Допълнителните помагала

  • 4 069
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 19 341
Безплатните учебници са написани така, че без платените помагала да не вършат работа. Но важното е МОН да се бие в гърдите

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно! Добре, че го написа, на мен ми се искаше да напиша точно това, но ми убягваше изречението. Безплатни са, колкото да се каже, че има безплатни учебници. Иначе е жалка работа.

# 32
  • София
  • Мнения: 19 341
Фактът е, че помагалата са задължителни и няма не искам - няма недей.
А тези безплатни учебници можеха да са на олекотена хартия и да тежат по-малко.
Вярно, че ако детето е на занималня, не ги разнася, но на останалите се налага.

# 33
  • Мнения: 260
Завършила съм 87 год., а тази изпратих абитуриент и мога да направя сравнение /без да идеализирам/. Всичките ми учебници, бяха с твърди корици и добре подшити. Не е имало нужда от помагала /поне в гимназията/. Вътре в тях имаше и теория, а имаше и задачи. Сестра ми, която е с шест години по-малка - учи по моите учебници. За нея също родителите ми не са купували помагала. Споменът ми е, че учебниците бяха прекрасни /и издържливи/. При кандидатстване - и за гимназия и за университет, така или иначе се ходеше на частни уроци, но така е и сега, независимо от сборниците по математика и БЕЛ. За учебниците на сина ми обаче, просто думи нямам. Уроците бяха написани по невъзможен начин /особено история и география/ - на академичен език, вкл. пълни с излишни /за мен/ подробности. Въпреки моя студентски опит, а именно да извадя основното, а останалото да е илюстрация - просто нямаше как.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Фактът е, че помагалата са задължителни и няма не искам - няма недей.
Не е факт. Не са задължителни. По закон. По желание са. Т.е. можем да ги купим ако искаме, но можем и да откажем.

# 35
  • Мнения: 69 089
Моето мнение е следното: след като материалът в основните учебници е НЕдостатъчен, нека класните бъдат така добри да се обърнат към директор, инспектор и министерство, и поискат от тях допълване на материала в основните учебници и/или допълнителни помагала да се включат към безплатните учебници.
А не да се обръщат към родителите с думите дайте едни пари тук сега. Но всеизвестно е, че всеки избира пътя на най-малкото съпротивление - в случая това е пътят да се търбушат потфейлите на родителите, вместо да се обърнат към тиквите в МОН.

Авторке - веднага ти отговарям на чуденката защо никой гък не гъква - защото българинът си е такъв, овчедушен и обича да се подмазва. Под това се подписвам с двете си ръце и мога много да говоря, но няма смисъл просто.

И последно - искат помагала, защото така учителите си улесняват работата и всичко им е сдъвкано. Не се налага те да търсят, вадят задачи, да формулират упражнения. Пей сърце им е на тях.

# 36
  • София
  • Мнения: 19 341
Фактът е, че помагалата са задължителни и няма не искам - няма недей.
Не е факт. Не са задължителни. По закон. По желание са. Т.е. можем да ги купим ако искаме, но можем и да откажем.
Струва ми се, че у-щето решава какви да бъдат, освен това нали в тях всъщност се пише?
Освен това ще си го изкарат на детето, няма да пропуснат.
Но ми даваш добра идея да попитам УН.

# 37
  • Мнения: 69 089
Какво да ги питаш?

Вчера на РС класната изрично каза че няма право да иска от нас пари за помагала тъй като образов.е безплатно. Факт!
И по тази причини не събира тя парите, а родител. За да си вържат гащите законово. Уж инициативата е дошла от нас.

И в ДГ беше така - оформяхме го като дарение - парите, които ни искаха.

Смотана държава. Калпав народ.

# 38
  • Мнения: 669
И аз вчера бях набрала... но "угаснах". Класния (5 клас) няма общо с това. Убедена съм, че и учителките по предметите не са лично инициирали. Това се спуска от ръководството на училището и да, убедена съм че пари се печелят. Както и от униформите, също така безпрекословно наложени.
Не успях да попадна на срещата на третокласника, защото там би могъл да се случи пробив, ако учителката се съгласи. Но подкрепа не очаквам. още повече и тя явно участва в схемата, защото редовно предлага разни клижки за Коледа и за ваканцията.
Синът ми се затруднява да попълни учебната тетрадка, не знам кога и помагалата. Могат да ги препоръчат на добрите математици за вкъщи.

Не знам за кое най-много ме е яд - за парите, за тежестта, за тоновете изхабена хартия/дървета... Предадох 12 кг хартия от двамата ученици.
Минали години сме имали помагало по музика (само картинки) и едно по математика, което остана недокоснато.

Повечето кл. стаи имат проектор. Какво пречи да се проектира на дъската задачата и да я решават в малките тетрадки?

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Тета, няма нищо общо с овчедушието, просто системата така работи. Учителите служат на тази система, те не могат да ритат срещу работодателя. Остават родителите да поемат инициативата, обаче повечето хич не ги интересува, защото тях образованието на децата им не ги интересува, а другите не искат да хабят нерви, защото са наясно, че няма системата да промени себе си. Издателствата ще са първите, които ще скочат въпреки, защото те от помагалата и учебниците печелят, това им е сигурен пазар.

