Цени на имоти в България

  • 8 159
  • 151
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 002
Цените на пазара (стоков, имотен, пр.) не винаги се определят само от търсенето и предлагането. Съществуват също и спекулативни цени, съществува и психология на пазара, който се поддава (поне частично) и на минипулация. В някой сфери е възможно да има и краткотрайни изкривявания дължащи се стриктно на ефекта от прането на пари. Историята познава спукване на такива балони, както във финансовата сфера, така и в сферата на имотите.
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба) е добре да потърси по-сериозна статистика на продажби и цени, както в България, така и в близки на България, по икономическо и инфраструктурно ниво, държави.
Разбира се, ако имаш две деца, писнало ти е от квартири и си твърдо решен да имаш собствен покрив над главата си, ще купиш жилище дори при риск да загубиш финансово.
Все пак важно е и как живееш, а не само дали ще спечелиш или загубиш финансово.
Желая Ви късмет!   bouquet

ей от слушането на такива приказки ( как ще се спука балона )  познавам доста  хора , които не си купиха жилища за по 20000 евро , а си ги купиха за 45000 , и сега се радват , защото жилищата им струват вече 55000 евро .
 пазарът наваксва едно многогодишно изоставане , в което нямаше нито нормално строителство ( защото държавата определяше къде да се живее )  , нито нормално кредитиране - щом се появиха и двете пазара всмука  всичко , за да запъни един изкуствено създаден вакуум 

и коя е тази страна , в която се е спукал балон на недвижими имоти , че хич не се сещам за такава ?
в новите страни членки на ЕС да не би да паднаха цените на имотите след приемането им ?
 Не , нали така , вярно не скачат с 50 % , ама има един умерен ръст , както и при нас

# 91
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
В дълъг срок цените на имотите ще растат, винаги, навсякъде, това е нормалната инфлация. Затова, ако си купуваш жилище, в което ще живеете вие, децата ви и т.н., какво ще стане следващата година с влизането в ЕС няма огромно значение, но ако искаш да правиш инвестиция за няколко години, за мен лично не си струва риска.

Освен това за мен в България не е имало изкуствено създаден вакуум, защото мисля, че много повече хора притежават имоти, отколкото в други европейски страни.

Балонът се е пукал в Щатите МНОГО сериозно през 80те години, наскоро само леко спадна в Северна Калифорния, покрай пукането на дот-комовския балон. В момента пак има спад на цените. Да, след 20 години пазарът ще е нагоре, но междувременно може да е минал през някаква цикличност.

Има и нещо друго - по разни публикации (аз също много уважавам в. Капитал) се дават примерни цени по върха на пазара - на най-луксозното. За мен това не е реално.

Аз си направих изводи от темата - дано и на другите е била полезна.

# 92
  • The wild, wild west
  • Мнения: 156
white_r ,
Ако обърнеш внимание на това, което съм написала:
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба)...
Ще забележиш две неща:
1) Става въпрос за закупуване на жилище стриктно с цел печалба, а не за живеене. Когато търсиш жилище за себе си и семейството си правилата са доста различни и много други фактори оказват влияние върху рещението да купиш или не. Аз лично не бих посъветвала човек, който може да закупи жилище за себе си и семейството си, да продължава да живее под наем и да се надява на падане на цените. Особенно в страна като България, където хората рядко се местят, а често и предават жилищата си в наследство. В такъв случай краткосрочните колебания на пазара нямат особено практическо значение, а качеството на живот значително се подобрява когато имаш свой дом и не се съобразяваш с хазаи.
2) Изрично споменавам думата сега. Аз също инвестирах в недвижимо имущество в България, защото почти всички данни клоняха към значително покачване на цените. Но това беше преди около 3 години. Към днешна дата бих била доста по-предпазлива.

Все пак всеки преценява сам за себе си!  Hug Още веднъж успех на  тези, на които им предстои вземането на такова решение!   bouquet

# 93
  • Мнения: 818
More Than 30 000 Vacation Apartments Offered For Sale In Bulgaria's Resorts

--------------------------------------------------------------------------------

More than 30 000 vacation apartments are offered for sale in the Bulgarian coastal and ski resorts, data of Colliers International for the Bulgarian property market in the end of June shows.

Black Sea coastal resorts offer nearly 22 500 apartments for sale. Over the past year supply has increased by nearly 6000 apartments, 24 Chassa newspaper reported.

The increase, compared to supply in June 2005 is 37 per cent. Apartments at different construction phases are offered for sale.

Most of the property offered for sale is located in major resorts like Sunny Beach and Sozopol, the Colliers International report said.

Vacation property is also gaining popularity in smaller, less famous resorts and coastal towns.

Winter resorts offer 12 000 apartments for sale. The increase, compared to the property on sale in same period last year is 152 per cent. Most of the apartments are located in Bansko.

Though supply significantly exceeded demand this year prices remained stable, the report said. Highest prices were registered in the well-known summer and winter resorts. Location and the level of completion determine prices, 24 Chassa reported.

# 94
  • Мнения: 4 300
Бубка, старото строителство не винаги е по скъпо от новото. Тази заблуда в повечето случаи се дължи на измислената от брокерите ( дето само името им е такова Twisted Evil) величина "цена на квадратен метър". При старото строителство никой не си играе да смята колко кв.м. са общите части на апартамента, та да ги включва в общата цена. Там цената е на чистата жилищна площ. Докато при новото в 99% от случаите квадратурата се обявява включително с общите части и цената на кв.м. е нереална и несъпоставима с тази на старото строителство. Да не говорим че общите части строителите понякога ги слагат едно към гьотере. Виждала съм до 24% ( нормално е да са максимум 10/12% за трети и четвърти етаж). И така един стар апартамент с площ 60 кв.м. става горе долу съпоставим с нов от 72/75 кв.м.
Освен това при новото строителство понякога  няма вътрешни врати, няма плочки в баните, кранове и т.н. Нормално е цената да е по висока- в един стар апартамент ги има тези неща, даже и да ги смениш можеш да го правиш на етапи.

# 95
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Към днешна дата бих била доста по-предпазлива.



Защо? Питам, защото ми предстои точно такава стъпка.

# 96
  • Мнения: 2 292
white_r  много дълго време в българия си е имало строителство и градосутройствен план и какво ли не. Дори да вzемеш един квартал, като Люлин, ами има си инфраструктура и то мног о добра, има си супермаркети, паzар, всеки микрорайон училище, ясла , градина, градинки пред блоковете  и транспорт . Не хваля панелките , просто каzвам, че поне се е планирало нещо, докато сега НЯМА НИКАКВО НОРМАЛНО СТРОИТЕЛСТВО. Строи се набърzо , ефтино, на докопан по някакъв начин терен и раzрешение , беzогледно ... няма да обмисли не строи ли насред градинка или блато и ще иzдържи ли каналиzацията и водопровода и ще може ли улицата и транспорта да поеме натоварването ... НЕ мисли zа нищо освен zа бърzа печалба.
И да не се zаблуzдаваме ЛЕни, никой няма да направи нищо по въпроса, zащото от тоzи биzнес големи пари падат и всеки който може е набъркал в меда и лапа  ... няма да си спре кранчето сам я.
Айде дадох примери няколко ами тоzи селото на морето  Свети Влас ... преди 5 години нормално хубаво курортно селце , сега са настроили кичоzни кулички и минарета дорде ти видят очите ... и каналиzацията се иzлива в центъра на претъпкания плаж .... децата играят вътре zа поъбеzопасно  Sick Sick Sick
Примеро колкото щеш само се огледай.

# 97
  • Мнения: 4 300
Ерика,
Извинявам се за любопитството, но ти предстои да купиш апартамент като инвестиция или за да живееш в него сега?

# 98
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
white_r  много дълго време в българия си е имало строителство и градосутройствен план и какво ли не.
Има градоустройствен план и сега, друг е проблемът - парцелите, особено в центъра са много малки. 500 кв.м. са  идеални за къщичка с дворче, за блок вече става доста тесничко. Ако и съседният е такъв - ето ти ги два нагъчкани. И понеже нито ние, нито съседите не пожелахме да се лишим от южното изложение и да го забием в калкан, сега си се наблюдаваме като в Биг Брадър от 7 метра разстояние. Няма нарушение на изискванията, спазени са отстоянията и от двете страни - 3.50 от тяхна страна, 3.50 от наша. Ако искаш. Иначе щеше да се получи пък една бастилия от блокове, залепени един до друг, които опасват квартала, 'ми грозна работа Close.

Хайде, нашите бяха, да речем, големи. Я погледнете обаче отсреща.
На преден план са точно 3 парцела и както е видно хич не е ново строителството, такива си бяха и през 69-та година, когато купихме къщата.

Ето и вдясно от тях:

В близкия план са пак 3, в далечината между двете нови кооперации са поне още толкова.
Всички са частни, как да стане пре-планирането, примерно? Коя община е толкова богата, че да обезщети адекватно собствениците - точно никоя. Те и строителите от години се мусят на парцели с повече от един собственик, защото разправиите обикновено са много и всеки дърпа чергата към себе си. Това е положението в центъра, няма как да е иначе.

Там, където се строи на гола поляна общинска и не е планирано добре е друго, но все по-малко такива места виждам. Бизнес-паркът в Младост си е с добра инфраструктура, колкото и да се говори противното. Просто е още в началото на изграждането си, доколкото имам информация към него се предвиждат още промишлена и жилищна част, която почти ще стигне до Панчарево. Търпение, people, и Рим не е бил построен за един ден Simple Smile

# 99
  • Мнения: 2 292
ясно. търпение, zатваряйте си очите и вервайте ми  Joy ще се оправим някога  Wink

# 100
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
ясно. търпение, zатваряйте си очите и вервайте ми  Joy ще се оправим някога  Wink
Добре, де - какво решение предлагаш? Rolling Eyes
Това с отчуждаването на парцели навремето (жива национализация, мен ако питаш Twisted Evil) и строежа на панелни бастилии на тяхно място го видяхме вече. Нищо добро не се получи май. Сега как да стане?
И на нас ни се искаше да си запазим къщичката, но навремето бяхме едно домакинство, сега сме вече три.
Същото е положението и на снимките отсреща, само че те ще го изиграят тоя вариант като се разширят примерно до 5-6.

# 101
  • Мнения: 4 300
Някои неща вече са направени- например се забрани строежа на калкан на сгради с различна височина. Доколото знам отстоянието от сградата до пътя трябва да е 6 метра , преди беше 3. Ей такива неща трябва да се правят, а и да се спазват. А....и също като дадеш разрешение за строеж на 6 блока или ти да задължиш инвеститорите да направят инфраструктура като за 6 блока или ти да я направиш. А не да се накачулват като маймунки на клон на вече съществуващите водопровод, канализация, ел.мрежа и т.н.

# 102
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
А....и също като дадеш разрешение за строеж на 6 блока или ти да задължиш инвеститорите да направят инфраструктура като за 6 блока или ти да я направиш. А не да се накачулват като маймунки на клон на вече съществуващите водопровод, канализация, ел.мрежа и т.н.
Точно тези неща споменах и аз малко по-нагоре в темата - общината предимно товари с това строителните фирми, оттам и цените вървят нагоре. Защото цената за играждане и узаконяване на един трафопост за блок с 30-40 апартамента е малко по-различна от тази на такъв за еднофамилна къща, нали? По отношение на водопровода - ако е на малка уличка най-често ги задължават да свършат част от работата и на ВиК, примерно да подменят тръбите на цялата близка отсечка, иначе разрешение - нъц. И това е вариант, както се вижда, но при това положение не чакайте по-ниски цени, няма как да се случат. Фирмата си калкулира тези разходи в цената на кв.м. на апартаментите за продажба.

# 103
  • Мнения: 2 292
фирмата не zнам какво точно калкулира и как и по какво го умножава, но някой беше публикувал статистика на средната работна zаплата в Европа и ние бяхме на последно място май ... не помня точно, но делението беше с доста повече от 10 ... А иzпълнителите на строежите в БГ са българи или се лъжа? Да не идват австийци да мажат и копаят, проектира и строят????
Ако говориш zа калкулация на парите дадени под масата zа раzрешения и какво ли не  ... ей това имах в предвид ,че всеки печели от надутите цени на имотите и никой няма да си направи труда да регулира нещата.

# 104
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Тези под масата са отделно Twisted Evil, за реални цени на материали и труд говоря.
От нашия строеж преди 10 години ми се върти в главата някаква безумна цена за трафопост, за да не говоря глупости нека някой да я припомни, моля. За нашия блок специално към 1/10 от цената на целия строеж идваше Shocked.
Относно някои елементи на довършителни работи съм наясно, за качествено полагане на керамични настилки читавите майстори за по-малко от 12 лв./ кв.м изобщо не се хващат. И това е цена от преди около 5 години, сега може и повече да вземат.
Мога да се включа и с актуални цени за покрив (труд и материали) примерно, само трябва да погледна някои оферти, че в момента не са ми под ръка.
Пак ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт