Шуменски университет - не знам дали да се радвам...

  • 4 469
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402

Другият елемент - работата. В Шумен освен в някое кафене, дискотека или голяма верига хранителни магазини, работа не знам къде може да се намери. Същото важи и за останалите градове, изключая София и Пловдив. Предимството на София пред останалите университетски градове е възможността за работа. Можеш да работиш в колцентрове, ако си добра в езиците, можеш почасово някъде другаде - въобще изборът е много по-голям.


Музеи, училища, частни фирми.....то ако става на въпрос и в  София е трудно с намирането на работа по специалността, освен медицина и Ай Ти сфера, езици... Пък и после Варна също е вариант

# 16
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Имах предвид работа, докато учи, защото много студенти решават да работят, докато учат. В това отношение мисля, че София предлага най-много възможности, защото там има най-много студенти. Иначе след завършване на висшето образование съм съгласна, че конкретно за тази специалност шансовете са може би еднакви във всички градове за намиране на работа.

Понеже авторката има интерес към историята, защо не запише специалност "История" бакалавърска степен, а след това като магистратура да запише "Археология"?

# 17
  • Мнения: X
Или да вземе бакалавърска по "архивистика и документалистика" от СУ плюс избираема "учител по история" и после да си вземе магистратура по археология, ако още го иска.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Допълвам Андреа с моя позната от Шумен, която предпочете да запише Английска филология в Пловдив (преди 20 години), а не в родния си град. Когато я попитахме защо не е останала там, каза, че нивото в ШУ било потресаващо ниско.

Допълвам се с мое мнение по отношение на преподавателите. По принцип доста от тях водят лекции и извън собствения си университет- аз съм имала преподавател от БАН например. Но колкото и да са добри и взискателни, когато насреща им нивото е посредствено - просто им се налага да си снижат изискванията.

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 14:39 от tonitabrandtner

# 19
  • Мнения: 258
Може ли някой да сподели, ако има информация за тестове и помагала за подготовка за приемен изпит по история за ПУ? Бях търсила в няколко онлайн книжарница, но не открих нищо.

# 20
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
А защо непременно трябва да се явяваш на изпит? Можеш да кандидатстваш и с оценка от ДЗИ. Проверих и специално в Пловдивския университет можеш да кандидатстваш с оценка от ДЗИ по БЕЛ директно за специалност "Археология". Всъщност само със задължителния ДЗИ можеш да кандидатстваш за много специалности, сега ще ти пратя линк към файла, може да си харесаш и друга специалност:
https://uni-plovdiv.bg/uploads/site/ksk2021/%D0%A2%D0%B0%D0%B1%D … %D0%A3%202021.pdf

# 21
  • Мнения: X
В книжарницата на университета не може да няма. https://uni-plovdiv.bg/news/news/873/

# 22
  • Мнения: X
Археологията като цяло е специалност, в която реализацията е по-сложна. За сметка на това пък е много интересна. Според мен дали в СУ, дали в ШУ, подготовката е еднаква. Препоръчвам ако цяло искате нещо, свързано с историята - да запишете нещо, което да имате и педагогическа правоспособност Simple Smile така ще имате много повече опции после на пазара на труда
Не искам да съм груба, но болднатото е уникална глупост.

# 23
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Щом смятате....нямам време да проверявам, но съм сигурна , че процент от преподавателите в специалността са едни и същи и в двата университета, че и във ВТУ. А и друг е въпросът дали отчитате факта, че говоря за специалност конкретно Wink

# 24
  • Мнения: X
Отчитам формално сходните специалности. Проблемът е, че същите преподаватели всъщност, не са "същи" в два различни университета. И в ЮЗУ, специалност Право, преподавателите са от ЮФ на СУ, но в Благоевград критериите им са брутално занижени. В Шумен - също. Идват там с нагласата, че преподават на студенти на много по-ниско ниво (което не е никак далеч от истината) и съответно, и преподаването, и критериите на изпитите са далеч от академичните.

# 25
  • Мнения: 6
Не искам да бъда негативна, но е супер умрял университет. Студенти идват предимно от селата и по-голяма част нямат силна мотивация. В големите градове има по-голяма конкуренция. Следователно там където има конкуренция, има и мотивация, развитие и успех. Много зависи от средата.Смятам, че не трябва да се направи компромис с образованието, ако имате възможност.

# 26
  • Мнения: 258
Ще пробвам и на други места. Сега видях, че в ЮЗУ има двойна специалност. История и археология заедно. Това е супер.

# 27
  • Мнения: 4 765
Авторке, доколкото си спомням, преди няколко седмици питаше за лингвистика. Явно не си съвсем наясно какво искаш да учиш, което всъщност си е съвсем в реда на нещата.

Имам две предложения за теб: 1) седни спокойно, вдигни си краката на дивана, направи си кафе/чай и на един лист напиши областите, в които имаш интерес. Помисли какво можеш да работиш в тези области. Вероятно е клише, че човек трябва да учи това, което го интересува, и после да намери работа в съответната област, но определено е по-добре. Аз завърших това, което исках, и работя това, което исках - дори и в тази ситуация има моменти, в които ми идва да зарежа всичко, въпреки че си обичам работата, изключително добра съм в нея и се ползвам с уважението и на колегите, и на шефовете. Не си представям какво щеше да бъде, ако работех нещо, което не харесвах. Все пак ми остават още 25 години до пенсия.

2) Ако в момента нямаш идеи какво и как искаш да учиш, дай си една година време - намери си работа, поработи малко, виж как се случват нещата. Това е малко рисковано, тъй като ученето е въпрос на навик, отвикнеш ли, много трудно се възстановява. Освен това не можеш да се надяваш на кой знае каква работа, но пък става въпроса за една година - животът е пред теб.

Пожелавам ти много успех и съм сигурна, че ще намериш място, където ще се чувстваш добре и доволна.

А по въпроса за историята се сетих за вчерашния разговор с 8-годишния ми син, който е луд на тема история и археология, непрекъснато чете и ме кара да го водя из разни изложби. Та той иска да стане историк и археолог, но понеже иска да бъде и писател, както и да стане много много известен, вчера ми заяви, че щял да пише исторически книги, да направи поредица от детски филми или радио предаване, да организира изложби и да изнася лекции по история и археология из целия свят. Мечтае си детето разни неща Simple Smile

# 28
  • Мнения: 23
Здравейте дами. Искам да питам за онлайн изпитите на ШУ.
Искам да питам на какъв материал е изпита по биология.
Търсих примерни тестове в сайта им,но нямат.
Питам на какъв материал,тъй като изпитите по биология са различни.
Да речем в МУ за бакалвар изпита по биология е фокусиран върху една част от биологията,
а за магистър върху друга.
Извинявам се,че се обеснявам така.
Приеха ме с профил биология, не ни подготвят за матури,само правим презентации. И  въпреки всичко много искам да реализирам този профил,а не просто да изляза с диплома.

Общи условия

Активация на акаунт