Емболизация на миома

  • 10 302
  • 119
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 437
Здравейте, правя тази тема, защото по въпроса има твърде малко информация дори и в БГ-мама. Надявам се да е полезна за жени, които търсят начин за справяне с миома. Още от началото искам да кажа, че методът е относително нов и няма достатъчно данни за забременяванията след него, затова като цяло НЕ СЕ препоръчва за не-раждали жени, които искат да имат деца. Въпреки това има редица положителни истории и родени деца, включително и в България вече.
След редица перипетии, стигнах до емболизация и си обещах, ако видя положителен резултат от нея, да направя тема.
Разказвам моята история:
Скрит текст:
Имах мисед след естествено забременяване (първо) с една миома около 3х3 см. По време на бременността (продължила 11 г.с.) тази миома порасна и се появиха или разраснаха нови 5. След миседа премахнаха оперативно 5 от миомите, като първата беше стигнала до 5х6 см. Останалите бяха 3х3 и 2х2 см. Една остана, тъй като към края на операцията вече съм била изгубила много кръв, тя е била на трудно достъпно място и имало вече риск и за матката и за живота ми.
Така и не стана ясна точната причина за миседа, тъй като имах тези растящи миоми, прекаран тежък грип със стомашно-чревни проблеми и контракции. В последствие се откри и тромбофилия.

8 месеца след операцията имах добро възстановяване, разрешение за нови опити и всичко изглеждаше наред. Още на следващия месец имах закъснение, НО отрицателни тестове. Оказа се, че единствената останала миома е застанала в близост до шийката, расте бързо и я притиска. Кръвта не успява да излезе от тялото и през тръбите се излива в коремната кухина, където постепенно се усвоява от организма. Много рискова ситуация с опасност от инфекция.
Следваха 3 месеца лечение с Есмия. Миомата намаля с 2,5 см., шийката се отвори. Решихме, че правим (както е по протокола им) два месеца почивка, след което още три месеца Есмия и след това ще опитаме бременност и да отстраним миомата заедно със секциото при раждане.

За жалост още в края на първия месец пак беше нараснала с около 1,5-2 см. и отново бях в същата ситуация.

Междувременно бях чела за емболизация, но тъй като в научните статии, които са достъпни онлайн изрично се казва, че няма достатъчно данни, за да се препоръча при не-раждали жени, за мен не беше вариант.

Нито един хирург не се ангажира, че ако ме отвори, ще ме затвори с матката ми. Чест им прави, че го казаха, много уважавани лекари посетих междувременно.

В крайна сметка направих емболизация и около 20 дни след процедурата получих първото от 6 месеца кървене, което означава, че образуванието се е намалило. Предстоят още 6 месеца наблюдение и изчакване преди да мога да започна отново опити за забременяване.

Нямам гаранция и не зная ще мога ли да имам деца, надявам се. Обаче с очите си видях, че това е процедура, която може да спаси органа.

Искрено мисля, че такава тема трябва да има и в нея да се обменя информация.

Слагам няколко полезни линка:

Информация за емболизация на руски, най-подробната и полезна, на която съм попадала:
http://www.endovasc.ru/endosurgery/embolization

https://www.kp.ru/guide/iembolizatsija-matochnykh-arterii.html

Информация от най-големия сайт за здраве в Обединеното кралство
https://www.nhs.uk/conditions/fibroids/treatment/

Специализиран английски сайт:
https://fibroids.co.uk

Информация от научни статии
https://spisaniemd.bg/md-magazine/2018/02/embolizatsiya-na-miomatozna-matka

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0020729201004052

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1072751500007389

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1051044307616273

Информация за МБАЛ Медика в гр. Русе, където се прави за първи път и най-дълго в България процедурата и където имат поне една пациентка с бременност след емболизация.
http://www.embolizationmedica.com/bg-mioma-publikatsii-2
http://www.embolizationmedica.com/bg-mioma-polezna-informacia

Информация за Аджъбадем Сити клиник, където се прави успешно процедурата в София:
https://acibademcityclinic.bg/bg/sofia/departments/kardiologiq/3 … lizaciq-pri-mioma

Информация за Александровска
https://www.24chasa.bg/zdrave/article/5516305

Имам информация, че и в Пирогов се прави, но не зная от кого и с какъв резултат.

Като цяло, доколкото успявам да разбера, надали има проведени повече от 200-300 такива процедури в страната, може би и затова има толкова малко информация.

Аз лично избрах Русе и доц. Вълчева. Предстоят ми прегледи на 1,2,3 и 6 месец.
Ако има интерес по темата - ще ви държа в течение. Ще се радвам и ако пишат жени, минали през процедурата и споделят опит и знания по темата.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 437
Към 1,5 месеца след процедурата размерът е 4,60х5,60 см. Норамализиран цикъл. Ще давам отчет. Съжалявам, че по-рано не знаех за процедурата.
Месец след нея може да се възстанови и нормален ритъм на спорт и интимен живот.

# 2
  • Мнения: 46 565
Благодаря, че споделяш! Наистина има много малко информация за този метод...

Искам да попитам много ли е болезнена и приложима ли е за огромни миоми, над 10-15 см?

# 3
  • София
  • Мнения: 2 437
За мен беше болезнено единствено в областта на ръката - слагат местна упойка като при зъболекар и пробиват артерията. След това вкарват навътре по съдовете маркучета без никаква друга упойка и не усещаш абсолюрно нищо не приятно. Има един разтвор оцветяващ, от който те обливат топли вълни в областта на таза (с него следят на мониторите до къде са). Аз лично съм зиморничава и ми беше много приятно това затопляне. След това има лека болка като про ПМС в момента, в който запушат съда. Много е важно да се усети, защото е индикация, че е запушено успешно. След това още веднъж - от другата страна на матката. Веднага след това вкарват лидокаин и човек се замайва и отпуска. В следващите около 24 часа си в реанимация на обезболяващи, физиологичен разтвор и диуретици. Обезболяващите ясно, другите две - за да изкараш от организма оцветяващите разтвори и силната упойка.
В следващите 1-2 дни могат да приложат аналгин венозно или през устата, ако искаш. Аз не исках, нямах болки. С мен имаше още вдна жена, явно с по-нисък праг на болка - тя си искаше.
Може да се вдигне температура първоначално, тогава дават антибиотик и парацетамол.
Като цяло, в сравнение с миомектомията с отворена операция, която правих миналата година, е почти като на курорт. Вярно, не е проятно, пак има дупчене и дискомфорти, но е мноооого по-леко.

За мнооого големи не съм сигурна, тел. На доц. Вълчева е 088 4567808, мобилен, служебен. Отговаря кратко и ясно и не е склонна да прави процедурата, ако не е сигурна, че е подходяща за съответния случай.

# 4
  • Мнения: 1
               Добър ден. Бих искала да споделя с вас своя опит в лечението на миома на матката чрез емболизация на маточните артерии, извършена в гр София.
Аз съм на 50 г., диагнозата миома на матката ми бе поставена преди 2 г. Откриха ми субмукозна миома с размер 30 мм, а също така и интрамурална миома с размер 12 мм. Назначената от гинеколог хормонална корекция не доведе до резултати; миомите въпреки че не се увеличиха на размер, ми носеха дискомфорт и много страдание – вкл. Много обилно кръвотечение, анемия, слабост, влошаване на качеството ми на живот.
Потърсих гинеколог Тодор Димитров (Аджибадем Сити Клиник). След ултразвуков преглед бе взето решение да се направи емболизация на маточните артерии (ЕМА). Основният довод за мене именно за този метод бе фактът, че ЕМА се прави с местна упойка, това е органосъхраняваш метод за лечение и – нещо немаловажно в сравнение с лапароскопията или хистероскопията – е отсъствието на [повторни] рецидиви – и обратно израстване на миомните възли. След провеждането на ЕМА изчезват не само видимите на УЗ възли, но и зараждащите се.
ЕМА ми бе направена през м. февруари в гр. София – Аджибадем Сити Клиник – Кардиологична болница, под ръководството на ендоваскуларния хирург д-р Ивета Ташева.
Уведомиха ме, че емболизацията е съвременен метод за лечение на миоми на матката без хирургическа операция. Ефектът се постига спиране на кръвотока в/към миомните възли с помощта на специален препарат, който се въвежда в артерията на матката – чрез тънка тръбичка (катетър) през ръката. Препаратът съдържа дребни балончета (емболи), които запушват артерията на миомата, след което тя умира/изсъхва в продължение на няколко часа. Емболизацията на маточните артерии позволява в много случаи да не се стига до отстраняване на матката при миома, а се запазва репродуктивната функция на жената.
Преди ЕМА ми направиха епидурална упойка, което ми помогна леко и безболезнено да прекарам самата процедура и следващите 2 дни от следоперативния период. По време на самата ЕМА свиреше приятна музика, а аз бях в пълно съзнание. Следващите 2 дни прекарах в клиниката – под стриктното наблюдение от медицинския персонал. Даваха ми обезболяващи таблетки и инжекции. На третия ден ме изписаха от клиниката. Нямах болки. След седмица вече живеех в пълноценен ритъм.
Месец след ЕМА дойдох на контролен преглед при гинеколога. УЗ показа 30% намаляване на миомните възли. Нямаше кръвотечение. Месечният ми цикъл беше само 3 дни и то с незначително кървене.
По този начин – благодарение на съвременния иновативен метод ЕМА и висококвалифицираните специалисти от Аджибадем Сити Клиник аз реших проблема си с миомата на матката. Аз препоръчвам на жените смело да пристъпят към ЕМА – без значение от размера на миомните възли, тъй като този метод н лечени е комфортен и надежден. Бих казала, че ЕМА е „операция без операция“.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 437
Здравейте,
Два месеца след емболизацията отчитам намаляване на миомата от 7х7 см. на 5,5х5,5 см.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
а информация за цени не видях - едва ли се поема от Здр.Каса
и ако се поема със сигурност се доплаща

# 7
  • София
  • Мнения: 2 437
Поема се с единия вид запушващ препарат. За по-високия клас се доплащат 900 лв.
Аз доплатих и платих престоя в болницата - около 24 лв.
Нищо повече не съм плащала, никой ме е искал, намеквал или увъртал.
Накрая оставих курии с бонбони за сестрите и санитарките, те протестираха.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 437
Отчитам след 3 месеца - 5х5 см. Като цяло намалява, различно отчита ехографът, ще зная точно през юли, когато направя ЯМР и сравня с предния ЯМР.
За мен е важно, че шийката се отвори и функционирам нормално,
Ще махам киста, която се получи явно от хормоналните подскоци около проема на Есмията.
В общи линии - емболизацията за сега ми е най-леката и резултатна процедура. Ще пиша след лапороскопията на кистата.

