Турска мусака

  • 15 753
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 352
Освен че е много вкусна се приготвя и много лесно. Ето рецептата, но всичко ми е на око Blush:

кайма - около 500 гр.
малко домати от консерва
кисели краставички
1 по-голям морков
5-6 твърдо сварени яйца
картофено пюре на прах
прясно мляко и масло (за приготвяне на картофеното пюре)
кашкавал за поръсване

Каймата сурова я размачквам с малко доматен сос, за да не става на бучки, когато се запържва.   Сварявам яйцата, моркова. Приготвям картофеното пюре (аз го правя с прясно мляко, но може и с вода). Запържвам каймата. В намслена тавичка  разстилам половината от картофеното пюре като от време на време топя лъжицата в разтопено масло, за да не залепва за пюрето. Отгоре добавям каймата. Върху нея редя нарязаните на колелца кисели краставички, моркова и сварените яйца. Най-отгоре разстилам другата половина от пюрето. Поръсвам с кашкавал и запичам във фурната, колкото кашакавала да направи коричка. Много е вкусно!  chef

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Звучи страхотно! Ще се пробва тези дни!

# 2
  • Мнения: 262
Ей, как не я прочетох по-рано. Вчера правих мусака.
Ама следващата седмица ще се опита.

# 3
  • Мнения: 983
Ще я пробвам тези дни. Звучи страхотно.  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 378
Още днес ще я пробвам- звучи много вкусно !  bouquet

# 5
  • Мнения: 14 489
ами това наименование откъде се взе? това е някаква по-свободна вариация на американския овчарски пай или на португалското импадао. или наистина е ястие от турската кухня?

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
А подправки няма ли никакви бе newsm78Чубричка, черен пипер, тва-онва LaughingТо ясно, че са по желание, ама аз да питам ти какво си слагала?Или нищо?

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Съвсем скоро ще я пробвам  Peace

# 8
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
ммммм нещо ново за ядене, малко разнообразие

# 9
  • Мнения: 1 352
Уриел, така го знам от майка ми. Всъщност изобщо незнам дали това ястие е турско.
belinda, аз слагам само чер. пипер и сол. Някакси чубрицата не ми се връзва на това ястие. Маслото придава много приятен вкус.

# 10
  • Мнения: 811
Много е вкусно,Мариета   newsm51
Малкия каза : Мамо само такава мусака да плавиш вече!  Mr. Green
Направих я с картофено пюре на прах,в каймата сложих джоджен-много го обичам.
Довечера пак ще правя   chef

# 11
  • София
  • Мнения: 1 951
Вкъщи мусаката е много любимо ястие.Ще я опитаме тези дни.

# 12
  • Мнения: 2 657
И ние ще я пробваме тези дни  bouquet

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 926
Стана страхотна  bouquet

# 14
  • Мнения: 22 867
А....ма, недейте така, тая вечер трябва да си пласирам фасула......... Embarassed Обаче утре и аз ще я спретна, наистина звучи много вкусно, пък и е по-различна от тая, дето я правя.

# 15
  • Мнения: 25 600
Ъъъъъъ, дали не може да се използва истинско картофено пюре в тази рецепта?  newsm78
Вкъщи нещо полуфабрикатите не ни кефят...

# 16
  • София
  • Мнения: 18 679
Може, може, как'Сийке Mr. Green Аз я правя вече два пъти с домашно пюре - имам комбайн и го правя за 5 минути, не е проблем. И ние не сме по полуфабрикатите, ползваме само в краен случай. Страхотна манджа е това, става ни любима вкъщи Heart Eyes Отиват й и маслинки Peace

# 17
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Мммммммм,много вкусно звучи,ще се пробва.  bouquet

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 130
Хайде и аз да се разпиша. Снощи я направих мусаката- наистина си я бива. Много вкусна. Всички много я харесаха.   bouquet за рецептата!

# 19
  • Мнения: 1 352
Радвам се, че ви е харесала мусаката Hug. Разбира се, че може да се приготви и с домашно пюре, дори става по-вкусно.