Савина, можеш да не купуваш, никой не може да те накара насила. Дори нямат право да пишат, че детето е без домашно, ако това домашно е от помагалото. Но действителният резултат ще е този, че детето няма да може да работи в клас, нито откъде да пише част от домашното, няма да може да покрие материала с упражнения, освен ако не си съгласна на измъчена тройка  по задължителния учебник. И на финала пак детето губи.  Говоря основно за български и математика. За останалите предмети може и да настоиш да не купуваш. Помня как купувахме контурни карти и какво ли не. Добре, че моите са породени, та някои неща така и непопълнени се ползваха на следващата година.

За проектора - виждала ли си сега какво става, ако децата трябва да препишат нещо от дъската? Ужас! Честно! Бъркат, бавят се...

# 40
  • Мнения: 69 089
Баш си е овчедушие и думите ти го потвърждават.

Всеки вижда че нещо не е наред...ама си кюта там.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
За да има някакъв ефект трябва да се намесят родители-юристи, организации, които да са достатъчно мотивирани и мощни. Не става Давид срещу Голиат. Ти навиваш ли се да поемеш инициативата?

# 42
  • Мнения: 669
Значи се приема за норма, че издателствата печелят на наш гръб, че учебниците не стават (с което не мога напълно да се съглася). Че същите тези издателства правят и учебниците така, че да са негодни... Че училищата защитават чужди интереси... С две думи - като навсякъде.

Овчедушие е, да (включително моята ненамеса снощи). Аз бях активна срещу униформите, но почти никой не ме подкрепи. Сега, като берат плодовете, вече чувам роптания, но тогава никой не отвори уста. "Е какво пък някакви си 50-100 лв".
По-лесно е да дадеш някакви пари и да ти се маха от главата, учителката да не "нарочи" детето...

За проектора нямам предвид да преписват, а да гледат оттам условието и да решават в тетрадките. И ако не са карани да преписват от дъска, естествено няма как да развият такава способност (още един минус на помагалата).
А за домашно да е уч. тетрадка, която всички имат.

# 43
  • Мнения: 4 428
Аз имам две ученички - едната сега е 4-ти клас, другата е 7-ми.
От 1-ви до 4-ти клас всяка година се купуват по 3-4 помагала общо.
Излизат около 20-30лв и всичко се изписваше.
Не мисля че са излишни, защото допълват програмата.
Да, може да не са задължителни, но учителките от начален курс всяка година решават по кой предмет и кое точно помагало ще се поръчва. Преценяват на базата на материала, който трябва да се вземе и нужните упражнения за усвояването.
Общо-взето и двете не са се преучили особено. При добра организация пишат домашните за 2 часа + четенето на текста по Четене 2 пъти за малката. И двете ходеха на занималня само до 2кл, след това си пишат домашните сами в къщи.
Е, с проверки от наша страна ...
От пети клас до сега, голямата има само по една учебна тетрадка към учебника, която трябва да купим. От там са им домашните към урока. Също нищо непосилно - 1-2страници към всеки урок.
По много предмети учебници не им искат в клас, уч. тетрадки са за домашното, така че носи само тетрадка за писане.
Аз лично съм на мнение, че поне до сега учебниците на децата са доста по-добри от нашите (набор `81год съм) По-лек и по-кратък материал, повече картинки, по-тънки учебници. Нашите имаха варианти с гланцирана хартия, която тежи доста повече, а историята примерно беше дебела 2 пръста, още я помня. Няма да казвам как бяха написани.
Моята ученическа раница тежеше повече от чантите на моите децата - тогава ни изискваха всичко в училище, дори и да не се ползва в час. Пък не помня някой тогава да се е запритеснявал толкова по този въпрос. Така че и сегашните деца, с всичките облекчения които се въведоха (шкафчета, блок-часове), би трябвало да се оправят с раниците си. Аз никога не съм носила раниците на децата, това не го разбирам въобще. Щом са дорасли за училище, значи трябва да си носят раниците сами.
За униформите също съм много ЗА и се радвам, че при нас ги наложиха още преди 6 години. Голямо облекчение в училищната рутина и нямам идея за какво е този отпор за въвеждането им. Парите са същите, дали ще ги дам за униформа или други дрехи. Нашите униформи са доста качествени и ги носят по две години. Пестят време и нерви, при избиране кой какво ще облича за училище и спестява комичните гледки, на ученици накипрени като коледни елхи в училище. Училището не е място за самоизява чрез външния фасон, а със сивото вещество!
Така че не е толкова трагично положението, стига да не се пуснем по познатата пързалка - плюе се поголовно, няма значение за какво. Все пак нещата не са черно и бяло, в повечето случаи сивеят...
И за протокола - нямам нищо общо нито с учителското, с издателско или друго съсловие, от което да извличам някакви ползи (че това е второто любимо нещо след плюенето, да се мисли кой, какво и как печели като прецаква другия/те)

# 44
  • Мнения: 8 301
И после защо децата имат гръбначни изкривавания-от тежките раници се получават.Вместо да нямат една камара учебници и помагала,отделно по физическо гуменки или маратонки,тениски.Моята дъщеря е в ново училище и по физическо има правила да не влизат с външни обувки в салона,да се преобличат с резервна тениска.В предишното никой не им е правел забележка.Снощи ми каза -"Мамо ако предишното ми училище беше до 12 ти клас щях да продължа да уча в него,но не е,а е от 1 до 4 клас."
И какво лошо има в това, че не вкарват праха в салона и не го дишат после?
А тениската? Моя син има всеки ден физическо. Тениската му е мокра. Кой от вас би седял с мокра такава?

Общи условия

Активация на акаунт