Глазури, марципан, покрития за торти, фондан, фигурки за торти 2

  • 119 717
  • 339
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 209
да, разбира се, сложих 200г.
наталина, 4етейки това което си цитирала, оставам с впе4атлението, 4е марципан и леден айсинг е едно и също,-- поне тестото е същото, а то май не е. марципанът обикновено , поне доколкото знам аз е за по-плътно обли4ане, а айсинга  е за тънък "4аршаф"и финни фигурки. жалко, ще 4акам или някой друг да ме коригира , или да "набарам" нещо от кухнята - ще пускам промишления шпионаж в действие Simple Smile
аз не съм работила с маршмелоу, не знам дали е същото, но ще пробвам това.
в тази връзка един въпрос, как изсъхват фигурките от маршмелоу- т.е как стоят когато са котови и за колко време става това.и може ли да се работи с пош. захарното не става много е твърдо, пробвах и си спуках поша.
въпреки вси4ко , ако не открия къде бъркам в захарното тесто имам 3 варианта:
-ще забъркам 1 доза с по-малко масло, струва ми се много това по рецепта.
-ще се бръкна здраво за професионални бои4ки
-ще го охладя съвсем, а не до телесна Т, преди да омеся с пудра захар, а в крайна сметка ще забъркам глюкозеното с желатин, само там не знам за колко време съхне (май беше много по-бързо.)
все пак благодаря, дано някой друг да има опит с това тесто.

# 211
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Чакай, чакай - бъркаш понятията!  Simple Smile

Аз даже на cheefer, по повод горния постинг написах, че това не е марципан. Истинския марципан се прави от смлени бадеми и захар - рецептата е тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=68944.msg1228223#msg1228223
Горната рецепта си е на парено тесто, което по неясни за мен причини, някой е нарекъл марципан (Джемма беше добавила, че по-точното е "марципан Варна").

Мисля, че бъркаш и айсинга - ледовия айсинг се прави от белтък и пудра захар и е за правене на цветя. Да , при него се работи с пош, но за това тесто по-горе споменато е ясно, че не се работи с пош - то е за точене, както и захарната смес от marshmallows. От тях могат да се правят фигурки, като се работи като с пластелин.

Ако те интересува, прочети тази тема - там има много идеи и обяснения: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=68944.0

PS. А да - и напротив, марципана е за тънко обличане - ти представяш ли си колко скъпо ще излезе, ако се ползва голямо количество марципан? Аз ползвам по 150г марципан за обличане на торта с диаметър 28 см, като го източвам на 1-1.5 милиметър тънка кора. Ако трябваше да покривам дебело, не знам къде ще му излезе края! Логично, е че другото тесто(което е и по-евтино) може да се разточи дебело. Даже като гледах колко дебело разточват чаршафите в Америка се изненадах - ми то почти един см. е само захарно тесто - според мен е много сладко.  newsm78

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 10:02 от natalyna

# 212
  • Мнения: 1 209
е.....ве4е тотално се омотах,
зна4и това дето знам за айсинг- не е айсинг, а в гаврош и фуклите с него моделират и правят и цветя и през професионален пош минава, като е по-топло а не директо от хладилника- то именно ми трябва като технология. само с него съм работила преди време ... а на шефа на сладкишницата не ми е удобно дасе обадя за такава щуротия.
това дето знам марципан (но не истинския със смлените ядки) а с масло и захар не е марципан, а какво е Simple Smile
аз 4ета предимно щатски сайтове , понякога руски, но там работят пове4е с марципан с бадеми и маршмелоу, захарната смес която ползват (помадка) е желатинова с глюкоза....
пъъълна каша.........
та ще питам по друг на4ин, кое да ползвам, за да направя тънко обле4ена торта- около 1 мм(сега ползвах това, което нари4аш "парено тесто, защото се то4и много тънко) , за мен дебелите не стават защото из4езва вкуса на тортата, и кое да ползвам, за да направя дълготрайни много дребни и тъни4ки захарни цветя , барабар с тик4инките и дръжките (преди десетина години си ползвах същото парено тесто, но тогава не знам какво слагах, но съхнеше добре).

