Цени на имоти в България

  • 8 129
  • 151
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 663
Констанс , така е , - къщата си е на собственика , той си я продава и плаща ипотечния кредит , разликата е за него -
Една къща , като е ипотекирана в банка , не значи , че е на банката .  Simple Smile

Да, ок,  ама ставаше въпрос за вторичния пазара и този си е точно такъв по моите виждания.Когато си ипотекирал нещо ти нямаш права над  него и всяка продажба в този случай с уговорка е заобикаляне на закона.И се говореше за това,че при неплатена ипотека....
Сигурно някъде се е коментирала темата, но аз не съм попадала. Има ли вече вторичен пазар на имоти, т.е. имоти, продавани от банки - на хора, които не са успели да погасяват кредитите си? Или е още рано?

Мисля, че много хора точат зъби за такъв пазар,
но нямам доверие, че 'обикновен'
човек ще има достъп до такава информация, а дори и да има .. Незнам, ще се радвам
някой да каже " Ето, аз разбрах от вестника ( напр) , ходих, направих това и това и купих на еди ква си цена"
и жалкото е че такива сделки си остават скрити и не стигат до обикновения човек

# 136
  • Мнения: 138
Оххх като чета тук направо се отчаивам.Предстои ми да тегля кредит до декември наи късно защото вече ми омръзна на квартира,но ще ми стане много кофти ако после паднат цените.Как мислите какво трябва да се купи по голяма панелка или ново но по малко жилище.

# 137
  • Мнения: 6 167
до колкото знам банките не могат да продават на пазарна цена, тоест 2 пъти да печелят, а на тази, която е остатъка по кредита ( или нещо такова) . затова има интерес и към този вторичен пазар ( който май не съществува за момента, но с влизането в ЕС щели да фалират доста малки бизнеси и тн... та , може и да се 'освободят' апартаменти) , това е , което ми обясниха, но да си призная, не слушах много аргументите.

# 138
  • Мнения: 6 167
няма такъв пазар , непогасяемите кредити са 2 %

дори и да има такива жилища , те ще са на пазарни цени , все пак банките са частни .



Другото ,което мога да кажа е ,че след влизането ни в ЕС цените на имотите ще паднат драстично - не може апартамент на Дондуков в София да струва колкото един такъв в Прага или Будапеща при огромната разлика в стандарта!!!( ако е казвано по темата ,сори,не съм я чела цялата)

говорено е и достс поспорихме по въпроса.
моето мнение е,че в центъра на Прага стандарта не е тооолкова огромен, колкото в центъра на София, затова цените едва ли драстично ще паднат, но дано да не съм права Peace

# 139
  • Мнения: 6 167
Оххх като чета тук направо се отчаивам.Предстои ми да тегля кредит до декември наи късно защото вече ми омръзна на квартира,но ще ми стане много кофти ако после паднат цените.Как мислите какво трябва да се купи по голяма панелка или ново но по малко жилище.

според мен трябва да си купиш това, което можеш реално да си позволиш.
аз лично обичам по-големи апартаменти/къщи,но много зависи за какво говориш точно, и каква ви е личната история  Peace

# 140
  • Мнения: 2 663
няма такъв пазар , непогасяемите кредити са 2 %

дори и да има такива жилища , те ще са на пазарни цени , все пак банките са частни .



Другото ,което мога да кажа е ,че след влизането ни в ЕС цените на имотите ще паднат драстично - не може апартамент на Дондуков в София да струва колкото един такъв в Прага или Будапеща при огромната разлика в стандарта!!!( ако е казвано по темата ,сори,не съм я чела цялата)

говорено е и достс поспорихме по въпроса.
моето мнение е,че в центъра на Прага стандарта не е тооолкова огромен, колкото в центъра на София, затова цените едва ли драстично ще паднат, но дано да не съм права Peace

Ох, и  аз се надявам да не си права, да ти кажа честно!
Иначе дадох за пример Прага специално, защото доста време съм живяла там и стандарта е над 10 пъти по-висок от този в София

# 141
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Същите са цените на жилищата в Прага, нежели по-скъпи и от тука даже.
В София все още има вариант с малко повече късмет да намериш някой собственик, който е закъсал за пари и продава на цена, доста по-ниска от пазарната - колкото и невероятно да звучи, продължава да има такива случаи. Всъщност, предполагам че навсякъде се случва това отвреме-навреме.
Но за цени на жилища в Прага ставаше въпрос - специално се поинтересувах, докато бяхме на гости в началото на годината, актуална беше темата, приятелите на скъпия надстрояваха етаж в кооперацията, в която живеят, колега на съпругата на приятеля му пък беше новодомец... Същата работа като в България - ново строителство, на шпакловка и замазка, в малко комплексче в предградията - около 100 х. Евро и нагоре, в зависимост от квадратурата. Разпределение - стандартно, голям хол+кухня+трапезария, една, две или повече стаи със съответните санитарни възли. Не говорим за луксозни изпълнения, ново строителство по стандарт.
Разликата е в по-високото заплащане на труда там.
Не толкова по-високо обаче, не е чак толкова драстична тая разлика.
В момента им е малко по-широко около врата, защото още не са въвели Еврото.

