Алергия към акари / домашен прах - обработка на дома

  • 7 296
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте,
обръщам се към страдащите от алергията към акари и техните близки запознати с проблема:

Използвали ли сте ултразвуковите машинки, за които се твърди, че убиват акари и намаляват концентрацията им в дома:
 - усетихте ли облекчение след известен период на ползване на такава ултразвукова машинка?
- какви марка, е тази, която ви е помогнала?
- въобще ултразвука възможно ли е да убива кърлежи, макар и микроскопични? Преди години бях купувала едно такова устройство за гонене на комари и единственото, което то направи беше че със свистящия си звук изгони само нас от стаята, а комарите продължиха да си летят необезпокоени.... в описанието си бяха измили ръцете, че има хиляди видове комари и не могат да гарантират за всички.

Такива машинки намерих примерно в Алиекспрес на цени от 5 до 105лв...

Ще съм много благодарен ако споделите и други методи за обработка на дома, които са ви помогнали.

# 1
  • Мнения: 266
Моят син има алергия към  дом. прах и акари.Такива уреди не съм използвала и не съм запозната.Това, което при нас имаше ефект: изхвърлих от дома  всичко, което съдържаше вълна или перушина ( килими, възглавници, дрехи и др.), сменихме матрака, купих си прахосмукачка с воден филтър и четка за изтупване на матраци и с нея по предназначение , пране на много високи градуси и гладене на всичко, непрекъснато проветряване . Освен това пролет и есен минава на противоалергични за около месец.
Всичко това при нас даде много добри резултати.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 003
Използвам пречистватели на въздуха и съм минимизирала всякакъв домашен текстил - нямам пердета, килими, тапети, сложих кожени дивани, махнах пухени възглавници.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 779
И аз това щях да кажа - без килими и пердета и прахосмукачка с воден филтър.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 816
Всеки месец идва жена в къщи и чисти с Рейнбоу - вече 10 години. Дивани, матраци.

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 22:03 от fani34

# 5
  • Мнения: 4 446
Имах алергия към акари.
Минах курс по схема с Аериус. Също така матрака на леглото си третирам с CarpetPlus. Това е пяна, оригинално явно е за килими, но алерголожката ми каза да я ползвам за матрак. Доволна съм. След тези неща, не съм имала повече алергични прояви.

# 6
  • Мнения: 13 877
Имах алергия към акари.
Минах курс по схема с Аериус. Също така матрака на леглото си третирам с CarpetPlus. Това е пяна, оригинално явно е за килими, но алерголожката ми каза да я ползвам за матрак. Доволна съм. След тези неща, не съм имала повече алергични прояви.
Встрани от темата. Алергията от домашен прах не се лекува още повече с ериус. Той е антихистамин подтискащ симптомите. Имали сте алергична реакции, тя е отминала защото сте премахнали дразнител. Ако има алергия човек е за цял живот. Облекчение е възможно с намаляване на алергена или десенсибилизатири (също временно). Така че дали имате или не алергия се разбира от тестове които се правят всяка година за следене на реакцията. Минали време на алергия няма.

По другият въпрос. Сестра и си купи нещо подобно от алиелспрес и се чуди защо няма осезаемо подобрение. А такива няма как да се получи с всички тези килими пердета перушини и прочие.
Ние сме без пердета щору килими на затворени шкафове сме с дунапрен силикон синтетика. Матраци също със силикон. Прахосмукачка с двоен хепа филтър ( не с водно защото имаме алергия и към влага и мухъл). Каним фирма за чистене на матраци и диван с рейнбоу. Общо взето минималзацията ма алергени наоколо и висока хигиена са разковничето.

# 7
  • Мнения: 4 446
Може и така да е, _re_ge, на мен към акари казаха, не прах, изследвана с тест. Но е факт, че тези огромни отоци, които получавах са в миналото.

Дано мерките,  които вземате да имат желания резултат  Simple Smile

# 8
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Дъщеря ми има алергия към акари.
По съвет на алерголог първо изхвърлихме от вкъщи всички килими,плюшени играчки,одеяла.
Купихме матраци и спално бельо и завивки-противоалергични.
Почистваме цялата къща с парочистачка.
При прането използвам дезинфектант.

