Мами от Канада,хайде на дуел!

  • 1 341
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902

... А, не ми се и мисли и за българите там - ще настане масово връщане към България след спирането на социала. Щото откъде пари за това като станат автономия. Rolling Eyes

Виж Нади, тук вече фактологията ти бяга наистина, защото не е чак толкова висок процентът бг, които са на социал. Може да ти се сторят доста, ако такава е средата, в която се движиш, ако всичките ти познати са на социал, естествено, че ще ти се стори така...В действителност има и голяма част, които учат или изкарват пари без да се осланят на социалните помощи, така че...може би подценяващата нотка в постинга ти е излишна. Поправи ме ако греша, но аз разбирам твоето изказване така : "Бг в Кебек са второ качество, чакат си социала и не могат да се оправят без него, тези в Торонто са най-..."
Пиша без никакви лоши чувства, просто не ми допада, когато фактите се поднасят обобщаващо..


Ивелина, напълно права си в първата част на постинга. 100% от познатите ни в Монреал са на социал (поне бяха към датата на пристигането ни в Канада), което е и причината да не отидем там Не искахме да попаднем в такава среда.
А относно втората част - нямала съм нищо подобно предвид. Дори не съм си го мислила досега. Мнението ми е за познатите ни на социал в Монреал е, че не искат, а не че не могат да се оправят без него.
Надявам се да не си се обидила. Hug

# 16
  • Мнения: 449
Честно казано на мен ми е все едно Кебек дали ще се отдели или не. Политиката не ме вълнува особенно.

Нямам намерение да споря с никой, нито да измествам темата, но относно заформилия се спор за социала в Кебек напълно подкрепям мнението на Надя. От моя двумесечен престой в Монреал смея да твърдя, че много от българите, които познавам и с които се запознах там разчитат на този социал. В това число са и нашите кумове, които ще дойдат през ноември. Техни познати в Монреал им пълнят главите с глупости как лесно се живее на социал и на черно. В никакъв случай не казвам, че това важи за всички, защото имаме приятели, които си изкарват парите с честен труд.
Но все пак не може да се отриче истината. Там е много по-лесно за новопристигнал имигрант.

Последна редакция: пн, 24 юли 2006, 04:32 от Каролина

# 17
  • Мнения: 3 932
Нади, не, не съм се обидила, просто не ми е приятно да се обощават така нещата и ме е яд, че както беше писал някой по-напред, хората идват с нагласата да минат на социал, т.е, че за тях това не е вариант, а решение на нещата. Ей за това ме е яд, че никой не се и замисля, че може другояче...но това май не е много по темата и се сОпирам...
 Peace

# 18
  • Мнения: 1 199
Има българи в Квебек които  излизат на социал, ама от тези които пристигнаха преди 4 години с мен, а аз познавам доста пристигнали с мен или след това, вече нито един не е останал на социал. От тези които са били повечето бяха по 1-2 години, докато научат френския, а някои изкараха и по някой професионален курс и всички започнаха работа. А има и  много които си се справят от самото начало съвсем добре и без социал Peace

# 19
  • Мнения: 822
Да,темата малко се е поизместила,не че е проблем,ако не се обиждаме... Peace
Колкото до социалните помощи,не зная,как е в Монреал,но бих казала,че който "може го може"...Тоест,зависи си от хората.И аз познавам семейство,но в Торонто,което с години е живяло от помощи,докато са учили.И в наше село има хора,които са се опитвали да живеят така.За хората от други националности няма да говоря...Що сърби,колумбийци и т.н.т....Все пак българите сме нищожна част и мисля,че за повечето от нас подобен начин на съществуване е леко унизителен.Друг е въпросът,че щом системата го предлага,повечето хора решават,че трябва да използват тази възможност.Та пак опираме до този,дето дава баницата...Съгласна съм,че има нещо порочно в социалната политика на държавата и може би наистина не е далеч моментът,когато бомбата ще избухне...

# 20
  • Мнения: 636
И на мен ми беше интересно да полу4а инфо "от извора" - живеещите там.

Ина4е за отделянето на Квебек - щом досега не е станало... близко до ума е, 4е никога няма да се слу4и. Светът е тръгнал към обединение, не е дале4е момента, когато цяла Северна Америка ще се обедини, за да откликне на удара от Обединена Европа, те тръгнали да се делят  ooooh!

А относно това кой към кого се отнася с пренебрежение - монетата има две страни. Моето впе4атление е, 4е квебекарите се дуят и не искат да приказват като ги заговориш на англ. Но, както някой по-горе писа: напрежението се насажда изкуствено. И квебек4ани, и останалите канадци са хубави хора. Канадската у4тивост е световноизвестна  Hug

Общи условия

Активация на акаунт