С риск да ми се смеете, но искам малко уроци по правопис!

  • 4 266
  • 36
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 6 744
А ето в тази статия още една дума ме заинтригува. Thinking ВИнаги съм си мислела, че се пише поДтисна, а не потисна  Rolling Eyes А дали е така, кой ще ми каже? Grinning

# 31
  • Мнения: 2 697
Цитат на: Дамаянти
А ето в тази статия още една дума ме заинтригува. Thinking ВИнаги съм си мислела, че се пише поДтисна, а не потисна  Rolling Eyes А дали е така, кой ще ми каже? Grinning

Ами това отново са два различни глагола:

- потискам - пр. както в текста на учителката - "да потисна в себе си досадния учителски навик". Надявам се, че се разбира смисъла..."Потиска" се чувство, мисъл, навик и пр.
- поДтискам - действам депресивно, най-общо казано, карам някой да се чувства "подтиснат", без настроение, смущавам спокойствието на някой...ама как го обясних Hug

# 32
  • Мнения: 6 417
Айде, и аз да попитам,
защо мъжът/мъжа, а не
МЪЖОООООООООООО,
както форумската
ентелегенция пише?

Има цяла тема някъде за това Лиске , но не ми се рови сега.Има да си четееееееееееш, бая по тази тема  Laughing  Joy

Шушон, това за сУпола не го разбрах  Rolling Eyes
Обърках те с Димана, която направи един мой сУпол исторически и го вкара в БИСИРИ-те Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 1 046
И един друг въпрос защо ИЗДЪРЖА преминава в ИЗДРЪЖЛИВОСТ, навсякъде сме проверявали и е издръжливост, а глагола е издържа, нещо не мога да схвана, Наскоро при един учебник, коректора беше поправил всички думи от издържливост на издръжливост  ooooh!

# 34
  • Мнения: 3 211
Казва се удава ми се нещо, а пък отдавам се на мъжа си или на филма си...
Издръжливост е просто изключение от правилото.

# 35
  • Мнения: 730
Някои думи се подчиняват на правила за редукция и потъмняване на неударени гласни.

# 36
  • Мнения: 5 622
А ето в тази статия още една дума ме заинтригува. Thinking ВИнаги съм си мислела, че се пише поДтисна, а не потисна  Rolling Eyes А дали е така, кой ще ми каже? Grinning

100% се пише поТисна  Peace

П.С. Някои думи просто се пишат така, по определен начин,въпреки логиката, която търсим в правописа им.

Общи условия

Активация на акаунт