Мекици и филия с течен шоколад в менюто в яслата !?

  • 6 143
  • 102
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Мхм, който не харесва менюто в яслите, да си гледа детето у тях и да го храни с житни кълнове. Много превземки за една мекица!

# 76
  • София
  • Мнения: 4 031

Щом ти е интересно, ще ти кажа, борбата с килограмите е жестока и да, от година и нещо се храним здравословно, ефект определено има, аз свалих 15 килограма, мъжът ми 8 кг. Ако бях хранена така от дете, нямаше да имам проблеми.

Десертът се изчерпва с плодове, които се ядат половин-един час след като сме се нахранили. По празниците си позволяваме парче торта или шоколад.
Не виждам нищо лошо в пържолките, ако са пилешки дори ги считам за задължителни. Ядем също заешко, телешко и риба. Всичко се приготвя на фурна или скара. Пържено ядем 1-2 пъти в годината, ако излизаме някъде- картофи или кашкавал пане. Хляб също мнооооого рядко, някоя неделя може да си препечем по една филия с чай. Дъщеря ми след като се нахрани, ако има желание, гризка филия хляб, но по време на яденето хляб не се доближава до масата  Stop
Захар не използваме. Слагаме по половин чаена лъжичка, ако готвим нещо с домат, за да не е кисело.
От 1 г. мина на обща храна, яде, каквото ядем и ние. Също нищо не й подслаждам, само, когато пътуваме яде кроасан в колата, защото иначе после не можем да изчистим след нея  Crazy

Дъщеря ми обожава овесените ядки, но ги яде откакто е захранена с глутен, а не изведнъж на 2 години да й ги тресна на масата  Crazy

Подкрепям изцяло мнението на Никол.

Освен всичко казано до сега искам да кажа и мнението на нашата докторка-все по-малки и все повече деца страдат от гастрит.Ако някой се интересува да прочете какво го провокира най-често.
А по темата- закусваме вкъщи, обяда в градината ни е приличен за сега.За следобедна закуска дават пакетирани боклуци от време на време, затова   вкъщи такива няма.Само някое и друго шоколадово мече, ама заради играчката Wink

# 77
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
tomase,мисля,че малко прекаляваш с претенциите.Крайно време е детето ти на 2г. и няколко месеца да прояде и пържено и шоколад.Извинявай,но теб с какво са те хранили като малка, питай баба си и ще видиш ,че си яла пържени мекици с мед от още по-малка.Я слез на земята,че много ми е смешно като чуя такива мами като теб. Crazy
Извинявай, някъде да съм казала, че това са мои претенции. Казах, че това са препоръки на лекари и готвач в детска кухня към ясла. Не мисля, че е крайно време да яде шоколад. Ако опасността от алергичен шок не е отминала, ти би ли дала шоколад на твоето дете? Яла съм мекици и шоколад -ДА! Тези навици са ми дълбоко затвърдени и определено ми е оказало влияние върху наднорменото тегло още от детска възраст!!!

# 78
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Много вманияченост има тук  ooooh! Като лавина ви увлича...

Tomas, в цялата тема имаше едно хубаво мнение на майка, с дете с вашия проблем. Трябвало е предварително да говориш с лелите и да им обясниш какво не трябва да яде детето ти - сигурна съм, че те щяха да се соъбразят и нямаше да се стига до тези патетични словоизлияния тук.
Говори с персонала и ще намерите решение.
Менюто се съставя и одобрява от достатъчно много органи, за да е прищявка на някоя лелка. Моето дете (2,5г) за нищо на света няма да яде овесени, бананови или др. каши, пюрета и т.н., както и аз.

А, интересно ми е, майките, които така ревностно държат на здравослоното харнене дали и те се хранят така? Дали сервирате десерта в началото и на вас и на съпрузите си?Цялото ви семейство ли яде само здравословни храни? Защото в противен случай, не знам какъв точно ви е примера за децата - "Ти ще ядеш само блудкави храни, но мама и тати ще хапват пържолки и плодова салата-на края" Mr. Green
До сега не съм говорила с персонала, защото не съм подозирала, че в ясла (подчертавам пак там деца на 10м се хранят със същата храна) се предлагат шоколад и пържени неща. Наистина смятам да говоря с персонала, но преди това исках да видя как стои въпроса при други ясли и какви може да са вариантите за решение на този мой проблем, което беше причина да пусна темата.
И отговор на въпроса ти какво яде семейството ми - не яде пържено (не използвам тази технология изобщо), рядко се яде шоколад, но избягвам пред детето, плодовете се ядат между храненията, но никога непосредствено след хранене.