# 9
  • Мнения: 701
Може ли да споделиш какъв дезинфектант използваш?

# 10
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
В момента ползвам Denkmit .Купувам го  от DM .

# 11
  • Мнения: 17
В момента ползвам Denkmit .Купувам го  от DM .

Аз също търсих дезинфектант за пране, но всички са за бактерии и гъбички, а акарите са кърлежи - многоклетъчни членестоноги! Няма да им подейства.

Прането, което може го пера на 60С, а което не може го замразявам в камерата на хладилника за 2 денонощия и веднага след като го извадя пера в пералнята на 30С.

# 12
  • Мнения: 17
Аз имам проблем само като се задържа в леглото (през ноща). Не мога да заспя от кихане, сополи и сълзи... при по прецизно наблюдение забелязах, че като започнат кихавиците цялото ми тяло се напряга като пружина готова да скочи (от леглото).

Обриви нямам, но леки сърбежи усещам през нощта и те също не ме оставят да спя, ако пропусна да се изкъпя и изтъркам много силно и щателно с тефлонова гъба. След такава процедура се чувствам великолепно.

Заради това, че симптомите ми са само в леглото изпразних само стаята, в която спя. В нея сега има само легло, празно бюро, и гардероб, в който стоят прясно изпраните дрехи. То това не даде резултат.

Затова купих НОВИ завивки, възглавница и дунапрен за матрак обвити в непромокаема мушама. И когато с блаженство вечерта си легнах уверен че сега ще спя спокойно.... не след дълго отново се започна... изпаднах в паника, че отърване няма Fearful

В целия апартамент почти няма текстил в друга стая има дивани и складирани в гардероби мокет, кожени палта с козина. Но не ми се вярва да е от тях. Въздуха от тази стая няма как да влезе в спалнята ми. А през деня като влизам там за малко не усещам нищо.

Зимното ми палто не се пере, затова когато няма пране в камерата на хладилника, го държа там.
Също се чудя, казват "замразяване във фризер" - камерата на хладилниците дали е с достатъчно ниска температура и дали действа като фризера...?

Много се надявах че тези ултразвуковите може да помогнат....

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 21:24 от ivan4ev

# 13
  • Мнения: 17
Използвам пречистватели на въздуха и съм минимизирала всякакъв домашен текстил - нямам пердета, килими, тапети, сложих кожени дивани, махнах пухени възглавници.
Пречиствателите на въздух, които ползвате на какъв принцип са: от тези с филтър или тези със загряващо на 200С ядро?

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 21:48 от ivan4ev

# 14
  • Мнения: 266
Аз имам проблем само като се задържа в леглото (през ноща). Не мога да заспя от кихане, сополи и сълзи... при по прецизно наблюдение забелязах, че като започнат кихавиците цялото ми тяло се напряга като пружина готова да скочи (от леглото).

Обриви нямам, но леки сърбежи усещам през нощта и те също не ме оставят да спя, ако пропусна да се изкъпя и изтъркам много силно и щателно с тефлонова гъба. След такава процедура се чувствам великолепно.

Заради това, че симптомите ми са само в леглото изпразних само стаята, в която спя. В нея сега има само легло, празно бюро, и гардероб, в който стоят прясно изпраните дрехи. То това не даде резултат.

Затова купих НОВИ завивки, възглавница и дунапрен за матрак обвити в непромокаема мушама. И когато с блаженство вечерта си легнах уверен че сега ще спя спокойно.... не след дълго отново се започна... изпаднах в паника, че отърване няма Fearful

В целия апартамент почти няма текстил в друга стая има дивани и складирани в гардероби мокет, кожени палта с козина. Но не ми се вярва да е от тях. Въздуха от тази стая няма как да влезе в спалнята ми. А през деня като влизам там за малко не усещам нищо.

Зимното ми палто не се пере, затова когато няма пране в камерата на хладилника, го държа там.
Също се чудя, казват "замразяване във фризер" - камерата на хладилниците дали е с достатъчно ниска температура и дали действа като фризера...?