# 213
  • София
  • Мнения: 587
 Момичета пускам отдавна обещаните снимки ма тортичка , покрита с парено тесто и мече,което няма обаче нищо общо с Мечо Пух. Но като за първи опит съм доволна.На снимките не е още гланцирана тортата. След като я намазах с глюкоза изглеждаше далеч по добре,но нямах време да я снимам пак.  / и между другото harmony_broken изсъхна много добре,но както казваш ти - пое много повече пудра захар отколкото е дадено в рецептата./


http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=1610692
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=1610694

# 214
  • Пловдив
  • Мнения: 257
harmony_broken моята рецепта за пареното тесто е:
60 гр.вода
60 гр.брашно
30 гр.кр.масло
500 гр. пудра захар
Работила съм с нея и цветенцата ми съхнеха добре. Според мен наистина трябва повече пудра захар.Като гледам твоите продукти са по-голям грамаж,а захарта е само 500 гр.

korneliia_h имам малък въпрос:Ти ли прави малките цветенца?И ако си ти как ги направи по шаблон ли,че много еднакви изглеждат и са много сладки  Peace

# 215
  • Мнения: 491
Всъщност ти предложих да добавяш още пудра захар (или нишесте ако вече е прекалено сладко) защото така се втвърдява. Има значение от продуктите, които използваш за да се получи перфектно от дадените количества в рецептите. Последното масло, с което работих толкова се втечни, че добавих двойно повече пудра захар от посоченото в рецептата.
Сега за машмерлоза - пак зависи колко захар добавиш за твърдостта, но според мен е абсурд да мине през пош, защото е много лепкаво. Фигурките изсъхват почти веднага - докато изстине тестото.

# 216
  • Мнения: 1 209
моми4ета благодаря за отговорите, разбрах си гафа . в маслото е - купих си немско - alpinebutter , но се оказа масло за закуска, с много маргарин и вода- някаква смес, но като грам немски не знам- така е.
разтопих малко и то стана 1/2та пяна и 1/2 вода, и малко 4иста мазнина- вероятно %  на маслото Simple Smile ясно е тази марка не става. ще я метна в 4ерния списък.
както и да е, 4е и не съм се изразила добре- моето тесто погълна мноооого захар - 500 сложих само при заместването и още не знам колко. сега забърках 1/10 доза с масло президент и си стана както трябва > благодаря на вси4ки ви, пък като си вземен нов апарат дано се похваля с някой неизяден набързо шедьовър Simple Smile в онази другата- вредната за диетите тема Simple Smile
из4езвам да си правя дантелените снежинки Simple Smile
отново благодаря на вси4ки.   bouquet

# 217
  • Мнения: 2 614
Искам просто да се абонирам за темата!!! Heart Eyes
Благодаря ви за тоновете полезно инфо!!!  bouquet

# 218
  • София
  • Мнения: 6 743
Четох, четох, но отговор на въпроса си на намерих.
Каква е глазурата с която се украсяват курабийки, меденки и бисквити, което хем да е течно до като поставяш, хем после като се "смръзне" да не пада от сладката.
Гледам, че на аватара на Наталина има такава украса на сладките  Hug
Моля ви, кажете ми  Praynig

# 219
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Дамаянти, рецептата за глазурата е ето тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=68944.msg1226954#msg1226954
Аз току що прочетох въпроса ти в твоята тема - ама вече толкова различни теми има за Коледа, за въпроси и отговори, за украси, че не стигам всичко да рзгледам и да отговоря!  Rolling Eyes

Рецептата която ти трябва е Белтъчената глазура - с нея стават най-добре. На сладките които си показала обаче не е използвана тя - ами както Зори правилно е забелязала - готов айсинг. Иначе ти може да си намажеш сладките с глазура да речем кондензирано мляко и бои и като засъхне да си ги доукрасиш с белтъчената глазура - тя прави много тънки и красиви линии. Нещо такова: - но аз съм намазала бисквитите с вода, захар и малко масло + боя(бяла ледена глазура) и останаха полупрозрачни. После доукрасих с белтъчена глазура.

