Игри с пръстчета и ръчички

  • 35 823
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 50
  Здравейте и от мен!Темата ми допадна и дори понаучих нещичко!Първо си викам: Че калко ли игри пък може да има?, но после като се замислих, се оказа, че не са малко, а и вие доста ме подсетихте.А и това , за книгата не е лоша идея, стига са не е изчерпана!Аз зная и по-прости и по- сложни игри, като някои от тях са с мелодия, но не пречи да се импровизира!
  Синчето е още малко, затова играем по-простите игри: “Хей ръчички”, “Замазала баба тавана”, “Стълб, жица, ток”...

  Играем и на “Чичо Пенчо кара камионче”(Мама “обикаля” с показалец личицето, като повтаря: “Чичо Пенчо кара камионче” няколко пъти, след което минава по нослето и казва: “видял една баба и “казал” БИБИИИИП”, като през това време се натиска върха на нослето.После пак се тръгва на обиколка, но се измисля друга среща. “Видял едно кученце...”, ...едно момченце... и т.н. Не е казано, че чичото трябва да е Пенчо...)

  Играта за вранката я знаем, но с пате: “Хвър, хвър, Пате!” (Мама защипва леко горната част на китката с палец и показалец, като леко я подърпва нагоре, за да имитира “хвъркане” и казва:
Хвър, хвър, Пате!
Къде(`де) ходи, Пате!
У бабини на гости!
К`во(какво) тие даде баба?
Орех и хравайче.....
ХВЪРРРРРРРРРРР – и докато го казвате, вдигате по-високо рячицата и я пускате.)

  Сетих се и за др. игра, която още не съм я пробвала на детето си, но ето я:
Едната ви ръкя е с разперени пръсти, а с другата ги показвате един по един, като се започне с палеца.
Палец:         “ Това е таткото, строг и мълчалив.”
Показалец:  “Това е майката, нежна и добра.”
Среден:       “Това е баткото, най-големия.”
Безименен:  “Това е каката, по-малката.”
Кутре:          “Това е бебето във люлката.”(Тук имитирате люшкане на бебе           с двете длани една върху друга, обърнати нагоре)
Накрая въртите цялата си длан с разперени пръсти и казвате:
                      “Ето я (това е) цялата фамилия!”
Тази игричка е с мелодийка.Импровизирайте смело!!!

   Бях се сетила и за играта, която Сафо е добавила, така че не е нужно да се повтаряме, но бих искала да я допълня: Ръцете са на креста и се казва(или пее - има мелодия):
Аз моето телце
напред ще го подам,
ще го раздвижа ей така
и ще се завъртя!
Тра-ла-ла-ла(3) - (когато се пее, за да има ритъм!)
и ще се завъртя!
Аз моето телце
 назад ще го подам и т.н.

    Във връзка с гимнастиката се сетих за още една игра.Ето я:
Тухла върху тухла, къща построихме(2) - през това време ръцете са пред гърдите, като дланите са една врху друга и се редуват - лява-дясна
Колко е широоока!- разтваряме ръцете встрани
Колко е висооока!- вдигаме ръцете нагоре, навдигаме се и на пръсти, после ръцете ги сваляме долу
Да отворим прозорчето - с ръце пред гърди имитираме отваряне
Да го затворим - ...имитираме затваляне
Да отворим прозорчето - с ръце пред гърди имитираме отваряне
Да погледнем през него - с ръце на кръста се навеждаме напред, като последователно въртим глава наляво и надясно
А коминче? - свивате рамене въпросително
Още тухлички вземете - навеждане надолу, а с ръце да се допре земята
и коминче построете! - ръцете се вдигат високо над главата, като върха на пръстите се допират и имитират покривче.

