Какво да приготвим с яйцата от Великден?

  • 5 175
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Deviled Eggs - класическа рецепта.

Сварените яйца се обелват и се срязват внимателно по дължина на половинки. Вадят се жълтъците и се слагат в отделна купичка. Стараем се белтъците да останат максимално цели, на половинки. Жълтъците в купичката се размачкват с вилица, добавя се майонеза и нарязани на дребно кисели краставички. Получената смес от жълтъци, майонеза и краставички се връща с лъжица в издълбаните белтъци. Посипва се с червен пипер по желание. Примерна снимка, не е моя:

Скрит текст:

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 089
У нас не сме по майонезените салати, а руло Стефани не мога да докарам като хората, затова добавям към ястия, по принцип на всичко с картофи или ориз. Примерно към гювеч, слагат се най-накрая, нарязани на половинки или четвъртинки. Или в леща яхния, също добавени накрая. Има и едно ястие с пикантен ориз и пушена риба което много харесвам, кеджери, има рецепти в нета, и там се добавят варени яйца, така си се прави.

# 17
  • Мнения: 12 775
Руло Стефани мразя да оформям, аз ли съм смотана в ръцете не знам ама тия ми ти яйца се търкалят като взема да го загъвам... голям цирк е. Откакто се изучих да ползвам форма за него, нямам ядове. Може кръгла кексова ако е по-голямо, може продълговата за кекс/хляб/терин, идеално се оформа рулото в нея. Ако само я ползвам за калъп, застилам със стреч фолио, а понякога и пека с формата макар че повече ми харесва ако го обърна в тавичка. Та ако оформянето е проблемът, така става много по-лесно.
Мини вариант също е опция, а съм правила и в тавичка с гнезда за мъфини омесената кайма, вдлъбнато в средата и там царевичка, краставичка и каквото реша, а отгоре половин сварено яйце захлупено. Притискам внимателно да потъне малко в "кексчето" и пека, бързо става. Интересни са, понеже са и готови порционирани, печенето е много по-кратко понеже са мънички, бърз вариант за вечеря си е.

Варени яйца харесвам да добавям и при сервиране на супа от лапад, спанак или коприва. На големи парчета или пък настъргани, все им подхождат, а сега си им е сезон.

Тази година за пръв път реших да оползотворя яйцата. Вчера правих нещо като шотландски яйца - омесих телешка кайма с подправки и завих по едно варено яйце с нея. Запекох на силна фурна. Оказа се много вкусно.
Това го правих снощи, открих още една причина да си обичам еърфраера - идеални станаха в него и за нула време.

# 18
  • Мнения: 4 144
Аз ги режа на ветрило. Между тях слагам резенчета авокадо и гауда. Идеалната компания на бутилка бяло вино. 🥂

# 19
  • Мнения: 95
Кюфтенца от яйца 🤗
10 сварени яйца, 200 грама сирене, 200 грама кашкавал, магданоз, 2-3 супени лъжици галета, 2 скилидки чесън.
Всичко се смила в бледера и след това се оформят малки кюфтенца.
Овалват се в галета и яйце. Пържат се в олио на средна степен.

# 20
  • Мнения: 4 144
Миме, огладнях от вида и представата за тях. Ще се пробват!

# 21
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
За руло ,,Стефани,, ако ви е трудно да завиете цели яйца,има още една рецепта в която яйцата,морковите и киселите краставички са нарязани на кубчета и просто се омесват с каймата.
Рулото се оформя по-лесно.

За пълнените яйца-аз ги правя ,като отделям жълтъците в купичка,добавям краве масло и сол и разбивам на гладка смес.
Пълня белтъците с шприц и поръсвам с червен пипер.

# 22
  • Мнения: 1 698
Съни 29, благодаря за идеята. Смлях месо от врат, омесих каймата с лук, подправки, малко хляб, изкиснат в прясно мляко, малко кисело мляко, въобще смес за кюфтета. Имах пет яйца останали от Великден, увих ги в каймата и сега се пекат. Мирише на хубаво.
И класиката - зелена салата с яйце.

# 23
  • Мнения: 25 615
Ако им направиш муцунки и им набучиш парченца фиде, ще станат „таралежи“. Децата много им се радват. Simple Smile

Снимката е от нета:

# 24
  • София
  • Мнения: 10 866
Вчера и аз си мариновах остатъка от яйцата: Мариновани яйца с лук и чесън.

# 25
  • Мнения: 1 408
Повечето крем супи - спаначена, от коприва, от тиквички, картофена, морковена,  и др. са много хубави с настъргано варено яйце. Придава плътност.

# 26
  • Мнения: 7 920
Вероятно някой ще го сметне за безумно, но аз понякога настъргвам варено яйце на шопска салата Blush

# 27
  • Мнения: 1 408
Ева,
Защо безумно? В някои варианти на овчарска салата се настъргва варено яйце също. То си е шопска + шунка, гъби и яйце.

# 28
  • Мнения: 12 775
Нищо безумно няма, варени яйца са си супер към салата. Великденските както са твърдо сварени, наистина по-добре настъргани. Ако специално за салатата ги варя, си ги оставям с мек жълтък но на тези се рони чак.

# 29
  • Мнения: 1 698
Аз да попитам, тези моите яйца по шотландски нещо се "оголиха". В смисъл, каймата се отдръпна и яйцата се "показаха". Как да избегна това? Каймата не беше много мазна, вярно от свински врат беше намляна, но не беше мазна. Идеята ми е да останат завити яйцата изцяло.

Общи условия

Активация на акаунт