Въпрос за елдата?

  • 3 333
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 379
Значи купих преди седмица елда и като примерна майка-готвачка я опекох и смелих на брашно. даже му правих 2 пъти каша на Гого. Да, ама днес тръгвам да пека кафяв ориз, че ми свършва брашното и се сещам, че не съм измила елдата преди да я опека. Леле, ами кво да правя? Нали вече му дадох на Гошко? Сега да го хвърлям ли това брашно и да пека и меля пак или какво?

Ох, много ме е срам. ама то едно ли е да го мислиш... Embarassed

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Споко! Няма страшно, мисля даже, че се приготвя и без да се измива, макар, че аз я измивам винаги  Wink

# 2
  • Мнения: 1 194
Спокойно, бе СЗА! Нали си я изпекла, убила си гадовете! То измиването си е по принцип, ама с една чиста водичка какво толкова ще им направиш на вероятните паразити?Термичната обработка е по-важна!

# 3
  • Мнения: 3 042
Да използвам случая да попитам  Sunglasses - Къде във Варна може да намеря елда пресована на Фамилия Никола? Преди си я купувах от магазина за здравословни храни до Катедралата, ама го преместиха на някъде.  Confused
Мерси!

# 4
  • Мнения: 3 379
Оф, мерис, поуспокоих се. Не че ако имаше нещо нямаше вече да е ясно  Simple Smile , но все пак си се попритесних  Embarassed  Confused

# 5
  • Мнения: 5 500
Цитат на: SZA
...  елда и като примерна майка-готвачка я опекох и смелих на брашно. даже му правих 2 пъти каша на Гого. Да, ама днес тръгвам да пека кафяв ориз, че ми свършва брашното и се сещам, че не съм измила елдата преди да я опека. ...

Малко тъп въпрос, ама защо печеш елдата и ориза, нали ще ги вариш после Confused:

А иначе мия и ориза и елдата. Кафевия ориз го чистя, мия, после съхне и го смилам в блендер, защото увира много бавно, а елдата я купувам на ядки става за 3 минути. Другата елда пуска една горчива вода и я сменям по принцип за нас, но я правя рядко, защото има специфичен вкус и мъжо много не я харесва.

# 6
  • Мнения: 1 517
Какво съвпадение - и аз днес купих елда и тъкмо се чудех какво да я правя, когато видях тая тема. Проблемът е, че нямам мелачка. Мога ли да я сваря и после да я пасирам?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: petty
Какво съвпадение - и аз днес купих елда и тъкмо се чудех какво да я правя, когато видях тая тема. Проблемът е, че нямам мелачка. Мога ли да я сваря и после да я пасирам?

Разбира се  Wink

# 8
  • Мнения: 1 517
ОК, ще пробвам... дано на беба й хареса, че досега такова нещо не е яла...  Rolling Eyes

# 9
и аз се 4удех защо да правя брашно,при положение,4е мога да варя и после да пасирам???Как е по-добре?Какво прибавяте към елдата,за да им е вкусно на беб4овците.аз елда не съм яла никога......

# 10
  • Мнения: 3 379
Цитат на: AFRODDITA

Малко тъп въпрос, ама защо печеш елдата и ориза, нали ще ги вариш после Confused:

А иначе мия и ориза и елдата. Кафевия ориз го чистя, мия, после съхне и го смилам в блендер, защото увира много бавно, а елдата я купувам на ядки става за 3 минути. Другата елда пуска една горчива вода и я сменям по принцип за нас, но я правя рядко, защото има специфичен вкус и мъжо много не я харесва.


Ами пека ги, защото после много лесно се сварява кашата. Мия, пека във фурната за около час, така изсъхва също, и смилам в кафемелачката. После с една лъжица от брашното правя кашата за най-много 10-15 мин.

А кафявият ориз не го чистя  Embarassed - защо го чистиш? Пише първо качество и не съм видяла д аим абоклуци, купувам на Agrino. Пак ли съм сгафила?  Embarassed

А елда на ядки не съм виждала?!?

# 11
  • Мнения: 3 379
Към елдата прибавям пюре от сини сливи и става доста вкусно. Сощъ и настъргана круша. С друго не съм проблава.

# 12
  • Мнения: 4 176
Az predi prawih oriz kato go izmivam,peka waw wurnata, nakisvam za edna nosht i posle varia . Sled tova melia v robota.

Elda ne sam kupuvala. Ima li znachenie na koia firma e ? Kak ia davate? W kakwa kombinacia?

# 13
  • Мнения: 3 379
Ми не мисля, че има значение на коя фирам е елдата.

Иначе аз писах по-горе - давала съм със сини сливи и с круша, и двете комбинации ги бива, първата повече. Сега съмкупила пюре от боровинки на Семпер, мисля, че и с него ще върви. Не бюх яла елда, н окато я пробвах първия път и се сетих за мармалад  Simple Smile в комбинация...

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: SZA



А елда на ядки не съм виждала?!?


Аз купувам от диетичния щанд на Била - от серията ядки на Фамилия Никола - имат овесени, пшеничени и елда.

# 15
  • Мнения: 3 379
Цитат на: mam4e
Цитат на: SZA



А елда на ядки не съм виждала?!?


Аз купувам от диетичния щанд на Била - от серията ядки на Фамилия Никола - имат овесени, пшеничени и елда.


Мерси, ще проверя. Кой щанд го водят диетичен в Била? Май не съм виждала такъв надпис ... Ти нали беше в нашия квартал, пазаруваш ли в Дар, или ти е далече? Аз съм много доволна то там, сега са напускали и разни диетични неща, вкл. оризови духари и елда и кафяв ориз и т.н. Иначе намерих диетичен щанд и в един магазин близо до 121 у-ще...

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: SZA
Цитат на: mam4e
Цитат на: SZA



А елда на ядки не съм виждала?!?


Аз купувам от диетичния щанд на Била - от серията ядки на Фамилия Никола - имат овесени, пшеничени и елда.


Мерси, ще проверя. Кой щанд го водят диетичен в Била? Май не съм виждала такъв надпис ... Ти нали беше в нашия квартал, пазаруваш ли в Дар, или ти е далече? Аз съм много доволна то там, сега са напускали и разни диетични неща, вкл. оризови духари и елда и кафяв ориз и т.н. Иначе намерих диетичен щанд и в един магазин близо до 121 у-ще...


  Аха Grinning, близо ми е Дар-а, но по-често от Била пазаруваме - по-подходяща е за шопинг-тур с дете Wink . А диетичния им щанд се пада срещу хляба - надпис няма. Там са мюзлита, корнфлейксове, подсладители и протеинови глупости...Има и Ham-let-овските оризови хлебчета( те са от страната на хляба), също кафяв ориз - ами, май това взимаме от там, но в дар наистина има по-богат избор на такива неща.

# 17
  • Мнения: 196
Павлина аз купувам Елдата от кварталното магазинче, но ако не се лъжа съм виждала и в Пикадили

# 18
  • Мнения: 3 042
В Пикадили има само елда на зърна, а не от тази на Фамилия Никола. Специално зяпах по рафтовете, но уви.... от Фамилия Никола има само овесени и пшенични ядки.
В кварталното няма....

# 19
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Павлина
В Пикадили има само елда на зърна, а не от тази на Фамилия Никола. Специално зяпах по рафтовете, но уви.... от Фамилия Никола има само овесени и пшенични ядки.
В кварталното няма....

A eldata oswen an zurna na kakvo e?

# 20
  • Мнения: 3 042
На пресовани зърна предпочитам, ако може даже и фини ядки - по-бързо се готвят.
А тази за която обяснявам, че я има в Пикадили е на едни такива големи зърна като леща. Първият път си патих от нея - голямо варене падна! #Crazy

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Mamica
Цитат на: Павлина
В Пикадили има само елда на зърна, а не от тази на Фамилия Никола. Специално зяпах по рафтовете, но уви.... от Фамилия Никола има само овесени и пшенични ядки.
В кварталното няма....

A eldata oswen an zurna na kakvo e?

Ми, че тя "истинската" елда си е на зърна, аз друга не съм виждала и не признавам друга.

# 22
  • Мнения: 3 042
е, добре де, Съни значи яде някаква фалшива елда, която е пресована. Така излиза значи, ама хич не ми пука. Та някой от Варна да ми каже откъде да си я набавя тази елда, ама от фалшивата! Thinking

# 23
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Kissa
Цитат на: Mamica
Цитат на: Павлина
В Пикадили има само елда на зърна, а не от тази на Фамилия Никола. Специално зяпах по рафтовете, но уви.... от Фамилия Никола има само овесени и пшенични ядки.
В кварталното няма....

A eldata oswen an zurna na kakvo e?

Ми, че тя "истинската" елда си е на зърна, аз друга не съм виждала и не признавам друга.