Много се надявах че тези ултразвуковите може да помогнат....
Лоша работа. Десенсибилизация?
Аз бях решила да пробвам, но моят син беше много малък и го отложих.
След това нещата се овладяха и  не се налага. Става страшно само при досег с вълна.

# 15
  • София
  • Мнения: 38 779
Това на Иванчев не са акари, а нещо кожно или на психиката.

# 16
  • Мнения: 17
Лоша работа. Десенсибилизация?

Ще е последната мярка - има рискове. Много хора казват, че след започване на имунотерапия с инжекции или капки са отключили още нещо друго (алергия към нов алерген, кожни реакции и като отидеш с новите оплаквания ти добавят още лекарства Sad
За сега усилията ми са в обработката / прочистването на дома.

Последна редакция: вт, 11 фев 2020, 12:44 от ivan4ev

# 17
  • Мнения: 13 877
Написаното е некоректно ако мога така да го нарека. Това за добавянето пък на  нови лекарства
при нови оплаквания е нервално. Няма измислени нови лекарства за алергии има едни единствено  антихистамини , друго няма какво да бъде измислено. Тези антихистамини едиснтвено подтискат имунологичния отговор ( отток, сълзене и пр.). Много от тях са  от една и съща генерична формула. Просто на различни производители. Поколенията антихистамини няма да коментирам. Всеки с алергия пие от последното поколение. Може обаче на един производител антихистамина да ви действа добре , а същата на друг производител да не ви действа задоволително.  Затова се търси това което ви  се отразява най-добре.
От там
Десенсибилизация се прави задължително след пълни кръвни изследвания на множество алергиите , обхващат се цели панели , като накрая лекарят преценява към кои до максимум три ( това за бг , в други европейски държави по две ) алергии да се подходи с лечение.  В следствие на това лечение нивото на отговор към лекуваните алергени се намалява и съответно другите алергии които са били с не толкова високо ниво изпъкват на първо място. Няма как да сте нямали алергия към пух и перушина и да ви се появи такава в следствие на десенсибилизация. Както нещо изключително важно - ако сте  постоянно подложен на дразнене на някакъв висок за вас алерген , то в отговор организма си повишава отговора на други алергени с доста по-ниски нива преди това и дори към неща към които не е проявявал алергии. В такива ситуация се преминава към тежък хранителен режим ( ориз картофи само ) за да може нивото на дразнене да спадне. Това обаче не се случва при редовен прием на антихистамини. Сега доколко постоянният им прием е оправдан едруг върпос . Да спомена и факта , че при това извънмерно дразнене може да се стигне до астма на алергична основа.. тука трябва да сложа и една много информативна картинка която ясно показва що е алергичен ринит (с различни причинители  !!! ) и до какво може да доведе.



Всичко което съм написала е от първо лице, не защото някой ми казал или съм го прочела. Аз ,сестра ми , съпругът ми сме с полиалегрии , аз и съпругът ми сме лекувани с десенсибилизация преди повече от 20 години -  аз специално към домашен прах, съпругът  ми към домашен прах, пух и перушина и мухъл, дъщеря ни с полиалергии , лекувана за полени , мухъл и пух и перушина. Обаче в момента вече дъщеря ми е с астма на алергична основа а е само на 21. Така че изчакването не е добра стратегия, трябва  нещо трябва да се прави.

В случая , мисля че към алергията определено има добавено нещо което е свързано с психиката - нещо като невродетмит , но не съм специалист за да мога да дам заключение.

Последна редакция: вт, 11 фев 2020, 20:09 от _re_ge

# 18
  • Мнения: 17
Написаното е некоректно ако мога така да го нарека. Това за добавянето пък на  нови лекарства ....

Благодаря за отговора.
Темата, която отворих е за третиране на дома и затова е в категория 'Дом'.
По отношение на лекарства и терапии има теми в друга категория 'Здраве', моля продължете тамошните теми или отворете нова по тези въпроси там.

