Липса на апетит при бебе

  • 3 584
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте! Обръщам се към вас с молба за съвети. Дъщеря ми е на почти 2 месеца (ще ги навърши на 26.11), но от самото й раждане няма апетит и почти всяко хранене й е насила. Роди се 2.600 кг. Храня я смесено с кърма (имам много малко, по 20-30 гр) и АМ.
Проблемът е, че суче активно само 5-10 мин и след това се отказва - независимо дали от гърда или от шише и независимо дали кърма или АМ - пробвали сме вече 4 марки и вида АМ, всяко предписано от педиатър.
Продължавам насила да я държа на шишето по цял час, но никога не изяжда количествата, предписани от Педиатъра - 120 мл. В действителност изяжда по 65-85 мл на хранене, 7 пъти дневно (през 3 часа), и то с големи мъки.
Според Педиатъра, това е голям проблем, въпреки че тя все още наддава - сега е 3.850 кг, даже спомена хоспитализация...
Препоръката на Педиатъра е да не я слагам на гърда, а да изцеждам кърмата, защото се изморява да суче малкото кърма, която има и после е изморена за шишето. Вече 2 седмици не я слагам на гърда, а в храня с изцедена кърма и АМ - няма промяна. Сменихме няколко вида биберони на Avent без особен ефект, в момента е с тези за 3+ месеца, с тези за 6+ се дави..

Водихме я на детски гастроентеролог, вкл гледа органите на ехограф, според нея всичко й е наред, но няма обяснение защо не се храни - предложи смяната на биберона с такъв с по-големи дупки - вече го направихме, но без особен ефект.

Като настроение си е пушка - не е нито неспокойна, нито твърде вяла - всеки ден си има периоди на будуване, сън, ведрост и усмивки, плач. Храненето не зависи от това дали е сънлива или не - понякога дори съвсем будна не иска да яде повече от 5 минути - стои будна с отворена уста пред шишето и не иска да го засмуче.

Пробвахме и режим с 6 хранения дневно през 3 часа и половина - без разлика.

Ще съм благодарна на всякакви практически съвети!

# 1
  • Мнения: 1 418
Обадете се на консултант по кърмене.Ужасявам се от малумни педиатри!Нямате кърма защото дохранвате с АМ,  това няма кой да го обясни на нашите майки.Как разбрахте, че кърмата ви е малко?В чужбина казват ако детето ви има 5 пишкани памперса(при положение че е само на кърма/АМ) за 24 часа и наддава значи се храни достатъчно. Колко наддава детето на месец?
Детенцето ви нявярно си е съвсем добре.Дъщеря ми никога не е сукала повече от 5 мин. това не е показател за поетото количество.А да изцеждате кърма също е лош съвет.Оставете детето само на кърма и тя ще се увеличи.В България се пробутват отживели методи и се пробутват АМ, без да се казва на жените, че това намалява кърмата и че АМ увеличава шанса от диабет и други заболявания.
Консултант по кърмене може да намерите на сайтът на Лалече лига и в гугъл, безплатни са.Може да прочетет и в бг мама библиотека:всичко за кърменето.

Последна редакция: чт, 21 ное 2019, 12:00 от hamsti

# 2
  • Мнения: 439
Нашата нямаше никакво желание да яде от шише, а имахме същия проблем с кърмата.. много е малко.. само на Нук захапа биберона, той е анатомичен. Първо опитах с Авент, бе резултат. А на по късен етап и силиконовия биберон сменихме с каучуков, пак на Нук, с м дупка, и сега на 5 месеца си изпива цялото количество от 150мл на хранене без проблем

# 3
  • Мнения: X
Мерили ли сте детето преди и след това 5-10 минутно кърмене колко реално е изяло?
Пиенето от шише въобще не е показателно колко яде бебето и с това изцеждане може действително в момента да е недохранено. Количеството, което то изпива от гърдата, може да е много по-голямо отколкото успявате да изцедите с помпата.
Моето бебе също около 2рия-3тия месец започна да суче по около 5 минути на ядене, но му бяха напълно достатъчни да се нахрани, така че самото време като минути не е показател дали се засища бебето. Колкото по-голямо става бебето, толкова по-бързо успява да изсуче количеството, с което се засища. И също в редките случаи, когато е оставян на бабата за няколко часа, не изпиваше повече от 30-40мл от шише.

Препоръката на Педиатъра е да не я слагам на гърда, а да изцеждам кърмата, защото се изморява да суче малкото кърма, която има и после е изморена за шишето.
Педиатърът ви е за смяна, дал е изключително неадекватен съвет.

