Кандидатстване

  • 625
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Здравейте! Тази година кандидатствах на няколко места, но имам въпрос. Ако бъда приета и се запиша знам, че се заплаща семестриална такса, но ако бъда приета през това време в друг университет и реша да се отпиша от първия, връща ли ми се семестриалната такса? И дали има някакъв срок? И другия ми въпрос- след първо класиране ако реша да изчакам второ каква е процедурата? Подават ли се документи?

# 1
  • Мнения: 413
Всеки университет си има свой правилник и своя администрация - проверете в сайтовете на университетите или попитайте в отдел "Студенти". Обичайната практика е семестриалната такса да не се връща, поне не и в пълния първоначален размер. Срок най-вероятно също има, документи за второ класиране се подават или не отново според политиката на университета.

# 2
  • Мнения: 14 895
В правилника на университета пише дали връщат. Доколкото съм чела на ВТУ преди 15 години и СУ преди 10 - връщаха частично, ако още не е започнал семестърът. Но не помня колко частично, плюс това е меко казано неактуална информация. Знам, че преди 15 години имах колежка, която беше записала турска филология в Шумен, но се беше стреснала нещо от забулените кадъни, отписала се, върнали й таксата в пълен размер (или поне не се оплака, че е бил непълен) и се беше записала във ВТУ.
По въпроса с второ класиране - пак в правилника виж дали трябва да заявиш по някакъв начин желание за участие, или става автоматично.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 9 715
Връщат такси. Малко се бавят, но връщат.
Ако си приет, но искаш второ класиране, в ТУ и СУ миналата година искаха да оставиш при тях оригинал на дипломата. Така те ограничават да чакаш второ само на едно място.
Ако не си класиран никъде, чакаш второ, без да правиш нищо.
Но всеки университет сам си определя правилата и написаното за ТУ може да не е валидно за университета в Стара Загора примерно.

Общи условия

Активация на акаунт