Избор на име за лятно момиче

  • 5 173
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 153
Защо Лора да е цветно име?
За произхода на Лора съм чела две основни теории - че произлиза от лавровото дърво (на бългаски дафиново дърво, от което е подправката дафинов лист, т.е. еквивалент на Дафина, laurel tree на английски), а другата теория, която съм чела, е, че името произлиза от Флора (в превод от латински цвете; римска богиня на цветята и растенията), като във времето началната буква "Ф" е изпаднала.

# 46
  • Мнения: 2 086
Цветелина ми харесва много повече от Цвета , Цветина , Цветомира .

# 47
  • Мнения: 7 187
Харесвам Камелия,Биляна,Далия някак са ми много нежни 🥰
Цветелина ми е дълго и съм чувала да викат Цецка на някои мн тъпо 😕

# 48
  • Мнения: 1 459
Иглика, Кремена и Лилия са любимите ми цветни имена.

# 49
  • Мнения: 2 663
Кремена не било цветно, защото корена идвал от кремък, т.е. твърд. Празнуват на Петровден. Знам, защото имам дъщеря с това име. А всъщност има и такова растение Крем.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B5%D0%BC

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 57
Цветелина е хубаво име, но за мен е много дълго и мисля, че ще е малко трудно за произнасяне от чужденци(ако някога детето се ориентира за образование навън). Елица, Лилия, Калина винаги са ми били любими.

# 51
  • Мнения: 1 072
Каква е тая "известна" фолк певица? Никога не съм чувала за такава. А името си е съвсем нормално и класическо. Никой няма да свързва детето с някаква си чалгарка. Виж, ако беше Глория или Луна, вече е друга работа...

# 52
  • Мнения: 312
Има други цветни имена, които ми допадат повече, но това си е личен вкус. По-неутрално погледнато, Цветелина е приятно и нежно име, носи красиво значение, празнува на голям празник и много хора ще го знаят, галената форма е хубава. Като минус намирам изписването на латиница и трудност при изговаряне от чужденците, но за мен не е голям критерий това.

Предлагам още: Цвета, Цветина, Аглика / Иглика, Биляна, Далия, Дафина, Деляна / Диляна, Детелина, Роза, Розалия / Розалина, Вероника, Виолета, Калина, Лилия, Невена, Камелия, Елица, Жасмина, Маргарита, Росица, Малина, Ралица, Венета, Лора, Ирис, Флора / Флорина / Флориана, Магнолия, Азалия, Еделвайс (познавам момиче с това име - викат и Еди), Лиана, Мирта, Калия, Касия, Розмари, Мимоза, Ясмина (жасмин), Силвия (латинско име, което означава гора, лес. Има имен ден и на 02 януари. Но най-вероятно няма да я свързват с Цветница повечето хора).

# 53
  • Мнения: 280
Има доста имена, които звучат прекрасно, когато ги изричаш целите - Божура, Иглика, Невена, Ясмина и т.н. Но за мен винаги е било важно как ще наричаш момичето на "галено", когато се обръщаш към него. Помислете и вие за това, може и за вас да е важно. А някак не ми звучи добре обръщението към Божура-как ще
я наричат??? А иначе името е така мелодично..... Затова предлагам Лилия.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 978
Има доста имена, които звучат прекрасно, когато ги изричаш целите - Божура, Иглика, Невена, Ясмина и т.н. Но за мен винаги е било важно как ще наричаш момичето на "галено", когато се обръщаш към него. Помислете и вие за това, може и за вас да е важно. А някак не ми звучи добре обръщението към Божура-как ще
я наричат??? А иначе името е така мелодично..... Затова предлагам Лилия.
Божура-Боги, Божи.
Аз  а моите деца им казвам почти винажи само на цяло име Радост и Никола, така и всичките им приятели.

# 55
  • Германия
  • Мнения: 3 448
Божура - Жужа, Жужи

# 56
  • Мнения: 2 631
Има доста имена, които звучат прекрасно, когато ги изричаш целите - Божура, Иглика, Невена, Ясмина и т.н. Но за мен винаги е било важно как ще наричаш момичето на "галено", когато се обръщаш към него. Помислете и вие за това, може и за вас да е важно. А някак не ми звучи добре обръщението към Божура-как ще
я наричат??? А иначе името е така мелодично..... Затова предлагам Лилия.
Божура-Боги, Божи.
Аз  а моите деца им казвам почти винажи само на цяло име Радост и Никола, така и всичките им приятели.
Радост е страхотно име. Ето още едно предложение вместо Цветелина. : )

# 57
  • Мнения: 18 577
Божура е страхотно. Фаворит ми е. Много ми харесва това име. Но не бих го избрала, защото е твърде архаично.
Невена също е хубаво.
Вероника не виждам кое му е цветното.
Но не знам, какво означава, въпреки, че е от харесваните от мен имена.

# 58
  • Мнения: 8 920
Вероника официналис (Veronica Officinalis) е латинското име на цветето великденче (не сукулентното растение, което ако цъфти по Коледа е коледниче, а ако цъфти по Великден - великденче). Не очаквам всеки да е минавал курс по ботаника и да го знае, но на въпрос "вероника цвете" гугъл веднага отговаря, ето например https://www.az-jenata.bg/a/59-tsvetya/33959-veronika/

Последна редакция: сб, 15 май 2021, 11:41 от Блу

# 59
  • Мнения: 18 577
Благодаря Блу😊не знаех, а и не съм проверявала пък ми беше любопитно какво значи името.

Общи условия

Активация на акаунт