машина за правене на черупки за сладки - орехчета

  • 25 270
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 300
а тези които ги продават по магазините откъде ли са си набавили формичките  newsm78. Не мисля че са дали толкова пари за тях. Все някъде трябва да се намира това чудо.
Днес отивам на пазар, ще обиколя всички възможни магазини. Дано да намеря тази пуста форма.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Мързеше ме да пиша.............но сега ще ви кажа за тази форма

Януари тази година 1 колега домъкна подобна. Била на съседката му- орехчетата ставали идеални, за разлика от машинката, при която оставало много малко място за пълнене с крем. Жена му я искала от време на време на заем от съседката за да прави орехчета..... Като я видяхме и ние се запалихме по нея, но уви не се продаваха. Така, че какво направихме - занесохме формата на леар и за 1 ден ни отляха 4 нови форми като тази. Излезе ни 10 лева на форма..... Може да ви излезе и по-евтино, ако бройките са повече. Да не говорим че леара знаете ли какво ни каза??!! - Че бил претопил сумати формички такива формички, че дори и някаква форма за кекс с форма на главичка на агненце.......

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 686
!!!!!!!!! Не си купувайте от електрическите !!!!

Имало ги на "руския пазар", но правели орехчетата малки с дебела "черупка" и почти никакво място за пълнене с крем.

Поискайте на заем форма от позната и я занесете на леар да ви направи същата. 10 лв. излиза в Пловдив и ви я правят за ден, и то защото бяха заети с друго. Ако поръчките са повече ви излиза по-евтино заради калъпа.

Ние занесохме после формите на познат дърводелец за да ни направи дръжките и сме готови.

Ах...да не забравя!!! Дръжките са от точилка, която купихме за 1 лев от магазините за 1 лев. От 1 дълга точилка излязоха дръжки точно за 4 комплекта.

  bouquet  bouquet  bouquet За "сефте" видях преимуществото да работиш само с колеги МЪЖЕ.

# 33
  • София
  • Мнения: 708
Силия, имам няколко въпроса:
Къде в Пловдив е този леяр? Леля ми живее до някакъв Механотехникум там, та да я засиля с пресичката направо при леяра?

Леярът след като ги излее тези формички, пак ли е вид преса?
На котлона ли я слагаш?

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Аз работя близо до механотехникума в Пловдив, така че сме в 1 квартал с леля ти. Леарът които ми отля формите за орехчетата също ги направи във вид на метална преса, която се слага на котлона да се загрее/нашият е газов/ и тогава се слага тестото във вид на малки топчета. Мога да ти обясня къде е, но сега ще проверя дали му пазя телефона.
Адрес: Пловдив, кв'"Христо Ботев"/"Кичук Париж"/. От механотехникума се върви само напред по бул"Въстаннически"/сега бул"Никола Вапцаров"/, стига се до Коматевския възел на края на булеварда, завива се наляво към кв"Коматево" и после в дясно преди бариерата. Накрая на улицата/черен път е/ се намира леарната. Сега да проверя дали пазя телефона на шефа им. Не - съжалявам изтрила съм го.
Но няма смисъл да ангажираш леля си. Просто намери от някоя съседка "пресата" и я занеси за 1-2 часа в някоя леарна в София, където живееш. Ще ти я направят 1:1 и то по-евтино и бързо. Ние също не знаехме къде има леарни тук и питахме насам натам.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Извинявай грешката е моя. Когато казвам форма имам в предвид "метална преса" с няколко форми за орехчета вътре. Ние ползвахме за модел 1 преса, до колкото обърнах внимание - руска. Орехчетата от нея стават с тънка кора, с големина на истински орех, и достатъчно място за крема, с който ще ги пълниш.
  Пресата се поставя в/у газовия котлон директно да се нагрее и тогава се слагат топчетата с тесто за черупките. Връща се на котлона за 1-2 мин. махаш и слагаш новите топчета

# 36
  • София
  • Мнения: 708
Sylya, големи благодарности!
Ама нямам съседка с формички, така че май леля ще засиля.
Не бях тук и затова закъснях с отговора.
Благодарности! и поздрави

# 37
  • Мнения: 7 106
Миленка, а можеш ли да напишеш рецептата на този божествен крем на леля ти  Praynig. Ще съм ти много благодарна .

# 38
  • София
  • Мнения: 708
Орехчета

За крема:

Кремът се прави от три други крема.

I крем

1/2 ч.ч. захар
2 п. масло (от 125гр.)
2 жълтъка
1 ванилия

Всичко това се разбърква студено, т.е. без топлинна обработка.

II крем
1и1/2 ч.пр.мляко
2ч.ч. смлени орехи
захар на вкус
1и1/2 л. какао

Орехите и млякото на бавен огън

III крем
1ч.ч. пр.мляко
1 с.л. брашно
2,3 л (пак на око) захар

Този крем се правел като ваниловите кремове

3-те кремове се смесват и във всяка черупка се слага 1 орех (цял или начупен) и от крема.

ТЕСТО
3 яйца
1/2 ч.ч. олио
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. кисело мляко
1п. амониев бикарбонат
1п бакпулвер
брашно, колкото поеме

Разбиват се яйцата със захарта, като се прибавя олиото и киселото мляко (предварително се разтваря амонячната сода в него). Брашното се пресява с бакпулвера и се замесва средно твърдо тесто (да не е твърдо, ама и да не е меко). Правят се малки топчета, които се слагат в пресата.

Забележки и коментари всякакви приемам. Ако си мислите, че не съм разбрала нещо, пак ще я питам. Каза, че много имало за разрязване, аз съм замислила да направя от тестото пурички (лентички навити около фолио), да ги изпека във фурната и да ги напълня със кремчето. Вие какво ще кажете?

# 39
  • Мнения: 7 106
Миленка, благодарности   bouquet !

# 40
  • Мнения: 7 106
Момичета, не се сърдете, че вадя от праха тази тема.

Този следобед най-ненадейно се сдобих и аз с такава преса за орехчета, чисто новичка. Намерих я на село в един стар бюфет, събира прахта милата и чака някой да се сети за нея. Руска е, майка ми на времето я купувала от руснаци, но така и не я е ползвала никога.

Сега, имам един въпрос към тези, които правят тези сладки. В къщи сме със керамичен плот, може ли върху него да се нагрява пресата? Сигурно няма причини да не може, но аз все пак да питам, преди да направя някоя беля.
Хайде чакам отговори, защото нямам търпение да я изпробвам тези дни   bouquet !

Общи условия

Активация на акаунт