# 19
  • Мнения: 13 877
След като сте написал абсолютно неверна информация по алергиите и Десенсибилизацията ,  дори в тема за поддържане на дома, не бих могла да я подмина. Защото  ще ви прочетат разни нзапознати с материята ползватели и в следващата тема за алергии  бг мама ще ви споменат като "някой който е писал че след десенсибилизация му се появяват нови алергии и му предпиват нови лекарства".

# 20
  • Мнения: 17
След като сте написал абсолютно неверна информация по алергиите и Десенсибилизацията ,  дори в тема за поддържане на дома, не бих могла да я подмина. Защото  ще ви прочетат разни нзапознати с материята ползватели и в следващата тема за алергии  бг мама ще ви споменат като "някой който е писал че след десенсибилизация му се появяват нови алергии и му предпиват нови лекарства".

Е то си е единствено ваше мнение, че "Десенсибилизацията крие рискове от отключване / активиране на други алергии и странични ефекти, които в следствие се третират симптоматично" е невярна. За тези рискове биват информирани пациентите от медицинския персонал - това не е някаква нелегална тайна.

# 21
  • Мнения: 13 877
Приемът на вода и храна също води до рискове ,както и дишането и движението. Вие сте в риск откакто сте се родили. Затова има термин оправдан риск. Майка ви е поела такъв като ви е родила  .
За разлика от вас с областта на алергиите аз съм много напред със знания и опит, което съм споделяла и  многократно в бг-мама.  Това което пиша очевадно ви дразни затова спирам до тук. Вие пък сте от категорията потребители , които правят запитване без да се интересувате дефакто от отговорите. Особено тези които не съвпадат като мнение. Никой няма да ви посъветва да живеете в барокамера. Както и няма как да държите палтото си във фризер постоянно.  Начинът по който се борите с проблема е абсурден защото това което описвате не е живот.
Пожелавам ви успех!

# 22
  • Мнения: 594
Присъединявам се към темата с новооткрита алергия към акари.

# 23
  • Мнения: 550
Иванчев, след като симптомите са само и единствено вечер в тази стая, не сте ли пробвали да спите в друга стая. Да не се окаже че проблема е само там, във вашето си легло ( някакви подсъзнателни страхове и притеснения, стрес, които ви напрягат защото едно психическо напрежение може да избие физически къде ли не). И Free Agent с едно изречение да се окаже права и темата да се изчерпи.
Аз имам целогодишен алергичен ринит слава богу не страшно силен, но достатъчен да ми тече носа силно, сърби ме, запушва се много е неприятно като се запуши изцяло имам чуство че ще ми гръмне главата от налягане в синусите, акари и прах ми казаха. Но симптомите ме хващат на различни места, в къщи, на гости, по хотели, на работа дори, няма никакво значение, по всяко време, така и не съм открил зависимост кога и защо. Симптомите стават особено силни когато пия алкохол - 20 грама концентрат са нужни и ми се запушва носа. Относно почистването - пране на спално бельо на 60 градуса с прах за бяло, Денкмит ултрасензитив за да е максимално без алергени, чистене с прахосмукачка с воден филтър, всеки ден минава робот в къщи с хепа филтър, сушене на дрехите в сушилня - помага за праха в къщи. Ама си карам на лекарства като цяло които намалям когато не съм в криза, дори прпускам дози и увеличавам за няколко дни когато усетя че кризата започва.

Каква е тази тефлонова гъба за къпане?

Последна редакция: ср, 12 фев 2020, 16:16 от Marsian

# 24
  • Мнения: 17
Иванчев, след като симптомите .....

Каква е тази тефлонова гъба за къпане?

Благодаря за информативния отговор! На човек, който чете и отговаря по темата Simple Smile

Относно 'тефлоновата' гъба - Хората обикновено се къпят с дунапрена гъба, кисе от памучен хавлиен плат.... някой хора (например баща ми) не си правят труда да изтъркват мъртвия слой клетки (кирта) от тялото( който е основната храна за акарите!), а само се мажат със сапун и душа го мие... аз открих съвсем случайно, че домакинските гъби за тефлон и неръждаема стомана стават за едно много бързо, ефективно и без надрасквания изтъркване на кирта - ако кожата не е търкана отдавна ще протестирате, че е прекалено груба. Но за една добре изтъркана кожа усещането е нормално, дори приятно. А с едно хавлиено кисе преди можеше да се търкам с часове без да постигна този резултат.
Не знам как точно се казват тези гъби - домакинска гъба за тефлон(?).