Много е важно захарта за глазурата да се пресее през много ситно сито, за да е гладка. И по възможност да не се разбиват с миксер белтъците(така влиза много въздух и стават балончета), а ръчно се бърка на една страна с дървена лъжица!

Ами това е, ако имаш още въпроси, питай! (Вече ще следя и другата тема)!  Peace

Последна редакция: ср, 29 ное 2006, 09:43 от natalyna

# 220
  • Мнения: 4 173
Пратих майка ми да търси марципан в Люлинския Т-маркет.
Но като чета за глазури, парено тесто и машмерлоу се чудя нещо - мога ли с някоя от тези глазури да слепя медената къщичка? Мога ли да украся коледните сладки с нещо, което да не съдържа суров белтък и да издържи поне 10-на дена?

# 221
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Къщичката може да слепиш и с карамел или шоколад . А меденките, ако не искаш суров белтък, украсяваш с кондензирано мляко и бои, или прясно мляко масло захар и бои.Между другото суровия белтък издържа и няколко месеца - поне тук го правят така и не съм видяла(чувала) досега да има  проблем - той си засъхва и е като изпечен. Тук украсяването на меденки си е един вид народен занаят и всички ги правят със суров белтък. И започват с правенето на коледните меденки още от средата на септември! До сега не съм чула за проблем при някой който е консумирал такава меденка.  newsm78

# 222
  • Мнения: 3 927

 (Вече ще следя и другата тема)!  Peace


Нека да се обединят всчики подобни теми в една с подходящо заглавие "Коледа 2006"?!
Вече си има коледна тема за тази година, аааааа

# 223
  • Пловдив
  • Мнения: 846
Здравейте!
Аз направих тортата-подарък. Малко ме е срам да я покажа, аз лично не я харесвам много.
http://www.bgphoto.net/photos/12439/o633003975719062500.JPG
http://www.bgphoto.net/photos/12439/o633003977510312500.JPG

Отчитам си няколко грешки -
1. Използвах боя на прах и не я разтворих в нищо, а я сложих директно във фондана. В резултат се виждат точки от боята. Това много ми бърка  в очите. За резедавия цвят разтворих малко боя в 2 капки вода и се получи еднороден цвят.
2, Разточвах фондана с нишесте и пудра захар, но стана много сладък на вкус. Извод: Фонданът трябва да се разточва и размесва само  с нишесте!
Също така не сиропирах достатъчно блатовете, но това не е свързано с украсата.

За да стане по-равен горния фондан, първо сложих един пласт бял , неоцветен върху блатовете.

Това е от мен! Надявам се другият път да се получи по-добре!

# 224
  • Мнения: 5 877
За слепянето на къщичките - аз лепя със суров белтък, лимонтозу и пудра захар. Наистина става бетон, но докато засъхне, използвай нещо за подпиране, за да не се налага ти да го крепиш. Чаша, кутия за чай (пълна с нещо тежко), всичко, което се сетиш - нареждаш стените и след час отиваш да ги нагледаш. Когато връзката между стените се втвърди яко, можеш да сложиш покрива. Аз пак го подпирам отстрани с нещо,точно на стрехата, иначе може да се приплъзне. Ако искаш, подготви си горната му сгъвка отрано, като намажеш и нея с "лепилото" и я оставиш да изсъхне отделно. После ще имаш да лепиш два елемента - "стени" и "покрив", вместо 6 разпадащи се плоскости - 4 стени и 2 части на покрива (това за най-проста къщичка).

За нежелаещите да използват белтък - за лека къщичка става с локум (гледайте все пак да е повече от вътрешната страна). Такава съм правила от готови бисквити. Предполага се обаче, че получената къщичка няма да се мятка много насам-натам, защото все пак не е бетон като белтъка. Но седя две седмици и нищо не й се случи (освен че биде изядена накрая).

Общи условия

Активация на акаунт