# 142
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
За съжаление София все още не може да се сравни с Прага  Rolling Eyes съответно и цените не е нормално да са еднакви.

# 143
  • Мнения: 2 292
София ще стигне Прага по стандарт, когато си видим ушите.
Да не говорим zа това как вече почна да се срутва прословутото ново строителство. Така се строи. Вzеми парите и бегай да те няма, а какво ще стане zад гърба ти ...  От време навреме намират по някоя и друга постройка срутила се в дерето.
Да не говорим ,че иz София , както се окаzа и да се движиш с каска и това може да не ти спаси живота.
А при едно zеметресение, доколкото прочетох, половината от прескъпите им имоти ще им се стоварят на главите.
Всичко надолу с главата, само цените еворпейски. честито.

# 144
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Всичко надолу с главата, само цените еворпейски. честито.
Е, ама не е точно така, моля.
Има мошеници, но им е все по-трудно да виреят.
Една сграда се прави от много хора, не зависи само от един.
Кой читав конструктор ще си сложи главата в торбата и ще проектира нарочно сграда, която му е ясно че ще падне?
Нали отива директно в затвора, барабар със строителя!
И точно прескъпите имоти няма да се стоварят на никого на главите, там инвеститорите си следят всяка стотинка дали отива по предназначение и кое точно как е изпълнено. Ако нещо не им хареса - наново, за сметка на изпълнителя, като е бил толкова Гявол. Точно там никой не си прави експерименти с конструкция, бетони и т.н., най-често и самият инвеститор също живее/ работи във въпросния комплекс или сграда. Дали би си рискувал живота?

А ето и малко по-друга версия за падналата в центъра на града ни сграда Twisted Evil
http://club-dnes.dir.bg/_wm/diary/diary.php?did=91778&df=46& … p;dflid=3&c=1
Излишен е коментарът, мисля - въпреки, че и там взех отношение.

# 145
  • Мнения: 2 292
Мошенниците са във вихъра си. Особено в таzи област.
Доста строителни инциденти станаха zа последните години. Имаше и жертви. Да не говорим zа скорошния инцидент,  zа Индиго или zа скапаните инсталации на шадравана на Славейков и други поъиzвестни имаше, а и поъмалко нашумяли. Строителни, проектантски, инспеционни и какви ли не грешки. Дай инфо zа някой, който да е в zатвора поради това.
A не било нарочно. Ми като види, че правилното решение е скъпичко и ще му лапне от печалбата , просто си zатваря очите. Съвсем не нарочно.

# 146
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ако падне сградата - никаква печалба няма да има Naughty
От другаде си я компенсират тая загуба строителите, в случай че няма инвеститорски контрол - от дограми, изолации, некачествени довършителни работи вътре, ей-такива неща. И от по-евтин труд. За апартаментите за продажба наемат бригади, които подбиват цените, единствено за да се хванат на работа. Дреме му на инвеститора, че ще са криви плочките или стените ще трябва да се прешпакловат, нали няма да живее там и знае, че тези които купят ще си го оправят това Twisted Evil. Такива неща се случват и в Чехия, апропо. Проследихме целия процес, ядовете са едни и същи.

# 147
  • Мнения: 13 770
Уффффф, стига сте мрънкали и вие! Я отидете в темата на италианските момичета, да видите как се строи и в прекрасната Европа. Потресох се, като видях и прочетох как строят, как не се спазват срокове, при какви условия се нанасят новодомците... Хем ми дожаля за момичето, хем й се възхитих - голяма куражлия е, аз на нейно място щях да се гътна... ooooh!
Няма да паднат цените, особено в София - каквото ще да е строителството, инфраструктурата и бля-бля... СТОЛИЦА Е !!! Всичко тук се стича, вече гоним 2 млн. !

# 148
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Няма да паднат цените, особено в София - каквото ще да е строителството, инфраструктурата и бля-бля... СТОЛИЦА Е !!! Всичко тук се стича, вече гоним 2 млн. !
Определено няма да паднат, но няма и да са на нивото на Прага или Букурещ. А пък имотите в провинцията също няма да се вдигнат кой знае колко, ако не са я до морето, я до някой ски курорт.
Ами Бокар тази година гледах, мазилката се люпеше  Thinking Според мен не е нормално това.

# 149
  • Мнения: 6 167
Няма да паднат цените, особено в София - каквото ще да е строителството, инфраструктурата и бля-бля... СТОЛИЦА Е !!! Всичко тук се стича, вече гоним 2 млн. !
Определено няма да паднат, но няма и да са на нивото на Прага или Букурещ. А пък имотите в провинцията също няма да се вдигнат кой знае колко, ако не са я до морето, я до някой ски курорт.
Ами Бокар тази година гледах, мазилката се люпеше  Thinking Според мен не е нормално това.

кога го построиха това кварталче, кога почна да им пада мазилката..

Общи условия

Активация на акаунт