Самардала? Що е то?

  • 39 803
  • 80
  •   1
Отговори
# 75
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Възможно е да горчи, макар че аз си изсуших малко без сол, тъй като имам рецепта със сирене, и идва много солта, а повечето сирена като се изкиснат направо се разпадат. Но не съм я правила с тази изсушена самардала - не се обработва термично плънката от сирене - и може и да горчи тази самардала в нея.
Но пък правих агнешко и сложих от нея - след изпичането не горчеше, т.е. след готвене май не горчи. А като се прибере свекърва ми, тя ще я прави със сол и аз ще си вземам наготово  Wink

# 76
[ newsm78size=10pt][/size]129 newsm78
не съм очаквал че към това растение се проявява такъв интерес и затова реших да споделя нещо по въпроса,деиствително се среща в посочените региони на страната от стари хора съм чувал че най много се среща по поречието на река тунджа и околностите на сливенския балкан, на пазара в нова загора в ранна пролет края на март циганите са го продавали с цели каруци,стеблата на растението достигат до 50 см аз лично го отглеждам на вилата си в софииско от дълги години това е многогодишно растение което след първата година изниква тънко като косъм от семена с едрина на просено семе с черен цвят след втората година вече може де се бере ,при брането трябва внимателно да се изърпват листата аз го прибирам обикновенно в края на март до средата на април,след което го нарязвам на едрина до 5мм и счуквам в дървено хаванче смесвам го със сол в желана пропорция след което го растилам на проветриво сенчесто място  след0 което след една седмица в нарочена за това кафемелачка го смилам  финно така се получава хомогенна смес ,кувал съм и готово но в повечето случаи е менте ако някой във форума го интересува повече за приложението на самардалата при приготвяне на агнешко може да потърси рецепти от каракачаните лично съм опитвал от тях такава гозба и трябва да ви кажа че е нещо неуписуемо вкусно ако ви предстои път към гр сливен посетете кв.речица които е населен предимно с каракачани и на техните сборове  

# 77
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Не знам за Речица, докато живеех в Сливен, не бях опитвала. След като се омъжих (мъжа ми е от Шивачево, до Твърдица), се сблъсках с нея. Там я използват навсякъде вместо обикновена сол. На първо място за агнешкото, домати, краставици, картофи. На масата в солницата вместо обикновена сол има самардалена.

ro6ko_, аз все още си чакам снимката на меродийката, дето я бере дядо ти; на самото растение де, смляно не ми върши работа - не мога да го определя. Използвах че е вдигната темата нагоре, да ти напомня.

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 17:07 от М_е_г_и

# 78
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 502
Тази година си реших да си направя ароматно олио за салати.Имах ефектно шише останало от зехтин,та за да не го хвърля направих следното:
-Сложих вътре цяло стръкче сух босилек.Супена лъжица див чесън и същото количество самардала.Заливам с олио.Поне седмица престоява.Невероятно вкус подходящ не само за салати.А и гостите се "шашкат",какъв е този незнаен аромат Wink

# 79
  • Мнения: 25 636
Наскоро научих от познати, че вместо с готварска сол, самардалата може да се смели и с калиев хлорид. Даже така съхнела по-бързо.
Понеже в хранителните магазини диетичната сол е доста скъпичка, оказва се, че в Химснаб може да се намери калиев хлорид на съвсем ниски цени.  Wink  Mr. Green

ПП Само да не се юрнете всички да купувате още утре и да подсетите търговците да вдигнат цените с пъти!   Naughty

# 80
  • Мнения: 4 392
Аз съм от Нова Загора и вкъщи никога не се е консумирала бяла сол, само самардалена. Grinning
Като дойде мъжът ми за първи път у нас, ме попита: "А бе вие нормална сол нямате ли?  Laughing"
Майка ми прави всяка година по гореописаната процедура и като ми дойде на гости тук в Добрич, задължително ми носи по един буркан, който аз прибирам в шкафа.  Laughing
Някой по- горе попита, защо се слага сол. Предполагам, защото солта изсушава допълнително, пък и се ползва като консервант. Добре известен метод за сушене на подправки е сушене в сол.

Ако има някой влюбен в самардалата, а не може да си намери домашна, да ми пише. Ще му изпратя.

Общи условия

Активация на акаунт