Шум от магазини от външни ролетни щори

  • 2 095
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте,
Обръщам се за помощ към вас и съвет, тъй като положението вече не се издържа. Живея на 1-ят етаж на голям блок с 3 входа. Под мен и около мен има повече от 10 магазина, които имат външни ролетни щори. Шумът от тях започва от рано сутрин и продължава до късно вечер като стаята, в която стоим се разтриса, когато магазинът под нас отвори или затвори, а той затваря и в 22 понякога. Имам проблемна бременност и се наложи да лежа вкъщи, няма да ви обяснявам за тормоза, но това, което ме притеснява е, как този шум ще се отрази на новородено.
Дали някой от вас знае дали има някакъв действащ закон за този шум, дали мога да се оплача някъде и дали имам шанс да променя нещо?
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 41 735
Е, все пак е два пъти дневно - сутрин и вечер. Предполагам, че най-зле е точно магазинът под вас, и хайде съседните. При мен самолетите са доста по-гадни, и лятото са доста начесто, ама какво да се прави - абстрахирам се.
И аз живея над гаражи с електрически ролетни врати, но шумът е съвсем приемлив, ако се занимавам с нещо няма и да го усетя, не знам защо при теб се тресе така. Но това е нормален шум, не мисля, че можеш да се оплакваш. По-скоро не са самонавивай и се опитвай да се концентрираш върху приятни неща.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 36 790
Бебоците могат да спят и на доста сериозен шум. Стига да не ги свикнат от малки да спят на пълна тишина, тогава става страшно.

Какво означава "започва рано сутрин и завършва късно"? Това оставя впечатление, че по цял ден тия щори се вдигат и свалят в несвяст. Вероятно веднъж сутрин и веднъж вечер се чува шум за около десетина секунди, дали има и толкова даже.

# 3
  • Мнения: 60
Като цяло магазините нямат постоянно работно време и има такива, които отварят в 7 и други, които отварят в 13 часа. Щорите са изключително стари, заяждат, започва едно чукане, блъскане, тряскане. Оптиката, която е под нас понякога отваря и затваря по няколко пъти на ден.
Просто се чудех дали имам шанс примерно тези хора да бъдат накарани да посновят поне щорите си с автоматични, защото някои от твх така ги пускат, че наистина честно ви казвам се разтрепервам. Приятелят ми също мнг се тормози и често се караме, но на този етап не можем да ди позволим нов апартамент. Отделно се строи и блок на 3 метра от нас и отдолу е паркинг, но това е др тема.
Благодаря ви за отговорите.

# 4
  • Мнения: 3 251
Ех, пък като дойде бебето... Такава тишина ще настъпи.

# 5
  • Мнения: 29 957
Едва ли ще можеш да направиш нещо по въпроса. Помоли собствениците поне да смажат щорите, може да се омекоти тракането.

# 6
  • Мнения: 12 913
Ти си изнервена от бременността и затова се дразниш, а и по цял ден да си затворена вкъщи не ти се отразява добре.
На бебчето нищо ми няма.
И не, няма закон против ролетните щори,
Затвори си прозорците, отваряй само да се проветри и си пусни музика, да свири постоянно, или телевизор, освен ако не те дразни. Така ще се изолираш от шума.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 790
Поговори човешки с хората от магазините да смажат наистина малко щорите. С добро имаш шанс да постигнеш нещо. Няма как да ги принудиш да си ги сменят, освен ако не го финансираш. А започнете ли с лошо, те нарочно ще шумят още повече.

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 726
Обясни им съвсем цивилизовано, че имат избор - или ще стоят отворени до термина ти или затворени. Няма друг вариант! В крайна сметка си бременна, приятеля ти се дразни ( вероятно на теб), а всички тези хора имат наглостта да работят и изхранват семействата... Безобразие!

# 9
  • Мнения: 9 472
Авторката, не се дразни много, защото не знаеш каква е тръпката да живееш на първи етаж и на 10 метра (Наистина са толкова) да има ресторант с жива музика.

# 10
  • Мнения: 336
Логичното, което вече е препоръчано е смазка - WD40 или грес.

В условията на извънредно бездействие и на икономическа криза, чувам, че цените на недвижимите имоти били паднали - може да смените жилището с китно къще с двор и слънце в околностите на града.

Иначе в София е Наребда за обществения ред или нещо от сорта. Законът е ЗУЕС/ЗУТ. Контролният орган обикновено е общината. Практиката е силно размито понятие (въпрос на късмет, контакти и какво ли още не) и не мога да кажа дали работи или не.

ПС: не знам дали има маски, ръкавици и спирт в аптеките, но все трябва да има тапи за уши Simple Smile При наличие на повече бюджет може и антифони. Аз си купих маркови за под 10 лева преди години като кося или режа с флекса

# 11
  • Варна
  • Мнения: 5 400
Все пак живееш в блок на първи етаж в град. Ако не бяха щорите, нещо друго щеше да те дразни. Нормално е да има всякакви шумове. Аз също съм на първи етаж. Входната врата е тежка и метална и като започна да скърца при всяко отваряне, слязох и нафъшках пантите с WD 40 за точно 10 секунди. А точно под дневната ни има гараж с ролетна щора, която дрънчи всеки път като има силен вятър. И строеж има отсреща. И две деца над нас, които по цял ден хвърлят предмти по пода и скачат с все сила... Все нормални неща за живот в апартамент. Предстои ни покупка на къща в покрайнините и така. Нищо не можеш да направиш.

# 12
  • Мнения: 3 867
При мен пък минава влак и хич не му се ядосвам Simple Smile. Нощем, денем... все си минава и свири, трака... Намерих чар в това, представям си родните трамваи, които обожавах да чувам сутрин рано в просъница у дома.
Усмихнете се, всичко хубаво Ви предстои, особено вълшебството да си майка.

# 13
  • Мнения: 60
Все пак живееш в блок на първи етаж в град. Ако не бяха щорите, нещо друго щеше да те дразни. Нормално е да има всякакви шумове. Аз също съм на първи етаж. Входната врата е тежка и метална и като започна да скърца при всяко отваряне, слязох и нафъшках пантите с WD 40 за точно 10 секунди. А точно под дневната ни има гараж с ролетна щора, която дрънчи всеки път като има силен вятър. И строеж има отсреща. И две деца над нас, които по цял ден хвърлят предмти по пода и скачат с все сила... Все нормални неща за живот в апартамент. Предстои ни покупка на къща в покрайнините и така. Нищо не можеш да направиш.
Къде мислите да се местите в покрайнините?

# 14
  • Мнения: 654
Напълно те подкрепям, аз също съм силно чувствителна на всякакви шумове и ужасно се дразня на безразборното строителство и липсата на мисъл в градоустройството след промените. Бих те посъветвала да поговориш с хората от магазините какво може да се направи, за да намалят шума. Сигурна съм че и на тях не им е голям кеф да ги вдигат и смъкват всеки ден. А в дългосрочен план помислете как може да се преместите на друго място, по-добър квартал или дори комплекс от затворен тип, в който има правила за шума. Имам приятели със собствено жилище, които се изместиха под наем за да се чустват по-добре. (Но при тях не беше проблем да си го позволят.) И още нещо, ако предприемате местене много добре избирай, защото шумове има почти навсякъде - дали от трафик, паркинг, пенсионерка на токчета на горния етаж, тийнейджър музикален фен...

Общи условия

Активация на акаунт