Питане за майчинство и детски

  • 1 610
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 620
Цитат на: ralitza03
Ами аз като никога не съм работила Embarassed /студентка съм де/ от къде да си искам майчинството и имам ли право на тези 18лв. при положение че на  таткото му е доста височка заплатата и ги надхвърляме тези 200лв. на човек / а си имаме и брак/ не може ли  да кажа, че сама си отглеждам детето и толкова Neutral Face Абе то е ясно че няма да се минат ама да попитам Simple Smile


Не, щом имате брак, няма да стане. И аз не ги получавам. Майчинството за неосигурените се изплаща пак от Д"СП" и също е обвързано с дохода. Не те съветвам да попълваш молба-декларация с невярно съдържание, защото последствията могат да са доста кофти.

# 16
  • София
  • Мнения: 299


Мерси много  Grinning

P.S. Имам един въпрос от чисто любопитство: защо за еднократната помощ искат удостоверението за брак? Помощта не е ли за раждането? И какво ако не съм омъжена не я получавам така ли?  Shocked  Embarassed  Confused

# 17
  • Мнения: 544
Цитат на: Altie

P.S. Имам един въпрос от чисто любопитство: защо за еднократната помощ искат удостоверението за брак?


Къде пък видя, че се иска удостоверението за брак при еднократната помощ Confused

# 18
  • София
  • Мнения: 299
Цитат на: angelica
Цитат на: Altie

P.S. Имам един въпрос от чисто любопитство: защо за еднократната помощ искат удостоверението за брак?


Къде пък видя, че се иска удостоверението за брак при еднократната помощ Confused


Всъщност искат удостоверението за семейно положение с настоящата дата. Което на мен ми звучи същото.  Confused  Confused  Neutral Face

# 19
  • Мнения: 544
В удостоверението за семейно положение пише  и данните на децата ти - това гледат. Аз исках "Удостоверение за родените от майката деца" , но ми обясниха, че удостоверението за сем. положение всъщност е това. Дава се от Общината.

# 20
  • Мнения: 5 620
Цитат на: Altie


Мерси много  Grinning

P.S. Имам един въпрос от чисто любопитство: защо за еднократната помощ искат удостоверението за брак? Помощта не е ли за раждането? И какво ако не съм омъжена не я получавам така ли?  Shocked  Embarassed  Confused


Не, иска се Удостоверение за брой живородени деца или Удостоверение за семейно състояние от ГРАО. Това доказва колко деца имаш с оглед размера на помощта. Нали до трето е 200 лв., а оттам нататък - 100. Всъщност това е вместо страницата в старите паспорти, където пишеше броя на децата.
Иначе помощите не са обвързани с това дали родителите имат брак или не.  Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 299
Цитат на: kati_v
Не, иска се Удостоверение за брой живородени деца или Удостоверение за семейно състояние от ГРАО. Това доказва колко деца имаш с оглед размера на помощта. Нали до трето е 200 лв., а оттам нататък - 100. Всъщност това е вместо страницата в старите паспорти, където пишеше броя на децата.
Иначе помощите не са обвързани с това дали родителите имат брак или не.  Simple Smile


Мерси Simple Smile

# 22
  • Мнения: 272
да попитам и аз тук Simple Smile
Знае ли някой или пък да е чувал, че през септември бил приет закон, според който можело ако подадеш молба в Социални грижи те да ти изплащат майчинството по сметка посечена от теб в ДСК да се прескочи фирмата-работодател, който до момента единствен има право да тегли майчинството?
от друга страна пък знам, че майчинството го теглят от НОИ.
Това една счетоводителка ми го каза, но може и да не е вярно. Ходих до социалните и те ми отказаха. Sad
Имам си проблеми с моите работодатели. Не ми изплащат майчинството по 3 и повече месеца Sad

# 23
  • Мнения: 5 620
Цитат на: sunny_
да попитам и аз тук Simple Smile
Знае ли някой или пък да е чувал, че през септември бил приет закон, според който можело ако подадеш молба в Социални грижи те да ти изплащат майчинството по сметка посечена от теб в ДСК да се прескочи фирмата-работодател, който до момента единствен има право да тегли майчинството?
от друга страна пък знам, че майчинството го теглят от НОИ.
Това една счетоводителка ми го каза, но може и да не е вярно. Ходих до социалните и те ми отказаха. Sad
Имам си проблеми с моите работодатели. Не ми изплащат майчинството по 3 и повече месеца Sad


Няма такова нещо. Майчинството може да се превежда по дебитна карта(сметка) в някоя банка, само ако го получаваш от социалните съгл. чл 8/Закона за семените помощи за деца. Т.е. - получава се една година и е обвързано с дохода на семейството (не повече от 200 лв. на член от семейството). Ако получаваш майчинството си по реда на Кодекса за социално осигуряване (т.е.-от работодателя) няма такава възможност.
А обясняват ли ти работодателите защо бавят по толкова майчинството?

# 24
  • Мнения: 272
Ехххх, katy_v .... Благодаря за отговора. Жалко за мен Sad

Ами бавят го .... те и заплатите ги бавят на хората по 3-4-5 месеца... Трябва да им се молиш за пари и току-виж ти напишат някой ордер. Работя в един Холдинг....... не е за разправяне. Мислех да пускам жалби в НОИ та може и да ми платят за някой друг месец.... ама може би трябва да пускам за всеки месец знам ли.... Не ми се разправя с тях вече... Но щом няма друг начин... Въпроса не е само за тези 120лв. И преди си чаках заплатата по 5-6 месеца, ама сега не е честно след като парите ми са от държавата да ги чакам пак по толкова. То е ясно, че ще се махна от там, но поне докато си ми се полага майчинството искам да си го получавам. Иначе заплатата на мъжа ми е голяма та няма да умрем гладни.... Но въпроса е принципен!!!  #Cussing out

# 25
  • Мнения: 5 620
Мисля, че е свързано със забавянето на внасянето на осигуровките в/у заплатите. Понеже не могат да теглят от НОИ, докато не внесат дължмите осигуровки на работниците. Не съм сигурна дали е точно така, може би някой счетоводител може да го обясни как е точно. и да напишеш жалба до НОИ най-вероятно това ще ти отговорят и няма да направят нищо. Явно това им е практика на работодателите ти. Просто не знам какво да те посъветвам. Ако искаш, можеш да си пишеш жалба или пък да ги врънкаш всеки месец, но дали ще има ефект... Confused

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 6 947
Цитат на: kremi
Цитат на: marry_72
Благодаря ви за бързите отговори. А има ли някакъв срок, в който след раждането на детето трябва да се подадат документите?

еднократната помощ до 40 дена след раждането мисля,а детските от когато подадеш документите от тогава и ще ти плащат


еднократната помощ може да си я вземеш до 2 години.

# 27
  • Мнения: 2 489
И мен ме интересува този въпрос - дали не може по желание от социалните да се взимат, но явно не.

# 28
  • Мнения: 272
Цитат на: kati_v
 Ако искаш, можеш да си пишеш жалба или пък да ги врънкаш всеки месец, но дали ще има ефект... Confused


Да..... за съжаление......  Sad

Общи условия

Активация на акаунт