Какво ви даде майчинството? А отне ли ви нещо? И още нещо...

  • 2 068
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 390
моите наблюдения, без да ги натрапвам на никого, са, че която жена си е егоцентрична преди раждането - пак такава си остава и след това Sick
има жени, които са податливи на промяна, положителна Sunglasses
и такива, които са си все същите - някой друг им отглежда децата и те така и не разбират,
че вече имат нова социална роля Close
На мен майчинството ми дава също тези неща, които е описала desykv, но може би основното, което ми даде е новата страна от живота, която опознах, новата тръпка и чувството, че съм полезна.
Отне ми част от свободата и възможността да вземам решения, без да се съобразявам с някой друг.

# 31
  • Мнения: 8 769
Вчера изживях един кратък миг, толкова блажен, че го почувствах като безкраен. И тогава, за пореден път живота ми подказа, че всеки миг жертва бива възнаграден. И че баланс винаги има, просто трябва да го усетиш.
Предната вечер и двете деца останаха да спят у майка ми.
Вчера през целия ден бях заета и се прибрах към 20 ч. Отидох направо у тях, за да си видя децата.
Още бях на вратата, когато двамата ме забелязаха и хукнаха към мен: Кейти, пищяща от радост, тичайки към мен с разтворени ръчички;
Филип, издавайки неговите си бебешки звуци, опитвайки се да подтичва, клатейки се като пате, бърза да изпревари "как" си и да се гушне в мен!
Мами, това е най-голямата радост за една майка! Насладих се на този момент в цялата му дълбочина и откровеност. И умората от тежкия ден отлетя като дим..... Grinning

# 32
  • Мнения: 3 367
не ми е отнело нищо-не съм спряла да работя,за пътувам,да у1а,да излизам или каквото и да било;
обратно-мотивира ме да съм по-добър професионалист, да изглеждам по-спретнато, да съм по-ведра-все опит за по-добър ли1н пример..
даде ми единствен по рода си шанс да пътувам заедно с 2ма нови 1овеци по неподозирани маршрути;само1увстие; много радост ежедневна и много гордост;както и по-прозаи1ни неща като оправдание да ида на детски музеи,на зоо,да вися в книжарница 3 1аса,защото детето иска "да разлежда книги",да не 1истя и губя време със ску1но домакинство и пр..

Последна редакция: сб, 01 юли 2006, 15:01 от anette1104

# 33
  • Мнения: 816
Майчинстото не ми е отнело нищо. За мен това е просто следващия период от моя живот за който бях вече подготвена психически. В психологията всяко преминаване в различните стадии на човешкия живот води до придобиване на нови качества и в някой случаи се преминава през малки кризи ( особено известните такива са на тригодишното и пубертета, следващата голяма е климактериума...).
И аз се промених много ставайки майка, и придобивайки много нови качества на личността си, които никога преди това не съм притежавала. Но съм доволна, макар и някои от тях да са леко отрицателни.
Чувствам се безкрайно щастлива от това, че се грижа за децата си, че ги обичам.
Бъдете щастливи  bouquet

# 34
  • Мнения: 240
Какво ми даде ли , ами всичко.Никога не съм предполагала че мога да бъда толкова щастлва.Не знам как съм живяла без него до сега.Понякога имам чувството , че забравям за живота си от времето преди да се роди синът ми.Не мисля че майчинството може да ми вземе нещо повече отколкото вече ми е дало.Понякога просто се разплаквам като ми се усмихне и протегне ръчички към мен.Май това е моята промяна - станала съм голяма ревла.Дори и сега като прочетох другите отговори капна някоя друга сълзичка.И сега разбирам какво е да плаче човек от щастие.Пожелавам на всяка жена да го изпита.Целунете и вашите бебчета , просто ей така и от мен. Heart Eyes Hug

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Лиске, благодаря на всички, защото се радвам, че пишат по темата, която ме вълнува и отворих тук! Това е. Мерси и на теб от сърце за споделеното мнение!   bouquet

По повод следното изказване: "Но трябва да бъда силна, защото сега ми предстои поредното предизвикателство - да гледам принцесата си и едновременно с това да бъда активен гражданин на това общество." съм напълно съгласна със жабушка: "По този въпрос, аз смятам, че бидейки майки, всички ние сме не по-малко активни членове на това общество! Нали отглеждаме и възпитаваме неговите членове?"

Аурелия, благодаря ти, че сподели с нас този толкова вълшебен и красив, изпълнен с обич, миг от твоето майчинство!  Hug

Анет 1104, искрено ти се ВЪЗХИЩАВАМ за това, което си написала, че продължаваш да правиш, въпреки че имаш 2 малки деца, и бих искала да знам КАК УСПЯВАШ?  newsm78   bouquet

Малкия Слънчо, това: "Май това е моята промяна - станала съм голяма ревла.Дори и сега като прочетох другите отговори капна някоя друга сълзичка.И сега разбирам какво е да плаче човек от щастие.Пожелавам на всяка жена да го изпита.Целунете и вашите бебчета , просто ей така и от мен." все едно аз съм го писала... и аз станах по-емоционална, по-ревлива...  Thinking

Всичко добро, бъдете здрави и щастливи!!!  Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 3 376
Прекрасна тема...вълнуваща и толкова истинска smile3501
Разплакахте ме,а сълзите от щастие винаги са добре дошли...Благодаря ви за споделеното...

