принципно за гласуването и за правото на избор

  • 2 717
  • 73
  •   1
Отговори
# 60
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
На президентски не се разпределя нищо. Който, колкото си получи - толкова си има. Ако гласуват по-малко от 50% от тези в списъците има втори тур. Отиват първите двама с най-много гласове. На втория тур и пак да няма 50% гласували, вече се избира президент - този, който е с повече гласове.


Според мен тези, който ще пуснат невалидна бюлета ( задраскана или празна ) се броят за гласували и качват процента на избирателна активност.

Но каква е целта, защото гледам, че призовават, още не съм разгадала.  newsm78

# 61
  • София
  • Мнения: 1 244
Недействителните гласове не се преразпределят, докато ако не си гласувал -  ти се преразпределя гласа, защото процентите на кандидатите се изчисляват на базата на активността, а не на базата на всички имащи право на глас.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 623
Мен лично никой не може да ме убеди, че ако не гласувам моя глас няма да бъде употребен. Не казвам как - начини много. Когато обаче съм пуснала невалидна бюлетина никой не може да ми го вземе и това е моя глас срещу управляващите. Пък който иска да гласува, който иска да не ходи - проблемът си е негов !

# 63
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

за мен е безумно и неграмотно, човек да гласува на всички избори за този, който му харесва ( а това е субективна работа), а не за политическата си ориентация.



А за мен е безумно и неграмотно обратното.....да си гласуваш като кон с капаци за кандидата, който е оповестила партията, с чиято политическа линия си съгласен, дори този кандидат за нищо да не става.......

ммм, не съм съгласна.
мисля, че в последните години стана ясно до какво
може да доведе гласуването за 'някой свестен', т.е за определена личност,
която не се идентифицира с определена политика.
на практика, всеки, който изглежда обещаващ, може да размаха 5-6 популистки обещания
( "Незабавно и несимвлично", напр. беше такъв лозунг )и да спечели избори.


политиката не е измислена вчера. политическите партии също.
и наистина не знам др. държава, в която хората толкова да си менят позициите от избори на избори.


Веднага ти давам пример, че това не е така......не е все едно дали ще гласуваш за Волен Сидеров  или Петър Берон, до скоро в една и съща политическа партия, т.е. Атака.....ако Петър Берон беше кандидат щеше да ми е друго мнението, защото е свестен човек.......има начини и начини да постигаш целите си......Сидеров би избрал всеки друг начин, но не и моя начин



Според мен тези, който ще пуснат невалидна бюлета ( задраскана или празна ) се броят за гласували и качват процента на избирателна активност.



Добре де, какъв е смисъла невалидните бюлетини да се броят, няма човешки смисъл и не е честно гласа на бабата сбъркала вота да отиде при Първанов, примерно....или тези интегрални бюлетини са нарочно измислени, за да объркват неграмотните и недовиждащи хора и после да им вземат гласовете в полза на някой.........не е много трудно от броя на гласувалите да се извади броя на невалидните бюлетини.........ако има логика, то тя не е човешка, а някаква подла политическа логика, която не разбирам.....

# 64
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Невалидната бюлетина се брои за гласувал. Друг въпрос е защо е невалидна: бабата не довижда или някой протестита като задрасква всичко.

Невалидните бюлетини не се броят и не отиват към процентите на кандидатите. Те единствено имат значение от гледна точка на % на активност.

# 65
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Невалидната бюлетина се брои за гласувал. Друг въпрос е защо е невалидна: бабата не довижда или някой протестита като задрасква всичко.

Невалидните бюлетини не се броят и не отиват към процентите на кандидатите. Те единствено имат значение от гледна точка на % на активност.


Разбрах това, но не е честно......  bouquet.........защото на практика няма глас

# 66
  • Мнения: 25 620
темата за беров например:  цвета на очите на Беров примерно, възрастта му ( ако забелязваш и тук) са единственото, което се дискутира. Не ми стана ясно от темите тоя човек социалист ли е, демократ ли е, радикал ли е социалдемократ ли е,.. какво е. Не се дискутират платформата му, и тн и тн и тн. дискутира ли се 'свестен ли е' по вторични белези. ( напр. бил професор на някой в университета, който ни казва, че Б. е много свестен)

политиката не е измислена вчера. политическите партии също.
и наистина не знам др. държава, в която хората толкова да си менят позициите от избори на избори.