# 25
  • Мнения: 17
Оказа се, че персистиращите респираторни оплаквания не са от алергията. Диагностицираха ме със съпътстващ вазомоторен ринит, който напълно имитира симптомите на алергията. А също се повлиява от антихистамини - когато пиех Зиртек ми нямаше нищо, в момента в които ги спра се почваше наново...

За сърбежите не е ясно. Трябва да наблюдавам кога / от какво се появяват и изчезват.

# 26
  • Мнения: 17
[quote author=Marsian link=topic=1178249.msg40174346#msg40174346 date=1
... но достатъчен да ми тече носа силно, сърби ме, запушва се много е неприятно като се запуши изцяло имам чуство че ще ми гръмне главата от налягане в синусите, акари и прах ми казаха. Но симптомите ме хващат на различни места, в къщи, на гости, по хотели, на работа дори, няма никакво значение, по всяко време, така и не съм открил зависимост кога и защо. Симптомите стават особено силни когато пия алкохол - 20 грама концентрат са нужни и ми се запушва носа.
[/quote]

Сега като чета за вазомоторния ринит в Интернет има много странни причини дори алкохола и аспирина може да предизвика тази хрема, която толкова прилича на алергичния ринит.

Също не е зле да се имат в предвид и синусите, мисля да се изследвам, защото те могат да създават подобни проблеми.

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 15:39 от ivan4ev

# 27
  • София
  • Мнения: 38 779
Човек, остави кожата си на мира!
Ти се търкаш с гъба за съдове! Ти я пресушаваш. Естествено, че ще ти се появяват сърбежи. Предлагам ти даже да намалиш къпането, като се къпеш да си вземеш бебешко олио за къпане и лосион за след къпане.

# 28
  • Мнения: 13 877
Човек, остави кожата си на мира!
Ти се търкаш с гъба за съдове! Ти я пресушаваш. Естествено, че ще ти се появяват сърбежи. Предлагам ти даже да намалиш къпането, като се къпеш да си вземеш бебешко олио за къпане и лосион за след къпане.

Възможно е да е невродермит от притесненията около процедурата по лягане, там  симптоматиката е винаги на нервна почва, трудно се диагностира,въобще кожните са много безсилни пред проблема. Не се повлиява от нищо освен намаляване на стреса ( което е трудно ) и се успокоява от мазила за атопичен дерматит. На синът ми се повлия добре предварително ако се опръскват местат със сребърна вода . После го мажех с пронтозан. Мазилата с лайка били подходящи. По принцип хубаво и да има проветрение по тези раздразнени зони а сега на студеното е сложно.
Силна хрема може да бъде предизвикана от много различни неща. При мен се получава в средна фаза на пристъп на мигрена. Както и след храна. Докато за мигрената знам за много случаи ,  след храна никой не може да кажа защо. Без значение какво съм яла и къде съм яла . Кихам поне 20 пъти и ми потича носа след половин час нещата се нормализират.
За синусите е добра идея защото трябва да се изключат. Но аз мислех че вече това е изключено.

Що се касае до Зиртека, той обира оттока на лигавицата и няма как него да няма подобрение. Но както казах антихистамините са нож с две остриета. Трябва да има ясни показания за по- дългосрочното му използване.

# 29
  • Мнения: 17
Човек, остави кожата си на мира!
Ти се търкаш с гъба за съдове! Ти я пресушаваш. Естествено, че ще ти се появяват сърбежи. Предлагам ти даже да намалиш къпането, като се къпеш да си вземеш бебешко олио за къпане и лосион за след къпане.

