Преустройство на двустаен апартамент с една тераса

  • 6 036
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 478
Здравейте!

Подвизавам се отдавна във форума, но признавам, че в този раздел попадам за първи път. Скоро с мъжа ми си закупихме жилище, ново строителство е. Апартаментът е с две стаи, но сме с дете вече и в някакъв момент ще се наложи тя да си има своя стая. Изчетох и разгледах много неща в Интернет, но не успях да попадна на сходен случай с нашия.
Снимка:

Скрит текст:

Проблемът е, че единствената светлина, тоест единствените прозорци са там където е терасата и това много ни затруднява. Тя е обща за спалнята и всекидневната. Първоначалният ни план беше да съборим стеничката между склада (е го прежалим по отношение на това, че е склад Smiley) и спалнята и да преградим на две помещението, което ще се получи със стена с високи прозорци, за да може все пак вътрешната част да е осветена по някакъв начин. И така получаваме детска стая и спалня. Но... според мен ще стане много тясно.  Усвояване на терасата също е опция, но самата тераса отгоре няма нищо, тя е издадена напред и нямаме таван над нея, което още повече усложнява нещата, а и не се знае дали изобщо в Общината ще ни го одобрят като проект.

Ще бъда благодарна на всякакви хрумвания! Някой имал ли е подобен случай? Заслужава ли си да се занимаваме с преустройство или да оставяме така нещата, пък да си спим с детето в една стая докато стане на 18? Smiley

# 1
  • Мнения: 12 060
Трудно е, да. Най- простото решение е да замените жилището за по-голямо, за да си имате самостоятелни спални. Да спите с детето в една стая до пълнолетие не е опция.
Но при наличното положение аз бих предоставила спалнята на детето. Холът е достатъчно голям, за да се използва и за родителска спалня. Евентуално може да помислите за отделянето й с портал, който да се затваря само вечер, а в по-тъмната/ вътрешната  част да е всекидневната с къта за хранене. И без това така е близо до кухненския бокс.
Всякакви преустройства, свързани с бутане/ местене на стени са рисковани и ще ви трябва компетентно мнение, вероятно и разрешение. Същевременно биха се получили малки стаички, а ще се лишите от килер/ дрешник, който ви е необходим.

# 2
  • Мнения: 25 750
Здравейте!

Подвизавам се отдавна във форума, но признавам, че в този раздел попадам за първи път. Скоро с мъжа ми си закупихме жилище, ново строителство е. Апартаментът е с две стаи, но сме с дете вече и в някакъв момент ще се наложи тя да си има своя стая. Изчетох и разгледах много неща в Интернет, но не успях да попадна на сходен случай с нашия.
Снимка:

Скрит текст:

Проблемът е, че единствената светлина, тоест единствените прозорци са там където е терасата и това много ни затруднява. Тя е обща за спалнята и всекидневната. Първоначалният ни план беше да съборим стеничката между склада (е го прежалим по отношение на това, че е склад Smiley) и спалнята и да преградим на две помещението, което ще се получи със стена с високи прозорци, за да може все пак вътрешната част да е осветена по някакъв начин. И така получаваме детска стая и спалня. Но... според мен ще стане много тясно.  Усвояване на терасата също е опция, но самата тераса отгоре няма нищо, тя е издадена напред и нямаме таван над нея, което още повече усложнява нещата, а и не се знае дали изобщо в Общината ще ни го одобрят като проект.

Ще бъда благодарна на всякакви хрумвания! Някой имал ли е подобен случай? Заслужава ли си да се занимаваме с преустройство или да оставяме така нещата, пък да си спим с детето в една стая докато стане на 18? Smiley


Аз съм в същата ситуация и не виждам преустройства като вариант. (имам 2 тераси пред всяка стая, без склад)
По голямо жилище е отговора. Peace

# 3
  • Мнения: 25 641
И аз съм за опцията по-голямо жилище. Вместо да хвърляте пари за ремонти, заделете ги на една страна. Докато порасне детето, съберете още и си вземете по-голямо жилище, може и чрез замяна.
Не че не може да се живее и натясно, но като знам колко излиза един ремонт, като нищо може да ви излезе по-евтино да купите една стая в повече.  Simple Smile
(Да не говорим, че след няколко години може да започнете да се оглеждате за някоя къщурка в съседните села, както направиха доста млади семейства около мен.)

# 4
  • Мнения: 40 967
Или по-голямо, или спите на разтегателен диван в хола. Хиляди семейства живеят така и нищо им няма. Това е вариант докато съберете пари за доплащането.

