Деца със СОП

  • 1 307
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте имам нужда от помощ,за адаптиран  урок за дете със СОП независимо от вида на увреждане.Ще бъда благодарна ако някой може да ми помогне.

# 1
  • Мнения: 12 028
Е, няма как да Ви помогнем просто така. За каква възрастова група, по какво направление и за какъв вид СОП става въпрос? Просто нуждите и възможностите на децата са специфични, а не универсални.

# 2
  • Мнения: 13
Здравейте, извинявам се, ако въпросът ми не е за тази тема, но синът ми е на 3 годинки и му сложиха диагноза забавяне в говорното развитие и сензорното възприятие. Психиатъра ме посъветва да подам документите за ТЕЛК и да разговарям с директора на детската градина, той да бъде преквалифициран на дете със СОП. Въпросът ми е, има ли детето прави на детски надбавки, при това положение, или не. До сега не сме получавали, такива, защо не отговаряме на изискванията. Другият ми въпрос е, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, получих писмо от комисията за ТЕЛК, в което пише че трябва да чакам 8 месеца. Това нормално ли е? Питам защото според психиатъра, терапията му трябва да е незабавна, за да не го добутаме до непоправима ситуация. От градината ни свързаха с Центъра за развитие, но ще има ресурсен учител, чак на есен. Аз вече започнах да водя детето на логопед, защото това е една от препоръките, но в частен център, защото в държавния, групите са фул. Благодаря предварително.

# 3
  • Мнения: 12 028
Сумите за деца с ТЕЛК не  са обвързани с доходите.
50 - 70% - 350лв/ месец
71 - 90% - 450лв/ месец
Над 90% - 900лв/ месец
Не ми се вижда нормално да се чака 8 месеца. Ако не греша срокът е до 3 месеца, а децата при нас дори минават за около месец след подаване на документите. Областен град, комисията за деца работи 1 ден седмично.

# 4
  • Мнения: 13
Благодаря ви много, за бързата реакция и информацита. Ние сме в София и ми се видя, много, ама много странно, толкова време. Подадох документите на 25 март, ако не се лъжа, писмото получих, в петък на 8 април. Още утре ще се обадя, да проверя, защо трябва да се чака толкова време.

Сумите за деца с ТЕЛК не  са обвързани с доходите.
50 - 70% - 350лв/ месец
71 - 90% - 450лв/ месец
Над 90% - 900лв/ месец
Не ми се вижда нормално да се чака 8 месеца. Ако не греша срокът е до 3 месеца, а децата при нас дори минават за около месец след подаване на документите. Областен град, комисията за деца работи 1 ден седмично.

# 5
  • Мнения: 12 028
От друга гледна точка не е във ваш ущърб чисто финансово. ТЕЛКът започва да действа от деня, в който е издаден, но ако признаят 50% или повече ще получите 1/2 от обезщетението със задна дата от деня на подаване/ входирани до деня на явяване.

# 6
  • под тепетата
  • Мнения: 9 305
Но с решението от ТЕЛК детето няма да плаща такса в ДГ. Мисля, че така беше. След като подадете молба в ДГ към края на август, детето ще мине комисия и ще му бъдат назначени не само логопед и ресурсен, но и психолог. Такъв е пакетът, с който се покрива програма, изготвена от Екип, включващ и неговите учители в ДГ.

# 7
  • Мнения: 13
Благодаря ви за информацията. Simple Smile
От друга гледна точка не е във ваш ущърб чисто финансово. ТЕЛКът започва да действа от деня, в който е издаден, но ако признаят 50% или повече ще получите 1/2 от обезщетението със задна дата от деня на подаване/ входирани до деня на явяване.

# 8
  • Мнения: 13
Благодаря за информацията. Аз разговарях с директора на детската градина и тя задейства процедурата, по преквалификация на малкия, в СОП. Говорихме и с психолог, който ни изпратиха и той обясни, много подробно, че от септември, за малкия ще се грижи, ресурсен учител, психолог и евентуално логопед. Аз вече задействах нещата с логопеда о той ходи, но в частен център. За съжаление, в държавния център, сега, в края на учебната година няма как да пратят човек, поне това обясниха. Но психолога каза, да си го водя, малкия на логопед.
Но с решението от ТЕЛК детето няма да плаща такса в ДГ. Мисля, че така беше. След като подадете молба в ДГ към края на август, детето ще мине комисия и ще му бъдат назначени не само логопед и ресурсен, но и психолог. Такъв е пакетът, с който се покрива програма, изготвена от Екип, включващ и неговите учители в ДГ.

Общи условия

Активация на акаунт