Какъв Беров, Лени, той отдавна потъна в Лета...
Беронов се казва май кандидатът на геронтофилите.  newsm78

Това е главният проблем - при положение, че един политик не е наясно със себе си какъв е - демократ, социалдемократ, социалист, комунист или друг някакъв, прехвърча като пеперудка от партия в партия и от групичка в групичка, как искаш обикновения човек да има политически възгледи и идеали?  ooooh! Откъде да дойдат?  newsm78
Може би от "Чавдарчето е примерно дете...", през "септемврийчета безчет" до "Комунисти, комсомолци, пионери, заедно във труд и бой"???  (Ще ме прощавате за точността на цитатите, ама туй ЕГН-то не прощава...  Embarassed)
Минимум 3 поколения са нужни, минимум...  Thinking

# 67
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Не си представям че няма да гласувам. Някакси го чувствам като задължение на гражданин към държавата му. (Дано не прозвучи викопарно и нравоучително. Това е лично мнение.) Ако не ми харесва кандидат може да пусна невалидна бюлетина, но определено ще отида до урната. Досега обаче не ми се е случвало. Все си намирам за кой да гласувам. А като съм гласувала и не са избрали моя човек мога с пълно право да "плюя" по избрания до следващите избори.

# 68
  • Мнения: 3 506
По повод чуденката дали празните бюлетини са действителни - намерих най-после Указанията на ЦИК за преброяване на бюлетините.

Действителни са само бюлетините, в които:
Цитат
... само в едно от квадратчетата за гласуване има поставен знак ("+", "х", "v", "о", "-" или друг знак), изразяващ еднозначно вота на избирателя...
Целият текст е на стр. 22-23, т. 15-17.

Гласът е недействителен, когато:
Цитат
... няма поставен знак в нито едно от квадратчетата за гласуване...
Целият текст е на стр. 23, т. 18.

Поне за мен това означава, че или ще протестирам като си запълня времето с нещо по-интересно от гласуването, или ще гласувам с единствената идея да няма втори тур...

# 69
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не е ли дадено за каква се счита такава бюлетина с много знаци........

# 70
  • Мнения: 2 700
Според мен тези, който ще пуснат невалидна бюлета ( задраскана или празна ) се броят за гласували и качват процента на избирателна активност.

Да, така е. Участвала съм в n-изборни комисии. Невалидните бюлетини не променят процента по отношение на разпределението на гласовете, но повишават процента на изборна активност.
Смисълът на високата активност на първи тур е да не се стигне до втори, който също струва много пари, идващи от нашите джобове.

# 71
  • Мнения: 3 506
Абсолютно. Само дето освен висока избирателна активност за целта ни трябват и 50% + 1 за Първанката, а това дали ще стане  newsm78 Жалко, че не се включи по-рано, щеше да ми спестиш ровенето из разни документи на ЦИК...

Хора, дайте линк към някакви прогнози, аз се зарових в търсене на закони, не ми се търсят и прогнози сега.

Secretgarden, за недействителна се счита, разбира се, ако е с много знаци. Прочети в линка. Просто тук имаше чуденка единствено, ако е празна, дали пък не се счита за действителна, затуй само този текст цитирах.

# 72
  • Мнения: 7 112
http://www.president.bg/inst_izbori.php - тук е резултатът от предните избори. Не са анулирани избори заради избирателна активност под 50% в първия тур. Процентите са на база само на действителни бюлетини. Другите са игнорирани в сметките.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
темата за беров например:  цвета на очите на Беров примерно, възрастта му ( ако забелязваш и тук) са единственото, което се дискутира. Не ми стана ясно от темите тоя човек социалист ли е, демократ ли е, радикал ли е социалдемократ ли е,.. какво е. Не се дискутират платформата му, и тн и тн и тн. дискутира ли се 'свестен ли е' по вторични белези. ( напр. бил професор на някой в университета, който ни казва, че Б. е много свестен)

Лени, каква платформа, каква политическа ориентация на Беронов. Те самите т.нар. демократи не се обединиха около него, с триста зора го измъдриха от нищото, как да представи платформа като до преди месец не се знаеше кой ще застане зад него, изобщо кой е, какъв е, конституционен съдия - добре, но президентството не е конституционния съд. Изобщо ролята на президента е доста по-различна от тази на председател на конституционен съд. Единствените от кандидатите, за които имаме що годе някаква представа независимо каква е тя - добра или лоша, са Първанов, Сидеров и Марков.  А и те са единствените на по-приемлива възраст. За кандидатите за вицета не коментирам, те все едно са притурка там, никой за нищо не ги бръсне. Е, независимо от това какви са ми политическите убежденията не мога да отида да гласувам за Беронов само защото са го издигнали деморатите, съжалявам но по никакъв начин не виждам нищо градивно в него. Виждам ухилените физиономиии по клиповете му на Костов и Стоянов, но това е единственото, което по някакъв начин го свързва с тази част от политическото пространство у нас. Още поне 2 поколения трябва да се извървят, за да можем да гласуваме за някого по политическа ориентация. За сега ще си гласувам за по-малкото зло и то главно, за да не позволя на бабите и братята роми да решат изхода от изборите.

Общи условия

Активация на акаунт