А, сега зимата по-добре въобще недей да се мокриш, чак на пролет ще идеш на баня Grinning Grinning

# 30
  • Мнения: 17
Възможно е да е невродермит от притесненията около процедурата по лягане, там  симптоматиката е винаги на нервна почва, трудно се диагностира,въобще кожните са много безсилни пред проблема. Не се повлиява от нищо освен намаляване на стреса ( което е трудно ) и се успокоява от мазила за атопичен дерматит. На синът ми се повлия добре предварително ако се опръскват местат със сребърна вода . После го мажех с пронтозан. Мазилата с лайка били подходящи. По принцип хубаво и да има проветрение по тези раздразнени зони а сега на студеното е сложно.
Силна хрема може да бъде предизвикана от много различни неща. При мен се получава в средна фаза на пристъп на мигрена. Както и след храна. Докато за мигрената знам за много случаи ,  след храна никой не може да кажа защо. Без значение какво съм яла и къде съм яла . Кихам поне 20 пъти и ми потича носа след половин час нещата се нормализират.
За синусите е добра идея защото трябва да се изключат. Но аз мислех че вече това е изключено.

Що се касае до Зиртека, той обира оттока на лигавицата и няма как него да няма подобрение. Но както казах антихистамините са нож с две остриета. Трябва да има ясни показания за по- дългосрочното му използване.

Експертите по всичко тип "на всяка манджа мерудия", които да сеят полезни съвети, за които никой не ги е питал освен да кажат за всичко, че е на нервна почва "от стреса" друго не могат да измислят.

Обвинихте ми че аз не чета, а вие прочетохте ли някъде, че искам съвет за кожата???

И сега се обзалагам, че _re_ge вместо да си вземе бележка и да млъкне, ще изсипе цяла статия .... те така се трупат 5000 мнения Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 38 779
Re-ge знае много.
Аз отглеждам дете с Атопичен дерматит, даже с Телк. Така че за 9 години все нещо съм научила за кожата и къпането.
Кожата не е тенджера, че да я стържеш!

# 32
  • Мнения: 13 877
Иванчев ти не умееш да гледаш ведро на живота. Аз съм в състояние да прескоча  разни киселини в настроенията  на човек с проблем и да продължа нататък, но ти  явно си киселяк по природа. Аз не съм сама поставила диагноза невродетмит на сина ми , а няколко дерматолога при които го консултирах. Това  за разлика от теб , който при първото си запитване вече се беше самодиагностирал с алергия. Приятен живот в барокамерата.

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 10:58 от _re_ge

# 33
  • Мнения: 4 717
Не намерих по-нова тема, затова пиша тук: Някой с отзив за прахосмукачка против акари? Има ли ефект?

Обмислям да купя пречиствател за въздух, но пак се чудя действа ли наистина или е само рекламен трик? Все пак акарите не летят, а се загнездват в текстил.

Преди няколко дни започнах с тежко проявление на алергия. Единственото ми обяснение е към акари и "домашен прах", отключи се от престой в задушно място със стари килими и мокети. Накратко - тежка кашлица, лека хрема, зачервени очи и пр.

За пореден път пречиствам и махам всичко текстилно, което не ползваме. Пера редовно завивки, постелки, възглавници (не само калъфките), но матрака и дивана няма как да ги изпера основно.

Не искам просто да вземам лекарства за потискане, а някак да унижоща поне част от гадинките.

# 34
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Ние сменихме матраците.
Възглавници,протектори,олекотени завивки-има противоалергични.
Диванът го минавам с парочистачка.Парата убива всичко.

# 35
  • София
  • Мнения: 5 203
Проучвали ли сте кои са най-надеждните протектори за матрак? Едни български се свиха при пране дори на по-ниска температура от указаната. Искам протекторът да не се хлъзга много.
Търся и препоръка за прахосмукачка, която е евтин вариант на Rainbow.  Сегашната ми е Samsung с воден филтър, но вече не я искам (меко казано) заради трудното й почистване! С много непочистваеми места на водния филтър е и с много трудно достъпни места.  И всичкото това 14г...

# 36
  • Мнения: 4 717
Изчистих доколкото успях. Възглавниците, които уж се водят противоалергични, но не се перат, само имат плътна калъфка, ги натупах със сода с етерични масла, матрака също. Каквото можеше да се изнася го изнесох на терасата за поне денонощие. Протектор за матрак сега ще ходя да взема от Лидл, пише, че е непромокаем. Имам на Юск, обикновен. Пере се по етикет на 60 градуса, аз го сложих на 90 с чаршаф и нищо му няма. На детето е с непромокаем протектор, български, от фирмата, от която му взехме матраче. Пера на високи градуси, нищо му няма.

Обирах праха с нови микрофибърни кърпички, даже не знаех, че може толкова невидим прах да се намести в разни скрити места. Матраците ги вдигах и стояха така часове на отворен прозорец.

На път съм да си счупя пералнята, но от неделя насам имам сериозно подобрение. Хремата стана тежка, но вече намалява, кашлицата намалява, очите ми не сълзят.

# 37
  • София
  • Мнения: 5 203
Намерих марката на протектора, който се сви при първото пране и така компрометиран го ползвам - Dream on. Мисля, че беше с памук.

Пердетата от полиестер задържат прах, но ако са на прозорец, който се огрява, може би не оцеляват алергени от акари?

# 38
  • Мнения: 13 877
Избери изкуствени пердета и пери често.
Ние нямаме пердета, в едната стая имаме ролетна щора вътрешна, разбирам че е въпрос на местоживеене. Обирам я с парцал.
Въобще избирай изкуствени материали и за надматрачните също.

На път съм да си счупя пералнята, но от неделя насам имам сериозно подобрение. Хремата стана тежка, но вече намалява, кашлицата намалява, очите ми не сълзят.

То си е цяла концепция обзавеждането и поддържането на къща с алергия към домашен прах - цялата ти къща е съобразена с това. Прането е безумно, кубиците вода също. Съобразени са и пътуванията. Миналата седмица бях в командировка. Неосторожно съм била опряна с гола ръка на облегалката на дивана в квартирата около 30 минути...

Последна редакция: вт, 20 дек 2022, 22:58 от _re_ge

# 39
  • Мнения: 6 975
Ако е алергия към домашен прах, как с това яко чистене нищо не ти е станало?

Ако се развихря така, след няколко минути няма да мога да дишам, а всички открити части на тялото ще са като нахапани от стадо комари.  У нас ММ минава с прахосмукачка, а аз бягам от помещението, докато не се проветри и вдигнатия във въздуха прах не се оталожи, иначе рискуваме до търчим до болница.

# 40
  • Мнения: 13 877
Аз съм десенсибилизирана. Но в последно време има теории че десенсибилизацията не е пожизнена дори и да е успешна. От няколко години усещам влошаване. Видях го  и с последните кръвни изследвания понеже имам завишени гранулоцити.
Както казах у дома постоянно се поддържа чистота , пуска се прахосмук с хепафилтър два пъти на ден ( не е с мокро тип циклон  заради алергиите към мухъл, плесен) , мие се, отделно Робертин снове натам насам цял ден , няма пердета няма килими, затворени шкафове, синтетични постелки, синтетични завивки и чаршафи, латексови възглавници, матраци, прах се обира с мокро, пере се нонстоп, работи постоянно обезвкажнител и йонизатор  във всяка стая , със саво се обработва всеки месец ... Справяме се. Но като сме на чуждо място е супертрудно, винаги с един несесер мазила антихистамин. Но това на мен не ми е водещата алергия. Водещата ми е ужилване оси, пчели. Ето там е страшно.

Последна редакция: ср, 21 дек 2022, 01:22 от _re_ge

# 41
  • Мнения: 4 717
Прахосмукачката ми само смуче, не излиза абсолютно никакъв прах от нея. Не тупам на сухо. Колкото и да е странно, но като си купих с контейнер и филтър за най-малките частици, въздухът буквално стана по-чист у дома.

Иначе - при пренареждането и ваденето на дрехи още кашлям и кихам. Няколко дни при майка ми положението се подобри - спим в стая, която иначе е необитаема и студена и явно там не оцелява нищо.

