Бъдеща професия ?

  • 1 510
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

Не знам някой изпадал ли е в същата ситуация, много съм неориентирана и притеснена относно избора за бъдеща професия. Постоянно обмислям какво искам да работя и имам чувството, че се лутам все повече и не мога да реша. Това ме притеснява изключително много, дали ще успея да се справя както с успешното ѝ завършване в университет така и след това с дадената работа или ще се проваля...


В момента съм на 21г. Учих една година филология, но не ми хареса, разбрах, че не е моето и че няма да го работя в последствие и съответно осъзнах, че няма смисъл да си губя времето с това и прекратих, въпреки, че бях взела всички изпити. Дадох си малко почивка и все още ме е страх да предприема крачката към нова специалност, за да не се получи пак неподходящата за мен, но знам,че трябва да реша.

Усещам някакъв страх, защото за мен трябва да си изключителен специалист в дадената област с която ще се занимаваш и самия университет за мен си е стрес. Общо взето очакванията към мен са големи и дори чувствам натиск понякога. Нормално е близките да искат да имаш добро бъдеще, въпреки това не се месят в избора, оставят аз да го направя, но някак мозъка ми е блокирал и не спирам да се притеснявам за това, защото не може постоянно да сменям специалности. И вече дори се чуствам неудобно. Изглежда ми невъзможно да си се представя в някоя професия, не знам дали се дължи на това, че не съм работила никога и нямам никаква представа. А имам възможност да запиша каквото реша.

Не знам проблема в мен ли е, не съм много общителна. Интровертен човек съм. Определям се като амбициозна, отговорна и състрадателна. Дипломата от гимназивта е отлична, ако има някакво значение. Харесва ми по-тихата обстановка, обичам да анализирам и премислям в детайли нещата, старая се с каквото се захвана. Но бих казала, че слабата ми страна е, че не съм толкова уверена в себе си. И родители и учители са ми да ми казвали да бъда по-уверена, да не се подценявам толкова, да показвам потенциала си и да съм по-спокойна, но сякаш това съм си аз и винаги съм притеснителна. Не знам как се бори с притеснението като винаги е било част от теб. Точно и за това си мисля, че в работата няма да се справя, защото съм много притеснителна и чувствителна. Страхувам се от неизвестното. Може би ще кажете, че предвид годините ми се държа като дете.

Специалностите и самите университети  ми изглеждат несериозни и не предоставящи стабилна основа, а моята цел е да науча и извлека максимално много от обучението, да мога да придобия знания и умения, за да мога да имам успешен старт нататък. Но някак съм разочарована, видно е, че се приемат студенти със нисък успех и общо взето който какво си пожелае това записва, повечето ходят само за самия лист диплома за престиж, че имат висше, а много малко целят да придобият реални знания. И ми е много тъжно. Лично не съм доволна от подготовката, която предоставя  Филологическият факултет на ПУ.

Чувствам се зле и от това, че бездействам в момента и се тормозя. Искам да се захвана с нещо и да преследвам някаква цел. Толкова студенти са се ориентирали и следват, а колко ли неориентираните има като мен, защо се случва така?  

Правих най-различни кариерни тестове и резултатът все излизаше юрист или художник. Не смятам, че съм за нито едно от двете. Не съм толкова увлечена и по икономическите или природните науки. За мен е важно да съм удовлетворена от това, което ще правя, но не знам как да го открия и с какво да се захвана, разглеждах и изчетох информация за сумати специалности и вече всеки ден имам главоболие.. някак губя надежда за бъдещото ми развитие. Знам,че сама трябва да се справя, но наистина не знам как да реша, без да сгреша. Сякаш вече губя себе си.

Предимно искам да се обучавам в град Пловдив. Вече дори не мисля, че е от значение от кой университет ти е дипломата. Близки и приятели ми дават мнения, че днес, ако нямаш връзки трудно те взимат на работа колкото и да си добър и, че има пренасищане на кадри и много висшисти остават безработни и в България трудно се гради кариера, което още повече ме демотивира как ще се справя сама.

Извинявам се за неориентираното ми положение. Не знам какви съвети могат да ми се дадът. Вие удовлетворени ли сте от работата си, по какъв начин я избрахте? Според вас кои са подходящите професии за жена, търсени и ценени днес? Или някои по-самостоятелни професии, които не изискват контакт с много хора? Може би ще има и по-рязки коментари, но за мен е важно човек да се чувства добре и удовлетворен от работата си. Благодаря, че отделихте от времето си да прочетете дотук. Simple Smile

Последна редакция: чт, 03 юни 2021, 20:16 от N.A.S.T.Y

# 1
  • Мнения: 25 615
В момента съм на 21г. Учих една година филология, но не ми хареса, разбрах, че не е моето и че няма да го работя в последствие и съответно осъзнах, че няма смисъл да си губя времето с това и прекратих, въпреки, че бях взела всички изпити. Дадох си малко почивка и все още ме е страх да предприема крачката към нова специалност, за да не се получи пак неподходящата за мен, но знам,че трябва да реша.

Стигнах дотук и нататък не ми се чете, само го минах по диагонал.
Интересно ми стана как така реши, че не ти се работи „филология“ след само първи курс? Та тогава учите съвсем общи предмети...
Иначе съм съгласна, че това не е твоето. Но от мен да знаеш, че каквото и да започнеш да учиш, първите 2-3-4 години ще учиш предмети за обща култура и някаква база, на която да стъпи по-нататъшното ти тясно развитие.
Ако щеш. То висшето не е за всеки, въпреки че днес който не е поискал, той не е записал. Подчертавам – „записал“, а не „приет“.

# 2
  • Мнения: X
Учи за IT, интровертен тип сте. Ще изкарвате доста пари и си е престижна професия. А, за първите-две години в университета не си мислете, че е много забавно. Каквото и да запишете първите години не са толкова интересни. Нас ни спукаха с висша математика( не разбирахме защо), но после разбрахме, че едното не може без другото. Много хора отпаднаха точно заради висшата математика. А, за адвокат се иска много зубрене и 
и после, ако нямаш връзкии....(за съжаление така е тук).

# 3
  • Мнения: 4 208
А висшето образование не е задължително.
Защо сама се вкарваш в стресираща ситуация?
След като не си ориентирана, макар консултациите по кариерно ориентиране, просто изчакай, докато разбереш какво искаш да правиш.
Потърси някаква работа, ако трябва смени няколко, докато поне за сферата се ориентираш.
После вече ще ти е по-лесно...

# 4
  • Мнения: 10
Дизайнерската професия е силно търсена и високо платена.

Ако се смятате за креативен човек, можете да проектирате във всяка област, която ви интересува - от интериорен дизайн до уеб дизайн. Дизайнерите по правило не работят в екип, а ръководят индивидуални проекти, които изразяват тяхната лична творческа визия за света.

Професията на графичния дизайн е особено добра за творчески интроверти. Да, те говорят много с клиенти и се опитват да им угодят. Но самият работен поток не изисква клиенти. Ще имате невероятен късмет, ако успеете да потърсите работа на свободен графичен дизайнер. Около една трета от съвременните графични дизайнери работят дистанционно. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 859
На първо четене - ако умееш да рисуваш и имаш творческо мислене (щом тестовете ти препоръчват художник) аз също съм за графичен или уеб дизайн. Подходящо е за интроверти, търсено е.

Иначе наистина по-добре си дай почивка от ученето, започни някаква работа и ще се ориентираш. Завърших нещо, с което никога няма да се занимавам и го определям като губене на време. По-добре изчакай и не записвай веднага друго без да си сигурна, че го искаш.

# 6
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Типичното младо момиче. Главата ти е пълна с клишета и грешни представи.

# 7
  • София
  • Мнения: 165
Учи за IT, интровертен тип сте. Ще изкарвате доста пари и си е престижна професия. А, за първите-две години в университета не си мислете, че е много забавно. Каквото и да запишете първите години не са толкова интересни. Нас ни спукаха с висша математика( не разбирахме защо), но после разбрахме, че едното не може без другото. Много хора отпаднаха точно заради висшата математика. А, за адвокат се иска много зубрене и 
и после, ако нямаш връзкии....(за съжаление така е тук).

IT доста отдавна вече не е интровертна професия, а си изисква да си добър в математиката и логиката. Също има и доста направления за развитие. Някак си кариерните тестове като дават за професия юрист или художник, никак не ми се връзва това с ИТ.

# 8
  • Мнения: 1 859
IT наистина не е съвсем за интроверти...

# 9
  • Мнения: 4
Здравейте отново,

За графичен дизайнер се иска да си добър в рисуването, а то си е дарба, която нямам.

Мисля, че направления като икономика, медицина, IT не са за мен.

Замислям се за детски или начален учител.

# 10
  • Мнения: 14 848
Лаладжийка си. Не го казвам с лошо. Точно хуманитарен типаж. Какво не ти хареса във филологията и защо реши, че не е за теб? С филология можеш да работиш от преводач, през копирайтър и редактор до библиотекар.
Ако си неуверена, не си за учител.

# 11
  • Мнения: 4
Лаладжийка си. Не го казвам с лошо. Точно хуманитарен типаж.
Здравей,

Така е, не предприемам действие преди да съм сигурна и много обмислям. Просто може би не попаднах на качествени учители и намразих филологията. Обичам децата. Не съм най-уверения човек, даже съм доста притеснителна но вярвам, че с практика ще свикна и ще се развия. На децата им трябва добър, мил и вдъхновяващ учител, какъвто смятам, че мога да бъда.

# 12
  • Мнения: 14 848
На децата им трябва учител, който ги уважава като личности, не позволява лигавене, да си разбира от предмета и да оценява реалистично знанията им, а не да подарява тройките по милост или понеже било селско училище и тъй и тъй тези циганчета тука няма да учат, поне да не са двойкаджии. Мама, да ги потупва по рамото и успокоява, учащите си имат вкъщи.
Доколкото виждам, имаш проблем с преподавателите, че не се държат като мама. Ами не им е това работата. Университетското образование предполага, че имаш основа от училище и имаш лична мотивация, а не тепърва да търсят как да ти е интересно.  
И като цяло на никой преподавател в никоя степен (начална, основна и пр.) не му е работа да прави густо на учащите, барем завършат.
То не пречи да опиташ, де, но.... Честно казано, на мен никак не ми действаш вдъхновяващо, какво остава за преситени от изживявания и вещи разглезени хлапета. Прекъсваш висше, за което не знам дали ти, или родителите ти плащат, понеже нещо не ти допаднало. А като ти се изрепчи някой дребен с по-нов телефон от твоя - ще напуснеш работа, за която получаваш пари?
В момента фантазираш едно, силните ти страни са съвсем други, не са в общуването с хора.

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 18:30 от -Narcissa-

# 13
  • Мнения: 25 615
Моля те, не ставай начален учител! Много те моля!

# 14
  • Мнения: 4
Моля те, не ставай начален учител! Много те моля!

Не ме познавате, че толкова твърдо да го казвате.

Общи условия

Активация на акаунт