# 4
  • Мнения: 9
Здравейте! Да, правила съм пробно кърмене 3 пъти - резултатът е 2 пъти по 10 мл и веднъж 20 мл изпита кърма, затова предполагаме, че кърмата не е достатъчно...
Педиатърът, че е за смяна е друг въпрос, освен тези странни препоръки, всеки път ни вменява чувство за вина, че "не се справяме" и, че "такова чудо" не е виждала - тръгвам си оттам разтреперена...

# 5
  • Мнения: 2 988
Бебето се е родило малко и е абсолютно нормално на 2 месеца при това тегло да не яде по 120 мл. Та по 3850гр се раждат доста доносени деца. Давате ли вода?

За кърмата - колко пъти на ден кърмите и цедите? Защо детето яде само 7 пъти на ден? Спи или давате вода? Ставате ли да цедите / кърмите през нощта? Кога го правите ако да?

# 6
  • Мнения: 892
Подкрепям казаното от hamsti. Единият ми близнак се роди 2290 г. Още от самото начало в болницата ми казаха, въобще да не го слагам на гърда, защото бил малък, щял да се умори, после да не пие от шишето и тн. Упорито ми даваха мляко и за двамата, аз упорито ги слагах на гърда от първия ден, в който ми ги дадоха. Е, случвало се е едното да е на гърда, на другото да дам едновременно шишето, но първите дни в болницата, две гладни бебета и никакъв опит са малко страшни Simple Smile Сега са на година и 9 месеца и все още сучат. Никога не са стояли повече от 5-10 минути на гърдата, наддаваха си перфектно. Малки бебета се кърмят на поискване, педиатрите са абсолютно некомпетентни по въпросите за кърменето. Свържете се с консултант. Ако бебето наддава и е спокойно, няма за какво да се тревожите. Успех.

# 7
  • Мнения: 7 776
Пробвали ли сте дохранване със сонда?https://www.google.com/amp/s/xedra.wordpress.com/2013/05/07/diy-lactaid/amp/
Така хем ще се стимулират гърдите, хем ще си получава добавката. Пробвайте.

Трябва да се изключат като варианти някои анатомични особености, които могат да затруднявят бебето да суче - проблем с юздата, с небцето и прочие.

Затова ви съветвам да се свържете с Хедра, тя е един от консултантите с най-богат опит и със сигурност ще помогне, а ако трябва и насочи към специалисти.

И сменете този педиатър декември. Вие сте майка и давате всичко от себе си детето да е добре. Никой няма право дори да ви намеква обратното! Имате нужда от подкрепа, не някой да ви разтреперва.
Имайте предвид, че детето е родено мъничко и е наддало добре всъщност. Казвате, че е жизнено, бодро, в настроение. Според мен няма място за притеснение, няма как бебето да изпива по 120мл на хранене. Абсурдно е да очакваме, че то е робот и ще яде по схема. Яде колкото му се яде. Ние също не ядем еднакво на всяко хранене нали? Вероятно е по-поспаливо и трябва да иниицирате будения и просто да давате по-често (примерно на 2 часа пробвали ли сте? Пък колкото изпие.)
Моят съвет в момента би бил - да започнете да будите на 2 часа, давате едната гърда, като пусне - другата и накрая дохранвате с АМ, но със сонда.
През нощта си правите една 4 часова пауза. В този вариант време за цедене няма да ви остава. Но ще има повече стимулация от бебето, което е оптимален вариант. Но за да се усети някакъв ефект и в количество кърма и в наддаване, ще трябва да е 1-2 седмици така.
Има го и фактора ген. Моето дете повече от 600гр не е наддавала на месец и си е съвсем нормално дете. Но се роди 3400. Фино момиче е, но аз бях абсолютно същата като дете.
Казвам го, за да подчертая,че не е нужно да наддава над килограм на месец,за да наддава добре и да е здраво дете. Ако детето беше гладно, щеше да реве. Вие сте фокусирани върху теглото, заради това,че е родена по-мъничка, но да се отсича, че е чудо и не се справяте и че въобще има проблем, не е много адекватно.