Offf i az samo takava na zrurna sam vizdala. Nalie  an edni rubesti takiva ( triaugalni ) ?
Ili burkam produkta?
I si spomniam che se svari za 15 min.

# 24
  • Мнения: 1 517
Във вряща или в студена вода се сипва, когато се вари?

# 25
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Mamica
Цитат на: Kissa
Цитат на: Mamica
Цитат на: Павлина
В Пикадили има само елда на зърна, а не от тази на Фамилия Никола. Специално зяпах по рафтовете, но уви.... от Фамилия Никола има само овесени и пшенични ядки.
В кварталното няма....

A eldata oswen an zurna na kakvo e?

Ми, че тя "истинската" елда си е на зърна, аз друга не съм виждала и не признавам друга.

Offf i az samo takava na zrurna sam vizdala. Nalie  an edni rubesti takiva ( triaugalni ) ?
Ili burkam produkta?
I si spomniam che se svari za 15 min.

А! Точно! Не бъркаш нищо  Wink

# 26
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Павлина
е, добре де, Съни значи яде някаква фалшива елда, която е пресована. Така излиза значи, ама хич не ми пука. Та някой от Варна да ми каже откъде да си я набавя тази елда, ама от фалшивата! Thinking

Павлина, по-кротко! Говоря от опит, не се заяждам, родом съм от Украйна, където елдата (гречката) се продава, както тука лещата, в смисъл, не по слец. щандове в големите супери. Така че, елдата там се продава именно на т.нар. зърна, не съм виждала пресована, и се сварява бързо. Следващия път майка като ми изпрати повечко, ще ти пиша ЛС  Wink

# 27
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Павлина
е, добре де, Съни значи яде някаква фалшива елда, която е пресована. Така излиза значи, ама хич не ми пука. Та някой от Варна да ми каже откъде да си я набавя тази елда, ама от фалшивата! Thinking


споко, точно таква елда купих последно и аз. на фамилия никола, в оранжева опаковка. вътре е като на люспички, както фините ов. ядки. винаги съм я купувала от пикадили, на щанда с опаковките на овесените ядки. но може да са им се изчерпали количествата, знам ли?!

ако видя някъде, ще ти пиша.

апропо, и аз съм виждала натурална елда, но нещо не смея да си купя. като знам другата как ми нагарча Close

# 28
  • Мнения: 3 042
Мерси Тане,
за централното Пикадили ли говориш? Аз защото съм търсила в Младосткото само. Ще се разходя и до централното ако трябва.
Точно за такава елда говоря! - фината на Фамилия Никола! От тази другата има и на кварталното магазинче, ама тя ми трябва за малкото така че не ми върши работа Thinking

# 29
Павлина ако ти е близо има на гаражите във Възраждане под КООП търговията. Има гараж за диетични храни и аз обикновено купувам от там. P.S. - силвър съм ама оак забравих да се логна.

# 30
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Извинявам се за тъпия въпрос, но какво е това елда  Embarassed Аз за пръв път чувам за това нещо, може би има някакво друго име с което ми е познато!

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Гречка.

# 32
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Цитат на: boo
Гречка.

 Shocked  и това не го знам  Embarassed

# 33
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Valka
Цитат на: boo
Гречка.

 Shocked  и това не го знам  Embarassed

Ами, това е зърнена култура, разпространена най-вече в страните от бившия Съюз. Като ястие там е много почитана и присъства на трапезата, предимно във вид на каша. И децата хранят с нея, като правят елдата с мляко, и възрастните я ядат, във вариант "манджа"  Laughing Мале, как само го обясних! Simple Smile

# 34
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Павлина
Мерси Тане,
за централното Пикадили ли говориш? Аз защото съм търсила в Младосткото само. Ще се разходя и до централното ако трябва.
Точно за такава елда говоря! - фината на Фамилия Никола! От тази другата има и на кварталното магазинче, ама тя ми трябва за малкото така че не ми върши работа Thinking


Да, за централното ми беше думата....на мен то ми е наблизо....

