходих на лекар към здравната каса.седмица преди да родя отидох при лекаря който ми прави оперцията/родих секцио по здравословни причини/който без притеснение си каза     цената.а на акушерките при изписването дадохме бонбони и сладки.

# 7
  • Мнения: 8 917
"Почерпка" определено не беше /макар, че съпругът ми към тарифата сложи и марково ирландско уиски и бонбониера, но то си беше като допълнение и задоволство от добре свършената работа и нон-стоп грижите/, "изнудване" - не бих го нарекла, но като "негласно нерегламентирано плащане" - става...всеки според възможностите и позицията си. Аз предпочетох да дам тия пари и да съм спокойна какво става с мен и детенцето ми /по отношение на възможностите на лекаря, разбира се - не мога да се бъркам в Божите работи/. Peace

# 8
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
Ползвала съм си правата на осигурена жена от здравната каса, не съм избирала лекар за раждане и не съм плащала нищо на никой. И двата пъти съм доволна от дежурните екипи, които се случиха на смяна. Никой не си е искал или намеквал нищо Peace

# 9
  • Мнения: 14 654
"Почерпка" определено не беше /макар, че съпругът ми към тарифата сложи и марково ирландско уиски и бонбониера, но то си беше като допълнение и задоволство от добре свършената работа и нон-стоп грижите/, "изнудване" - не бих го нарекла, но като "негласно нерегламентирано плащане" - става...всеки според възможностите и позицията си. Аз предпочетох да дам тия пари и да съм спокойна какво става с мен и детенцето ми /по отношение на възможностите на лекаря, разбира се - не мога да се бъркам в Божите работи/. Peace

това все едно съм го написала аз

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ползвала съм си правата на осигурена жена от здравната каса, не съм избирала лекар за раждане и не съм плащала нищо на никой. И двата пъти съм доволна от дежурните екипи, които се случиха на смяна. Никой не си е искал или намеквал нищо Peace

И аз така, но втория път. Първия път платих, след това и почерпка имаше, но не останах доволна от отношението. Двата пъти раждах секцио, по медицински показатели. 

# 11
  • Мнения: 1 165
Аз се бях уговорила с лекар, платих и на акушерката, направих и дарение на интензивното отделение,защото лежахме две седмица там с детето,носих им й почерпка-в детското отд., плащах и за ВИП стая,защото условията в нашето АГ са ужасни и накрая всичко ми излезе 1000 лв.Да сме живи и здрави-незнам какво друго да кажа!

# 12
  • Мнения: 1 272
Не знам защо, но оставам с впечатлението, че ние сами ги караме да ни "изнудват". Аз раждах неотдавна и това не ми струва и стотинка. Не мога да се оплача от отношение и липса на внимание.
Успех с раждането!

# 13
  • Мнения: 4 195
Здравейте!
 smile3547Предстои ми раждане и  се интересувам от мойте познати, вече родили, как стават нещата. И  се стигна до темата за изнудването в родилните домове.  smile3506Естествено някой от тях доброволно са почерпили лекаря и акушерките...с 500 лв. например. smile3518 Но се носят слухове, че са практика случайте на изнудване.
Охх дори незнам как да задам конкретно въпроса си. Случвало ли ви се е нещо такова? Как си искат парите? И по колко искат? Е и ако не им дам, какво ще стане? Казват " ще те оставят да родиш като куче" smile3516
Ако има някой пострадал или знае нещо по въпроса, моля пишете newsm20.
въх що така някои хора плашат бременните бееее. много ме е яд, направо ми иде да им тегля по една
първо ние сме си виновни за курупцията сред лекарите - признавам само болниците , които ти казват - ето ти касова бележка че си си платила - 500 ли, 100 ли нема значение колко за този лекар но с документ
второ - кой щше те остави като куче, това все пак са лекари, все пак става въпрос за човешки живот, аз раждах във 2-ра градска, и там бих росила още милиард пъти, въпреки че във форума съм споделяла че имах всички показатели за трудно раждане - там екипите - понеже засякох 2 екипа го направиха професионално, спасиха мен, да не ми изтече кръвта, спасиха детето - роди се инфектирано и едвам измрънкя, никого не познавах, с никого не съм имала уговорка, след като родих казах на мъжа ми да дойде да ги почерпи и да им даде 100 лв общо да се почрпят - дойдоха в стаята и ми врътнаха скнадал - не били за пари, не ме ли било срам, те толкова се грижели за мен аз съм им бутала пари, не се правело така, учудена разговарях и с другите родилки там - раждали при другите екипи - същото положбение - никоя не си бе платила, към всички отношението беше професионално.
никога не съм очаквала че една непозната акушерка би ми галила ръката докато раждам, защото вижда че едвам дишам вече, никога не бих предположила че същата тази жена квасеше устните на циганката до мен която крещеше нечовешки.......но след като ми се случи повярвах, това са моите впечатления конкретрно то тази болница Hug Hug

# 14
  • Мнения: 508
Оххх мерси за отговорите, че аз вече се чудих колко голям сак за парите да приготвя Laughing.....че да не ме оставят да раждам в коридора. Ама какво да правя слухове, а ние не сме много добре финансово.

Общи условия

Активация на акаунт