# 9
  • Мнения: 10
Някой има ли информация каква е цената в Токуда?

# 10
  • София
  • Мнения: 2 437
Някой има ли информация каква е цената в Токуда?
Не намерих информация онлайн. Обадете им се и ги попитайте. Специално питайте с какви сфери я правят и доплаща ли се и колко за по-добрите.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Сега се връщам от консултация от една от големите АГ клиники в Пловдив
Където като чуха за Емболизация реагираха малко странно - С една дума казаха, че това не решава проблема и миомата да се свиела с половин до един сантиметър, ама нямала да изчезне и/или да спре да ми притиска съседните органи /моята е външна / и настояват за лапаро
Направо не знам на кой да вярвам и какво да решавам
Говорила съм с няколко момичета които саправили лапаро - две след това са имали проблеми с натравяне на кръвта /сепсис/ , едната операция е в Испания /не говоря само за БГ
Излиза че Лапарото също като отворената операция не е нещо безопасно и леко както разправят
За отворена пък хич и не говоря въпреки че масово това препоръчват

Сега се разрових в темата за Да Винчи - същата работа при някой след дадени 3-4000 лева на вятъра - никакъв ефект

Май лапарото накрая ще се окаже най малкото зло ?

Последна редакция: пн, 10 юни 2019, 16:11 от MAMA GALQ

# 12
  • София
  • Мнения: 2 437
Лапароскопията е изключително добър вариант, ако е възможна. Единствената голяма опастност при нея е, ако не е 100% сигурна “текстурата” на образуванието. Иначе казано - ако не е доброкачествено, разбиването на парченца вътре в тялото и ваденето им без гаранция, че няма да остане някое вътре и да се развива.
Емболизацията действително не премахва миоми, които са вече големи, само ги свива и възпрепятвства появата на нови. През юли ще направя ЯМР на около 4,5-5 месеца след емболизацията и ще зная точно какво е станало с двете микроскопични, които имах, те трябва
да са изчезнали. Тази, която беше 7х7х7 см. е станала около 5х5 (различно я мерят с различни егографи от 4,5х6 до 5х7), за мен достатъчно да спре да притиска шийката и пикочния мехур.
Просто зависи от конкретната ситуация всичко.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Благодаря ти за отговора
И аз не целя премахване , а само спиране на натиска който причинява
Иначе надявам се да няма нищо лошо нали уж миомите не се израждат в злокачествени образувания ?

# 14
  • София
  • Мнения: 2 437
Благодаря ти за отговора
И аз не целя премахване , а само спиране на натиска който причинява
Иначе надявам се да няма нищо лошо нали уж миомите не се израждат в злокачествени образувания ?
Не се! Просто понякога не са сигурни дали е миома, но това е много рядко.
Стискам палци да мине максимално безболезнено. Ендоскопия така и не са ми правили, но казват, че е доста леко възстановяването Simple Smile

# 15
  • Мнения: 7 167
Само трябва да се има предвид, че ехографът не винаги дава точен размер на миомата.
Моята уж беже 6 на 7 см. и 6 на 6.5 см. с два различни ехографа, а при операцията се оказа над 10 см.
Това беше през 2000 г. и може вече точността на уредите да е по-голяма.
Сега се интересувам от метода, защото имам няколко малки миоми и уж докторът каза, че с оглед възрастта ми - 45 г., не очаква да се развият повече, но те се развиват.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 437
Точността на уредите в същата - един и същи лекар, два различни уреда през около 15 минути - 2 см разлика. Само ЯМР е точен

# 17
  • София
  • Мнения: 2 437
Около 7 месеца след процедурата - давам отчет.
Минах на втори ЯМР (първият преди самата процедура). Значително намаляване няма, размерът на образуванието си е сходен - както намаля в самото начало. Има значителни изменения вътре в него или както пише в докумените - значителни полета на некротизация (описани са с размери и местонахождение).
Казано с думи прости - процесът върви според очакванията, може би с известно забавяне. По принцип след емболизиране се получава понякога и леко увеличаване (при мен такова нямаше и няма), след това е некротизация, след която следва свиване. В масовия случай свиването става около 6 месеца след процедурата. Аз явно съм не-масовият Simple Smile
Като цяло съм с позитивна нагласа, ще следя на ехограф и ако не видя резултат до 12 месеца след процедурата, тогава ще го обсъдя със себе си за неуспешен опит.
Така или иначе, явно е, че там тече процес. Аз самата понякога усещам придърпване или пробождане, но не зная дали е от матката или от яйчниците и с какъв генезис е.
Все още смятам, че това е много добър метод, подходящ за запазване на органа и значително по-щадящ към човека като процедура и възстановителен период.
Надявам се да съм от помощ на някого, а не да си пиша тук като сама кукувица Simple Smile

Редакция: забравих да кажа, че кръвотеченивто при цикъл е напълно променено - незначително малко е. Както и че имам леко повишаване на хемоглобина.

Последна редакция: пт, 04 окт 2019, 22:26 от get_real

# 18
  • Мнения: 10
Здравейте,има полза от споделения опит със сигурност.И аз си направих емболизация в София-Токуда преди 3 седмици на 9,4см миома.Може би заради големината на възела,още не мога да кажа че съм се възстановила,продължава да ме боли корема и кръста,като болката е както при цикъл,но след 15-тия ден започнах работа /защото е на стол пред компютър/.Цикъла ми си дойде на точната дата,и след като приключи/ в срок/,няколко дни всичко вървеше по план.От вчера обаче имам кървене,което лекарката каза че е нормално да се случва до два месеца след емболизацията.Сега на 12.10.ще стане точно месец след процедурата,но в никакъв случай не мога да кажа че съм се върнала към нормалния си ритъм на живот.Абсурдно е и да отида на преглед с вагинален видеозон след първия месец,защото си усещам корема като жива рана все още.Не мога да нося тесни панталони,като дънки,защото като ме натискат още повече ме боли.Честно казано,след всичко което изчетох, за този метод като материали,публикации,форуми,лекарски мнения из руските сайтове,отзиви от емболизирани жени,останах с впечатлението че това е един доста ефикасен метод и разбира се особено органо-щадящ и съхраняващ/за което няма съмнение/,но не съм толкова сигурна за ефикасността,тъй като при мен нищо не се припокрива с предварително обявените срокове за отшумяване на симптоматиката и на проблема като цяло.В никакъв случай не съжалявам за взетото решение да се лекувам точно с този метод и силно се надявам догодина по същото време да не отчета неефикасно лечение.Аз мисля след 9-тия месец да си направя ЯМР,защото миомата се свива до 1година и така долу-горе ще имам представа от резултата.Успех на всички,които се лекуват от това заболяване и ако някой иска нещо да ме пита - насреща съм.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 437
Здравей, благодаря ти много, че се включи!
Момичето, което мина на емболизацията с мен, имаше силни болки. Аз съм малко странна - неща, от които други хора много го боли, понякога не ги усещам изобщо. Но пък операцията преди това ме разтърси из основи и ме боля зверски.
Надявам се при теб да мине тази чувствителност бързо!!!

# 20
  • Мнения: 10
Благодаря ти!

# 21
  • Мнения: 32 050
Тази процедура поема ли се от здравната каса?

# 22
  • София
  • Мнения: 2 437
Тази процедура поема ли се от здравната каса?
Да, не помня номера на направлението, но се поема.

# 23
  • Мнения: 56
Привет, момичета. Моята миома е 9,4 х 8.5 според последния видеозон. След като категорично отказах хормонални препарати и дълго умуване реших да опитам емболизация, въпреки, че не съм убедена, че е решение на проблема при такъв размер. Имам час за ЯМР на 9ти декември. Струва ми също, че в държавата, където живея винаги тръгват към по-щадящите методи.
  Zorima, моля, дръж ни в течение какво е развитието при теб!

# 24
  • Мнения: 32 050
Тази процедура поема ли се от здравната каса?
Да, не помня номера на направлението, но се поема.

Благодаря. Аз писах на Здравната каса.
И писаха че се поема. А от болницата ми казаха, че не се поема. И в групата във фейса също доста жена, направо всички знаят, че не се поема.
Добре че попитах
Ето скрийншот
https://prnt.sc/pq0j1q

# 25
  • София
  • Мнения: 10 642
Не мисля, ме емболизацията се включва в тези 2 клинични пътеки.
Емболизацията се прави от лекари със специалност кардиология и по точно инвазивна кардиология. Прави се на принципа на коронарографията.

