Емболизация на миома

  • 10 302
  • 119
  •   1
Отговори
# 30
  • до морето
  • Мнения: 152
Просто гледат на матката като на проблемна и режат от корен! Според мен , ако няма индикации за премахване, не я махайте. В случай, че след време имате проблеми сериозни, винаги може да я махнете. Майка ми е с такава операция и имаше проблеми с червата и т.н. заради свличане и разместване на органи. Не при всеки става, но според мен един орган трябва да си стои на мястото, освен ако наистина не е застрашаващ здравето.

# 31
  • Мнения: 3
Благодаря за мнението.

# 32
  • София
  • Мнения: 10 642
Има обаче 1 малка подробност - в случая миомата е с размерите на матка. Та не е ясно дали е по-добре да се маха само миомата.

Последна редакция: нд, 10 ное 2019, 22:39 от Nandin

# 33
  • Мнения: 56
Nandin, именно и точно по тази причина на мен изобщо не ми предлагат опция премахване само на миомата. Затова и съответно съм се запънала като магаре на мост. Въпреки, че в събота ми се наложи да хвърча към спешното заради задържане на урина. Източиха 1.5 литра. Хич не беше забавно. Обикновено се отпушва само,като за първи път ми се случи януари тази година. До момента може би 5-6 пъти. Гледам да консумирам овесени ядки и лека и не много храна. Но пък предният път ми се случи с течност. Пих заради видеозона и после отне часове докато се отпуши... ох...Разни броколи, кейл - уж са добре заради фитостеролите, но пък подуването от тях ми вреди повече.Мислех по едно време да поръчвам "миомин" от България, но реших да изчакам да мине процедурата и тогава. Ако някой може да даде съвет от опит, моля ви!

# 34
  • София
  • Мнения: 2 437
Odill, имай предвид, че понякога след емболизация има едно допълнително увеличаване преди трайното намаляване на размера. Получава се заради некротизацията на образуванието. При мен нямаше. Но ме предупредиха, че е възможно.

# 35
  • Мнения: 506
get_real , след емболизацията имаше ли повишена температура и образуване на тромб на мястото на убождането ?
Защо процедурата я правят през артерия на ръката ,а не през бедрото ?

# 36
  • София
  • Мнения: 2 437
get_real , след емболизацията имаше ли повишена температура и образуване на тромб на мястото на убождането ?
Защо процедурата я правят през артерия на ръката ,а не през бедрото ?

Имах повишена температура и треска, но аз правя по принцип след по-сериозна интервенция.
На ръката имах синина, не е имало втвърдяване. Тромб, надявам се, не съм правила, биха ми фраксипарин. Имам мутация на тези гени, предупредила ги бях.
Не зная защо от ръката, гледах клипове в Русия - правят го в крака и с пълна упойка. При мен беше в ръката, с местна като на зъболекар и 6 дупки - моите съдове са малки и се озориха, докато уцелят. Според мен в ръката е по-безопасно после за затварянето, защото се прави много, ама много стегната тампонада и си е опасно. Руснаците затваряха чрез изгаряне и превръзка. Не си представям при слабините как биха притиснали за толкова часове толкова силно и предполагам това е причината. Въпреки, че на 4-5 убиждане стана дума да пробват през крака.

# 37
  • Мнения: 506
Какви изследвания правят преди процедурата ?

# 38
  • София
  • Мнения: 2 437
В моя случай - ЯМР, ехография, ПКК. Май това беше. А, да, и кръвното по някое време. И да си здрав, да нямаш температура.

# 39
  • Мнения: 1
Здравейте, регистрирах се специално, за да споделя и моя опит с емболизацията, защото миналия месец от тази тема аз самата черпех информация и ми беше много полезна за крайното решение. Борех се със субмукозна миома (вътрешна), интрамурална миома от 2012 г., последните 4-5 години с все по-тежки и редовни месечни кръвоизливи, които накрая ми свалиха хемоглобина до 69, а желязото ми беше напълно изчерпано. Тъй като съм на 44 г. всички гинеколози, които посетих ми препоръчаха хистеректомия като единствено решение. Миомата беше измервана различно - от макс. 7 см диаметър до последно около 3 см. Междувременно опитах всички алтернативни методи (билки, енергийно лечение и други подобни), но кръвоизливите не се повлияха. Миналият месец си направих емболизация при д-р Ивет Ташева в Сити Клиник, София, а гинекологично изключително много ми помогна д-р Тодор Димитров, безкрайно съм благодарна и на двамата! Самата процедура не е болезнена, правят епидурална анастезия (вероятно може и без нея, не мога да кажа, на мен ми направиха). Болки след това нямах почти никакви. Обезболяващите ми ги спряха около 20 часа след процедурата и след това не ме е боляло изобщо. Около 3 седмици след това получих течение с много остра и неприятна миризма и развих някакво възпаление, което ме притесни. Гинекологът ми каза, че това е всъщност чудесен и желан ефект, защото свидетелства, че миомата е умряла. Действително, при ехографския преглед се установи, че се е отлепила от стената на матката и е в маточната кухина. В тези случаи миомата се вади хистероскопски без да се реже каквото и да било, но аз реших да изчакам седмица, защото се надявах с предстоящия месечен цикъл да я изхвърля. Едновременно с възпалението усещах леки контракции, но нищо болезнено. Още на втория ден на месечния ми цикъл тялото ми изхвърли миомата само - на такъв резултат никога не се бях надявала дори! Относно цикъла - първият ми беше непосредствено след емболизацията и беше доста оскъден, но понеже след емболизацията има едно (поне при мен) зацапващо кървене, съвсем леко, около месец, той не беше показателен. Вторият цикъл беше напълно нормален, дори бих казала изключително лек, нямах и станалите обичайни за мен силни болки и още по-хубавото беше, че приключи точно за 5 дни. При мен емболизацията се оказа най-добрият вариант, въпреки че заради спешната ситуация нямаше време да проучвам и обмислям много дълго - четох този форум, консултирах се с кардиолога, който щеше да извърши процедурата, както и с гинеколог, за който емболизацията не беше екзотика, имах 1 ден за размисъл и се основах най-вече на шестото си чувство и прочетеното тук, и двамата лекари ми вдъхнаха голямо доверие. Реших да го направя и въпреки несигуността и перипетите през този месец, мисля че кардинално решение в рамките на един календарен месец, при което си имам всички органи, е повече от приемливо. Сега хемоглобинът ми е 112 и се чувствам съвсем различно.       