Днес се разхождах около Чаталджа. Точно срещу бинго Мустанг на Червения има магазинче за здравословни неща. Там елдата я имаше.
На генералите, на ул Цимерман 22 има здравословно магазинче, аз го харесвам.
Въпросът е къде живееш и какви магазинчета има около теб, обаче Wink


Сигурна съм, че скоро ще доставят и в Пикадили Младост. Каква им е политиката на Пикадили не мога да разбера Shocked , обаче едни стоки ги има в централното, а други в Младост. Ако ми трябва желатина на Др. Йоткер трябва да ида до Младост, ако ми потрябва бакпулвера - отивам в централното......винаги намирам някакво несъответствие между стоките в едното и другото Close

# 35
  • София
  • Мнения: 3 909
Елдата може да се свари, както си е на зърна. Варя я докато се разпукат зърната. Още вряща я пресипвам в каната на миксера (шейкъра) и я пасирам за минутка. Става на фина каша. Разсипвам по бурканчета и затварям с капачки. Обръщам за да истине и да "глътне" капачките. Спокойно издържа по седмица в хладилника. Топля на водна баня или направо на котлона, когато нямам време. Смесвам с пасиран банан, сливи или друг сладък плод. С круша и ябълка Боби не я яде. Но той по принцип не ги уважава тези плодове.

# 36
  • Мнения: 3 927
Raya, като те знам какви вкусотии правиш, как я определяш по твоя вкус така сварената елда???

На мен другата ми е горчива....

# 37
  • София
  • Мнения: 3 909
Не ми горчи. Има специфичен вкус/мирис, но след втората седмица започна да ми харесва. Боби вече я яде и чиста, но обикновенно слагах на бурканче каша около 1 неголям банан.

Богата е на желязо и за това я давам почти всеки ден.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 909
Забравих да допълня, че слагам и малко масло когато я пасирам. Променя много вкуса.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Taneto
Raya, като те знам какви вкусотии правиш, как я определяш по твоя вкус така сварената елда???

На мен другата ми е горчива....

Така ще е тя, бе, Таня! Все едно да накараш руснак от раз да ти прояде леща! Laughing Не си свикнала просто  Wink

# 40
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Благодаря Kissa! Излиза че тази елда е нещо подбно на овесените ядки но е нещо ново за мен Simple Smile

# 41
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Valka
Благодаря Kissa! Излиза че тази елда е нещо подбно на овесените ядки но е нещо ново за мен Simple Smile

Моля, моля! Май няма нищо общо с овесените ядки  Wink , нито като вкус, нито като вид  Wink  Пробвай, пък ще кажеш дали ти е харесало  Wink Ама тези дето не са яли, да ти кажа, много вероятно е да не я харесат  Laughing

# 42
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Kissa
Цитат на: Taneto
Raya, като те знам какви вкусотии правиш, как я определяш по твоя вкус така сварената елда???

На мен другата ми е горчива....

Така ще е тя, бе, Таня! Все едно да накараш руснак от раз да ти прояде леща! Laughing Не си свикнала просто  Wink


Е, не искам от раз........мъча се поне от две години и не ми се услажда тая елда....все гледам да я "маскирам" с овесени ядки....

и няма нищо общо с лещата - тя си е сладка.....


Raya, 10х.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Taneto
Цитат на: Kissa
Цитат на: Taneto
Raya, като те знам какви вкусотии правиш, как я определяш по твоя вкус така сварената елда???

На мен другата ми е горчива....

Така ще е тя, бе, Таня! Все едно да накараш руснак от раз да ти прояде леща! Laughing Не си свикнала просто  Wink


Е, не искам от раз........мъча се поне от две години и не ми се услажда тая елда.....

Е, ти ме уби! Защо се мъчиш? Не я яж, намери друг заместител! Wink

# 44
  • Мнения: 3 042
Тането, отново ти благодаря за сведенията! Stuck Out Tongue
На Червения прощад имам работа днес - утре, ще прескоча да проверя как е положението.
Малкият елдата я яде със сирене. На опаковката на пакета от Фамилия Никола има вариант за приготвяне на микровълнова печка, аз карам на него защото най-бързо става! Съни добре си я хапва, за закуска я давам. Редувам с попара и овесени ядки.

# 45
  • Мнения: 3 927
да, знам за микровълновата, аз вземем ов. ядки на фамилия никола......
и ще си ям тях, нищо че елдата е малко по-полезна Wink .

успех с покупките!

# 46
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Raya
Елдата може да се свари, както си е на зърна. Варя я докато се разпукат зърната. Още вряща я пресипвам в каната на миксера (шейкъра) и я пасирам за минутка. Става на фина каша. Разсипвам по бурканчета и затварям с капачки. Обръщам за да истине и да "глътне" капачките. Спокойно издържа по седмица в хладилника. Топля на водна баня или направо на котлона, когато нямам време. Смесвам с пасиран банан, сливи или друг сладък плод. С круша и ябълка Боби не я яде. Но той по принцип не ги уважава тези плодове.

И аз така правя с катофеното пюре и ориза.
Питам се дали елдата би се харесала с варен морков, чушка или броколи например?

# 47
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Raya
Не ми горчи. Има специфичен вкус/мирис, но след втората седмица започна да ми харесва. Боби вече я яде и чиста, но обикновенно слагах на бурканче каша около 1 неголям банан.

Богата е на желязо и за това я давам почти всеки ден.

Офффффффф мирише ми. Аз наистина повръщам от това чудо. Охх ще купя пак да пробвам.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Цитат на: Mamica
Цитат на: Raya
Елдата може да се свари, както си е на зърна. Варя я докато се разпукат зърната. Още вряща я пресипвам в каната на миксера (шейкъра) и я пасирам за минутка. Става на фина каша. Разсипвам по бурканчета и затварям с капачки. Обръщам за да истине и да "глътне" капачките. Спокойно издържа по седмица в хладилника. Топля на водна баня или направо на котлона, когато нямам време. Смесвам с пасиран банан, сливи или друг сладък плод. С круша и ябълка Боби не я яде. Но той по принцип не ги уважава тези плодове.

И аз така правя с катофеното пюре и ориза.
Питам се дали елдата би се харесала с варен морков, чушка или броколи например?

С морков и чушка - да, ама дали броколите са уместни в случая - не съм сигурна

# 49
Цитат на: Kissa
Цитат на: Mamica
Цитат на: Raya
Елдата може да се свари, както си е на зърна. Варя я докато се разпукат зърната. Още вряща я пресипвам в каната на миксера (шейкъра) и я пасирам за минутка. Става на фина каша. Разсипвам по бурканчета и затварям с капачки. Обръщам за да истине и да "глътне" капачките. Спокойно издържа по седмица в хладилника. Топля на водна баня или направо на котлона, когато нямам време. Смесвам с пасиран банан, сливи или друг сладък плод. С круша и ябълка Боби не я яде. Но той по принцип не ги уважава тези плодове.

И аз така правя с катофеното пюре и ориза.
Питам се дали елдата би се харесала с варен морков, чушка или броколи например?

С морков и чушка - да, ама дали броколите са уместни в случая - не съм сигурна

Аз давам броколи от седмица вече. бебето ми е на 7 месеца. А и на ХИП купувах няколко пъти с броколи и сметана( а те са от 4 м).
Личната лекарка каза да започвам да давам дори пшенични и други глутенови храни, зеле, лук, броколи, чушка и пр.

# 50
  • Мнения: 4 176
Госта - аз

# 51
  • Мнения: 18 542
Цитат на: SZA
Значи купих преди седмица елда и като примерна майка-готвачка я опекох и смелих на брашно. даже му правих 2 пъти каша на Гого. Да, ама днес тръгвам да пека кафяв ориз, че ми свършва брашното и се сещам, че не съм измила елдата преди да я опека. Леле, ами кво да правя? Нали вече му дадох на Гошко? Сега да го хвърлям ли това брашно и да пека и меля пак или какво?

Ох, много ме е срам. ама то едно ли е да го мислиш... Embarassed

Ама защо се мориш с тези акробатики? Продават и елдено брашно.

# 52
  • Мнения: 3 379
Цитат на: cheta
Цитат на: SZA
Значи купих преди седмица елда и като примерна майка-готвачка я опекох и смелих на брашно. даже му правих 2 пъти каша на Гого. Да, ама днес тръгвам да пека кафяв ориз, че ми свършва брашното и се сещам, че не съм измила елдата преди да я опека. Леле, ами кво да правя? Нали вече му дадох на Гошко? Сега да го хвърлям ли това брашно и да пека и меля пак или какво?

Ох, много ме е срам. ама то едно ли е да го мислиш... Embarassed

Ама защо се мориш с тези акробатики? Продават и елдено брашно.


Къде? Аз не съм виждала, а хич не ми се правят такива акробатики, че и без това времето ми е кът...

# 53
  • Мнения: 1 381
prostete, no kakwo e elda? I zashto se dava?

# 54
  • Мнения: 1 381
po pro4etoh malko ta razbrah. V tozi red na misli da vi pitam a dali ste davali proso. Az 4esto kupuvam puireta na Sunval i tam imashe proso sas zelen4uk i Koko mnogo go haresa.
Prosoto sashto e bogato na jeliazo, az si praveh dokato biah bremenna, vmesto da pia hap4eta.

Общи условия

Активация на акаунт