# 79
  • Мнения: 928
tomase, довери се на детето си. До преди месец на моя син като му давах да опита шоколад го плюеше. Никога не сме се крили от него, за да ядем тайно. Не яде бисквити с шоколад, вафли, даже на кроасана като усети сладкото започва да се мръщи и плюе. Едва вчера поиска да му купя яйце, заради мечо пух - видя ги на стилаж в Билата, а от него опита съвсем мъничко. Не яде пържени картофи, макар че всички деца умират за тях. Това не ми пречи като си поръчам да го попитам дали иска   Hug 
Ако ги ограничаваме за нещо, според мен, ще направим проблема по-голям  Peace

# 80
  • Мнения: 4 406
искам детето ми да яде овесени ядки, но той предпочита филия с нещо -си... не се тръшкам, щом му е вкусно...

# 81
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Освен всичко казано до сега искам да кажа и мнението на нашата докторка-все по-малки и все повече деца страдат от гастрит.Ако някой се интересува да прочете какво го провокира най-често.
А по темата- закусваме вкъщи, обяда в градината ни е приличен за сега.За следобедна закуска дават пакетирани боклуци от време на време, затова   вкъщи такива няма.Само някое и друго шоколадово мече, ама заради играчката Wink
Именно за връзката с гастрита протестирам за мекиците, или по-точно протестирам срещу пърженото. Ами ако приемат за нормално пържени мекици, може да решат, че със запръжен лук супата с пиле е по-вкусна ( а аз в менюто виждам Супа пиле). Искрено се надявам да не е така.
В някои ясли искат детето да закусва там. Не знам защо.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 326


Напълно съм съгласна!Моля да не давате мнения коя майка как да си храни детето,това е въпрос на личен избор!!
Разбира се че няма да давам на детето ми т.нар. "сокчета" шоколади и пръжки!Ако аз не създам култура на хранене, то кой тогава?С мъжа ми се храним здравословно, и ще държа и детето да го прави!Някои майки са много нехайни по отношение храненето на децата си, но то си е техен проблем!
...........................
По въпроса  за "втелясването"!ДУМИ НЕМАМ

Само че този личнен избор трудно е удържа...............нявсякъде по градинките само като се обърна и са му предложили Зайо Байо!!! АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДЕТЕТО МИ ДА ГО ЯДЕ!!!!! Веднъж дори видях една баба , която му набива с ръце нещо в устата...аз се затичах и я питах какво му е дала и тя сви рамене и ми каза, че е кроасан....Е, това не е липса на култура, а не знам какво!!!!
Ами ако има някаква алергия?! Да не говорим за мръсните ръце!!! Споделих това с една приятелк в Канада и тя ми каза, че там майките в градинките винаги питат преди да почерпят нещо  децата...В нашето общество няма личен избор...в къщи е лесно , но навън искат да те набутат в някакви норми, от които съм сигурна държавата ще печели след време........

# 83
  • Мнения: 473
Извинете ме, но защо първо не прочетете добретемата на майчето и след това да слагате квалификации и определения!!!

tomase пише изрично че детето й е с алергия.

Нямам против мекиците и филия с шоколад ако е давана сравнително рядко, а не системно присъствие в менюто.
И защо мекицата да става традиция, а не кашата или поне филия със сирене да речем.
И точно защото като деца сме хранени с такива закуски и ми определен такъв вкус от години се боря с няколкото кила повече.
Да не говорим за стомашните проблеми и гастритните проблеми! Naughty

Определено в къщи се опитвам да налагам здравословния начин на хранене. Това разбира се не означава, че когато синът ми видя кюфтета и пържени картофи за първи път не налетя на тях - напротив грабна едно кюфте и го набута в устата си- но на 2 години. И да приготвям кюфтета, но ги пека във фурната и то много рядко.

