За зимнината

  • 5 317
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 513
 newsm78 Не мисля, че домашното приготвяне на зимнина е по-скъпо, само дето не е по-евтино т.е. равно е. Някои няма да се съгласят с мен, но май повечето имате малки деца, а моите всяка вечер / въпреки ограничението ни поне да е през вечер/ по два компота изяждат и седмично по 2-3 конфитюра  и това трае от ноември до март е за 5 месеца сметнете колко пари ще се дадат за компоти туршии и др за едно четиричленно добре хапващо семейство / пък нали мама и тати и те са хора и им се хапва компот / значи средно ако е всеки ден по два компота и още нещо. Как мислите дали финансово ще се издържи да се купува от магазина, да не говоря че лютеницата се яде с лъжицата /е когато ме няма де/. Така, че идва равно- въпрос на разбиране е според мен дали ще си приготвяш или ще купуваш.

# 16
  • Мнения: 3 576
Всичко си купувам готово, не искам да губя толкова време за нещо, което го има в магазина.

Само майка ми е голяма фенка и всяка есен мъкне по 50 кила чушки да печеме на двора, белиме и в пликчета във фризера.
За 2 дена на луда ме прави, ама й е простено, щот зимата е 12лв килото на белените Wink

# 17
  • Мнения: 1 202
И аз не правя зимнина!След като винаги в магазините или складовете има всичко готово по всяко време не ми се занимава да правя аз! Peace

# 18
  • Мнения: 4 473
Свекърва ми и майка ми ни правят консерви домат - чист такъв и гювеч. Има останали компоти от 2 години, с които възнамерявам скоро да `нахраня` тоалетната. Само на киселите краставички и киселото зеле държа. Консервирала съм не веднъж, но не смятам повече да го правя. Предпочитам да замразявам пресни зеленчуци, от колкото да ям консерви.

# 19
  • Мнения: 2 000
Свекърва ми прави и ни дава зимнина. Аз само конфитюри  правя.

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
О, аз съм фен на зимнината. Но нищичко не сея-това не е за мен. Купувам от пазара. Правя :
-компоти
- сладка
- домати
-доматен сок
- мариновани краставички
- кисело зеле
- апетитка
-лютеница
- печен белен пипер
-мариновани люти чушлета
- подправка за готвене ( моркови, домати, целина и магданоз )
- кьопоолу
- мариновани тиквички
 Туршии не обичам правя само по 2 -3 литрови буркана царска туршия.

# 21
  • Мнения: 1 100
НиЩо не правя. Загуба на време, а и най-ве4е не оби4ам да складирам хранителни запаси в къЩи. Като ми потрябва неЩо го купувам.

# 22
  • Мнения: 953
Ние си правим само кисело зеле. Бабите ни снабдяват с другите неща, но специално за лютеницата - и двете втора година купуват на кофи и я бурканизират. Те са си сметнали, че е по-евтино само да стерилизират бурканчета вместо да купуват домати и да се занимават. И пак пращат Simple Smile
и при нас е така.засега бабите,пък после........ще видим.аз нямам време за такива работи Laughing

# 23
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Само зеленчуци във фризера, друго-не. Naughty

# 24
  • Мнения: 1 080
Всичко за зимата се опакова и хвърля във фризери. Майка ми правят кисело зеле.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Нищо не правя...освен кисело зеле!  Peace
Peace

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не правя, за жалост...  Confused
Много ме е яд, за което, щото имам един хубав казан с още по-хубав нагревател, но трябва някой да ми донесе черешите или ягодите и после да ми затвори стабилно бурканите. А желаЮщи за това няма  Tired

# 27
Нищо не правя, намирам го за излишно, досадно и даже скъпо занимание. Купувам си всичко.

# 28
  • в баира
  • Мнения: 861
Тази зима пробвахме да изкараме с купено кисело зеле в буркани, но се оказа, че то няма нищо общо с домашно направеното. Така че, тази зима ще се слага зеле.
Правя си мелени домати, люти чушлета, компоти, боров мед, стерлизирани червени чушки, кисели краставички.

# 29
  • Мнения: 6 167
По сметки на майка ми правенето на зимнина все още е по-евтин вариант.
Макар и минимална, разликата обаче идва от 'човекочасовете', тоест въпроса вече е дали си заслужава да се прави зимнина, при малка разлика.
През последните години тая продукция вкъщи доста намаля - ограничи се до някои шедьоври на мама - царска туршия, кисели краствички и може би няколко букрана печени белени червени чушки.
Тук има туршии и не са скъпи, т.е да не кажа евтини , но има нещо в мен, което
ме кара да си събирам бурканчета ( вече имам около 10-15), за да направя нещо просто от кеф и да спазя традицията.
За мен нещо се губи от качеството на живота ( и романтиката), ако в края на лятото около балкона ни не заухае  на печени чушки ( и патладжани) .
Това й харесвам и на София - разхождаш се и знаеш, че някъде там име жена/ или баба, която изпълнява тоя свещен ритуал - туршиите. И всяка си е с нейните си табиети..
Проблемът ми е, че бурканите, които събирам са всички на 'винт', тоест, няма от бурканите, които могат да се затворят и да се стерилизират в тенджера. Така че предстои да намеря решение.

Общи условия

Активация на акаунт