# 5
  • Мнения: 375
Като живуща в малко жилище с дете (на седем) и с предстоящо преместване в по-голямо, където вече всеки да си има нужната стая... мога да ти дам няколко съвета, които ще прецениш дали ще са ефективни във Вашия случай:
1. Никога не бутай склада - в малкото жилище един такъв върши особена работа - най-малкото ще набуташ пералня и сушилня там, както и някоя друга вехтория. Колкото и да не събирате боклуци, в един момент се препълвате с вещи, в това число и играчки на детето (които незнайно защо, понякога не ще да изхвърли... #2gunfire);
2. Терасата, ако сградата е съвсем нова не можеш да я пипаш в близките пет години (поне по законен ред), а и ще глътне финанси колкото да си купите нова стая..., така че там освен да направите някакви рафтове и да слагаш багаж, препарати и др. (и ако пушите - пушалня) към настоящия момент друга не можеш да правиш;
3. Дневният тракт Ви е сравнително голям и там можете да сложите диван тип спалня, който при идването на гости да "събирате" и да си става трапезария (което е доста неудобно, но е някакво решение, ако искате детето на този етап да е в отделна стая);
4. Мебелите трябва да са практични, а не от "новите" видове, за да може да събираш дрехи, чаршафи, хавлии и т.н. В началото, тъй като бяхме само двама това ни беше най - голямата грешка - избрахме модерни, но напълно непрактични мебели;
5.Предверието Ви е около 6 квадрата, което означава, че трябва да измислите място, където да изобретите вграден гардероб, за да можеш да си освобождаваш място;
6. Може, ако детето Ви е малко за начало да сте в една стая, като осветената част да е за детето, а затъмнената за Вас - слага се параван и се получава, ще е тясно и няма да можете да ползвате нормално два телевизора (ако ползвате такива), т.е или гледа детето, или Вие с мъжа ти;
7. Ако все пак решите детето да Ви е в отделна стая, му вземете две легла, а не легло тип "спалня", защото ако Ви дойдат гости и някой от Вас има нужда да си полегне - никакъв начин няма, а ако детето има гости ще сложиш малка масичка и там може да са децата;
8. Имай в предвид, че в дневната трябва да имаш и работен кът (бюро, стол), защото дори и на първо време да си мислиш, че не е необходимо е абсолютна необходимост, дори и при наличие на лаптоп...
На терасата трябва да се измисли място и за колело, тротинетка, скейтборд;
9. Ако имате прилежащо мазе или таван - оборудвайте го с рафтове и добра ключалка, защото ще Ви е крайно необходимо, особено след една две годинки.
 

# 6
  • Мнения: 136
Ние сме в тристаен с две спални, но при още едно дете ще го преустройваме в четиристаен; и понеже холът и кухнята са разположени 1:1 като вашите, бих ви дала следната евтина идея:
1. Зазиждате вратата на кухнята както е сега, и правите нова срещу килера.
2. Градине нова стена така, че да стане като коридор между новата врата на кухнята.. тип “Стая в стаята”
3. На мястото на масата в дневната правите още една тухлена стена от прозрачни тухли и си обособявате спалня за вас - тя няма да има свой прозорец, но ще влиза достатъчно светлина от терасата на хола; а ще е шумоизолирана.
Тоест, холът разделяте на две и правите отделен коридор за кухнята. Малко е хамалогия носетето на храна от кухнята към хола, но при тези обстоятелства това би бил най-евтиният и бърз вариант. ИКЕА са царе на малкото пространство, от тях можете да почерпите много идеи..
П.С. Това до складът асансьорна шахта ли е? Искрено ви съветвам - не правете спалня там, кошмарно е

# 7
  • Мнения: 5 478
Благодаря за включването на всички! Flowers Hibiscus
Сградата е чисто нова, да. Реално е още в строеж и няма акт 16, тоест явно отпада опцията за усвояване на част от терасата. Не знаех, че има такъв закон, но не съм изненадана.

Закупуване на по-голямо жилище в момента е немислимо по ред причини...

Складът е само склад. До него няма как да стигне вода за пералня, защото между него и банята има асансьор. Или поне аз не виждам как може да стане Grinning

Спането с детето в една стая до 18 определено не е опция, разбира се, шегувах се Grinning

Ще прочета отново внимателно всички постове, ще се радвам и още хора да се включат. Още веднъж благодаря!

# 8
  • София
  • Мнения: 38 530
Спите в хола. Това е. Нашето жилище е старо ЕПК, но е със същото разположение. Стаята е направена на детска, ние сме отделили в холо/кухньо/спалнята кът за спане, отделен със шкаф 130 см.ю
Забравяте за столовата.
Леглото се слага откъм балкона. Слагате и хубави щори или тежки пердета.
Точно същия е нашия!

# 9
  • София
  • Мнения: 1 742
Преграждате хола със стена,като оставите малък прозорец за да влиза светлина в кухнята.

# 10
  • Мнения: 12 060
    Към съвета на Бенчолино за две легла в детската. Предвид размера на стаята аз бих предпочела сандвич, т.е едното легло да е на колелца и да влиза под другото. Ще се вади само при необходимост и няма да заема място.
    https://mebelimariah.com/produkt/%d0%bb%d0%b5%d0%b3%d0%bb%d0%be- … 0%b8%d0%ba%d0%b8/
    Холът е доста дълъг и спокойно под прозореца може да вместите голям ъглов диван, който да се превръща в спалня. Може и да го обърнете с лице към прозореца, а зад него да сложите някакъв стелаж, който да побере цветя, книги или дребни предмети за украса и визуално да отдели двете части - дневна/ спалня и трапезария.

    # 11
    • Мнения: 25 750
    Благодаря за включването на всички! Flowers Hibiscus
    Сградата е чисто нова, да. Реално е още в строеж и няма акт 16, тоест явно отпада опцията за усвояване на част от терасата. Не знаех, че има такъв закон, но не съм изненадана.

    Закупуване на по-голямо жилище в момента е немислимо по ред причини...

    Складът е само склад. До него няма как да стигне вода за пералня, защото между него и банята има асансьор. Или поне аз не виждам как може да стане Grinning

    Спането с детето в една стая до 18 определено не е опция, разбира се, шегувах се Grinning

    Ще прочета отново внимателно всички постове, ще се радвам и още хора да се включат. Още веднъж благодаря!
    Значи още не сте започнали да довършвате и ремонтирате, т.е. не сте вложили тези средства. Пак помислете за жилище с още една спалня, всичко останало са компромиси.

    # 12
    • София
    • Мнения: 38 530
    С едно малко дете една стая стига почти. В един момент майката ще спи там, така или иначе.
    Обаче после става тегаво.
    С тия прозорци в единия край три стаи не стават. Сто пъти съм го мислила. Имаме приятели със същата квадратура, обаче имат три прозореца, съответно - три стаи, макар и мънички. Едната е кухня с трапезария.

