Туберкулоза

  • 1 518
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте мами, мъжа ми е болен от туберкулоза от 4 седмици вече е в болница и е на лечение само с хапчета! Живеем в Германия! Преди да постъпи в болницата в храчките нямаше кръв, нормално ли е според Вас чак сега да започне да отхрачва кръв?! Лекарите казват, че няма повод за притеснение... но аз се страхувам! ☹️☹️☹️
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 12 809
Довери се на лекарите. В днешно време туберкулозата е напълно лечима. Познавам човек, който се излекува и то напълно, без никаква следа. Лекува се и в болница, и в къщи някакви инжекции му биеше жена му, и на някакви санаториуми го пращаха. И мина, и замина.
Просто разчитай на лекарите, те са напълно запознати и няма да ти кажат нещо, което не е вярно.

# 2
  • Мнения: 4 350
Някои неща, които знам за това заболяване - влага, недояждане, хронични болести на белият дроб, цигари, лоша хигиена. За първото решете въпросът с влагоосорбатори. Или търсете друго жилище. Също прегледайте навсякъде за мухъл. Или може би има такъв проблем на работното му място?
Недояждане - вегани и вегетарианци страдат повече от това заболяване. Както и силно анемични организми - нека хапва от всичко полезно - готвене с масло и сметана ( истинска), зеленчуци и плодове, чисто месо, яйца, ядки. Настъргани сурови моркови със захар - много стара рецепта, която едно време е помогнала на моята майка да има сили да пребори болестта.
Цигари - ако пуши, е добре да ги намали и да ги спре постепенно.
Да си увеличи хигиената и след излизането му от болница, да страни кихащи и кашлящи хора.
В България има санаториум в Трявна, но за деца. Там въздухът е чист, когато се приберете отидете там на ваканция - ще си наемете квартирка, цените са ниски. Със сигурност в Германия също има подобни санаториуми - дори и да не отидете в санаториумът, отидете в селището до което е разположен. Въздухът който диша и качеството му - особена важност има.
Всъщност разбра ли се каква е причината за болестта?

# 3
  • Мнения: 2 480
Здравейте мами, мъжа ми е болен от туберкулоза от 4 седмици вече е в болница и е на лечение само с хапчета! Живеем в Германия! Преди да постъпи в болницата в храчките нямаше кръв, нормално ли е според Вас чак сега да започне да отхрачва кръв?! Лекарите казват, че няма повод за притеснение... но аз се страхувам! ☹️☹️☹️
Благодаря Ви предварително!

Не зная дали е нормално чак сега да има кървави храчки, както и дали е нормално да го лекуват в болница само с хапчета. Обикновено освен хапчетата правят инжекции  и венозни вливания.  Може би трябва да потърсите и мнението на други пулмолози.
Усеща ли влошаване? Например по-трудно дишане, отколкото преди?  Температура поддържа ли дори и малко над нормалната? Би следвало в болницата да я мерят по два пъти на ден. Ако не го правят е съвсем резонно да ги смятаме за небрежни. Прекарвал ли е през последните месеци и години тежък грип или пневмония?
Останалите важни неща вече са ви ги написали. А за вас е добре да си направите Манту.

# 4
  • Мнения: 6
Някои неща, които знам за това заболяване - влага, недояждане, хронични болести на белият дроб, цигари, лоша хигиена. За първото решете въпросът с влагоосорбатори. Или търсете друго жилище. Също прегледайте навсякъде за мухъл. Или може би има такъв проблем на работното му място?
Недояждане - вегани и вегетарианци страдат повече от това заболяване. Както и силно анемични организми - нека хапва от всичко полезно - готвене с масло и сметана ( истинска), зеленчуци и плодове, чисто месо, яйца, ядки. Настъргани сурови моркови със захар - много стара рецепта, която едно време е помогнала на моята майка да има сили да пребори болестта.
Цигари - ако пуши, е добре да ги намали и да ги спре постепенно.
Да си увеличи хигиената и след излизането му от болница, да страни кихащи и кашлящи хора.
В България има санаториум в Трявна, но за деца. Там въздухът е чист, когато се приберете отидете там на ваканция - ще си наемете квартирка, цените са ниски. Със сигурност в Германия също има подобни санаториуми - дори и да не отидете в санаториумът, отидете в селището до което е разположен. Въздухът който диша и качеството му - особена важност има.
Всъщност разбра ли се каква е причината за болестта?
Благодаря Ви много! Не незнаем каква е причината!

# 5
  • Мнения: 6
Здравейте мами, мъжа ми е болен от туберкулоза от 4 седмици вече е в болница и е на лечение само с хапчета! Живеем в Германия! Преди да постъпи в болницата в храчките нямаше кръв, нормално ли е според Вас чак сега да започне да отхрачва кръв?! Лекарите казват, че няма повод за притеснение... но аз се страхувам! ☹️☹️☹️
Благодаря Ви предварително!

Не зная дали е нормално чак сега да има кървави храчки, както и дали е нормално да го лекуват в болница само с хапчета. Обикновено освен хапчетата правят инжекции  и венозни вливания.  Може би трябва да потърсите и мнението на други пулмолози.
Усеща ли влошаване? Например по-трудно дишане, отколкото преди?  Температура поддържа ли дори и малко над нормалната? Би следвало в болницата да я мерят по два пъти на ден. Ако не го правят е съвсем резонно да ги смятаме за небрежни. Прекарвал ли е през последните месеци и години тежък грип или пневмония?
Останалите важни неща вече са ви ги написали. А за вас е добре да си направите Манту.
Няма температура, чувства се много по добре от преди! Първите две седмици му мериха редовно, сега вече не! Не е и боледувал тежко... 😐

# 6
  • Мнения: 4 350
Може и просто някой да го е заразил, ако е имал досег с болен човек.
Принципно майка ми е отишла за лекуване на туб.още при първото плуене на кръв. В последствие се е засилило, а после отшумяло при непрекъснато пиене на лекарства. Но доколкото знам всеки човек различно реагира. Ако може и потърсите второ мнение. Успех!🍀

# 7
  • Мнения: 2 480
Щом не е боледувал тежко, другите въпроси са цигари, алкохол, много работа, малко почивка и сън, белег мехурче на рамото от БЦЖ? Явно, че имунната му с-ма е срината. Доста хора вероятно са били в контакт с ТБ болни, но не се разболяват. Когато бях в пети клас, баща ми я хвана за трети път, но аз не се заразих от него. Имах БЦЖ от първи клас с добре изразен белег.

# 8
  • Мнения: 6
Щом не е боледувал тежко, другите въпроси са цигари, алкохол, много работа, малко почивка и сън, белег мехурче на рамото от БЦЖ? Явно, че имунната му с-ма е срината. Доста хора вероятно са били в контакт с ТБ болни, но не се разболяват. Когато бях в пети клас, баща ми я хвана за трети път, но аз не се заразих от него. Имах БЦЖ от първи клас с добре изразен белег.
Има белег от ваксина,по принцип е пушач ! И да много работа, малко сън... Не употребява алкохол.. Вече и не пуши

# 9
  • Мнения: 2 480
Същата история като баща ми. Белег цвете или мехурче? Има разлика. Цветето е от вариола.

Забравих гладуването.

Последна редакция: пн, 28 дек 2020, 12:34 от vl

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Моята приятелка беше миналия декември с ТУБ в болница, Германия.
Държаха я само докато установят дали е активна заразата. Понеже се оказа неактивна, пуснаха я вкъщи.
Казвала ми е, че взима силни лекарства. В болницата нищо не правеха кой знае какво по-различно, тя умираше от скука, защото беше изолирана.

Тя ми е казвала, че лекарите тук не познават много добре болестта и общо взето се чудеха какво да я правят. Обаче тя е оправна и редовно телефонираш е с KK и Gesundheitsamt и те от своя страна натискаха болницата за действие.

Съвет: изисквай копие от епикризите и всички изследвания, полагат ти се. Ако не ти ги дават, настоявай, твое право е. Събирай ги по дати в папка.

Успех!

# 11
  • Мнения: 6
Здравейте отново, изписана мъжа ми преди това му правиха дренаж, защото имаше течност! Вече втори ден плюе отново кръв сутрин! Нормално ли е след дренажа или не според вас?

# 12
  • Мнения: 30
Здравейте отново, изписана мъжа ми преди това му правиха дренаж, защото имаше течност! Вече втори ден плюе отново кръв сутрин! Нормално ли е след дренажа или не според вас?
Здравейте!
Разговарях с мой приятел който е пулмолог и работи в Тубдиспансера в гр.Варна повече от 30 години. Каза ми, че не е нормално да плюе кръв. Имал е освен туберкулозата и плеврит и затова са му сложили дренаж.  Според него най-вероятно последните му експресни изслездвания са били добри и затова са го пуснали. Той пита дали мъжът ви знае как е установена туберкулозата при него. Правен ли му е квантиферонов тест или Т-SPOT.TB тест? Трябва незабавно пак да бъде приет в болница -защото той трябва да бъде само в легнало положение.  Добре е да приема 1гр. витамин С дневно.Практиката в Германия била по-различна отколкото в България.

Общи условия

Активация на акаунт