Отговори
# 60
  • Мнения: 1 800
Нищо няма да ми липсва, дано най-после нещо в тая страна се промени, макар, че не ми се вярва.

# 61
  • Мнения: 1 099
Умбра, абсолютно съм съгласна с теб. ЕС ще ни отнеме доста неща! Не мога да разбера как толкова не си обичате родината. Ако сега не правим нищо за нея, ще ни я вземат!
Природата, нравите, хората! Нима вече всичко това не се е променило. Би било добре да се борим поне за малкото, което остава наше. Нека да бъдем преди всичко българи, а после да се правим на европейци!

Относно въпроса с образованието! Нашето образование в момента е на страшно високо ниво. Сестра ми живее в Германия и покрай децата и, знам какво учат. Нашите деца вземат висша математика в 5ти клас в сравнение с тях! Те за родните си автори не са чували пък камо ли да анализират творби и да пишат съчинения!
Не бъдете толкова черногледи! Не всичко в България е толкова зле! И вероятно ще загубим много!

# 62
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз мисля, че западняците много си падат по начин на живот като нашия...........Имам един познат фотограф, който ми каза, че момичетата мохамеданчета по Родопите си режели красивите дълги,  и лъскави коси и ги къдрели, за да приличат на гражданките  Rolling Eyes....Май и ние това правим.............в някакъв смисъл.........Но има много неща, от законова гледна очка, които в България куцат...........да не казвам, че според мен тук цари абсолютно беззаконие.........което ме кара да искам да се махна.........Въпреки, че като цяло много обичам българщината

# 63
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Животът върви напред и мисля, че влизането ни в ЕС е част от живота на държавата ни. Твърде малки сме, за да попречим на цяла Европа да ни глътне - та като население Бг е на нивото на голям европейски град. Неминуемо ще се променим, ние вече се променяме!
Да, ще ми липсват много неща, но това е все едно да ми липсват годините на детството ми, напр. седенето с филия хляб покрай казана с дом. лютеница. Едва ли някога нещо от тогава ще се повтори. Така е и с държавата, а държавата се прави от хора - по-важното е кога и как ще се промени съзнанието на хората в новата общност. Друг е въпроса за добро или лошо ще се променим.
Има хубава мисъл по въпроса - Виждаме миналото си, но не можем да му въздействаме, не виждаме бъдещето си, но можем да го моделираме!

# 64
Ето моя списък:
- малките кафенета, закътаните, по блоковете
- малките магазинчета, от които можеш да си купиш хляб, без да ти се налага да ходиш до някоя голяма верига; а също така и цигари в тежки моменти  Laughing
- спокойствието на селата
- нашите си, стари влакове
- девствената природа (най-вероятно ще бъде разбита и застроена)
- изчезването на чисто български стоки, почти изцяло заменени от чуждите. То не че и сега не е така, ама айде, почти
Не разбирам как точно ЕС ще е виновен за изчезването на горните неща.По-точно за природата #Crazy,а за старите влакове - не коментирам.То и на мене жегата ми разкапа акъла,ама тук думи нямам newsm78

# 65
  • Мнения: 899
Искрено се надявам всички законови проблеми да се решат. Не знам дали ще стане, но от нещата, които чета и вътрешната информация - има надежда  Simple Smile
А колкото и странно да звучи аз имам много хубави спомени със старите, раздрънкани влакове, малките селца и т.н.

# 66
  • Мнения: 899
marissa, надявам се жегата да не ти е разкапала до толкова акъла, че да те е провокирал да напишеш горните си думи като обида към мен  Simple Smile

# 67
  • Мнения: 68
Umbra, не си сама!  Peace Много неща ще ми липсват, ама много. Е, няма да са старите ни влакове, щото много спомени от тях нямам. Работата ми е свързана с много пътувания и честно да си кажа, когато се прибирам в България се чувствам все едно си обувам меките пантофки след като часове наред съм танцувала с високи токове.....Като ги гледам "западняците" и най- вече тази "свръх нация"- американците, хич не ми се ще да  мисля, че ако не ние, то децата ни ще станат такива предтсавители на човешкия род. И аз си обичам българщината. Но според мен най-много ще усетят промените старите хора. И пет "Била" или "Метро" да има до блока им, те пак ще предпочетат в събота на обяд да излязат  по пазара, да огледат кой какво предлага, да се срещнат с хора...Аз самата не обичам големите супермаркети.Губи се социалния контакт, хората се превръщат в някакви машинки.
Иначе определено съм "за" влизането ни в ЕС, това е необходимо и вярвам, че ще е за добро. Ама пустата му домашна ракийка не мога да я прежаля!  Naughty

# 68
  • Мнения: 11
Как чакам момента да влезнем в ЕС...
Живея в Европата и в момента ни третират 3 категория хора- първа са от старите членки, втора са новите членки, а трета - извън ЕС, е поне ще минем в 2 категоря. Живота ще ми се улесни доста.
Относно БГ, мисля че само по-хубаво може да става, защото
1) кафенетата и магазинчетата няма да изчезнат - това е до народопсихология, а не до ЕС, например в Южна Франция на всеки ъгъл има кафененца и малки магазинчета, в северните Европейски държави пък предпочитат глобализацията с шопинг центровете. Така че зависи от народа
2) Здравеопазване в момента в БГ няма - като бях в БГ заплатата, понеже ме осигуряваха на пълен размер отиваше близо 40 процента за данъци, а срещу това - нищо. Ако имах нужда от лекар, първо не може да чакаш с часове пред GPто и евентуално да ти откаже направление - та отиваш директно при специалист, ако ти е зор и си плащаш -така хем осигуровки, хем после на лекарите. А тук където съм, честно казано е като през социализма в БГ / плащаш си осигуровките, при това и семейството ти е покрито и получаваш неограничен безплатен достъп до всички специалисти. Беъ да се молиш за направление, без да плащаш.
3)Образование - и аз преди да дойда тук си мислех че нашето образование е супер а тъпите западняци нищо не знаят. Сега съжалявам че съм учила в БГ. Тук всеки знае поне по 4 езика, понеже 3 са официални и като прибавим английския, който всеки учи...еми аз с моя английски само съм голямата работа, няма що. Пък голяма работа като в Софийския Университет специалност Икономика учихме какви ли не теореми на еди кой си (понеже има доста свободни преподаватели от математическия факултет и им запълваха програмата с нас, дето ама хич не ми трябват тези неща).
4) Имате ли идея какво облекчение е ЕС, в смисъл все едно си в една държава- една валута, здравното ти осигуряване покрива  разходите ти в която и да е ЕС държава,  няма буквално граници, минаваш със 100 кмч през пункта, на който никой не стои. Хорат джиткат между държавите сякаш отскачат до друг град, в някои случаи има само табелка че си в друга държава... Еми супер е това. Жалко обаче че дори и да сме в ЕС това няма да е валидно за нас.
Скоро имаше по новините един камион дето пркарвал радиоактивни материали и чак на нашата граница бил заловен, как така минал цяла Европа без да го хванат - ами кой да го хване, като няма граници, няма проверяващи, освен в граничните държави от ЕС.
5) В ЕС много повече се цени природата и се защитава. Това трябва да се види, безмислено е да го обеснявам. Например не се застрояват резервати главоломно, но това пак е народопсихология.
6) Работника е мноооого по-защитен от в БГ, белите работи се работят много по-малко, в неделя например нищо не работи, дори бензиностанциите, магазините, само хотели и транспорт, болници. Неделя е свещен ден. Празниците също (освен това са повече, и ако някой празник се падне в събота или неделя, този ден ти се прибавя към отпуската). Ако не дай си боже трябва да работиш извънредно доста трябва да ти се плати и съответно работодателя го избягва. Не можеш да бъдеш уволнен от днес за утре. Трябва специална комисия (държавен орган) да се запознае с обстоятелстват защо така и тогава.

С две думи - открих че тук бил социализма (а аз къде ли не го търсих), а в БГ не е дори и капитализъм ами дива анархия.

# 69
  • Мнения: 5 462
Умбра, абсолютно съм съгласна с теб. ЕС ще ни отнеме доста неща! Не мога да разбера как толкова не си обичате родината. Ако сега не правим нищо за нея, ще ни я вземат!
Природата, нравите, хората! Нима вече всичко това не се е променило. Би било добре да се борим поне за малкото, което остава наше. Нека да бъдем преди всичко българи, а после да се правим на европейци!

Относно въпроса с образованието! Нашето образование в момента е на страшно високо ниво. Сестра ми живее в Германия и покрай децата и, знам какво учат. Нашите деца вземат висша математика в 5ти клас в сравнение с тях! Те за родните си автори не са чували пък камо ли да анализират творби и да пишат съчинения!
Не бъдете толкова черногледи! Не всичко в България е толкова зле! И вероятно ще загубим много!

Аааа  пълни глупости
 "! Нашето образование в момента е на страшно високо ниво. Сестра ми живее в Германия и покрай децата и, знам какво учат. Нашите деца вземат висша математика в 5ти клас в сравнение с тях! Те за родните си автори не са чували пък камо ли да анализират творби и да пишат съчинения .... "

Аааа  нямам думи просто и защо е необходимо да учат децата в 5 клас висша математика ?????? newsm78 И като учат висша математика в 5 клас мислиш ли че нещо им остава в главата и разбират какво всъщност учат ???Абе кви са тия комунистически разбирания , какви са тия съревнования да им пълнят главите на невръстни деца с излишна и ненужна информация !!!!!Ох просто не  мога да те разбера ..И кво става накрая учили много, обаче практически абсолютно неподготвени за живота после ...Имам поглед в някой др. европейски страни където не учат висша математика в 5 клас , но учат предмети от които научават неща които в живота след това ще ги използват .Тука в Бг искат децата да знаят от всичко , аз пък си мисля че трябва да има повече специалисти в различни области отколкото да правят от децата всезнайковци .Мисля че в България точно това липсва истински специалисти .
С такива разбирания далеч няма да стигнем , да пълним главите на децата с абсолютно ненужна информация.Нека децата в училище да учат това което трябва нищо излишно и практически неизползваемо .А което дете ( а не родител ) му харесва висшата математика и иска да си я учи да ходи да учи университет.
Ако съм била много крайна моля да ме извините .

# 70
  • Мнения: 1 416
Умбра,
И аз споделям твоите тревоги и носталгия, а 1-ви януари наближава...
Ще кажа накратко какво ще ми липсва, без да влизам в подробности, сравнения на стила на живот, народопсихологията или социалната система. Нищо, че темата ми е много интерсна и смятам, че съм подготвена. Дори допломната ми тема беше по този въпрос...  Laughing

С една дума - ще ми лисва малкият хаос... Пъстрото и рахвърляното. Караванките под дърветата. Бакалиите, които не отговарят на някакви изисквания и продават и месо, и парфюми... Планинските бунгала с външна обща тоалетна и баня, които се гушат в нищото. Дивите и красиви места, които европейците ще окичат с лифтове, с циментирани пътеки и луксозни кръчми и хотели. Малките мащаби също ще ми липсват... Раздрънканите влакове, от чиито прозорци можеш да провисиш глава, да изпушиш цигара, а после дрехите ти да миришат на желязо...
И въобще чувството, че сме самостоятелни, буйни, шарени, непокорни и уникални...
Не искам Големият брат да ме наблюдава, да хвърлям щипка екзотика в европейката култура или да се уча на континенталните ценности... Не искам евроотчуждението съвсем да ни превзема и тепърва да се обучавам в прагматизъм...
Не знам, за мен европейската философия е глупост, уж добра идея, но неосъществима. Никой не я прокарва, заради културата. единството или братството. Това е геостратегия, но обречена... Опит за изтласкване на хегемона САЩ, но на Европа са й криви сметките...  Stop

# 71
  • Мнения: 899
Лора, казала си го чудесно и аз това имах предвид, но не можах, да се изясня добре   bouquet
Ще ми липсва хаоса!!

# 72
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ще ми липсват вечерите навън.
Не съм домошарка, мразя да готвя (освен, че нямам и грам време за такива дейности), между единия компютър в офиса и другия в къщи това ми е едно от малко останалите удоволствия. Ако ресторантите забият обаче цени като в Европа, ще си остана и без него Confused.

И други неща със сигурност ще ми липсват, просто не ми изкристализират в момента.

По отношение на работата това, за което страдам (малкият сплотен колектив) вече го загубихме, отдавна работим по европейски стандарти - с все недостатъците им Twisted Evil. Дано поне има начин да им стигнем заплатите, за да си е струвала жертвата.

Общи условия

Активация на акаунт