А какво ще кажете за щитовидната жлеза

  • 3 036
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 199
И аз съм съгласна, че не трябва в никакъв случай да се подценява функцията на щитовидната жлеза и връзката със забременяването.

Както писах по-горе аз самата имах такъв проблем. Лечението ми отне близо година и половина. И все още не мога да кажа, че съм напълно излекувана, но поне много от стойностите на хормоните ми са вече почти в нормата. Когато ми установиха хипертиреодизъм TSH при мене беше 0.

При нарушена функция на щитовидната жлеза се говори когато има установен хипертиреодизъм (хиперфункция, тиреотоксикоза) или хипотиреодизъм (понижена функция). И в двата случая забременяването е изключително трудно (не казвам невъзможно)
Ако изследванията потвърдят диагнозата, се започва лечение за потискане усилената функция на жлезата (при хиперфункция) или стимулиране функцията на жлезата (при хипофункция). Лечението винаги е успешно, но продължава поне с месеци, а понякога когато се наложи може и с години. Започнатото в началните стадии на болестта лечение позволява да се избегнат много нежелателни усложнения. Едно от тях е нарушаване на месечния цикъл при жените и безплодие.

Хипертироидизмът при майката по време на бременност се свързва с по-чести аборти, мъртво родени деца и малформации.

Особено опасен е също и скритият хипотиреоидизъм за бременни. Той може да доведе до спонтанен аборт или до нарушения в централната нервна система и задържане на умственото развитие на детето в бъдеще.

В интернет може да се намери много и изчерпателна информация за болестите на щитовидната жлеза.

# 16
  • Мнения: 667
... Оказа се, че хормоните на щитовидната жлеза са в абсолютна норма, но МАТ и ТАТ са със завишени стойности. След консултация с ендрокринолог се оказа, че засега няма нужда да пия лекарства, а да ходя на профилактични изследвания през 6 месеца. Казах, че правим опити за бебе и попитах дали има някакъв проблем откъм щитовидната жлеза. Лекарката твърдо ми отговори, че причината за незабременяването не е в щитовидната жлеза. Да споделя само, че мъжът ми не си е правил спермограма все още.
Ако някой може да сподели нещо подобно като моя случай или да ми даде съве3т - ще бъда много благодарна. Просто започвам да влизам в затворен кръг, а все още не ми се иска да тръгвам по куп изследвания и да се психясвам, при условие, че нямам реално никакви оплаквания.
 

Аз забременях също със завишени стойности на ТАТ и МАТ.  Но след консултация /в 11 г.с./ с Д-р Тодорова от МД София започнах да пия селен и аспирин. Целта е антителата да не влияят на плода.
Мисля също, че има значение колко са завишени ТАТ  и МАТ. При мен бяха съотв.330 и 230. Сега ги следя всеки месец и варират.
На мнение съм  също, че има значение избора на ендокринолога.  В Бургас никога нямаше да ми предпишат селен и аспирин.  Да не говорим, че стойности на ТSH ок. 5 - 6 и малко по-нагоре се приемат за нормални.
Така че, консултирай се пак, ако е необходимо, порови се във форума, има доста теми.
Успешно бебеправене - при мен също стана трудничко. И не забравяй - по време на бременността да правиш редовно изследвания.

# 17
  • Plovdiv
  • Мнения: 303
Момичета, благодаря на всички ви за изчерпателните отговори.
Оказа се, че TSH и FT4 са ми абсолютно в норма, съответно 1,961 (0,49- 4,67) и 1,17 (0,71 - 1,85). Тук явно всичко е ОК Simple Smile , но ТАТ и МАТ не са ми пускали.
 
[/quote]
Аз забременях също със завишени стойности на ТАТ и МАТ.  Но след консултация /в 11 г.с./ с Д-р Тодорова от МД София започнах да пия селен и аспирин. Целта е антителата да не влияят на плода.
Мисля също, че има значение колко са завишени ТАТ  и МАТ.
[/quote]

Lina, само не успях да разбера как помагат селена и аспирина при повишени ТАТ и МАТ. Може ли да ми обясниш, pls Simple Smile Много ще съм ти благодарна, защото аз започнах да пия ( под влиянието на GP-то) едни хомеопатични таблетки със селен и цинк. Всъщност за цинка ми каза друго момичеот форума, но по случайност таблетките са и със селен. Simple Smile
Всъщност мисля, че те само биха ми помогнали и няма да ми навредят Simple Smile

# 18
  • Мнения: 667
Белослава, не мога да ти отговоря точно, но селен под името Цефазел са ми предписвали и друг път, преди да забременея, с цел намаляне на стойностите на антителата.
Сега Д-р Тодорова ми казва, че приемайки аспирин и селен, антителата /ТАТ и МАТ/ няма да влияят в такава степен на бебето.
И действително при последните ми изследвания след тази терапия те са намалели, но все още ги има.

Браво за хубавите резултати!

Общи условия

Активация на акаунт