# 8
  • Мнения: 8 952
Абе какви са тези педиатри просто не знам...

Mygrigorova, очевидно това е първото Ви дете и това обяснява колебанието Ви по някои въпроси.
От описаното от Вас аз оставам с впечатлението, че бебето си се храни и наддава абсолютно нормално.
Вие как очаквате да се храни едно бебе на възраст под 2 месеца?
Разбира се, че ще се уморява бързо, заспива и т.н. На този етап. Първите два месеца са най-трудни в кърменето. И майката, и бебето се учат. Постепенно всичко си идва на място.
Аз лично не виждам данни за недохраненост.

Но виждам доста погрешни действия.
С това дохранване с АМ сте тръгнали с уверени стъпки към край на кърмата. За да се стимулира производството на кърма, е необходимо бебето да суче. Никакви помпи и изцеждане не могат да заместят това.

Защо изобщо сте решили, че нямате кърма? Количеството изцедено мляко изобщо не е показателно за това. Бебето изсуква много повече.
Пробното кърмене също е относително и зависи от много неща.

Какъв е този режим на три часа - три часа и половина за бебе на под два месеца??? И то родено с такова тегло.
Кърмените бебета нямат режим. Кърми се на поискване, дори през половин час се слага на гърда. Първите месец -два майката и бебето са като скачени съдове, бебето суче по час и след половин час пак иска.

Разбирам добре притеснението Ви. Първото ми дете се роди недоносено с тегло 2,00кг. Знам какво е да гледаш по-малко бебе и точно заради това искам да подчертая, че не може да се очаква то да суче и да наддава наравно с доносените бебета с тегло над 3кг.
Първото ми дете не успях да кърмя. Храних с шише с изцедена кърма и записвах в тефтер всеки грам. Кърмата ми издържа до третия месец.
Второто дете бях твърдо решена да кърмя и кърмих три години.
Началото е трудно. Кърменето изобщо не е фасулска работа, както някои си мислят. Установих, че доста жени се заблуждават, че нямат кърма или че кърмата им не е достатъчно хранителна  и рано-рано се отказват.

Разбира се, всичко е поправимо.
Моят съвет е незабавно да се свържете с консултант по кърмене, за да получите най-адекватна помощ!

# 9
  • Мнения: 9
Бебето яде по 7 пъти, защото така каза Педиатъра. Не й давам вода. Между тези 7 хранения не иска храна никога.
Виках консултант по кърмене още на първата седмица - потвърди, че кърмата ми е недостатъчно и ми показа храненето  със сонда. Докато тя беше тук, всичко беше ок, но когато пробвах сама след това, беше пълен провал - бебето се давеше много, плачеше, повръщаше и отказваше да яде. Опитах да се свържа с консултантката по телефона, за да я питам какво да правя, но тъй като тя никога не ми вдигна, се отказах от сондата.

# 10
  • Мнения: 7 776
Обадете се пак. Консултантите са доброволци. Което значи,че работят, имат дечица и между всичко това, помагат на майки. Просто бъдете настоятелна и се обадете пак, ще ви помогне консултант, това,че не е вдигнала не значи,че ви игнорира. Ако искате пък се обадете на друг - на сайта на НАПК има координати на всички по райони, може да проверите най-близките до вас.

# 11
  • Мнения: 9
Виках платен консултант, а не доброволец 😉

# 12
  • Мнения: 7 776
Всички консултанти са доброволци, само международно сертифицирани са платени. Но те обучат всички останали. Та отворете сайта и се свържете 😉

# 13
  • Мнения: 9
И ние сме така дохранваме се още от началото. Какво ли не се опитвам да направя за да стимулирам кърмата, но не виждам увеличение. Дохранвам с лактана био и след като го дохраня даже не се събужда за следващо хранене, което ме притеснява. Само вечер сме на поискване като последното хранене е примерно към 21:30/ 22 часа и се събужда към 1/2 после по цяла вечер е до мен и предлагам гърда, когато поиска. Към 6/7 сутринта е първото дохранване и така цял ден, ако не го дохраня не заспива, после не се събужда, налага се да го събуждам иначе се притеснявам, че прави големи паузи 3/4 часа. Искам да минем само на кърма, но вече не виждам светлина в тунела.

# 14
  • Мнения: 9
Denichka17, при мен е същото. Ако не я слагам аз да яде, тя не поисква, правили сме експеримент - сеща се след над 5 часа, което съм сигурна, че не е здравословно, затова не мисля, че на поискване е нашият режим.
За кърмата и аз съм пробвала всичко - консултант, чайове, таблетки, храна... Ако слагам бебето по-често, изобщо не засуква, седи и гледа умно, та и честа стимулация от бебе не работи 😔

Общи условия

Активация на акаунт