# 40
  • Мнения: 10 998
и на мен ми откриха миома декември месец. Лекарката ми каза да пия чай за моми от билковата аптека. Пие чая всичко беше наред до миналия четвъртък. От тогава започнаха силни болки и нетипично температура до 37,5. В понеделник ми дойде цикъла, кръвоизлив със съсиреци.Днес ходих при гинеколожката каза, че миомата е ужасно голяма и ме изпрати за спещна хоспитализация и кюртаж във Вита. Ходих във Вита-нямат свободни часове и ви зяписаха час най-рано за утре. Състоянието ми не било спешно и нямало нужда от кюртаж. Дори не ме прегледаха, това го установиха само на база документите от гинеколожката. Хубавото е че болките спряха, май сега нямам и температура, но съм доста стресирана. Нямам търпение утре да отида на лекар. Аз съм съгласна на всичко, не бих отлагала ни операция, ни нищо. Само да почнем отнякъде.b]

# 41
  • София
  • Мнения: 2 437
Мег, много се радвам за развоя на събитията при теб!
Надявам се тази процедура да стане по-разпознаваема и практикувана у нас постепенно Simple Smile

# 42
  • Мнения: 47
Здравейте момичета, съвсем случайно попадам тук кото се ровех отново в нета за инфо за миома. Вече ми е писнало от тая миома. На 34 док ме посъветва въпреки миома около 4-5см да опитам да забременея ако ще правим второ. Защото миомата е в стената на матката и при махане може да се наложи и махане на матката.... или ако махнат само миомата пък трябва да се чака около година, а после дали ще стане, кога ще стане ...а годинките си минават.
Забременях, миомата нарастна до 11 см. Имах горе долу безпроблемна бременност но където и да отидех на преглед София Стара загора Бургас всички лекари ми се караха защо съм забременяла .... абе съсипаха ме психически че едва ли не детето ще е изкривено от миомата. Родих. Този май ще стане на 1. Здрав е.
А съм одрязана от пъпа надолу защото миомата застана на мястото за секцио. Не ми махнаха миомата по време на секциото защото матката е много кръвоснабдена по време на бременност.
Когато ме изписваха а и на прегледа след това докторите-3ма различни, държат на това че тази матка вече не ми трябва за нищо. А на въпроса добре де аз съм на 36  не ми ли трябват тея хормони и тн ми казаха че ще ми оставят яйчниците и няма да се збръчкам прекалено бързо. Просто чудесно.
Но след раждането бях горе долу добре. Миомата е 8см.
Сега последните 2 месеца нещо се шашкам обаче с много продължителен цикъл със съсиреци. Даже вчера бях на лекар. Също ми се предложи махане на матката и предписа лекарства да вдигна хемоглобина с цел да задържим малко да отменят тази карантина.
Много се извинявам за дългият пост. Просто вече много ми тежи това непрекъснато притеснение. Страх ме е от кръвоизливи, операцията ми за раждане беше зверска с преливане на кръв на много антибиотици, разрезът много болезнен.....
Та ще изчета всичко което сте изписали и се надявам да намеря отговор.
Благодаря за споделеното от вас

# 43
  • Мнения: 10 998
Аз си направих операция от миома, ако те интересува къде, може на лични, за да не е като реклама. Запазиха ми матката, на почти 40 години съм, няма да раждам повече, но ги молих ако има вариант да ми я запазят. Те казаха, че не обещават, но в крайна сметка успяха. Много съм доволна, имах ужасен кръвоизлив преди операцията. Миомата ми беше 9 см., но не знам къде е била, не съм питала. Исках да вярвам на лекарите и да не чета и да се тормозя излишно.

# 44
  • Мнения: 1
Здравейте!
Интересувам се тези от Вас, който са си правили емболизация на миомен възел, колко пари струва цялата процедура.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт