А всъщност защо не се дава вода?

  • 1 980
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 271
Тинки, желязна както винаги  Hug И аз съм на това мнение, особено за малко по-големите кърмачета, особено, ако водата се дава с лъжичка. Аз правех така, Вики пиеше повече, Катето - почти не, дори през лятото. Така че си е много индивидуално както всяко друго нещо. Само за захарта във водата и аз се бия по главата, на Вики съм давала такава в началото, ама нали така ни учеха още в родилното  Angry
Иначе от както имам 2-ро дете, а и наблюдавам още доста приятелски съм се отказала напълно от абсолютизирането, особено на тема бебета  Peace
Като най-голямата си грешка отчитам опита ми да слушам педиатърката ни първият месец, да се опитвам да откажа детето от нощното кърмене  #Crazy давайки му вода нощем. Добре, че сравнително бързо ни дойде акъла с мъжа ми.

# 16
  • Мнения: 3 760
Нямам нищо против да се предлага вода на бебето. След 6-8 навършени седмици. С лъжичка или чашка!
Моята не пие вода. Не съм й предлагала напоследък, но последния път направо я повърна...  Sick И жеги не жеги  - суче около 7 пъти в денонощието  #Crazy Ама нито е обезводнена, нито заслабваща  Laughing Въпрос на детенце.
За мен недаването на вода не е било странност - просто съм гледала кученца, котенца... Пък и признаците на дехидратацията са ясно забележими. Така че не се притеснявах.

# 17
  Привет и от мен. И мен ми препоръчаха бебето да пие вода и аз упорито давах на бебе Мила вода, цял месец #Crazy Добре, че ми е умничка и отказа категорично. Сега е на 5 месеца и седем дни и сме само на кърма Grinning

# 18
  • Мнения: 3 092
Моето детенце отказва категорично вода - аз предлагах в жегите защото се страхувах да не се обезводни , но не.Искаше само цица и така си я караме по цял ден.
Иначе смятам че всичко си е индивидуално.Все пак бебетата ни диктуват какво да правим или поне при мен е така. Crazy

# 19
  • Мнения: 1 353
Аз предлагах още в началото, но не искаше. Пък и аз не настоявах,защото колкото вода пие, толква по- малко мляко ще приеме.
Твърдо стоя зад това твърдение, защото и при нас беше така.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 381
Допълнителното даване на вода натоварва бъбреците, защото се нарушава натриевия баланс в организма. Пуснете на търсачката "водна интоксикация" и ще прочетете повече по въпроса.

За протокола - през първия месец следвах стриктно съветите на лекарката и наливах малката с подсладена вода, а се оказа, че си било гладно детето. И жълтеницата не минаваше. През 2м. вече прочетох за изключителното кърмене и всичко си дойде по местата - бебка доволна, без жълтеница, а аз спокойна.

# 21
  • Мнения: 1 043
ще ви дам само пример: моята свекърва е акушерка... това с обезводнилото се дете миришещо на ацетон дето цял ден ми опяваше едно на ръка, ами и захранването сокчето дето ми сложи средата на третия месец не само че детето ми се отби от кърмата а тя така или иначе от нерви ми секна за една нощ в последствие а и така загрижено я нахрани веднъж с концентрат 1:18/ боже това беше единствения път когато това нещо присъства в хладилника и тя него ще целне/ вместо бебешкия и сок /взимах на хип сокче/ но като ми показа колко малко само 100тина мл изпила и то с триста зора ... боже мислех си дали ще стане нещо от това детенце повече, взело си е предварително дажбата от захар за години наред... та това квалифициран персонал ... иди убеди мъжа ми че това че е негова майка и акушерка далеч не я прави компетентна ...напротив даже е опасна

# 22
  • Мнения: 3 926
аз честно казано не съм срещала някой от този форум да казва - спри водата Wink Когато имах съмнения за наддаването на Сияна в началото Хедра ми беше казала да редуцирам водата, защото майка ми й набутваше около 100 мл. на денонощие. И аз тропнах. Водата стана не повече от 20 мл., които в последствие Сияна тотално отказа (добре, че ми е умничко детето) и Сияна качи 600 гр. за две седмици, при 300 предните две Wink Не съм искала детето ми да е дебело, то и не е. Исках да се чувства добре. Е, година и месец по-късно Сияна вече сама си иска вода, но много рядко. Поиска ли не й отказвам, а и преди съм предлагала, но детето категорично отказваше - с лъжичка, с чашка, с капкомер... с нищо не пиеше вода след третия месец.

# 23
  • Мнения: 1 756
Нашето бебче до сега не е близвало нищо различно от кърма. На езичето му обаче има лек белезникав налеп, като по вътрешната страна на бузките и небцето няма такъв. Възможно ли е да е млечница и трябва ли да и давам с лъжичка малко вода след кърмене за да изплакне устата, както настояват всички около мен?
Да гъби4ки и се махат с дактарин Peace

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Eeеех, тази вода...

Естествено, че няма да се повреди детето от 2 глътки вода. Въпросът е че в стремежа си да дават вода, много майки прекаляват и после дори не съзнават, че пробелмите им с кърменето идват точно от водата.
Сигурна съм, че ако на бебето му беше необходима тази течност, поне от едната гърда щеше да тече чиста майчина вода  Mr. Green

А за умните бебета (Асе, знам, че Сияна е най-умната Grinning) ще кажа, че почти всяко бебе е умно в този смисъл. Ако в началото от получава вода, свиква с нея и естествено я пие. Но тогава то пие всичко, защото е малко и сукателния му рефлекс го кара да поглъща всичко, което му пусне биберона.
Ако се опитате да предложите вода на 2-3 месечно бебе, не познаващо вкуса и, ще срещнете леки трудности Wink

Та исках да кажа, че изключително кърмените бебета, които пият вода я пият заради ранното свикване с нея, а не заради нуждите си.
Това си е почти като създаването на вкусове - майката е решаващата.

# 25
  • Мнения: 3 926
Джейди, то моето поумня в последствие Mr. Green Явно от водата ще да е било Wink Laughing Просто в началото не можах да се преборя с майка ми, която днес дори по повод даването на вода е напълно съгласна с "форумското мнение" Wink факт е, че Сияна имаше колики докато пиеше вода. В момента, в който забравихме шишето у едни приятели (а аз имах само едно шише за вода) и тя спря да пие и коликите също спряха Simple Smile

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Джейди, то моето поумня в последствие Mr. Green

И моето, и моето  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 3 591
не бе, след няколко месеца кърмата се превръща в дестилирана вода, и вече трябва мляко да му се дава на детето, че то водата от цицата си я набавя Simple Smile ти пак си от не разбралите smile3534

# 28
  • Мнения: 988
Мен пък ми е чудно какъв е този стремеж бебето да пие много мляко и да дебелее много.

Мен пък ми е чудно ти къде видя такъв стремеж? Стремежът тук е - да се остави детето да прави това, което му идва естествено, а не насила да се налива с вода, да се храни "по часовник" и "на диета" - щом качва от кърма, качва колкото на него му е нужно - няма много-малко освен в изключително редки случаи.

Две допълнения по "научната" линия.

Четох с очите си доклад на СЗО за доказана връзка между даването на вода и разтройството на стомаха при бебета под 6 мес, да не говорим за другите опасности за здравето, изредени още в първя отговор по тази тема тук.

А другото - да допълня чудесното обяснение по-горе за това как се изчиства билирубина - системата с подсладената вода в Бг доколкото знам е от времето, когато не са знаели още, че се изчиства с изпражненията, а са мислели че се изхвърля с урината, та затова вода. По света грешката отдавна е поправена, у нас си питат ушите...

# 29
  • София
  • Мнения: 4 381
Нашето бебче до сега не е близвало нищо различно от кърма. На езичето му обаче има лек белезникав налеп, като по вътрешната страна на бузките и небцето няма такъв. Възможно ли е да е млечница и трябва ли да и давам с лъжичка малко вода след кърмене за да изплакне устата, както настояват всички около мен?
Да гъби4ки и се махат с дактарин Peace

Както го описваш е нормално за кърмените бебета. Получава се от начина на сукане. Не е млечница. При млечница има следи като каймак по венците и вътрешната страна на бузките. Обикновено е придружено с подсичане на дупето. Това на езичето отминава с времето. Дори и да се третира с противогъбични, няма да се махне. Водата пък изобщо нищо няма да направи.

Последна редакция: пт, 11 авг 2006, 10:58 от viv4o

Общи условия

Активация на акаунт