   И за край, ще добавя още една.Олелеле цял ферман стана!!!
Тя е за повече деца, които са подредени в кръг и са хванати за ръце.
Два пъти на ляво - две бавни крачки в ляво
Два пъти на дясно - две бавни крачки в дясно
Ляво - една крачка в ляво
Дясно - една крачка в дясно
Ляво, ляво, ляяяяво - децата завъртат кръга бързичко на ляво
Дясно, дясно, дяяясно - децата завъртат кръга бързичко на дясно
По нататък процедурата е същата, но се изпълнява друго:
Два пъти надолу
Два пъти нагоре
Долу
Горе
Долу, долу, дооолу
Горе, горе, гоооре
Два пъти навътре
Два пъти навънка
Вътре
Вънка
Вътре, вътре, въъътре
Вънка, вънка, въъънка
Накрая, ако играете само с детето, може вместо навътре, да казвате напреде, а вместо навънка - назаде.
Май се позабравих, но дано ви е полезно, интересно и приятно(Докато или АКО си намерите книжка!)!Айде, чао! Ще следя за още игри!

# 31
  • На небето
  • Мнения: 5 530

Как се играе тази игра?

# 32
  • Мнения: 2 254
 
  Играем и на “Чичо Пенчо кара камионче” ... и т.н. Не е казано, че чичото трябва да е Пенчо...)


чичо Симеон,кара камион...... Wink

# 33
  • София
  • Мнения: 1 358
Момичета, играта "джуджета-великани" пожъна небивал успех, Смя се дребния с глас и измисли своя дума за великани, която аз даже не мога да повторя  Simple Smile, но скача с ръце на горе, смее се и бърбори. Знаете ли други подобни игри, които да стават за най малките. Благодаря ви за свежите идеи !  Hug

# 34
  • Мнения: 421
Миеме лъжички, миеме панички, а пък мръсната вода хвърлям ей така-с ръцете имитираме миенето на посудата и после изтръскваме ръцете от водата Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 1 381
много интересна тема.
Ето и едно от мен

Точка, точка (пипате двете бузки на детото), запетяйка ( докосвате нослето)
Две чертички (устата), кръгче , колелце (правите кръгче по лицето)
Тумбака (гъделичката корема) с двата крака ( и тях ги гъдкате)
Хей го и калпака с байряка ( разрошвате косата )

Последна редакция: пн, 18 сеп 2006, 14:38 от Eva

# 36
  • Мнения: 1 655
Много интересна тема, доста игри си припомних,наи ми хареса тази с баба замазала тавана ит.н!  bouquet

# 37
  • Мнения: 50
Льонеберя я е описала по-горе.Ако не разбираш, ще се опитам да ти я обиясня.

# 38
  • Мнения: 1 568
Страхотно! Сега ще си разпечатам игричките на пищови утре за площадката и ще си ги нося в чантата, защото не мога да ги запомня всичките  Crazy

# 39
  • Мнения: 6 390
Из форума потърсих още игри  Wink
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45879.msg849433#msg849433
Броене с членовете на семейството.
За съвсем малки деца броенето става много по-интересно, ако онагледяването е свързано с важните за него хора. Опитайте да броите на пръсти ето така: „Първо била майката, тя била една, после дошъл таткото, станали две, после се родило бебчето, станали три, баба Сиси дошла да го види, станали четири, баба Мими също дошла, станали пет, дошъл дядото, станали шест, дошъл другият дядо, станали седем… можете да добавите вуйчото, приятелката на вуйчото, котката и колкото още членове на семейството ви трябват за допълване на бройката до десет!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=31719.msg1823094#msg1823094
ДВЕ РЪЧИЧКИ С ДЕСЕТ ПРЪСТА ИМАМ АЗ ДЕЦА.
ЕЙ ГИ ГОРЕ, ЕЙ ГИ ДОЛУ. ХОП НА РАМЕНЦА. ДВЕ РЪЧИЧКИ С ДЕСЕТ ПРЪСТА ИМАМ АЗ ДЕЦА. ЕЙ ГИ ПРАВИ(ръцете са изпънати напред), ЕЙ ГИ СВИТИ (свити към гърдите). ХОП НА КОЛЕНЦА.(ръцете са на колената) ДА ПОЛИТНЕМ КАТО ПТИЧКИ ХАЙДЕ С ТЕЗ КРИЛЦА.(имитация на летене)

Палче-помагалче,помогни ни, показалче, покажи ни, средно пръстче тук ела! Безименно,ела! Малко кутре-ти ме слушаш най-добре! Да бягамееее!
Всяко пръстче се допира до палчето когато в песента се пее за него,за да се получи кръгче с палчето и съответното пръстче. Накрая пръстчетата "бягат" силно по земята.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.hllab.dp.ua/Store/texts/fingames.htm#02
и този сайт на руски , но който може да превежда тук, ще сме му благодарни   bouquet