# 37
  • Мнения: 4 399
Деси, много хубаво си описала нещата и в много голяма степен те се покриват и с моите изживявания и мисли. Депресия не съм  изживяла, а и не съм терапевт, тъй че тази точка отпада за мен.  Wink Освен всичко което си изредила майчинството ме направи и доста по-организирана. Научих се да си поставям приоритети и да ги следвам. Времето е толкова малко, че трябва да знаеш кое е важно и кое е по-малко важно. Мъжът ми има една много организирана колежка. Съвсем неслучайно жената има 4 деца.  Wink Освен това започнах да гледам на родителите си от родителската гледна точка. Това ме накара да оценя още повече всичко което са направили за мен. Но най-важното което майчинството ми даде е цялостната промяна на светогледа ми, че ако щеш и на ценностната ми система.

Какво ми взе? Бих излъгала ако кажа 'нищо'. Взе ми времето за мен самата. Взе ми пътешествията по света. Но се надявам че един ден и това ще се промени и отново ще имаме възможност да пътуваме. Най-болезненото за мен беше обаче когато осъзнах, че губя идентичността си. Детето обсебва всичко от теб, и не просто мислите ти и духа ти, но чисто физически тялото ти. И така до момента в който започнеш да си задаваш въпроса дали това тяло е създадено за да задоволява неговите или твоите нужди. Или поне в мен кърменето предизвика подобни мисли. Но и това е до времето и силно се надявам, че когато отбия бебето, ще намеря отново  моето 'аз'.

И аз с ужас гледам на момента в който ще трябва и да се върна на работа и да поверя детето си на чужди хора. А дотогава остават само още 8 месеца.

Последна редакция: сб, 19 авг 2006, 02:43 от Vjara

# 38
  • Мнения: 660
Да ти призная , романтично настроена по тези въпроси бях само първия път !!! Сега меко казано ми е тежко - и физически , и психически ... Дали newsm78 е следродилна депресия не мога да кажа , но ми е мнооого трудно - просто не съм предишната аз Cry.... така ,че по темата какво ми е отнело , ами отне ми наивното , чисто , детско безгрижие , хубавият , здрав и също толкова безгрижен сън , възможността да слушам СЕБЕ СИ и да откликвам на собствените си нужди и желания / кога да чета , кога да рисувам , кога да работя , сега това се прави ... когато има време  Rolling Eyes/.Отне ми и част от енергията за живот и още по-лошо - не малка част от здравето ми Cry , нооо... какво да се прави . Никога не съм била много по купоните и излизанията , така че това не ми липсва , но вероятно има още много неща като гореизброените , за които не се сещам в момента .

А какво ми даде - иска ли питане ?????? Това са само две думи , но те казват ВСИЧКО -
ЧИСТА ЛЮБОВ !!!

P.S. Да уточня , че съм  "мама на двама" , големият е на 11 години  Grinning! Това имам впредвид като казвам " първия път ".

# 39
  • Мнения: 3 360
Прекрасна тема!  bouquet
С две думи-майчинството ме промени,да!Но мисля,че сега съм  по-добрия ,по-щастливия човек отпреди!И това благодарение на децата ми.Не съм била егоист и никога не съм поставяла себе си на първо място,така че нищо не ми липсва от миналото/преди да родя/Пък и всяко нещо с времето си,нали?
Радвам се ,че ги има  Praynigдецата и семейството ми-без тях всичко губи смисъл!

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Мила Вяра, ами то май че с теб разсъждаваме като сродни души! Цитирам те, защото нещата по-долу, които си написала, се отнасят и за мен, въпреки че не бях го написала досега:

"Освен всичко, което си изредила, майчинството ме направи и доста по-организирана. Научих се да си поставям приоритети и да ги следвам. Времето е толкова малко, че трябва да знаеш кое е важно и кое е по-малко важно. Освен това започнах да гледам на родителите си от родителска гледна точка. Това ме накара да оценя още повече всичко, което са направили за мен.
Какво ми взе? Бих излъгала ако кажа 'нищо'. Взе ми времето за мен самата. Най-болезненото за мен беше обаче когато осъзнах, че губя идентичността си. Детето обсебва всичко от теб, и не просто мислите ти и духа ти, но чисто физически тялото ти."

Вечернице, ще цитирам и от теб неща, отнасящи се досущ до мен:

"По темата какво ми е отнело, ами отне ми наивното, чисто, детско безгрижие, хубавият, здрав и също толкова безгрижен сън, възможността да слушам СЕБЕ СИ и да откликвам на собствените си нужди и желания /кога да чета, кога да рисувам, кога да работя/, сега това се прави ... когато има време."

Отново едно голямо мерси на всички, които споделиха тук светоусещането си!  Hug

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
някой беше казал някъде /или написал/, че "да си майка означава да приемеш, че сърцето ти се разхожда извън тялото ти и така ще бъде докато си жива"...  newsm78

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Просто искам да ви информирам, че пуснах същата тема в дир.бг.
Отново ви благодаря за споделеното, мили "колежки" /майки/!  Laughing
Бъдете живи, здрави и все така отзивчиви и мили!  Hug

Ето и линка:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Cat=16&Board=budeshtima … mp;part=&vc=1

Мерси за вниманието! Приятен ден от мен!

  bouquet  Heart Eyes  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 949
Даде ми смисъл в живота!

# 44
  • Мнения: 465
Това което ми отне явно не ми липсва защото не се сещам за него,
но ми даде НАЙ-ХУБАВИТЕ МИГОВЕ В ЖИВОТА, направи ме истински пълноценен и щастлив човек Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт