Повишено вътречерепно налягане

  • 2 214
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Идиопатична интракраниална хипертензия
Здравейте!
Страдам от повишено вътречерепно налягане вече 3 години.Правила съм ЯМР а също и лумбална пункция. При това заболяване се увреждат очните нерви в резултат от високото налягане в главата.
Почти постоянни са симптомите на гадене, главоболие и шум в ушите. Очните нерви се увреждат. Имам папиледема.
Предписаха ми Ацетазоламид 3×1т.дневно
Ако някой страда  от това рядко неврологично заболяване моля да се включи в темата и да  обменим малко опит
Предварително Ви Благодаря !!

# 1
  • Мнения: 1 344
Високочерепното налягане обикновено значи оток на мозъка, който натиска черепа, създава се налягане....Обикновено става след трамви на главата и отминава....Аз съм го преживяла , правиха ми манитол системи....но е минало. Стана след удар по главата....много е гадно, но за хроник такова не съм чула...

# 2
  • Мнения: 8
Здравейте emma1
Благодаря ти че се включи в темата
Когато се получи високо вътречерепно налягане лекарите обикновенно те питат наскоро дали е имало някаква травма на главата..удар, катастрофа... Ако няма ...се започва с търсене на причината.ЯМР доказва това ако има туморни формации в мозъка които също създават такова налягане.Ако обаче и това липсва казват че става въпрос за псевдотумор(лъжлив) т.е неясна причина за повишено вътречерепно налягане. Когато правят лумбална пункция за да измерят и изследват ликвора и се окаже че няма и възпаление там...а само налягането му е високо тогава се поставя и диагнозата "Идиопатична интракраниална хипертензия"
Т.е. ликвора или е в по- голямо количество...или резорбацията му е нарушена.
Причината за това заболяване мисля че остава неясна. Какво точно е довело до това състояние?.. Според мен точно затова и лечението е затруднено.

# 3
  • Мнения: 1 344
Здравейте emma1
Благодаря ти че се включи в темата
Когато се получи високо вътречерепно налягане лекарите обикновенно те питат наскоро дали е имало някаква травма на главата..удар, катастрофа... Ако няма ...се започва с търсене на причината.ЯМР доказва това ако има туморни формации в мозъка които също създават такова налягане.Ако обаче и това липсва казват че става въпрос за псевдотумор(лъжлив) т.е неясна причина за повишено вътречерепно налягане. Когато правят лумбална пункция за да измерят и изследват ликвора и се окаже че няма и възпаление там...а само налягането му е високо тогава се поставя и диагнозата "Идиопатична интракраниална хипертензия"
Т.е. ликвора или е в по- голямо количество...или резорбацията му е нарушена.
Причината за това заболяване мисля че остава неясна. Какво точно е довело до това състояние?.. Според мен точно затова и лечението е затруднено.
Това, което описваш,  е хидроцефалия...Щом ликвора е в повече, значи е нарушена му обмяната...Да, има тогава високочерепно налягане...При сестрата ми го има...Гледах го и на МРТ, как изглежда. С лекарствата й го разкарват. А иначе като се обръщаше, усещаше водата, как и тя се прелива в главата от една страна към друга...Страшно е.

# 4
  • Мнения: 8
Идиопатична интракраниална хихертензия (псевдотумор церебри) е рядко неврологично заболяване с неизвестна етиология при което има повишаване на интракраниалното налягане при липса на туморна маса.
В миналото това състояние е по известно като " бенигнена  интракраниална хипертония"
Повечето пациенти са млади жени в детеродна възраст.
Когато хронифицира това състояние опасноста от загуба на зрение е огромна

# 5
  • Мнения: 342
Не знам на колко си години и кой е поставил тази диагноза, но те съветвам да търсиш специалисти в чужбина, защото тук няма. Казвам го от позицията на човек гледал 2 години човек с тази диагноза, но всъщност се оказа друго. Не искам да описвам кошмара през който минахме.

# 6
  • Мнения: 8
Здравей mauigirl ,
Благодаря че се включи!
На 41г. съм в момента, а когато професор Чернинкова от Александровска болница  ми откри и постави диагнозата бях на 38г
С ЯМР който направих тогава минах на още 2 мнения от неврохирург в болница Иван Рилски и в Пирогов при проф.Николай Габровски
Преди 5 дни направих още един ЯМР и пак нищо не показа

Може ли да разкажеш ако е удобно разбира се  какво имаш предвид, през какво сте минали?

# 7
  • Мнения: 964
Повишеното интракраниално налягане. Извинете за невежеството, но това не е очното налягане, което си мислех или?

Как се измерва това налягане?
Благодаре.

# 8
  • Мнения: 342
Повишеното интракраниално налягане. Извинете за невежеството, но това не е очното налягане, което си мислех или?

Как се измерва това налягане?
Благодаре.
това е повишено вътречерепно налягане (просто казано). Не се измерва има симптоми.

# 9
  • Мнения: 964
Повишеното интракраниално налягане. Извинете за невежеството, но това не е очното налягане, което си мислех или?

Как се измерва това налягане?
Благодаре.
това е повишено вътречерепно налягане (просто казано). Не се измерва има симптоми.
Какви са симптомите принципно.

# 10
  • Мнения: 342
Общите начални симптоми авторката на темата е писала. Причини - удар, инфекция, тумор или идиопатична хидроцефалия.
Искрено се надявам да е добре Bojilova.
При по-късни симптоми със сигурност няма да можете да чете и пишете във форума. Ако имате съмнения посетете невролог, Ямр, неврохирург и не си поставяйте сериозни диагнози от форум.

# 11
  • Мнения: 367
Общите начални симптоми авторката на темата е писала. Причини - удар, инфекция, тумор или идиопатична хидроцефалия.
Искрено се надявам да е добре Bojilova.
При по-късни симптоми със сигурност няма да можете да чете и пишете във форума. Ако имате съмнения посетете невролог, Ямр, неврохирург и не си поставяйте сериозни диагнози от форум.

Извинете, но авторката на този върпос пита за симптоми, а не за причиние! Симптомите са това как диагнозата се отразява на ежедневието на човека, какво чувства или не чувства, вижда и т.нат.... Тъй като и аз се интересувам никой не е отговорил конкретно кави са симптомите!!

# 12
  • Мнения: 11
Идиопатична интракраниална хипертензия
Здравейте!
Страдам от повишено вътречерепно налягане вече 3 години.Правила съм ЯМР а също и лумбална пункция. При това заболяване се увреждат очните нерви в резултат от високото налягане в главата.
Почти постоянни са симптомите на гадене, главоболие и шум в ушите. Очните нерви се увреждат. Имам папиледема.
Предписаха ми Ацетазоламид 3×1т.дневно
Ако някой страда  от това рядко неврологично заболяване моля да се включи в темата и да  обменим малко опит
Предварително Ви Благодаря !!

Здравейте! Какво се случи с Вашия случай. Днес ми откриха същото заболяване. Интересува ме какво следва?

Общи условия

Активация на акаунт