# 26
  • Мнения: 32 050
Моя грешка. Визирах лапароскопия. За другата тема мислех и не обърнах внимание, че тази е за емболизация.

# 27
  • Мнения: 3
Здравейте.Имам миома с размер 8см.Назначена ми е дата за операция в Плевен.Вариантите са два - премахане на цялата матка/лапароскопия/,или с операция/премахане само на миомният възел/,като съвет от доктора е само,ако имам намерение да раждам.Имам дъщеря,на 41г съм,не съм мислила за забременяване,но пък не мога да си представя да живея без един орган.Ще се радвам да ми дадете съвет.

# 28
  • до морето
  • Мнения: 152
С какво е по-добър вариянта да махнат органа?  Ако няма причина, по-добре е да не се маха. Според мен дори това, че ще направи място в тялото не е за предпочитане.

# 29
  • Мнения: 3
Идея си нямам,какво ли не прочетох по темата.Възможни било кръвотеченията да продължат.И, как да го разбирам това?Нали след премахане на възела все трябва да има някакви подобрения.

# 30
  • до морето
  • Мнения: 152
Просто гледат на матката като на проблемна и режат от корен! Според мен , ако няма индикации за премахване, не я махайте. В случай, че след време имате проблеми сериозни, винаги може да я махнете. Майка ми е с такава операция и имаше проблеми с червата и т.н. заради свличане и разместване на органи. Не при всеки става, но според мен един орган трябва да си стои на мястото, освен ако наистина не е застрашаващ здравето.

# 31
  • Мнения: 3
Благодаря за мнението.

# 32
  • София
  • Мнения: 10 642
Има обаче 1 малка подробност - в случая миомата е с размерите на матка. Та не е ясно дали е по-добре да се маха само миомата.

Последна редакция: нд, 10 ное 2019, 22:39 от Nandin

# 33
  • Мнения: 56
Nandin, именно и точно по тази причина на мен изобщо не ми предлагат опция премахване само на миомата. Затова и съответно съм се запънала като магаре на мост. Въпреки, че в събота ми се наложи да хвърча към спешното заради задържане на урина. Източиха 1.5 литра. Хич не беше забавно. Обикновено се отпушва само,като за първи път ми се случи януари тази година. До момента може би 5-6 пъти. Гледам да консумирам овесени ядки и лека и не много храна. Но пък предният път ми се случи с течност. Пих заради видеозона и после отне часове докато се отпуши... ох...Разни броколи, кейл - уж са добре заради фитостеролите, но пък подуването от тях ми вреди повече.Мислех по едно време да поръчвам "миомин" от България, но реших да изчакам да мине процедурата и тогава. Ако някой може да даде съвет от опит, моля ви!

# 34
  • София
  • Мнения: 2 437
Odill, имай предвид, че понякога след емболизация има едно допълнително увеличаване преди трайното намаляване на размера. Получава се заради некротизацията на образуванието. При мен нямаше. Но ме предупредиха, че е възможно.

# 35
  • Мнения: 506
get_real , след емболизацията имаше ли повишена температура и образуване на тромб на мястото на убождането ?
Защо процедурата я правят през артерия на ръката ,а не през бедрото ?

# 36
  • София
  • Мнения: 2 437
get_real , след емболизацията имаше ли повишена температура и образуване на тромб на мястото на убождането ?
Защо процедурата я правят през артерия на ръката ,а не през бедрото ?

Имах повишена температура и треска, но аз правя по принцип след по-сериозна интервенция.
На ръката имах синина, не е имало втвърдяване. Тромб, надявам се, не съм правила, биха ми фраксипарин. Имам мутация на тези гени, предупредила ги бях.
Не зная защо от ръката, гледах клипове в Русия - правят го в крака и с пълна упойка. При мен беше в ръката, с местна като на зъболекар и 6 дупки - моите съдове са малки и се озориха, докато уцелят. Според мен в ръката е по-безопасно после за затварянето, защото се прави много, ама много стегната тампонада и си е опасно. Руснаците затваряха чрез изгаряне и превръзка. Не си представям при слабините как биха притиснали за толкова часове толкова силно и предполагам това е причината. Въпреки, че на 4-5 убиждане стана дума да пробват през крака.

# 37
  • Мнения: 506
Какви изследвания правят преди процедурата ?

# 38
  • София
  • Мнения: 2 437
В моя случай - ЯМР, ехография, ПКК. Май това беше. А, да, и кръвното по някое време. И да си здрав, да нямаш температура.

# 39
  • Мнения: 1
Здравейте, регистрирах се специално, за да споделя и моя опит с емболизацията, защото миналия месец от тази тема аз самата черпех информация и ми беше много полезна за крайното решение. Борех се със субмукозна миома (вътрешна), интрамурална миома от 2012 г., последните 4-5 години с все по-тежки и редовни месечни кръвоизливи, които накрая ми свалиха хемоглобина до 69, а желязото ми беше напълно изчерпано. Тъй като съм на 44 г. всички гинеколози, които посетих ми препоръчаха хистеректомия като единствено решение. Миомата беше измервана различно - от макс. 7 см диаметър до последно около 3 см. Междувременно опитах всички алтернативни методи (билки, енергийно лечение и други подобни), но кръвоизливите не се повлияха. Миналият месец си направих емболизация при д-р Ивет Ташева в Сити Клиник, София, а гинекологично изключително много ми помогна д-р Тодор Димитров, безкрайно съм благодарна и на двамата! Самата процедура не е болезнена, правят епидурална анастезия (вероятно може и без нея, не мога да кажа, на мен ми направиха). Болки след това нямах почти никакви. Обезболяващите ми ги спряха около 20 часа след процедурата и след това не ме е боляло изобщо. Около 3 седмици след това получих течение с много остра и неприятна миризма и развих някакво възпаление, което ме притесни. Гинекологът ми каза, че това е всъщност чудесен и желан ефект, защото свидетелства, че миомата е умряла. Действително, при ехографския преглед се установи, че се е отлепила от стената на матката и е в маточната кухина. В тези случаи миомата се вади хистероскопски без да се реже каквото и да било, но аз реших да изчакам седмица, защото се надявах с предстоящия месечен цикъл да я изхвърля. Едновременно с възпалението усещах леки контракции, но нищо болезнено. Още на втория ден на месечния ми цикъл тялото ми изхвърли миомата само - на такъв резултат никога не се бях надявала дори! Относно цикъла - първият ми беше непосредствено след емболизацията и беше доста оскъден, но понеже след емболизацията има едно (поне при мен) зацапващо кървене, съвсем леко, около месец, той не беше показателен. Вторият цикъл беше напълно нормален, дори бих казала изключително лек, нямах и станалите обичайни за мен силни болки и още по-хубавото беше, че приключи точно за 5 дни. При мен емболизацията се оказа най-добрият вариант, въпреки че заради спешната ситуация нямаше време да проучвам и обмислям много дълго - четох този форум, консултирах се с кардиолога, който щеше да извърши процедурата, както и с гинеколог, за който емболизацията не беше екзотика, имах 1 ден за размисъл и се основах най-вече на шестото си чувство и прочетеното тук, и двамата лекари ми вдъхнаха голямо доверие. Реших да го направя и въпреки несигуността и перипетите през този месец, мисля че кардинално решение в рамките на един календарен месец, при което си имам всички органи, е повече от приемливо. Сега хемоглобинът ми е 112 и се чувствам съвсем различно.       

# 40
  • Мнения: 10 998
и на мен ми откриха миома декември месец. Лекарката ми каза да пия чай за моми от билковата аптека. Пие чая всичко беше наред до миналия четвъртък. От тогава започнаха силни болки и нетипично температура до 37,5. В понеделник ми дойде цикъла, кръвоизлив със съсиреци.Днес ходих при гинеколожката каза, че миомата е ужасно голяма и ме изпрати за спещна хоспитализация и кюртаж във Вита. Ходих във Вита-нямат свободни часове и ви зяписаха час най-рано за утре. Състоянието ми не било спешно и нямало нужда от кюртаж. Дори не ме прегледаха, това го установиха само на база документите от гинеколожката. Хубавото е че болките спряха, май сега нямам и температура, но съм доста стресирана. Нямам търпение утре да отида на лекар. Аз съм съгласна на всичко, не бих отлагала ни операция, ни нищо. Само да почнем отнякъде.b]

# 41
  • София
  • Мнения: 2 437
Мег, много се радвам за развоя на събитията при теб!
Надявам се тази процедура да стане по-разпознаваема и практикувана у нас постепенно Simple Smile

# 42
  • Мнения: 47
Здравейте момичета, съвсем случайно попадам тук кото се ровех отново в нета за инфо за миома. Вече ми е писнало от тая миома. На 34 док ме посъветва въпреки миома около 4-5см да опитам да забременея ако ще правим второ. Защото миомата е в стената на матката и при махане може да се наложи и махане на матката.... или ако махнат само миомата пък трябва да се чака около година, а после дали ще стане, кога ще стане ...а годинките си минават.
Забременях, миомата нарастна до 11 см. Имах горе долу безпроблемна бременност но където и да отидех на преглед София Стара загора Бургас всички лекари ми се караха защо съм забременяла .... абе съсипаха ме психически че едва ли не детето ще е изкривено от миомата. Родих. Този май ще стане на 1. Здрав е.
А съм одрязана от пъпа надолу защото миомата застана на мястото за секцио. Не ми махнаха миомата по време на секциото защото матката е много кръвоснабдена по време на бременност.
Когато ме изписваха а и на прегледа след това докторите-3ма различни, държат на това че тази матка вече не ми трябва за нищо. А на въпроса добре де аз съм на 36  не ми ли трябват тея хормони и тн ми казаха че ще ми оставят яйчниците и няма да се збръчкам прекалено бързо. Просто чудесно.
Но след раждането бях горе долу добре. Миомата е 8см.
Сега последните 2 месеца нещо се шашкам обаче с много продължителен цикъл със съсиреци. Даже вчера бях на лекар. Също ми се предложи махане на матката и предписа лекарства да вдигна хемоглобина с цел да задържим малко да отменят тази карантина.
Много се извинявам за дългият пост. Просто вече много ми тежи това непрекъснато притеснение. Страх ме е от кръвоизливи, операцията ми за раждане беше зверска с преливане на кръв на много антибиотици, разрезът много болезнен.....
Та ще изчета всичко което сте изписали и се надявам да намеря отговор.
Благодаря за споделеното от вас

# 43
  • Мнения: 10 998
Аз си направих операция от миома, ако те интересува къде, може на лични, за да не е като реклама. Запазиха ми матката, на почти 40 години съм, няма да раждам повече, но ги молих ако има вариант да ми я запазят. Те казаха, че не обещават, но в крайна сметка успяха. Много съм доволна, имах ужасен кръвоизлив преди операцията. Миомата ми беше 9 см., но не знам къде е била, не съм питала. Исках да вярвам на лекарите и да не чета и да се тормозя излишно.

# 44
  • Мнения: 1
Здравейте!
Интересувам се тези от Вас, който са си правили емболизация на миомен възел, колко пари струва цялата процедура.
Благодаря!

# 45
  • Мнения: 20
Здравейте! Подложих се на емболизация на 19.02. в Аджибадем Сити клиник при д-р Станков. На 45 години съм. От няколко месеца съм с обилен и продължителен цикъл /две седмици напоследък/, съсиреци. Хемоглобинът ми беше стигнал до 78. При гинекологичен преглед ми откриха два миомни възела по три сантиметра, единият от които наполовина в шийката. При емболизацията се оказа, че миомата е само една и е пет сантиметра. При мен интервенцията продължи 45 минути, всичко беше така, както са описали другите момичета - дупчи се артерията на дясната ръка, контрастно вещество, емболизационни частици и после обезболяване и почивка.
Още в болницата имах някакво бледо кафеникаво слузесто зацапване, бяха ме предупредили, че ще получа течение, подобно на лохиите след раждане.
На втори март ми дойде цикълът с два дни закъснение, аз очаквах да не ми дойде изобщо, да си призная.
Чувствам се много добре, само съм отпаднала все още, нощем ме боли ръката по малко, само в определени позиции. На 15-и имам час за контролен преглед в клиниката, както и при гинеколог. Тогава ще мога да кажа какви са резултатите до момента. Безкрайно доволна съм от всичко. Решението взех много бързо, прочетох тази тема, потърсих информация къде в София се прави, свързах се с болницата, изпратих си документите, ехографските снимки. На другия ден ми се обадиха да ми кажат, че в моя случай може да се направи емболизация, поисках си час за преглед и така набързо се случи всичко, не съм се колебала нито за миг. Ядосвам се, че нашите лекари изобщо не споменават за тази възможност, трябваше да разбера за нея сама, ровейки се в интернет за информация.

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 20:59 от Ina.A

# 46
  • Мнения: 7 167
Каква е цената за манипулацията в Аджибадем Сити?

# 47
  • Мнения: 20
Каква е цената за манипулацията в Аджибадем Сити?

Не знам дали е коректно да го пиша тук, отговорих Ви с лично съобщение, в случай че тази информация е важна за Вас.

# 48
  • Мнения: 10
Здравейте,ROSITA,
Направих си емболизация на матката септември 2019г.Миомата ми беше почти 10см.Това,което ми беше казано като цена бяха 2варианта:-по здравна каса и със заплащане на емболите.Мисля,че със заплащане цената беше около 1400лв само за тях,но аз си направих емболизацията по здравна каса в Аджибадем при д-р Ивета Ташева.Това,което се заплаща е избор на екип м/у 750 и 850лв /при мен беше 1вариант/,при приемането се прави доплер за установяване проходимостта на вените и артериите което беше 90лв и с престоя всичко ми излезна около 1080лв.Изключително доволна и благодарна съм на д-рТашева защото е не само професионалист в работата си,а преди всичко Човек.Ноември месец изродих миомата си и тогава се наложи оперативно да отстранят една част от нея,която не се беше откъснала от матката.Това направи съпруга и д-р Димитров от който съм възхитена заради нестандартното си мислене,мисълта за пациента и проявената човечност.Звъняла съм му дори и в почивните дни и той винаги ми е давал компетентни съвети и препоръки.Матката ми беше цялата миоматозна,плюс 1 - 10см миома,1 - 3,5см и 1 - 2,7см.Благодарение на него си запазих органа и към момента мога да кажа,че нямам оплаквания.Ако искаш повече подробности можеш да ми оставиш тел.си на лични.Успех!

# 49
  • Мнения: 20
Мисля, че д-р Ташева в момента не работи там. Тъй като дълго време търсих информация, това, което прочетох е, че тя вече работи в друга болница.

# 50
  • Мнения: 10
Мисля, че д-р Ташева в момента не работи там. Тъй като дълго време търсих информация, това, което прочетох е, че тя вече работи в друга болница.
Възможно е,нямам адекватна информация към момента.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 022
Здравейте! Следя темата от самото начало, тъй като търся разрешение
на моя случай с миомите. Взех решение да направя консултация с
д-р. Ташева дали съм подходяща за емболизация. Приемът й е в
Софиямед. Интересува ме какви документи са ми необходими на
първичния преглед, за да може тя да направи адекватна преценка?
Благодаря за съдействието!

# 52
  • Мнения: 10
Аз ипратих по куриер ЯМР и това беше достатъчно.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 10:21 от bubanka

# 53
  • София
  • Мнения: 2 022
Zorima, т.е. ЯМР е задължителен на този етап?
Освен първо да го направя и тогава да записвам час.

Искам също да помоля създателката на темата, get_real,
от чиято емболизация са минали почти две години, да сподели
мнение.  Както и други момичета, минали през манипулацията. Flowers Hibiscus

# 54
  • Мнения: 20
Здравейте! Следя темата от самото начало, тъй като търся разрешение
на моя случай с миомите. Взех решение да направя консултация с
д-р. Ташева дали съм подходяща за емболизация. Приемът й е в
Софиямед. Интересува ме какви документи са ми необходими на
първичния преглед, за да може тя да направи адекватна преценка?
Благодаря за съдействието!
По принцип искат всички документи, с които разполагате до момента. Аз изпратих амбулаторен лист от гинекологичния преглед, където е описано състоянието ми, ехографските снимки и последните резултати от ПКК, които си бях правила и където се виждаше, че хемоглобинът ми е с много ниска стойност. Ако имат нужда от допълнителни изследвания, ще Ви кажат, не мисля, че е нужно да ги правите предварително.

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 383
Здравейте и от мен - също мисля да отида на консултация да видим дали би могло да се направи при мен...

Zorima, как протече "раждането" на миомата ти ? Тъй като съм от Пловдив се чудя дали е възможно (хипотетично) като започне, да имам време да се придвижа до болницата в София... разбира се, ще питам и при консултацията, може пък да ме насочат някъде в Пловдив при евентуален спешен случай

Благодаря на всички за споделеното и аз бих се радвала да се включи и авторката за последващото развитие Flowers Bouquet

# 56
  • София
  • Мнения: 2 437
Zorima, т.е. ЯМР е задължителен на този етап?
Освен първо да го направя и тогава да записвам час.

Искам също да помоля създателката на темата, get_real,
от чиято емболизация са минали почти две години, да сподели
мнение.  Както и други момичета, минали през манипулацията. Flowers Hibiscus
Здравейте, от тогава аз родих, получи се успешно ❤🌞❤.
Имаше леко отпушване от дясно, направих втора емболизация, пак в Русе и чакам да минат пълни 6 месеца от нея, за да отида на преглед.

# 57
  • Мнения: 20
Имате бебче? Честито, много се радвам ❤️ ! Защо се налага повторна емболизация, нали миомите загиват още при прекъсване на кръвоснабдяването? Или има поява на нови? Не съм много наясно, може би на 15-и ще си задам всички въпроси, които ми изникнат.

# 58
  • София
  • Мнения: 2 022
Аз изпратих амбулаторен лист от гинекологичния преглед, където е описано състоянието ми, ехографските снимки и последните резултати от ПКК, които си бях правила и където се виждаше, че хемоглобинът ми е с много ниска стойност. Ако имат нужда от допълнителни изследвания, ще Ви кажат, не мисля, че е нужно да ги правите предварително.

Ina.A, къде точно ги изпратихте? На имейл на конктретния лекар,
на хартиен носител? Не знаех, че това е възможно като предварителна
информация.

Zorima, това, което се е случило с "израждането" на миомата,
е нещо, което се случва винаги след тази манипулация или е нещо,
което при Вас се е случило? Т.е. е норма или по-скоро патология?

# 59
  • Мнения: 10
Случва се рядко,поне така разбрах от гинеколога.Обикновено,когато миомата е с по-малки размери се свива много или се изгубва.Когато е голяма емболизацията се прави с цел намаляване размера на миомата,респективно на матката и така се оперира много по-лесно и се запазва органа маха се само миомата.
На въпроса за ЯМР и в София и в Русе ми го искаха за да разберат дали съм подходяща за емболизация,но най-добре е да говорите с лекаря,който сте избрали за емболизация,а той ще ви каже какво точно трябва да направите.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 10:22 от bubanka

# 60
  • Мнения: 20
Аз изпратих амбулаторен лист от гинекологичния преглед, където е описано състоянието ми, ехографските снимки и последните резултати от ПКК, които си бях правила и където се виждаше, че хемоглобинът ми е с много ниска стойност. Ако имат нужда от допълнителни изследвания, ще Ви кажат, не мисля, че е нужно да ги правите предварително.

Ina.A, къде точно ги изпратихте? На имейл на конктретния лекар,
на хартиен носител? Не знаех, че това е възможно като предварителна
информация.

Zorima, това, което се е случило с "израждането" на миомата,
е нещо, което се случва винаги след тази манипулация или е нещо,
което при Вас се е случило? Т.е. е норма или по-скоро патология?

Изпратих ги ето тук: https://www.acibademcityclinic.bg/bg/sofia/patient_information/o … aciq-po-dokumenti

След ден ми се обадиха да ми кажат, че може да се направи в моя случай, записах си час за преглед и отидох /аз не живея в София, затова изпращах документи, да не пътувам до там напразно/.

# 61
  • Мнения: 10
Здравейте и от мен - също мисля да отида на консултация да видим дали би могло да се направи при мен...

Zorima, как протече "раждането" на миомата ти ? Тъй като съм от Пловдив се чудя дали е възможно (хипотетично) като започне, да имам време да се придвижа до болницата в София... разбира се, ще питам и при консултацията, може пък да ме насочат някъде в Пловдив при евентуален спешен случай

Благодаря на всички за споделеното и аз бих се радвала да се включи и авторката за последващото развитие Flowers Bouquet
Ще имате време да стигнете до където искате.Възможно е да я изхвърлите без да лекарска помощ.

# 62
  • Мнения: 20
Вчера бях на преглед. Моят възел се е свил до 29/32 мм. Трябва да отида отново на гинеколог след още два цикъла, при кардиолога шест месеца след емболизацията. Всичко е както трябва, нямам никакви оплаквания и неразположения. Последният ми цикъл беше както преди да ми започнат проблемите с миомата - продължава около седмица и е с нормално към слабо кръвотечение. За сравнение, последните преди емболизацията продължаваха по петнадесет дни, не можех да изляза за повече от час в три-четири от тях, толкова беше зле. В сряда си правих отново ПКК и желязо, но още не съм си взела резултатите.

Последна редакция: вт, 16 мар 2021, 20:45 от Ina.A

# 63
  • София
  • Мнения: 2 437
Имате бебче? Честито, много се радвам ❤ ! Защо се налага повторна емболизация, нали миомите загиват още при прекъсване на кръвоснабдяването? Или има поява на нови? Не съм много наясно, може би на 15-и ще си задам всички въпроси, които ми изникнат.
Да, на 8 месеца е вече.
По време на бременността се беше получило отпушване/реканализация на съдове в дясно и се наложи повторно запушване. През април ще отида на преглед, за да минат наистина пълни 6 месеца и да видя дали се е получило забележимо свиване. Но така или и е имам редовен оскъден цикъл без особени болки. Нещата изглеждат положителни. Надявам се и лекарите са потвърдят.
За мен емболизацията беше единственият начин да имам дете и съм безкрайно благодарна на всички, които ме подкрепиха в нея.
Успех!

# 64
  • Мнения: 20
Благодаря! Да ви е живо и здраво детенцето! Бъдете здрава и Вие, за да се грижите за него пълноценно, без излишни тревоги!
Благодаря за тази тема, без нея нямаше да знам, че имам избор. Липсата на алтернатива не ми даваше мира. Сега съм спокойна, направих най-доброто за себе си и имах възможност сама да реша как да постъпя, без да съм притисната от неблагоприятни обстоятелства.
Успех на всички!
P.S. Хемоглобинът ми е 104.

# 65
  • Мнения: 2
Здравейте!
Много се зарадвах, като открих информацията от вашата споделена манипулация относно емболизацията. Аз случайно разбрах от моята гинеколожка, за съществуването и. Подложих се на манипулацията през месец март 2021 г.в Софиямед при д-р Ивета Ташева тъй, като имам възел, който е 6.5 см.При мен проблема е че растеше много бързо по 1 см.на година горе долу и притиска пикочния мехур и доста често ми се пишка. Цялата процедура беше доста неприятна, но нямаше как стискаш зъби и търпиш. При мен за жалост не можа да запуши и двете артерии а само едната, която била основната, а другата била много малка и крива и не е успяла. Много се надявам всичко да е успешно, в началото на месец май ще посетя гинеколожката си за да видим как се развиват нещата. Ако някой се интересува от каквото и да било свързано с манипулацията, ще пиша, с каквото мога ще помагам, информацията и популярността и без това е доста малко, а трябва хората да знаят за съществуването му.

# 66
  • Мнения: 20
Здравейте! Последният ми гинекологичен преглед беше в края на юни. Миомният ми възел е с ясно изразена капсула и е с размери 23/21мм. Днес бях на консултация при д-р Станков, според него няма нужда от ЯМР, достатъчно е да се проследявам при гинеколог.  Имам час на 27-и, ще пиша за резултатите.
Щастлива съм, че се чувствам здрава и мога да живея като нормален човек. Благодарна съм на д-р Станков и целия екип.

# 67
  • Мнения: 2
Здравейте,
искам да споделя с вас моите терзания и да потърся информация. На 49 години съм, с потвърдена диагноза от двама гинеколози за миома ( според единия 5,5/5,8 см, другият я измери 7,2/7,0 см), множество миомни възли, размери на матката 13 см, обилни менструации, хемоглобин 95. И двамата препоръчват отворена операция и хистеректомия. Нямало смисъл да остава матката, (а може и яйчниците да премахнат) само проблеми ще ми създава в бъдеще. Изчетох много по темата и се радвам, че попаднах на тази публикация. Попитах лекарката за емболизацията като възможно решение, на което тя каза, че го има само в София и било много скъпо.
 Как да се свържа със специалистите, за които споделяте?
( извинявам се за тъпия въпрос), линкът, публикуван преди време за Сити клиник, вече не е активен.
  Моля жени на моята възраст да споделят дали са били одобрени за емболизация, как се възстановяват след манипулацията, какво се случи с миомата/-ите ... Знам, че при всеки е индивидуално, но ще се радвам да споделите опита си. Извинявам се за дългия пост, но съм много притеснена.

# 68
  • Мнения: 20
Здравейте! Сигурно не сте прочели всички коментари в темата. Има подробни разкази за извършени емболизации. Моята беше през февруари, на 46 години съм и миомата беше пет сантиметра. Свържете се с избраната клиника, отидете на един преглед и ще Ви кажат дали сте подходяща. Аз се лекувах в Аджибадем Сити клиник - https://acibademcityclinic.bg/cardio/-kontakti

# 69
  • Мнения: 2
Здравейте, момичета, сърдечно благодаря на всички, които ми отговориха и ми вдъхнаха увереност.
На 17.11.2021 г. ми беше направена емболизация в болница Софиямед при д-р Ташева. Изписаха ме на 19.11., чувствам се добре. Не беше болезнено, както очаквах, всички бяха много внимателни. В момента имам леко кървене, което казват, че е нормално. Предстои ми контролен преглед след Нова година при д-р Тодор Димитров.
 Много ви благодаря, че ми помогнахте да взема правилното решение. Бъдете здрави!

# 70
  • Мнения: 248
Много благодаря на всички за разказаното. Аз намерих темата, след като се оказа, че в чужбина тази емболизация се прави и при Аденомиоза, което е клетки от повърхността на матката влизат по-навътре в мускулната й част и при цикъл и те кървят и болките са ужасни. В този случай се води Емболизация на маточната артерия, не знам дали е съвсем същата процедура, но показва добри резултати от това, което прочетох. Искам да избегна варианта хистеректомия, който и на мен ми беше предложен като единствен сигурен, на 40г съм

# 71
  • София
  • Мнения: 2 437
Пиша, за да дам отчет.
Миомата спря повторния растеж след втората емболизация, но за жалост не се свива и продължава да притиска пикочния мехур и да ми създава дискомфорт.
Иначе цикълът е редовен, оскъден. Хемоглобинът ми е над средния за нормата, при положение, че съм вегетарианец.
Но все пак, поради притисканията на мехура и червата, подутия корем, както и фака, че на всеки преглед матката и яйчниците ми са на различно място, защото са избутани, а шийката е почти затворена и трудно се вижда, решихме, че ще направим хистероктомия, но ще опитаме да запазим яйчниците. Надявам се, че не бъркам с този ход. Но така или иначе емболизацията ми даде възможността да имам дете, за което съм много благодарна.
Сега ми остана да гадая дали болките и неудобствата от миомата са щели да бъдат по-големи от неудобствата на живота без матка и цикъл, но и с риск от разбъркани хормони.

Ще ви държа в течение.

# 72
  • Мнения: 20
Съжалявам да го чуя! Пожелавам Ви всичко да мине леко и бързо да се възстановите! Hug

# 73
  • Мнения: 13
Пиша, за да дам отчет.
Миомата спря повторния растеж след втората емболизация, но за жалост не се свива и продължава да притиска пикочния мехур и да ми създава дискомфорт.
Иначе цикълът е редовен, оскъден. Хемоглобинът ми е над средния за нормата, при положение, че съм вегетарианец.
Но все пак, поради притисканията на мехура и червата, подутия корем, както и фака, че на всеки преглед матката и яйчниците ми са на различно място, защото са избутани, а шийката е почти затворена и трудно се вижда, решихме, че ще направим хистероктомия, но ще опитаме да запазим яйчниците. Надявам се, че не бъркам с този ход. Но така или иначе емболизацията ми даде възможността да имам дете, за което съм много благодарна.
Сега ми остана да гадая дали болките и неудобствата от миомата са щели да бъдат по-големи от неудобствата на живота без матка и цикъл, но и с риск от разбъркани хормони.

Ще ви държа в течение.

До къде сте? Махнахте ли матката? Как се чувствате? Една приятелка е минавала процедурата на 40 год. , майка ми също, но на 60. Не съжаляват, не са напълняли допълнително, няма повече проблеми с миоми…
Че аз си следя моята, която ми откриха преди 2 седмици- 3/2 см. И се чудя къде ще му се види края.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 437
За сега съм ок, минаха 4 месеца. Ще пиша като станат 6+ и мине зимата..

Пиша, за да дам отчет.
Миомата спря повторния растеж след втората емболизация, но за жалост не се свива и продължава да притиска пикочния мехур и да ми създава дискомфорт.
Иначе цикълът е редовен, оскъден. Хемоглобинът ми е над средния за нормата, при положение, че съм вегетарианец.
Но все пак, поради притисканията на мехура и червата, подутия корем, както и фака, че на всеки преглед матката и яйчниците ми са на различно място, защото са избутани, а шийката е почти затворена и трудно се вижда, решихме, че ще направим хистероктомия, но ще опитаме да запазим яйчниците. Надявам се, че не бъркам с този ход. Но така или иначе емболизацията ми даде възможността да имам дете, за което съм много благодарна.
Сега ми остана да гадая дали болките и неудобствата от миомата са щели да бъдат по-големи от неудобствата на живота без матка и цикъл, но и с риск от разбъркани хормони.

Ще ви държа в течение.

До къде сте? Махнахте ли матката? Как се чувствате? Една приятелка е минавала процедурата на 40 год. , майка ми също, но на 60. Не съжаляват, не са напълняли допълнително, няма повече проблеми с миоми…
Че аз си следя моята, която ми откриха преди 2 седмици- 3/2 см. И се чудя къде ще му се види края.

# 75
  • Мнения: 13
[quote author=Ina.A link=topic=1102499.msg43669863#msg43669863 date=1634794355]
Здравейте! Сигурно не сте прочели всички коментари в темата. Има подробни разкази за извършени емболизации. Моята беше през февруари, на 46 години съм и миомата беше пет сантиметра. Свържете се с избраната клиника, отидете на един преглед и ще Ви кажат дали сте подходяща. Аз се лекувах в Аджибадем Сити клиник - https://acibademcityclinic.bg/cardio/-kontakti
[/quote]
Здравейте! Как сте сега, почти година след емболизацията? Решиха ли се проблемите? Бихте ли споделили за тези, които се чудим още

# 76
  • Мнения: 20
Добре, съм, благодаря! Съвсем скоро бях на преглед, всичко е наред - миомният възел си е в капсула, цикълът ми е нормален. Казаха ми, че ако бях стигнала да операция, щеше да е много дълга и сложна, тъй като има някакво срастване  с пикочния мехур. Радвам се, че се разминах само с емболизация и се надявам да нямам повече проблеми. Хиляди пъти благодаря на Интернет и момичетата, споделили своя опит, иначе никога нямаше да знам за тази безценна емболизация.

# 77
  • Мнения: 13
Добре, съм, благодаря! Съвсем скоро бях на преглед, всичко е наред - миомният възел си е в капсула, цикълът ми е нормален. Казаха ми, че ако бях стигнала да операция, щеше да е много дълга и сложна, тъй като има някакво срастване  с пикочния мехур. Радвам се, че се разминах само с емболизация и се надявам да нямам повече проблеми. Хиляди пъти благодаря на Интернет и момичетата, споделили своя опит, иначе никога нямаше да знам за тази безценна емболизация.
Благодаря за отговора 🌺

# 78
  • Мнения: 7
Здравейте ,знам за моята миома още когато беше в милиметри .И докторите в България с нищо не помогнаха.Сложих веднъж спирала Мирена и я изхвърлих !Свга е 11 см.и съм благодарна че разбрах за емболизацията от докторите в Дания .В България нито един гинеколог не ми каза за тази опция .Тази седмица ми направиха скенера и мисля че другата и самата Емболизация .Притесбена съм 🥲.Ако може някой да ми каже колко време след нея бяхте болнични ?Дали е възможно да изчезне или поне да се смали ,в момента е 11 см.Расте с дни не с месеци 😢😢
Иначе единствения вариант ми беше да махна матката 😢

# 79
  • Мнения: 20
Аз бях в болнични четири седмици, само защото работя в производствено предприятие. Ако работите в офис, може да Ви дадат и две седмици, ако искате да се върнете на работа по-скоро. Може би две са достатъчни, за да се възстановите след процедурата, но ако работата Ви е по-тежка, хубаво е да се пазите още известно време след това.

# 80
  • Мнения: 7
А за секса да попитам как е ?Сега е под всякаква критика ,постоянно зацапване,кървене .Просто ужас 😪

# 81
  • София
  • Мнения: 2 437
И двата пъти съм се връщала на работа след 4-5 дни, но работата ми не е свързана с физическо натоварване.
Първият път имах реакция с температура за 3 дни, вторият мина толкова леко и бързо, че на следващата вечер бях на изложба и ресторант!
Здравейте ,знам за моята миома още когато беше в милиметри .И докторите в България с нищо не помогнаха.Сложих веднъж спирала Мирена и я изхвърлих !Свга е 11 см.и съм благодарна че разбрах за емболизацията от докторите в Дания .В България нито един гинеколог не ми каза за тази опция .Тази седмица ми направиха скенера и мисля че другата и самата Емболизация .Притесбена съм 🥲.Ако може някой да ми каже колко време след нея бяхте болнични ?Дали е възможно да изчезне или поне да се смали ,в момента е 11 см.Расте с дни не с месеци 😢😢
Иначе единствения вариант ми беше да махна матката 😢

# 82
  • Мнения: 7
Здравейте,да споделя 😘.Преди 4 дни направих емболизация в Дания .Операцията с подготовката трая около 3 часа което доста мв учуди .Всичко мина нормално,гледах всичко на голям Монитор.Болка нямах по скоро усещах леко как минава през мене катетъра.Но всичко е Ок.Втория ден без болки,имах венозно морфин.тръгнах се следобяда на втория ден.Първста вечер в нас беше страшна.Все едно родилни болки.Цала нощ не съм спала ,сега е 4?ден още имам болки .Почна едно тъмно червено към кафяво течение.От всички коментари и от доктора разбрах че има голяма вероятност след като “умре”миомата да я изхвърля цялата или на части.Подготвена съм за всичко.Болките са ми като спазми ,като контракции.Миомата ми е 5 см.не е била 11 както бях писала .Заблудила съм се !

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Не разрешават ли да се пият обезболяващи?

# 84
  • София
  • Мнения: 2 437
На мен ми помагаше течен аналгин, ако Ви е разрешено да взимате, имайте го предвид

# 85
  • Мнения: 20
На мен от болницата ми бяха изписали Кетонал, помагаше ми.

# 86
  • Мнения: 7
Здравейте ,пиех морфин и парацетамол.След  5 ден болките спряха!Вече се чувствам добре 🥰.Сега чакам следващия цикъл да видя как ще съм.Надявам се да има подобрение !Последните месеци беше ад ….болки ,кръвоизливи,анемия !Ще пиша пак след няколко седмици .Много съм щастлива че не се подведох по първият доктор за махане на матката.Направих още една консултация с друг доктор и ми предложи емболизация .Но в България за това никой не ми спомена .В Дания направих всичко както бях писала .Абсолютно нищо не съм плащала и лекарствата за у дома ми дадоха .На всяка моя приятелка бих препоръчала тази манипулация.

# 87
  • Мнения: 7
Зсравейте,безкрайно щастлива съм!Последният цикъл 3-4 дни без болка !Това е първият след емболизацията!Това не е било сигурно от 5 години!Напълно нов човек съм.Преди това имаше поне 2 дни в които пиех обезболяващи,ставах през нощта от болки.Немога да опиша какво е чувството ❤.Съжалявам само ,че никой не ми е казал по-рано за тази опция !Слвд няколко месеца ще отида на гинеколог за да видя колко се е смалила миомата.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
О, чудесна новина!

И аз се нагласям психически да предприема някакви крачки в тази посока.Единствено ме притесни тази болка, за която писа, но ако се овладява с л-ва, че каквато съм страхла...

# 89
  • Мнения: 7
Болката се овладява с лекарства!Не се притеснявай,нямаш отворена рана.Просто е някаква а тъпа болка !Мога да я опиша като болка която имам когато ми дойде цикъла ,но доста по-силна !

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Аз и сега имам такава 2-3  дена за по 5-6 часа.Тя се повлиява от л-ва , но не ме отпуска напълно, много е странно, но е в диапазона от 10 ч. до 15 ч. в определени дни /посредата/ на цикъла и е свързана с  по-обилното кръвотечение тогава.Това е най-голямата мистерия, която не мога да си обясня.Появи се след абразио за полип преди 3г. Преди това съм нямала такава болка. Аз и преди абразиото съм имала миома и никога цикълът не ми е бил чак такъв обилен и болезнен , какъвто стана след него.Ако знаех нямаше да го правя.Сигурно пак щях да имам аномалии, но поне болка можеше да нямам.

# 91
  • София
  • Мнения: 21
Здравейте момичета и за много години, бъдете здрави и благословени!
Моята емболизация беше на 25.10.2022г. в Софиямед при доц. Ташева и ми струваше 2300лв. Искам да кажа, че съм очарована от цялото отделение по кардиология, изцяло млади и кадърни професионалисти, ведри, усмихнати с уважение към пациента. На 40 години съм, с едно естествено раждане преди 10 години. През май 2022 миомата ми беше 5см., а септември вече 7см. Посетих доста гинеколози през изминалата година, като всички бяха на мнение, че трябва да се махне цялата матка. Имах няколко месеца кръвоизливи, както и извънменструално кървене. Най-странно беше, че нито един от гинеколозите не ми каза за емболизацията. Самата аз, след доста търсене на информация в нета видях в един руски сайт, че има такава процедура, а след това стигнах и до тук, бг-мама. За което благодаря на всички споделили своя опит за процедурата. А сега малко за самата процедура....
При мен траеше около 3 часа, като първоначално усещах силна болка в малкия таз, но след увеличение на упойката, стана търпимо. След това целия ден бях на болкоуспокояващи (венозно), защото си ме болеше доста. На сутринта на следващия ден бях като нова, а след обяд ме изписаха по живо, по здраво. Първият  цикъл ми дойде 10-дни след процедурата и беше леко болезнен, но нормален. При следващите нямах вече болка. Доцент Ташева ми беше казала да направя един преглед след 3 месеца, но аз реших преди празниците да отида на гинеколог, за да видя как се развиват нещата. Прегледът го направи д-р Димитров ( съпруг на доц. Ташева). За негово изумление и моя радост, миомата за 2 месеца беше станала 4,9см.(от 7см.). По негови думи бързи и отлични резултати, което беше прекрасен коледен подарък за мен. Много се радвам, че направих тази процедура и я препоръчвам с две ръце.
Ами това от мен, май стана доста дълъг постът, но дано да е полезен за всички, които търсят информация.

Успешна нова година момичета, бъдете здрави! Hug

# 92
  • Мнения: 1
Здравейте на всички. Благодарение на вас и след изчитане на всички коментари се реших и аз да си направя процедурата. Отидох при доц. Ташева и си говорихме и тя ми каза да не отлагам и ми даде телефонния си номер на едно листче. Обаче аз го изгубих и сега не мога по никакъв начин да й намеря контакт. Дали може да ми дадете @MeryG? Или някой друг? Много ще съм благодарна 🙌

# 93
  • София
  • Мнения: 2 022
Здравейте на всички. Благодарение на вас и след изчитане на всички коментари се реших и аз да си направя процедурата. Отидох при доц. Ташева и си говорихме и тя ми каза да не отлагам и ми даде телефонния си номер на едно листче. Обаче аз го изгубих и сега не мога по никакъв начин да й намеря контакт. Дали може да ми дадете @MeryG? Или някой друг? Много ще съм благодарна 🙌

Телефонът на доц. Ташева е
Скрит текст:
0888458406

# 94
  • Мнения: 8 962
Здравейте!
Ще следя темата.
На 46 съм почти. Имам няколко миоми - едната 5см, другите по-малки.
Докторката ми каза, че на голямата миома се дължи обилното кървене по време на цикъл.
Не ми спомена за емболизация като вариант. Току-що намерих тази тема и ме заинтригува.
Не искам да се подлагам на коремна операция, а доколкото чета с добавки и билки никой не се е подобрил...

# 95
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Утро, аз говорих с д-р Ташева, ще се чуем края на месеца да се уговорим.Преди това си направих ЯМР платен и и го изпратих.Надявам се да се случат нещата безболезнено и успешно и да се отърва от този проблем.

Ще помоля ако някой има желание да напише какво да си нося, ще питам разбира се и като се уговаряме, но все пак хубаво е да знам да съм подготвена с всичко защото най-вероятно ще съм сама.Не съм питала и къде се осъществява процедурата, но май не е в Софиямед, защото като звънях ми казаха, че не е там и ми дадоха номера.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 437
За всеки случай си носете течен аналгин в себе си. Нямам представа какво имат налично и ще Ви сложат там, както и не го пийте без да се консултирайте с тях, но го имайте в себе си. 
Иначе питайте къде ще я правите и какви са им битовите изисквания. В някои болници трябва да носите чаша, лъжица и вилица…
Предвидете си свободни, лесни за обличане и събличане дрехи. Ако ще ползват артерия на ръката - задължително със свободни ръкави. Ако ще ползват артерия на крака - нощница.

# 97
  • Мнения: 7 167
Повече съм доволна от течен спазмалгон - на ампули, като болкоуспокояващо в тази област, но и аналгин е по-добре от нищо.

# 98
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Уговорих се, в понеделник отивам.
Някой, който скоро си е правил в Софиямед и има желание искам да си поговорим.Много трудно се свързвам с д-р Ташева, сигурно е заета и ми е неудобно да разпитвам, а в София ще остана сама докато ме изпишат.

# 99
  • София
  • Мнения: 2 437
Уговорих се, в понеделник отивам.
Някой, който скоро си е правил в Софиямед и има желание искам да си поговорим.Много трудно се свързвам с д-р Ташева, сигурно е заета и ми е неудобно да разпитвам, а в София ще остана сама докато ме изпишат.
Имайте предвод, че аз се самозакарах и самооткарах от Русе втория път, не е идвал никой с мен, мина спокойно.

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Аз по-скоро за условията в болницата бих искала да попитам.Никога не съм била в болница и ако нещо ми трябва няма да има кой да ми донесе.

# 101
  • София
  • Мнения: 2 437
За всеки случай си носете течен аналгин в себе си. Нямам представа какво имат налично и ще Ви сложат там, както и не го пийте без да се консултирайте с тях, но го имайте в себе си. 
Иначе питайте къде ще я правите и какви са им битовите изисквания. В някои болници трябва да носите чаша, лъжица и вилица…
Предвидете си свободни, лесни за обличане и събличане дрехи. Ако ще ползват артерия на ръката - задължително със свободни ръкави. Ако ще ползват артерия на крака - нощница.

Добавям - джапанки, хавлия, сапунерка, някакви неща за гризане, банани (ако е гадна храната), минерална вода малки бутилки (по-лесно се вдигат), обезболяващите, пробори и чаша, книга, зарядно за телефон, дребни пари в брой, може и да пропускам нещо

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Благодаря ти!
Искам да си вземе лаптопа, звънях на някакъв кол център, но ми отговориха малко уклончиво има ли къде да си го заключа, защото стаята не е самостоятелна.Интерент казаха, че има.Не знам удачно ли е да се носи лаптоп, примерно парите къде си ги държиш докато си на процедура.Предполагам, че вратите не се заключват.

# 103
  • София
  • Мнения: 2 437
Благодаря ти!
Искам да си вземе лаптопа, звънях на някакъв кол център, но ми отговориха малко уклончиво има ли къде да си го заключа, защото стаята не е самостоятелна.Интерент казаха, че има.Не знам удачно ли е да се носи лаптоп, примерно парите къде си ги държиш докато си на процедура.Предполагам, че вратите не се заключват.
В заключен куфар на колела - това забравих да ти кажа!  Много е удобно в заключен куфар на колела да напъхаш всичко, за да не влачиш неща на ръка!

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
get_real, благодаря ти много за съветите.
Освен прибори и тоалетна хартия трябва, вода и хавлии, мокри кърпи, дизенфектнат или спирт.Интернет нямаше, заключване никъде нямаше, така, че куфарът е много удачно решение.Поначало и лаптопа трудно щях да го използвам защото ръцете са надупчени и не трябва да се сгъват, трябва да лежиш, бях вързана и към апарат за л-во.Не можеш и да си къпеш цялото тяло и главата, така, че душгелове, шампоани не трябват.
Иначе съм много доволна.Всички са много внимателни, докторите са млади и усмихнати.Всичко мина и за мен като голяма страхливка, не беше никак страшно, нито болезнено, всичко е съвсем поносимо.На четвъртия ден ме изписаха.Чувствам се малко уморена, но предполагам, че е нормално заради л-вата и упойките.
Надявам се сега  и на отличен резултат!

Да добавя-едно халатче плюшено си бях взела-идеално беше за там и пнтофи чехли.Дреха от 2 части е най-подходящо -аз бях с клин и блуза и да с по-широки ръкави заради абоката.

Последна редакция: пт, 14 апр 2023, 09:50 от Галчудо

# 105
  • Мнения: 7 167
Предпочитам чехли пред пантофи, заради банята, то и двете е хубаво, но много багаж става, халат е много практично наистина, винаги си нося.

# 106
  • Мнения: 3
Момичета ,може ли да се шофира след изписването от емболизация ?Задължително ли се прави ЯМР преди това  ?

# 107
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета ,може ли да се шофира след изписването от емболизация ?Задължително ли се прави ЯМР преди това  ?
Аз чично шофирах, но ме изписваха ден или два след самата интервенция.
ЯМР е задължителен, за да видят всички вени и артерии и точното местонахождение на миомата

# 108
  • Мнения: 3
Момичета ,може ли да се шофира след изписването от емболизация ?Задължително ли се прави ЯМР преди това  ?
Аз чично шофирах, но ме изписваха ден или два след самата интервенция.
ЯМР е задължителен, за да видят всички вени и артерии и точното местонахождение на миомата



Благодаря!А колко време трае ЯМР ,никога не съм ходила и се притеснявам?

Последна редакция: пн, 23 окт 2023, 21:10 от EVELINA 2020

# 109
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета ,може ли да се шофира след изписването от емболизация ?Задължително ли се прави ЯМР преди това  ?
Аз чично шофирах, но ме изписваха ден или два след самата интервенция.
ЯМР е задължителен, за да видят всички вени и артерии и точното местонахождение на миомата



Благодаря!А колко време трае ЯМР ,никога не съм ходила и се притеснявам?
Зависи за колко зони и дали с конграстни вещество или без (ако е с- венозно се влива), но да речем че около 50 минути може да отнеме. За мен беше (колкоти и да е странно) много проятно - близо час без телефон, без ангажименти, приятна музика и малко лонотонно бръмчене. Едвам се удържах да не заспя, за да не подскоча или мръдна неволно на сън. И двата пъти така!

# 110
  • Бургас
  • Мнения: 6 412
Аз през цялото време си повтарях на ум молитва, разни утвърждения за да не се фокусирам върху шума и честно казано не усетих времето.

# 111
  • Мнения: 22
Здравейте Simple Smile

Преди емболизацията бяхте ли раждала?
На колко години бяхте?

Извинявам се за въпросите , но съм в лутане.  Не съм раждала, годините и момите напредват.
Имате бебче? Честито, много се радвам ❤ ! Защо се налага повторна емболизация, нали миомите загиват още при прекъсване на кръвоснабдяването? Или има поява на нови? Не съм много наясно, може би на 15-и ще си задам всички въпроси, които ми изникнат.
Да, на 8 месеца е вече.
По време на бременността се беше получило отпушване/реканализация на съдове в дясно и се наложи повторно запушване. През април ще отида на преглед, за да минат наистина пълни 6 месеца и да видя дали се е получило забележимо свиване. Но така или и е имам редовен оскъден цикъл без особени болки. Нещата изглеждат положителни. Надявам се и лекарите са потвърдят.
За мен емболизацията беше единственият начин да имам дете и съм безкрайно благодарна на всички, които ме подкрепиха в нея.
Успех!

# 112
  • София
  • Мнения: 2 437
Ако въпросът е към мен - не, не бях. Имах два миседа.

# 113
  • Мнения: 22
А за миседите правиха ли Ви някакви допълнителни изследвания?
Извинете, че така разпитвам, но съм в почти същата ситуация като Вашата. Сед първия мисед си пуснах на своя глава изседвания за тромбофилия, НК клетки, ИР, хормони, шитовидна жлеза, витамини , коаголация. Излязох с някоко мутантни гена при тромбофилията и  витамини в долната граница . Сега ,  вчера на прегеда, се установи, че ембрионът го няма.Според лекарката се бил разпаднал и сака изглежда празен. Изчакваме до понеделник и ще пристъпим към абразио и изследване на абортивен материал, тъй като при мъжа ми иа и занижена морфология. При първата бременност, възела беше 3,5 см и нарастна до 4,5. Сега, вчера, единия лекар ми каза, че го измерва 9см, което ми се струва абсурдно за един месец да порасне толкова. Имам и още 3 по-малки.Никога не са ми създавали проблеми с цикъла или хемоглобина. Според лекарите, на които ходих преди първата бременност , възлите не би трябвало да са проблем за забременяване и износване. Сега , обаче, всеки път като отида на лекар и само дето не ми се карат защо не съм ги махнала.
Та, писах и в друга тема за миседите, пиша и тук, тъй като съм много объркана.



Ако въпросът е към мен - не, не бях. Имах два миседа.

# 114
  • София
  • Мнения: 2 437
Правох всичко, която съе изредили, но на своя глава. Имам две мутации, но миомите са си отделни и за жалост растат наистина бързо, когато са добре кръвоснабдени, а при бременност рязко се кръвоснабдяват. Ме зная клво да Ви посъветвам. Зависи нанколко години сте и в какво здравословно състояние.
Ако сте млада и здрава и имате запас от яйцеклетки, идете про д-т Славов в Майчин дом да ги махне, изчакайте година да зарастне матката добре и опитайте пак. 
Ако не сте - може да мислите за емболизация, за да стане по-бързо.

# 115
  • Мнения: 22
Благодаря Ви! ❤️
Честит празник!
На почти 37 съм и нямам кой знае колко време. Sad
Правох всичко, която съе изредили, но на своя глава. Имам две мутации, но миомите са си отделни и за жалост растат наистина бързо, когато са добре кръвоснабдени, а при бременност рязко се кръвоснабдяват. Ме зная клво да Ви посъветвам. Зависи нанколко години сте и в какво здравословно състояние.
Ако сте млада и здрава и имате запас от яйцеклетки, идете про д-т Славов в Майчин дом да ги махне, изчакайте година да зарастне матката добре и опитайте пак. 
Ако не сте - може да мислите за емболизация, за да стане по-бързо.

# 116
  • София
  • Мнения: 2 437
Аз започнах на 37 г.
Сега съм на 43. От тогава до сега - мисед, втори мисед в 4 месец с кюртаж, миомектомия (отворена ошерация), химически климакс, емболизация, бременност, раждане с цезарово, втора емболизация, операция за премахване на матката и сега ми предстои за херния - от многото рязане накъде стената ме е издържала.
Малко се поуморих.
Време имате, но ме се знае какво ще поднесе съдбата.
Направете консултация за махане на миомите, защтото измасянето на плод с големи миоми е с мнооого висок риск. Мен много ме е яд,е не успяха да махнат тази миома, но беше на ужасно място, притискаше шийката и нямаше махане без да го отнесе и матката.

# 117
  • Мнения: 22
Благодаря много Simple Smile

На предна и задна стена са, субсерозни. По никакъв начин не са ми пречили до сега. Хемоглобинът ми е 136 , предвид, че съм вегетарианка и без прием на желязо. Нямам болезнен цикъл, нито обилно кървене, даже по-скоро цикълът ми е по- оскъден. 
Ще отида на консултацияи ще на ЯМР , за да се видят реалните размери все пак.







Аз започнах на 37 г.
Сега съм на 43. От тогава до сега - мисед, втори мисед в 4 месец с кюртаж, миомектомия (отворена ошерация), химически климакс, емболизация, бременност, раждане с цезарово, втора емболизация, операция за премахване на матката и сега ми предстои за херния - от многото рязане накъде стената ме е издържала.
Малко се поуморих.
Време имате, но ме се знае какво ще поднесе съдбата.
Направете консултация за махане на миомите, защтото измасянето на плод с големи миоми е с мнооого висок риск. Мен много ме е яд,е не успяха да махнат тази миома, но беше на ужасно място, притискаше шийката и нямаше махане без да го отнесе и матката.

# 118
  • София
  • Мнения: 2 437
И аз съм вегетарианка и желязото ми е около 120-135. И винаги е било. И нямах големи кръвотечения, но самата миома беше на лошо място - като се разрастна, запуши шийката. И нито цикълът изтичаше (т.е. оставаше и се резорбираше в тялото с роск от инфекции), нито сперматозоид влизаше. Реално с емболизацията я “посвихме” малко - толкова малко, че една наистина добра специалистка по инвитро ми каза - през тази стеснена и изкривена тръба имструмент не може да мине, само сперматозоид. Пробвай сега, защото не се знае ще можеш ли скоро, ако пак порасне дори и малко. После пак голям късмет - плодът се беше закрепил на отсрещната стеана на чатката и не си пречеха с миомата 8 месеца. После започнаха да си пречат и едвам дочакахме да вляза в 36 г.с., за да вадим преди да се е “прецакала” работата.
Затова ямр е отлично решение, то ми на даде два пъти отговор на въпросите. Първия път - да не се надявам на подобение и да действам. Вторият - че има сраствания и трянва спешно да се маха заедно с матката.

# 119
  • Мнения: 22
Ще направя ЯМР и ще се консултирам с лекар, даже обмислям да е в репродуктивна клиника. Просто до сега всичко пускам на своя глава , а реално се оказва, че все още не знаем какъв е проблемът да не се получават нещата.

И аз съм вегетарианка и желязото ми е около 120-135. И винаги е било. И нямах големи кръвотечения, но самата миома беше на лошо място - като се разрастна, запуши шийката. И нито цикълът изтичаше (т.е. оставаше и се резорбираше в тялото с роск от инфекции), нито сперматозоид влизаше. Реално с емболизацията я “посвихме” малко - толкова малко, че една наистина добра специалистка по инвитро ми каза - през тази стеснена и изкривена тръба имструмент не може да мине, само сперматозоид. Пробвай сега, защото не се знае ще можеш ли скоро, ако пак порасне дори и малко. После пак голям късмет - плодът се беше закрепил на отсрещната стеана на чатката и не си пречеха с миомата 8 месеца. После започнаха да си пречат и едвам дочакахме да вляза в 36 г.с., за да вадим преди да се е “прецакала” работата.
Затова ямр е отлично решение, то ми на даде два пъти отговор на въпросите. Първия път - да не се надявам на подобение и да действам. Вторият - че има сраствания и трянва спешно да се маха заедно с матката.

Общи условия

Активация на акаунт