Откакто съм се прибрала два дни поред чистя и минавам с микрофибърни кърпи. Откъде извира прах, не знам вече. Пердетата на 60 градуса, те са синтетика, намачкаха се, но няма и прашинка по тях вече. Иначе имам щори  - ролка, те се бършат при нужда.

# 42
  • Мнения: 223
Здравейте, моето дете се оказа с алергия към акари и домашен прах. Започваме и ние борбата. Има ли някой опит с UV светлина, видях че се продават малки прахосмукачки с UV за убиване на акари. Дали са ефективни?

# 43
  • Мнения: 733
Дами, нямам алергия към акари и домашен прах, но по други лични причини изчетох темата с голям интерес и се надявам, че бих могла да допринеса с нещо към рутината Ви при почистването.

От години ползвам мощна прахосмукачка с воден филтър. Не съм сигурна дали всички са еднакво устроени: моята се състои от 1) резервоар за вода, който се пълни на 1/10 от обема си, за да има къде да се завихря водата; 2) един пластмасов разделител с отвор за филтърна хартия, заедно с един цилиндричен филтър с вид на гъба за миене на кола като единствената цел на това чудо е да спира водата да не стигне до 3) мотора. Обяснявам това, за да онагледя, че на конкретно моя уред нищо не му става от малко белина във водата с цел дезинфекция на събираната вътре гняс. Пак си е гадна, но е доказано мъртва.

Разбира се, съветвам да тествате на мъничък участък поносимостта на материала на водния резервоар. И естествено, обслужването и почистването да е с ръкавици.

Само споделям, че е просто изумително  колко много бял прах излиза всеки път при почистване на матрака с тази прахосмукачка. В рамките на няколко дни акарите създават цивилизация на часове от откриването колелото и създаването на собствена религия, сигурна съм.

По отношение на пердетата и завесите: Много успешно се изглаждат след пране и се дезинфекцират с уреди за гладене с пара. Опитът ми е с компактен уред, закупен най-вече за ползване при командировки. Оказа се много по-полезен от очакваното.

Преди забърсвах праха от мебелите с разни налични парцали и микрофибърни кърпи (отвратителна материя имат). На материалите, които позволяват пръскам с препарат за прозорци, заради съдържащия се в него алкохол и други активни вещества. Върху дърво и ПДЧ най-добри резултати под формата на някак осезаемо почистване и по-бавно натрупване прах получих с един неугледен спрей за мебели, закупен от DM.

# 44
  • Димитровград
  • Мнения: 1 745
Освен всичко изброено по-горе, при нас помогна този спрей:
https://remedium.bg/eksaler-sprey-p-v-akari-75ml-056254/p
Детето имаше астма с алергичен компонент акари. Но след изпълнение на всички съвети, по не не е правила спазми.

# 45
  • Мнения: 4 753
Освен всичко изброено по-горе, при нас помогна този спрей:
https://remedium.bg/eksaler-sprey-p-v-akari-75ml-056254/p
Детето имаше астма с алергичен компонент акари. Но след изпълнение на всички съвети, по не не е правила спазми.
и на мен ми препоръчаха спрея, но още не съм го ползвала

# 46
  • Мнения: 223
И аз използвам подобен спрей, на друга фирма, от 2 дни. Не знам дали е ефективен още.

# 47
  • Мнения: 101
Освен всичко изброено по-горе, при нас помогна този спрей:
https://remedium.bg/eksaler-sprey-p-v-akari-75ml-056254/p
Детето имаше астма с алергичен компонент акари. Но след изпълнение на всички съвети, по не не е правила спазми.
и на мен ми препоръчаха спрея, но още не съм го ползвала
Здравейте момичета, отзиви за спрея имате ли вече, че и моето 14 годишно хлапе е с алергия към акари открита тези дни , иначе със запушен нос си ходи от години на приливи и отливи . Предложиха ми след празниците да започнем  Сталорал на капки или таблетки - мога да избирам , ще мисля  след нова година Anguished . Та ако има ефект спрея да го взема ...докато мисля !
Благодаря !

Общи условия

Активация на акаунт