    # 13
    • Мнения: 553
    Ние живеем с две деца на 7 и 9 в такова жилище. Децата са в спалнята, ние във всекидневната. Според мен не спете на диван. Всекидневната ви е голяма. Сложете легло спалня откъм терасата. Преградете с една етажерка, която да служи за параван и пак си имайте диван за вечерна почивка пред телевизора.

    # 14
    • Мнения: 25 750
    Ние живеем с две деца на 7 и 9 в такова жилище. Децата са в спалнята, ние във всекидневната. Според мен не спете на диван. Всекидневната ви е голяма. Сложете легло спалня откъм терасата. Преградете с една етажерка, която да служи за параван и пак си имайте диван за вечерна почивка пред телевизора.
    Това е решение, ама цял живот спаното ти бельо да мирише на манжди не е работа.

    # 15
    • Мнения: 553
    Етажерката да е без гръб, за да влиза светлина. Стъпаловидна. На първия ред 5 отделения, на втория 4 отделения и т.н.

    # 16
    • София
    • Мнения: 38 530
    Точно така!
    Ние имаме отделена спалня и кът с диван, маса, тв за хранене и почивка.
    Имах идея за нещо като трапезария, но минаването между двете маси стана трудно и залепихме високата до стената.

    Ето снимки: [url]http://dilianavk.snimka.bg/properties/my-home.518960.all

    # 17
    • Мнения: 553
    Ние живеем с две деца на 7 и 9 в такова жилище. Децата са в спалнята, ние във всекидневната. Според мен не спете на диван. Всекидневната ви е голяма. Сложете легло спалня откъм терасата. Преградете с една етажерка, която да служи за параван и пак си имайте диван за вечерна почивка пред телевизора.
    Това е решение, ама цял живот спаното ти бельо да мирише на манжди не е работа.
    Кой с колкото разполага с това живее. Пък и не ни миришат дрехите. Проветрява се редовно и това е. Въпрос на поддръжка и добра хигиена.

    # 18
    • София
    • Мнения: 38 530
    Нищо не ми мирише! Аз съм маниак на тема миризми, душа всичко, държа много на дрехите си.

    # 19
    • Мнения: 25 750
    Моя мъж обича кюфтета на тиган, добре пържени. Имам супер аспиратор Фабер и пак не се виждам да си легна в стаята където съм пържила 3 тигана кюфтаци.


    Кой с колкото разполага с това живее. Пък и не ни миришат дрехите. Проветрява се редовно и това е. Въпрос на поддръжка и добра хигиена.
    Да, така е. Но аз съм човек който иска най доброто възможно.
    Хората сега са взели имота, още няма акт 16, не е като да е свършен факт.

    # 20
    • София
    • Мнения: 38 530
    Разбира се, ако имам възможност, веднага го сменям!
    Кухнята не ми пречи, обаче това, че всъщност нямаме стая, ме дразни много и ежедневно.

    # 21
    • Мнения: 25 750
    Разбира се, ако имам възможност, веднага го сменям!
    Кухнята не ми пречи, обаче това, че всъщност нямаме стая, ме дразни много и ежедневно.
    Вие скоро ще се разширите,  нали има надежда.

    # 22
    • Мнения: 553
    Единственият шанс е терасата да стане кухненски бокс, но тя няма покрив и сигурно има защо(отстояние от съседна сграда, максимална тежест, която може да понесе конструкцията) и е малко вероятно да бъде разрешено. Двустайните жилища са мъка. Който купува такова, трябва да му е ясно, че не се разширява и не може да стане тристайно. Компромис ще има със сигурност. И не е болка за умиране, когато има здрава семейна атмосфера Simple Smile

    # 23
    • Мнения: 553
    Ние сме в тристаен с две спални, но при още едно дете ще го преустройваме в четиристаен; и понеже холът и кухнята са разположени 1:1 като вашите, бих ви дала следната евтина идея:
    1. Зазиждате вратата на кухнята както е сега, и правите нова срещу килера.
    2. Градине нова стена така, че да стане като коридор между новата врата на кухнята.. тип “Стая в стаята”
    3. На мястото на масата в дневната правите още една тухлена стена от прозрачни тухли и си обособявате спалня за вас - тя няма да има свой прозорец, но ще влиза достатъчно светлина от терасата на хола; а ще е шумоизолирана.
    Тоест, холът разделяте на две и правите отделен коридор за кухнята. Малко е хамалогия носетето на храна от кухнята към хола, но при тези обстоятелства това би бил най-евтиният и бърз вариант. ИКЕА са царе на малкото пространство, от тях можете да почерпите много идеи..
    П.С. Това до складът асансьорна шахта ли е? Искрено ви съветвам - не правете спалня там, кошмарно е

    Тази идея ми харесва. Прегражда се бокс за готвене и се прави нова врата срещу килера или асансьора. Боксът няма нужда от дневна светлина. Само незнам аспирацията как ще е. Как ще се проветрява този бокс?
    А ние спяхме в една стая до втората година на второто дете. Спалнята беше само с легла. Ужас беше, но мина Simple Smile

    # 24
    • София
    • Мнения: 38 530
    Като преграждате стаи, не забравяйте че трябва да мислите за отоплението им! Ние също имахме идея за стъклена стена, но отоплението ни спря.

    # 25
    • Мнения: 5 478
    Хубаво е бокс да се отдели, но няма как да се проветрява... Съвсем да не влезе въздух... Легло до прозореца в хола пак не става, има носещи колони, които са вътре в стаята и създават странна форма. Слагам снимка.
     
    Скрит текст:
     
    Може някакво падащо легло да се измисли за хола за нас, но това са още години без собствена стая...