# 84
  • Мнения: 9 990
Вижте сега, тез епични войни са ми много...как да кажа...хайде-няма да ги определям, че ще излезна от добрия тон.За това аз предлагам-всички сополиви-на хотел, всички, които хапват Зайо-байо-да не си подават носа от вкъщи, че ще подразнят другите, които не хапват такива неща.Всички, които нямат алергии-на мюсли и грис задължително.
За алергичните деца си има специализирани храни и градини.
В обикниовена градина ще му дават обща храна.Или родителят изрично трябва да е обяснил и с медицински картон да е постъпило това дете.
няма как 20 деца да ръфат филийка, , а едно да гледа от страни и да яде овесени ядки.За това са специализираните градини.Алергиите се израстват, спазва се хранителен режим, не е нужно всички по дефолт да спазват такъв.
Всичко това го пиша най-добронамерено, моля, не ме обвинявайте в заяждане, но както вече казахме не веднъж-личен избор е това, както и това кой как ще си гледа и храни детето.
Градините си имат рецептурник и меню-на който не му харесва-да почука на вратата на Директора.А ако и след това не му харесва-има избор...пак...

# 85
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Пенелопа, извини ме, но не говоря за градина, а за ясла. Лекарите препоръчват да се избягва шоколад до 3год, и то не само от алергичните деца, а от всички деца. Защото е възможно да се предизвика алергия. Добре вие сте дали по-рано шоколад и нямат алергия децата ви (наистина се радвам за това Simple Smile ). Аз не искам то да яде, защото се опасявам от такава реакция. Защо трябва да послушам съставителите на менюто, а не моят педиатър.
А досега не съм чула за специализирана ясла за алергични деца.
Ни най-малко искам специален хранителен режим за всички деца. А само да се изключат вредните храни от менюто.

# 86
  • Мнения: 9 990
Абсолютно същото важи и за яслата, съжелявам, че като думичка съм я изпуснала-има си ясли за деца с различен хранителен режим и здравословни проблеми-подайте си там документите.Иначе и в яслата си има рецептурник и меню-като не ви харесва-Директораааа, а не Форумаааа.Форума няма да помогне да промените менюто, щом толкова го искате.Говорихте ли с Директора?Той какво каза?Обсъдихте ли със сестрата здравословният проблем на вашето дете и хранителният режим, от който се нуждае?Споделихте ли, че мекиците са му противопоказни?Донесохте ли бележка от личният ви лекар с препоръчитеното меню/ или там с който лекар сте се съветвали/ и обсъдихте ли го със сестрата?Няма как да накарате 30 деца без проблеми да ядат всеки ден овесени ядки, защото 3 деца в групата са алергични.Ако сте в обичкновена ясла-защо не сте се договорили вашето детенце да се храни отделно, след като е с проблем.
Нищо лошо няма в мекицата 1-2 пъти седмично.Не вярвам да е всеки божи ден за закуска това...На който не му харесва-да гледа внимателно менюто и да предупреждава, че неговото дете е закусило вкъщи-да не му дават.
Та мисълта ми е-храната се приготва по рецептурник, който е одобрен от Министерството.Ако смятате, че не се спазва и имате проблем някакъв-Директор-първа инстанция, след това си има и други начини,но не и споровете във форума кой как ще си храни детето.

23 Санаториална Детска ясла
ж.к. Лозенец
ул. Ралица 4
тел.: 661762 665574

31 Санаториално оздравителна Детска ясла
ж.к. Хиподрума
бул. Цар Борис III 41
тел.: 527898 527998

48 Санаториална Детска ясла
ж.к. Западен парк
ул. Суходолска 2
тел.: 223364

61 Санаториална Детска ясла
ж.к. Надежда - 4
ул. Бял люляк 19
тел.: 382894

...А може би има и още-обади се и попитай какви дечица приемат там

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 16:17 от пенелопа

# 87
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Пенелопа,  newsm51

# 88
  • Мнения: 3 268
Извинявай,не бях разбрала,че детето ти е с алергия.Тогава си права да се тревожиш за шоколада,но не и за мекиците.Може би е редно да предупредиш персонала за продуктите,които трябва да избягва да яде детето ти,но от друга страна не може и да имаш прекалено големи изисквания.Просто твоето дете едно от многото деца,за които те се грижат и представи си още 20 майки да имат специфични изисквания какво ще стане.Доколкото знам хранителните алергии отшумяват с възраста.Може и при твоето детенце нещата да са се оправили.Дано е така! Peace

# 89
  • Мнения: 1 220
 Съгласна съм, че не са подходящи за мъници шоколада и мекиците!
В този ред на мисли, моля ви кажете какво приготвяте за  закуска на  вашите деца! Овесените ядки, да супер, ама ако ги предлагам всеки ден ще ми обявят гладна стачка!

Общи условия

Активация на акаунт