# 40
  • Мнения: 6 390
http://www.biberonbg.com/info/igri_za_bebeto.htm

Гъделичкащи игри

    * Аз дойдох! - разходете Вашите пръсти бавно нагоре по тялото на Вашето бебе, започвайки от крака към коремчето му, като можете да казвате нещо подобно на: "Един, две, три, четири, пет, тук идва гъделът на ... !" или "Лази, лази, буба лази. Не била ми буболечка, най била ми малка мечка!" Вашият тон на гласа значи всичко в игра като тази - то позволява на Вашето бебе да знае, че това ще бъде забавление.

    * Градината на мечо! - дръжте дланта на Вашето бебе внимателно и правете с пръст обиколка по ръба и както казвате " Ето оградата! - и очертавате градината, "Като мече - една стъпка, два стъпки " (разхождайте пръстите си нагоре по неговата ръка)." Мечо се скри там! " (гъделичкайте под мишницата Вашето бебе).

    * Безочливата мишка - отново дръжте дланта на Вашето бебе, направете няколко кръгови движения с пръст по нея и започнете тази рима: " Имаше малка мишка и тя живяла точно там, " (сочете към средата на дланта на Вашето бебе)." Но един път някой я видя, (направете пауза) ... и веднага се скрила тук! " (гъделичкайте под ръката на Вашето бебе).

# 41
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
По магазинчетата за джунджурии се продават едни куклички за пръсти......плетени.......ние имаме зебра, мама маймуна с малко маймунче, дядо Коледа.по 2.00 лв. са някъде.слагат се на пръста и можеш да изпълнява разните игри с такава кукличка

# 42
  • Мнения: 50
Смайли, щом играете на площадката с повече деца, мога да ти предложа и още една игра.Тя се нарича “ГЪБКИ” и се играе по следния начин:
1.)Дечицата са клекнали и са разпръснати наоколо, като са склонили главици на събраните си длани, имитирайки спане, а някоя от мамите пее(казва) – (може да импровизирате и да си съчините мелодия!) :
    Да покажем как растат гъбките в гората,
    как те сладко, сладко спят, спят си по тревата
.(2)-за мелодията
2.)Щом ги ситен дъжд полей – тук децата започват лекичко да се изправят с ръце напред и сгънати в китките надолу, като същевременно си размърдват пръстчетата, за да имитират дъжд.Така докато се изправят напълно.
3.)После слънце ги огрей – ръцете се вдигат над главата, след което се спускат настрани, докато се приберат към тялото (така показват слънцето).
4.)Вижте колко много гъбки има по тревата!(2) – тук дадата с ръце на кръста започват да подскачат.(Това са порасналите гъбки!Взимай кошницата...)

Друга игра ,която се играе с повече деца е: “Бели пеперудки”.Може би се сещаш за нея?
Децата се подреждат в кръг, а от тях се избират две “пеперудки” и се пее:
Бели пеперудки, къде отлетяхте?
Дойде ли ви края, изберете дружка(и)!
Аз избирам първата!
Ти избираш втората!
– тук всяко от децата избира нова пеперудка и...играта се повтаря до безкрай!

Друга подобна на ПЕПЕРУДКИТЕ е играта “СИВО ЗАЙЧЕ”.Тя пък се играе така:
Децата пак са в кръг, в средата му е клекнало едно детенце – зайче, което “спи”,а някоя мама пее(казва):
Спи сиво зайче във ямата.(2)
Болно ли си, я кажи! Мило зайче, не лъжи!(2)
Подскочи, подскочи и другарче избери!


Смайли, ако решиш да пробваш, желая ви приятно забавление!!!Сподели как е минало(минава) и какво най-много се харесва!

# 43
  • Мнения: 2 821
Тази интередна темичка заминала на втора страница Naughty
Четох, но може и да съм пропуснала ето тази игричка:
"Това е хубаво"
Докосвайки последователно бузките, брадичката, очичките и веждичките на детето, като при всяко казвате - "това е хубаво"
Накрая щипвате нослето с думите - "а тази чушка какво прави тука"
пада смях Laughing

Общи условия

Активация на акаунт