    # 26
    • Мнения: 12 060
    Колко е разстоянието от прозореца до колоната? Този портал, който се образува е идеален за разделяне на две зони на хола. Монтирате стъклени врати и вечер затваряте, за да получите усамотение, а през деня ги отваряте. В такъв случай там може да обособите детската, а спалнята да остане за вас. На колко е детето?

    # 27
    • Мнения: 25 750
    Хубаво е бокс да се отдели, но няма как да се проветрява... Съвсем да не влезе въздух... Легло до прозореца в хола пак не става, има носещи колони, които са вътре в стаята и създават странна форма. Слагам снимка.
     
    Скрит текст:
     
    Може някакво падащо легло да се измисли за хола за нас, но това са още години без собствена стая...
    Много тесен изглежда този хол. Ако е 30м2, значи е дълъг, което прави тъмно в кухненската част.
    Ако изнесете вода до терасата в това отделено пространство? Така готвенето няма да пречи ако някой си лежи на дивана в другия край... newsm78

    Това не е от особено значение. Отделен човек е.

    # 28
    • Мнения: 12 060
    Един тийнейджър може да иска достъп до кухнята по време, когато родителите са си легнали. В такъв случай може да е по-удобно на детето да се отдели ъгълче в хола, а родителите да се разполагат в спалнята.
    Ако родителите са пушачи, обаче едва ли е разумно малко дете да спи хола.
    Ако става въпрос за бебе или съвсем малко дете може да спи при родителите си в спалнята до 3-4 години, преди да се мисли за отделянето му. А през това време може да се появи възможност да заменят жилището с по-голямо или по-добре разпределено.
    Ситуации най-различни.

    # 29
    • Мнения: 15 619
    Не знам дали има възможност заради ВИК-то, но на мен с тази квадратура, при тези две стаи, като най-читава възможност за обособяване на две спални, ми се вижда да се използва предвиденото за кухня пространство като втора спалня. Виждала съм го. направено с преграда тип гардероб, чекмеджета, ракла до една височина и лек параван нагоре, като в най-високата си част параванът е отворен към другата част на помещението и е лесно за проветряване.
    Това ми се вижда ок като възможност за лично пространство все пак.
    Другата възможност е разтегателен диван във всекидневната, но няма да има грам възможност за уединение.

    # 30
    • Мнения: 5 478
    Зад колоните мястото е 1,15м. на 3 м. Тесничко е, не знам кой акъл го е измислил това. Не знам и защо аз не съм обърнала внимание по-рано...
    Площта е на хол-кухня общо е 28 кв.м.,ако не се лъжа.
    Кухня на терасата означава да усвоим терасата, което май не е възможно на нова сграда...

    # 31
    • Мнения: 12 060
    Доста лошо разпределение наистина. Но в новото строителство май на много места е така - безумни архитектурни решения. Не ви остава голям избор в такъв случай - или търсите по-голям или спите на дивана в хола. А в него участък може да вградите някой шкаф/ бюро или да направите зимна градина.

    # 32
    • Мнения: 4 936
    Доста лошо разпределение наистина. Но в новото строителство май на много места е така - безумни архитектурни решения. Не ви остава голям избор в такъв случай - или търсите по-голям или спите на дивана в хола. А в него участък може да вградите някой шкаф/ бюро или да направите зимна градина.
    Новото строителство е с ужасни решения - то не са чупки, греди по средата на стаята, трегери..
    Това срещу прозореца е сякаш са вграждали тераса.
    Старото стоителсво е доста по-благодатно по отношение на преустройството.

    Измери си хола, може да го водят 30 м2, но виж реално колко са дължината и ширината за да прецениш как да разполагаш мебелите.

    За сумата за ново стоитеслво често може да си купиш старо ЕПК или дори саниран панел с + 1 стая и да ти останат пари за обзавеждане, но вече сте си го решили... Приеми го такова, какво е, порадвай му се, че е ново и като поотрасне детенце се оглеждай за нещо по-голямо

    # 33
    • Мнения: 5 478
    Ще ви държа в течение, ако скоро се намери някакво решение. Още веднъж благодаря за включването на всички Heart

    # 34
    • София
    • Мнения: 38 530
    Ние имаме подобен трегер, защото вкарахме балкона, обаче махнахме едната колона и сложихме спалнята. Първоначално бях много притеснена за спалня под трегер, но ето - живи и здрави сме.
    Друг вариант е там да се направи кът за игра на детето и после работен кът за него.
    На колко е години?

    # 35
    • Мнения: 5 478
    На 8 месеца е Joy
    Вероятно ще бъде там работно място за мъжа ми, колкото да се сложи бюро. Сега ще чакаме акт 16 и ще пробваме за одобрение за усвояване на част от терасата. Вчера говорих с управителя на строителната фирма и той не беше чувал за такова нещо, че трябва да минат 5 години, но да видим...

    # 36
    • София
    • Мнения: 38 530
    Засега спалнята ще си е спалня с детско креватче. Точно след 5 години детето ще е достатъчно пораснало, за да го отделите в детска. Та тогава ще го мислите. Засега може би присъденете килера, за да е по-голяма спалнята.

    # 37
    • София
    • Мнения: 5 547
    Нашето жилище е доста подобно, холокухнята 7.80х 3.30м , ако правилно съм разчела размерите на вашите. Ние преградихме и направихме всекидневна 4.50х 3.30м и малка спалня 3.10х 3.30м. оставихме прозорци отгоре мисля е към0.7м и цялата врата стъклена. Апартамента е южен и светъл и въпреки това е тъмен ако няма слънце. Детската ни е голяма защото нямаме вашият склад ,но имаме 2 деца. Мога да пусна снимки , ако има интерес авторката?

    # 38
    • София
    • Мнения: 3 161
    Засега спалнята ще си е спалня с детско креватче. Точно след 5 години детето ще е достатъчно пораснало, за да го отделите в детска. Та тогава ще го мислите. Засега може би присъденете килера, за да е по-голяма спалнята.
    Струва ми се че килерът граничи с асансьорната шахта. Т.е. ако го махнат, асансьорът ще им е в спалнята, което май не е много ОК. Това е едно от условията за статут на апартамент - спалня не може да граничи с асансьора, и сигурно има защо.
    Ето тук са изброени, съвсем случаен резултат от Гугъл:
      https://m.flagman.bg/article/142110  

    Последна редакция: ср, 09 яну 2019, 14:08 от Нелка*

    # 39
    • Мнения: 136
    Миленски, аз по-горе писах, че искам да направя същото преустройство като теб, ако Господ ни даде второ детенце. Ние сме в тристаен в момента и по същия начин като теб бих искала да го преустроя някога в бъдеще.
    Може ли да прикачиш снимки, моля те? Simple Smile

    # 40
    • Мнения: 5 059
    Ние с мъжа сме на етап купуване (все още Sad една сделка пропадна) и точно за да не влизаме в подобни питанки,си търсим жилище с 2 спални и отделно хол/кухня.
    Не сме паралии изобщо,просто повече време ще плащаме кредит...
    Нямаме деца в момента и заради това много познати ни критикуват защо не си вземем гарсониера ,а си търсим толкова огромно жилище(60 квадрата,3 помещения,една баня-голямо??!?!)
    Ами точно заради това.Като чета коментарите тук се убеждавам ,че сме на прав път и в никакъв случай да не се набутваме в гарсониера.
    Опитваме се да имаме дете,може да стане,може да не стане,божа работа понякога.Но ако стане,не виждам как ще се оправим в гарсониера.А ако все пак нямаме дете,една стая няма да е излишна,най-много холът да е отделно от кухнята.
    Всичките тези преустройства,които авторката описва,биха и стрували разликата в цената между двустайно и тристайно жилище.Моя съвет е да го продаде и да си вземат по-голямо.
    Ами,ако децата станат 2 или 3?Ако си вземете куче ,папагал,рибки? Ако имате възможност за преустройство ,в което да влагате средства,вложете ги в нов имот Simple Smile

    # 41
    • София
    • Мнения: 5 547
    Това е снимка от спалнята.


    Това е хола.

    # 42
    • Мнения: 580
    На ваше място бих взела легло тип "Мърфи", което като се сгъне да стане нещо подобно http://interior.jilishta.com/blog/portfolio/leglo-pada-ot-etajer … hta-double-bed-2/ и бих сложила подвижна стена от матирано стъкло (примерно). По този начин детето ви ще има стая, вие ще имате някакво подобрение на спалня. Вечер, ако детето стане да яде като порасне, няма да влиза баш при вас. Също и ако единият от вас започне работа с нощни смени, ще може да спи в "спалнята", а в кухненската част ще има светлина. А килера ще стане дрешник за вашите дрехи. На детето може да сложите гардероб в стаята. Това е най-доброто решение, за което мога да се сетя, освен по-голямото жилище. А за пърженето може да си вземете от малките "студентски" котлони. Неудобно е, но както са ти писали преди мен, всичко освен по-голямо жилище е компромис.

    # 43
    • Мнения: 5 478
    Благодаря за снимките! А в хола има ли и кухня или си е само хол?


    Да, асансьорът е вътре е апартамента... (емотикон блъскам си главата в стената) Тоест, стената на склада е обща с тази на асансьорната шахта. Започвам и аз да си мисля, че подобни преустройства ще ни излязат колкото още една стая. А реално това място можем да го продадем за повече, отколкото сме го купили след акт 16.

    # 44
    • София
    • Мнения: 5 547
    Благодаря за снимките! А в хола има ли и кухня или си е само хол?


    Да, асансьорът е вътре е апартамента... (емотикон блъскам си главата в стената) Тоест, стената на склада е обща с тази на асансьорната шахта. Започвам и аз да си мисля, че подобни преустройства ще ни излязат колкото още една стая. А реално това място можем да го продадем за повече, отколкото сме го купили след акт 16.

    Да има кухня, по- късно ще пусна снимка от другата страна.

    # 45
    • София
    • Мнения: 3 161
    Благодаря за снимките! А в хола има ли и кухня или си е само хол?


    Да, асансьорът е вътре е апартамента... (емотикон блъскам си главата в стената) Тоест, стената на склада е обща с тази на асансьорната шахта. Започвам и аз да си мисля, че подобни преустройства ще ни излязат колкото още една стая. А реално това място можем да го продадем за повече, отколкото сме го купили след акт 16.

    И аз бих се насочила към този вариант, най-добре сега, преди да се довършва или след 2-3-5 години ако ви трябва да се нанесете спешно.

    # 46
    • Мнения: 25 750
    Благодаря за снимките! А в хола има ли и кухня или си е само хол?


    Да, асансьорът е вътре е апартамента... (емотикон блъскам си главата в стената) Тоест, стената на склада е обща с тази на асансьорната шахта. Започвам и аз да си мисля, че подобни преустройства ще ни излязат колкото още една стая. А реално това място можем да го продадем за повече, отколкото сме го купили след акт 16.

    Моето дете е на 11м, с най добри чувства казвам, продайте го и вземете с 2 спални. Може да направите компромис със изложение, местоположение, но не се наказвайте да живеете като в дядовата ръкавичка, сега е момента за вас.

    # 47
    • Мнения: 5 478
    Знам, че сте прави и знам, че е така, а толкова да ме е яд на цялата ситуация... Все повече клоня към отказ да се правят ремонти и хамалогии. Всъщност нямам идея колко излиза като сума усвояване на тераса? Никога не съм се сблъсквала, а нямам и познати, които да са го правили, за да питам.

    Миленски, благодаря, ще очаквам Simple Smile

    # 48
    • София
    • Мнения: 38 530
    Със налични стени и таван /лоджия/ на съседа му искат 600. Дограмата отделно!!
    И аз съм на мнение да го смените, обаче ако е с ипотека не знам как става.

    Последна редакция: ср, 09 яну 2019, 15:23 от Free Agent

    # 49
    • Мнения: 5 478
    Ох, дограмата и тя толкова... Отделно проекта и разрешение, за да е легално. Отделно изграждане на друга стена вътре...

    Няма ипотека, не сме теглили и кредит, което донякъде е успокоение Grinning

    # 50
    • София
    • Мнения: 38 530
    Не знам дали го казах, за мен голямата стая не е стая. То е някакъв салон, през който минават всички! Така че в един момент издивяваш без втора стая, в която да се отдеиш за почивка или работа.

    # 51
    • Мнения: 5 478
    Да, това е така и за мен. Държа много на личното пространство Grinning

    # 52
    • Мнения: 12 060
    Ето едно добро дизайнерско решение:
    https://www.facebook.com/181854041859242/posts/2367203506657607/?app=fbl

    # 53
    • София
    • Мнения: 5 547
    Ние имаме тераса пред детската само, и реално самата стая е доста голяма 3х 6.90м , но понеже остъклихме терасата, тъй като сме на 1- ви етаж над гаражи с плъзгаща дограма, защото си я ползваме за тераса, пак е малко тъмна, прозорците са големи,реално само 1 м отдолу е пластмаса с пяна( не знам как се казва точно). Пускам снимка на кухнята. Сега ако я правехме щях да си поръчам плъзгаща стена, да може денем да е светло в цялата стая. Ама тогава беше много скъпо и я направихме с итонг и само горе и вратата със стъкло.

    # 54
    • Мнения: 375
    Благодаря за снимките! А в хола има ли и кухня или си е само хол?


    Да, асансьорът е вътре е апартамента... (емотикон блъскам си главата в стената) Тоест, стената на склада е обща с тази на асансьорната шахта. Започвам и аз да си мисля, че подобни преустройства ще ни излязат колкото още една стая. А реално това място можем да го продадем за повече, отколкото сме го купили след акт 16.


    Ако сградата няма още акт16, не е никакъв проблем да говорите със строителя, и ако има свободен по-голям апартамент да доплатите и да не се занимаваш с допълнителна покупко-продажба. Познати на познати Wink...... направиха така. Моята свекърва по същия начин - замени един вид търговски обект за друг по-голям в същата сграда преди акт16 - никакъв проблем. Просто преподписаха договора и така...

    # 55
    • Мнения: 25 641
    ...обаче махнахме едната колона и...

    Пали свещи да няма сериозно земетресение. Сериозно ти го казвам.
    Останалото ще го преглътна.

    # 56
    • София
    • Мнения: 38 530
    Ами пернишкото го преживяхме.
    Знам, че постъпихме малко кофти, ама ...

    # 57
    • Мнения: 25 641
    Колоните не са за красота, а са носещи.
    Да му мислят тези над вас...

    # 58
    • Мнения: 4 936
    На 8 месеца е Joy
    Вероятно ще бъде там работно място за мъжа ми, колкото да се сложи бюро. Сега ще чакаме акт 16 и ще пробваме за одобрение за усвояване на част от терасата. Вчера говорих с управителя на строителната фирма и той не беше чувал за такова нещо, че трябва да минат 5 години, но да видим...

    При липса на прозорец всяко едно преустройство освен даване на 'грешни пари' ще бъде и компромис. Ще те е яд да го гледаш - хубаво ново жилище с прегради и стаи -кутийки, някои от тях доста тъмни.

    Малко ви е детенцето още, можете да живеете в жилището без преустройства ощр 5-6 години. Не влагайте много средства в него, след 5-6 г ще сте го поизплатили и ще ви вземете ново, по-голямо,
    дори в по-далечен район или висок етаж да е, но е напълно възможно.
    За сега това ще ви е съвсем добре за 3 ма души.

    # 59
    • Мнения: 5 478
    Много е красиво това от статията по-горе Heart Благодаря за идеите на всички! Blush Обмисляме тука всяка една идея Grinning

    # 60
    • Мнения: 12 060
    Не само е красиво, но и не изисква много средства, а и лесно може да се демонтира. Аз бих добавила още една плъзгаща се стена/ врата. Но като и други казаха на този етап едва ли е чак толкова практично отделянето на детето в собствена стая. Ползвайте си го така. В нишата до прозореца обособите един работен кът. След време или ще се преместите, или просто с една стъклена стена ще обособите спалня.

    # 61
    • Варна
    • Мнения: 358
    Щом не сте теглили кредит и сте на голи стени - по-добре си намерете по-голямо жилище в тази или друга сграда.
    А ако все пак искате да правите преустройство, предлагам следния вариант:

    Скрит текст:

    Като тръбите за вода се удължат (в пода на спалнята), а за аспиратора да удължите тръбата и след това да я облечете в гипсокартон, за да не се вижда в спалнята тръба. Аспиратора трябва да е по-мощен. Хладилника - зад вратата на дневната. Кухнята може и ъглова да стане - трябва да се видят размерите, но смятам, че това е най-оптималния вариант).Изграждате стена, за да отделите спалнята, като отгоре може да оставите прозорци, както показа някой по-напред в темата) и правите нова врата за дневната, максимално близо до вратата на сегашната спалня. Измерете си разстоянието, за да видите какви размери на помещенията ще се получат, но така като гледам скицата, ще са ОК.

    # 62
    • Мнения: 25 750
    Щом не сте теглили кредит и сте на голи стени - по-добре си намерете по-голямо жилище в тази или друга сграда.
    А ако все пак искате да правите преустройство, предлагам следния вариант:

    Скрит текст:

    Като тръбите за вода се удължат (в пода на спалнята), а за аспиратора да удължите тръбата и след това да я облечете в гипсокартон, за да не се вижда в спалнята тръба. Аспиратора трябва да е по-мощен. Хладилника - зад вратата на дневната. Кухнята може и ъглова да стане - трябва да се видят размерите, но смятам, че това е най-оптималния вариант).Изграждате стена, за да отделите спалнята, като отгоре може да оставите прозорци, както показа някой по-напред в темата) и правите нова врата за дневната, максимално близо до вратата на сегашната спалня. Измерете си разстоянието, за да видите какви размери на помещенията ще се получат, но така като гледам скицата, ще са ОК.
    Как ще се вентилира спалнята?

    # 63
    • София
    • Мнения: 38 530
    За мен най-благодатни за преустройства са Г образните жилища с поне три прозореца.

    # 64
    • Варна
    • Мнения: 358
    Скрит текст:
    Щом не сте теглили кредит и сте на голи стени - по-добре си намерете по-голямо жилище в тази или друга сграда.
    А ако все пак искате да правите преустройство, предлагам следния вариант:

    Скрит текст:

    Като тръбите за вода се удължат (в пода на спалнята), а за аспиратора да удължите тръбата и след това да я облечете в гипсокартон, за да не се вижда в спалнята тръба. Аспиратора трябва да е по-мощен. Хладилника - зад вратата на дневната. Кухнята може и ъглова да стане - трябва да се видят размерите, но смятам, че това е най-оптималния вариант).Изграждате стена, за да отделите спалнята, като отгоре може да оставите прозорци, както показа някой по-напред в темата) и правите нова врата за дневната, максимално близо до вратата на сегашната спалня. Измерете си разстоянието, за да видите какви размери на помещенията ще се получат, но така като гледам скицата, ще са ОК.
    Как ще се вентилира спалнята?
    [/quote]
    Леле... този момент го пропуснах... Blush ... Тогава... кухнята се прави пак на Г, като не отива изцяло зад вратата на дневната, а примерно на 1м. от нея.. Отгоре над този метър + 60см. за хладилника с правят отваряеми прозорци, за проветряване. А относно светлината - шкафовете на кухнята да НЕ са до тавана, а мястото над тях да е отново в прозорци.

    # 65
    • Мнения: 25 750

    Светлина може и изкуствена, но ще им трябва въздух на тези хорица...Отваряне на прозорче не ми се вижда вариант. newsm78

    # 66
    • Варна
    • Мнения: 358
    Аз съм по-скоро ЗА по-голям апартамент. Просто реших да предложа и нещо като преустройство. Simple Smile

    П.П. Ние предпочетохме да си купим голяма стара панелка, по-благоприятна за преустройства и с достатъчно на брой стаи, пред ново строителство със странна форма и нереална квадратура.

    Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 13:57 от Invisible_

    # 67
    • София
    • Мнения: 381
    По-голям апартамент. Щом не ви е с кредит, ще се справите с разликата в доплащането. Докато са малки децата и вие млади не е болка за умиране, но после много натежават нещата. Хубаво е всеки да си има лично пространство. А преграждането и правенето на малки тъмни кутийки не е решение. Ако останете в този вариант най-добре да спите на дивана в хола.

    # 68
    • Мнения: 5 478
    Благодаря, че Инвизибъл си е поиграла да рисува Simple Smile За съжаление наистина спалнята ще стане непроветряема, а пък диванът не може да бъде максимално до прозорците, заради изпъкналите носещи колони, които са на 1м. от терасата, вътре в стаята. Neutral Face
    Честно да ви кажа, все повече и повече клоним към това да го продадем. Отделно, че след акт 16 можем да му вземем и повече пари от тези, за които сме го купили. Да не говорим, че квадратурата, за която сме платили е 80, а реалната жилищна площ около 68 кв.м. В смисъл, мога да си сложа легло на стълбището, 'щото си имам общи части...нали...все пак... (емотиокон удрям се по главата).
    Иначе аз лично държа на ново строителство по разни си мои убеждения, колкото и недостатъци да има, но както и да е. В събота ще се срещаме с една брокерка, да видим какво ще ни предложи в района.

    # 69
    • Мнения: 12 060
    В новото строителство винаги е така - общите части могат и повече да достигнат. По-добре потърсете тухлен старо строителство. Те и панелките са с реална площ. Общи части има, но по нотариален акт е само площта на жилището + съответната част от общите части, но тя не влиза в квадратурата, дори не се уточнява точно колко е. Т.е апартамент от 80кв.м +- има точно три стаи и самостоятелна кухня плюс съответните тераси. А вашето реално е едностаен (спалня и хол с бокс). Дори не е чист двустаен, както и да го водят по НА. Още повече, че плащате за 80кв.м., а реално получавате 60 (може и по-малко да са). Купих двустаен панелен от 54кв.м и получих точно това, които купих - две стаи, кухня, балкон и естествено сервизни помещения - баня/тоалетна. Това е реалната площ на апартамента. Дори терасите не влизат целите в тази площ и там има някакви особености. Прилежащата маза от около 4кв.м също не влиза в площта на жилището.

    # 70
    • София
    • Мнения: 38 530
    Какви ти 68 кв!
    Нашия, който ми се вижда същия е 48.
    За 68 реални трябваше да има още една стая. Този на родителите ми е 68, с три големи помещения - две стаи и кухня.

    # 71
    • Мнения: 5 059
    По отворилата се тема мога да говоря много,защото от 2 месеца ходим по огледи .
    Влизахме в ново строителство -92 квадрата се води .Стаите бяха като кутийки -общо 3 помещения -2 спални и една холо-кухня.Мъничка баня и коридорче 2 квадрата .
    След това влезнахме в ЕПК сграда от 1985 година ,67 квадрата.В сравнение с новото строителство ни се стори направо хамбар !  Не,не ни се стори,жилището наистина беше 2 пъти по-голямо.А хем с почти 20 квадрата по-малко по документ .Не харесвам новото строителство ,но не съдя никой направил този избор , въпрос на вкус 😊
    В кой район търсите жилище ? Ние продаваме нашето(в което сме в момента ) -панел, 102 квадрата , многостаен - 4 стаи + отделно кухня ,2 бани,2 балкона,мокро помещение ...
    Това стига май да добиете представа 😊
    Има обява и снимки в нета , но това ,ако някой го интересува ...

    # 72
    • Мнения: 5 478
    Ох, да, много е обширна темата. Има и много разминавания действително.
    Не съм изчислявала реално колко е площта, но холът е 9 метра на 3 метра.
    В Стара Загора съм аз, иначе благодаря за предложението Stuck Out Tongue Winking Eye

    # 73
    • София
    • Мнения: 565
    Аз съвсем скоро правих по -солиден ремонт и трябва да кажа, че без такива големи преустройства на стаи и без никакви  кой знае колко скъпи неща, ако сложа чертата ще ми стане лошо колко пари сме дали. Просто ако нямаш ипотека наистина, продавай и бягай, защото нищо уютно не може да направите в това жилище, колкото и да го въртите, а парите за преустройство съм сигурна, че ще дойдат колкото да доплатите за още една стая. Съжалявам, че съм толкова директна, но споделям от съвсем скорошен опит, че всички строителни услуги са изключително скъпи, а при вас въобще не става дума за неща, които някой "домашен майстор" може да си ги чопли или пък да се правят на части, парите просто ще трябва да се изсипят сега. И да наистина в новото строителство видях такива неща като търсихме апартамент, че нямам представа как дори могат да ти хрумнат, а масово бяха почти без коридори или пък от холокухнята да влизам например в тоалетната с вътрешна врата между двете

    Последна редакция: сб, 12 яну 2019, 01:07 от deny

    # 74
    • Мнения: X
    Ние предпочетохме да си купим голяма стара панелка, по-благоприятна за преустройства и с достатъчно на брой стаи, пред ново строителство със странна форма и нереална квадратура.
    Преди малко повече от 4 години и ние така предпочетохме. Нагледохме се на странни архитектурни решения в новото строителство докато търсихме. Защото нали "новото си е ново" - хваща окото.... Най-накрая ни увря акъла и си взехме 80 реални квадрата (хол, детска, спалня, кухня, баня и тоалет отделни) панел. Слава богу цените избухнаха малко след като ние го взехме. Беше 40000 евро, сега същия е 65000. Ремонтирахме си го и всичко е 6. Има възможност и за преустройство също. Ако искаме много лесно, от гледна точка на ВиК и въздуховод,  ще направим  холокухня, спалня и 2 детски.
    Имам познати в нови кооперации дали повече пари за реално по-малки жилища, които сега се чудят как да преустройват а преди когато търсихме ни убеждаваха как новото е по-добре и как може въобще да разглеждаме тея грозни панели (макар те самите да са израснали в такива), но някъде бях прочела че "панелите може и да са грозни, но са функционални" и това се потвърждава. А и след програмата за саниране поне в Бургас нещата са малко по-различни вече.

    # 75
    • Мнения: 5 478
    Минавам да кажа само, че обявихме апартамента за продажба. Благодаря на всички, които все пак се включиха Blush

    # 76
    • Мнения: 25 750
    Минавам да кажа само, че обявихме апартамента за продажба. Благодаря на всички, които все пак се включиха Blush
    Успешна продажба от мен, и скоро да намерите хубаво тристайно жилище.  Hug
    Ако искаш пиши по натам как вървят нещата.

    # 77
    • Варна
    • Мнения: 358
    Успех и от мен! Simple Smile

    # 78
    • София
    • Мнения: 3 161
    Минавам да кажа само, че обявихме апартамента за продажба. Благодаря на всички, които все пак се включиха Blush
    Успех с продажбата, и дано си намерите чудесен тристаен. Според мен вашия ще се реализира много бързо, супер е за инвестиция и отдаване под наем.

    # 79
    • София /Абсурдистан
    • Мнения: 11 696
    Успех с продажбата! Взели сте най- правилното решение.

    # 80
    • Мнения: 160
    Минавам да кажа само, че обявихме апартамента за продажба. Благодаря на всички, които все пак се включиха Blush
    Успех, взели сте най-доброто решение. Вече 8год. Правим какви ли не преустройства, но каквото и да правим си е малко. Просто най-доброто решение е по - голямо. В момента правим отново ремонт и с него смятам да спрем и съществено да се съсредоточим за ново жилище, като и двамата с мъжа ми желаем къща.
    Ще очакваме да се похвалите с ново жилище👍

    # 81
    • София
    • Мнения: 38 530
    Особено зимата, всяка божа вечер имаме ситуации, в които апартаментът не ни стига! И мм все казва: Добре сме! А аз: Да бе да. Вече и ти не си вярваш!

    # 82
    • Мнения: 5 478
    Благодаря ви Stuck Out Tongue Winking Eye
    Пуснала съм го на 2-3 агенции, също и в разни сайтове, дано се похваля скоро Grinning

    Общи условия

    Активация на акаунт