За пестеливостта и "страничните" фактори

  • 2 233
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тази тема не ми е любима просто защото ми се налага често да я обмислям Tired
Моите начини:
Не гладя - купувам неща, които се мачкат минимално, използвам омекотител и внимавам как простирам
Лампите се гасят - на това съм тренирана, а и мъжа ми много ходи след нас да гаси; ползваме и енергоспестяващи крушки
Не пускам пералня за два парцала - чакам да се посъберат (което не е трудно при 4 човека вкъщи); пера само цветно пране (бяло нямам и не купувам), всичко накуп на нисък градус - оплаквания от изпирането нямам
Ползвам средна ръка прахове
Готвя - на първо място защото обичам, защото ми е по-вкусно и защото твърдо излиза много по-евтино от готовото и храненето навън
Гледам да сготвя манджа, от която има повече пъти за хапване, а не сухо (скари, печено и т.н.), които се изяждат за един път
Използвам печката рационално - ако ще пека манджа и е загряла фурната, пека и сладкиш тогава, за да не загрявам 2х
Сладките неща ги правя домашни - хем знам какво има в тях и спестявам на децата и на нас огромно количество консерванти, оцветители, подсладители и вредни мазнини, хем е много по-евтино (а в повечето случаи и по-вкусно)
Правя си сметката при пазаруване - купувам неща, на които сега им е сезона и съответно са както по-вкусни, така и по-евтини; интересувам се от промоции и кое е в добро съотношение качество-цена
Замразявам - зеленчуците в сезона им, така имам зимата и не купувам на астрономически цени гадни пластмасови на вкус неща; освен това обработвам голямо количество наведнъж (което с кухненския робот е лесно и не отнема много време) и после ми е още по-лесно - всичко е готово за сипване в яденето, нарязано, така че определено се пести време; замразявам и сготвена храна, ако е в по-голямо количество и няма да се изяде бързо.

# 16
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Ние с мъжо сме хора разумни и успяваме да постигнем баланс - нито сме се отдали на псевдо спестовност като си правим всичко у дома, нито пък изпадаме в положението на наши приятели, които разчитат за всичко на магазини и заведения.

Аз готвя в неделя за цяла седмица, но не правя зимнина, защото в това занимание се влага много повече енергия и средства, отколкото да идеш и да напълниш количката в супера. Дрехите подбираме и двамцата така, че да не искат много гладене, но мъжо спазва имидж на улегнал, зрял мъж и държи да ходи на работа с панталони с ръбче и ризи. Затова му се налага да включва от време на време ютията, след като не е преценил добре в магазина колко мачкаема е дадена дрешка.
Откак си взехме пералня с програма "Ръчно пране", "нежните ми ръчички" не са пипвали сапунка, даже и маратонките си перем с нея. И най-интересното е, че и сметките за вода намаляха, тока не се увеличи драстично. Освен това в неделя вече имам задължение само да сготвя и почистя след себе си, затова остава време и за разходка в парка, кино или гости на приятели.

# 17
  • София
  • Мнения: 9 862
Ох,и аз все гледам да спестявам.И мисля,че успявам.Готвя на газ,не купувам полуфабрикати,а готвя всеки ден/почти/,защото ще ми е съвестно децата ми да ядат сандвичи и пици всеки ден,а и те излизат скъпо.В новото жилище сме на бойлер и той ще работи само на нощна енергия.Колата ни е на метан,защото така ни е почти без пари пътуването.На заплатата/на мъжа ми Wink/винаги записвам колко пари имаме и колко са ни сметките и плащанията,останалото го разпределям горе-долу.Приятно ми е да го правя това смятане,наистина,по-спокойно ми е някак,все пак не разполагаме с неограничени доходи Grinning.

# 18
  • Мнения: 552
Тази тема не ми е любима просто защото ми се налага често да я обмислям Tired
Уф... и аз така - все мисля, мисля и нищо съществено не се променя  Crazy Сега сме минали на следния вариант - купуваме всичко необходимо за детето... нататък за нас ако и колкото има  Whistling Предполагам, че доста хора са така...  Confused
Иначе, за това дали темата е потискаща - май зависи как гледаш на нещата  Peace Ние като цяло сме доста зле с парите в момента поради множество кредити - нищо, че и двамата работим...  ooooh! Така че това с пестенето е просто наложително, колкото и да е неприятно все да мислиш и да смяташ наум - за съжаление, не е като по студентските времена, когато и да нямаш пари, не ти пука особено... заради децата, не за друго Whistling

Откак си взехме пералня с програма "Ръчно пране", "нежните ми ръчички" не са пипвали сапунка, даже и маратонките си перем с нея. И най-интересното е, че и сметките за вода намаляха, тока не се увеличи драстично. Освен това в неделя вече имам задължение само да сготвя и почистя след себе си, затова остава време и за разходка в парка, кино или гости на приятели.
А това за прането си енаправо за нова тема според мен  Peace Ние живяхме 7 години без пералня... а сега не си представям как бих се справила без нея, особено за детските дрешки - но пък имам огромен куп неща, които могат да се перат само ръчно... освен дантеленото бельо - повечето ми дрехи са само за ръчно пране, от разни етно магазини - както и ръчно боядисвани от мен... сещайте се  Crazy А те на всичко отгоре не трябва и да съхнат на слънце... не една беля  newsm78 Laughing

# 19
  • Мнения: 1 413
След като си прала толкова време на ръка, значи неминуемо мразиш тая дейност, но и аз като теб имам доста неща, които не търпят пералня, така че ти съчувствам.
Да ти кажа, само човек без въображение няма къде да намести пари, независимо колко са! Направи семеен бюджет - след няколко месеца ще си наясно за кое колко отива и откъде може да се намали. Ние лятото движим с автобуса, за да пестим от бензин, а и децата са при баба, не бързаме за градина. Друго- като сложа да пека ястие след него пъхвам десерт, спестявам едно загряване. Готвя много, така че това перо ни е доста тънко, тоест изтъня като започнах да готвя много. Десерти готови почти не купувам - ние сме четирима и обожаваме сладкото. Салати си правя също, носим си често сандвичи за обяд и то най-вече защото и двамата трябва да ходим 15 мин. пеша за да си купим храна, а в тия жеги не се обикаля.
Икономията на сили я реализирам като не чистя кухнята и банята в събота, а в неделя вечер-след като съм приключила готвенето и докато стоя при децата, които се къпят сами, но аз съм на една ръка, страх ме е да не паднат и докато ги чакам си чистя банята.
Обаче с едно не съм съгласна, а по-точно че хората не гладят, трудно е да изглеждаш елегантно в негладена дреха, тук не слагам немачкаемите, разбира се

# 20
  • Мнения: 184
Аз лично съм на принципа "Скъпото излиза винаги по-евтино" и затова предпочитам да дам някой лев отгоре и да си купя хубав прах за пране или каквото и да било - не само за вкъщи, а и за лично ползване. Принципно обичам да готвя, и когато имам възможност, го правя с удоволствие, но в повечето случаи си взимаме готова храна или вечеряме навън. Когато имаме някакъв празник предпочитаме да излезем на заведение, отколкото да се затворя цял ден в кухнята да готвя и после цяла нощ да мия чинии Naughty

# 21
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
И ние сме на принципа, купуваме за детето пък ако остане и за нас.
Готвя на газ, бойлера и пералнята включвам на нощна тарифа. Изцяло готвя и за детето и за нас. Не искам да се впускам в подробности за икономиите, че направо вече Embarassed

# 22
  • Мнения: 1 172
Пестим предимно време.
- Съдомиялна, Пералня и Микровълнова
- Детска кухня за детето (спестява ни готвенето всеки ден, следене на менюта, разнообразие и т.н). Особено лятото, можем със седмици да не влизаме в магазини за хранителни стоки, и да купувам само плодове и зеленчуци от сергията.

# 23
  • Мнения: 217
Аз съм много пестелива: пестя време и нерви, което в дългосрочен план е равно на спестено здраве.
Предпочитам да дам пари на фирма да ми измият прозорците за два часа, докато аз играя тенис, отколкото да се бъхтам цял ден (със съмнителен резултат).
Предпочитам да отида на кръчма, когато не ми се готви, отколкото да приготвя единственото ни общо ядене с половинката за деня без мерак...
И така...

# 24
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Офффф!!! Много болна тема за мен. Хич ме няма като къщовница. Като гледам как мама се справя с техните мизерни доходи и винаги имат по нещо настрани, а аз преди седмица взех 500лв. и вече нямам #Crazy. Имам в портфейла си 15лв. Как да изкарам до 5.септ. с тези парички!? Пак на заем ще искам Embarassed. Ненагледният ако разбере и ще полудее ( него го няма в страната и 2 месеца ще трябва да се справям сама). Направо ме боли глава. Свикнала съм да си угаждам и сега - нъцки. Ама за следващия месец ще си науча урока! Обещах си го най-тържествено!!!!!!!!!! Искам и аз да се науча на спестовност! Май трябва списъци да се водят! newsm78

Общи условия

Активация на акаунт