# 20
  • out of space
  • Мнения: 8 573
В момента я правя!  Grinning После ще кажа дали ни е харесала. Благодаря за рецептата!   bouquet

# 21
  • Мнения: 268
Зву4и много добре ,тия дни ще я пробваме   chef .

# 22
  • Мнения: 732
Тази турска мусака прилича на Овчарския пай, който аз правя.
Много е вкусно наистина. Ето и рецептата, ако някой иска да пробва:
http://kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=2348   bouquet

# 23
  • Мнения: 1 425
Това не е рецепта от турската кухня,но няма значение ще я пробвам звучи доста вкусно...............  bouquet

# 24
  • Мнения: 11 003
Картофеното пюре с какво може да се замени?  newsm78  Дайте идея ...

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Аз правя нещо подобно , моята рецепта е : задушавам 2 глави лук , прибавям 500гр. кайма , като се задуши каймата слагам една купичка царевица и една купичка грах , малко вода да поврат . След 10-тина минути исипвам в тавичка , заливам с картофено пюре и запичам .

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Интересна рецепта. Тия дни мислех да заформя една мусака, ето каква ще е тя Wink.

# 27
  • Мнения: 5 713
Ииии това  ли е тази Турска мусака, дето само чета, че еди кой си я е направил.  Simple Smile
Ще се пробва на всяка цена, но с домашно пюре.  Simple Smile

ами това наименование откъде се взе? това е някаква по-свободна вариация на американския овчарски пай или на португалското импадао. или наистина е ястие от турската кухня?
На мен пък ми заприлича малко по съставки на Руло стефани. Както и да е, важното е да е вкусно.

# 28
  • Мнения: 410
Да похвалъ рецептата на Адашката!
Бърза, вкусна, лесна! Само за работещи мами!
За 40 мин. бях готова от нулата!
Много се хареса.
Направих я в дълбока Йена глас, т.к. реших, че ще е тънко за тава.

Наистина по съставки прилича на руло Стефани.


# 29
  • София
  • Мнения: 362
Страхотна рецепта - идеална за работещи мами с бебета Wink
Но .......На мен ми се поразпадна Rolling Eyes
Обърка се каймата с картофеното пюре и беше нелицеприятни - за сметка на вкуса - беше  мммммммм   newsm53
Имате ли идея как това може да се избегне - може ми с малко по-гъсто пюре? Но се притеснявам, че като не е точния грамаж на течността няма ли да стане пюрето на бучки...
Незнам? Any ideas???

# 30
  • Мнения: 11 747
Аз го направих с пюре от картофи и като ги намачквах сложих само малко маргарин,без никакви течности за да стане по-гъсто.Оставих го да изстине и така после го нареждах.Не се размесиха нещата,много добре се получи!Не обичам полуфабрикати,та затова не съм и мислила за варианта с пюре на прах!  chef

# 31
  • Мнения: X
Мусаката стана мнго вкусна. Аз сложих и гъбки i намалих малко яйцата. Пюрето ми беше от картофи, а не на прах. За да не се разпада, сложих 1 сурово яйце преди да го сложа в тавата, както и повечко мляко и масло.
Страхотна рецепта!

# 32
  • Мнения: 1 352
Не разбирам как така ви се разпада пюрето newsm78, да не би да го правите прекалено рядко?

# 33
  • Мнения: 22 867
Направих я с домашно пюре. Първо - стана много красотна с тоя запечен кашкавал, второ страшно вкусна е! С последни усилия на волята се заставих да стана от масата, защото иначе имаше опасност да продължа да ям, докато гръмна. Marieta, хиляди благодарности за вкусотията!  bouquet  bouquet  bouquet Край с линията, ще пазя вече окръжност, щото е по-лесно!

# 34
  • Варна
  • Мнения: 2 576
И аз я направих тази вкусна мусака Simple Smile. Само дето ме домързя да правя пюре и нарязах картофите на колелца сурови и така я бутнах да я изпека. Стана супер.
Благодаря за рецептата!

Другия път ще се постарая повече и ще я направя с пюре Simple Smile.

# 35
  • Мнения: 3 478
ами това наименование откъде се взе? това е някаква по-свободна вариация на американския овчарски пай или на португалското импадао. или наистина е ястие от турската кухня?

Точно си е според мен вариация на Овчарски Пай, каквото и да се нарича обаче си е хубаво.

# 36
  • Мнения: 210
И аз да се похваля в4ера направих за пьрви пьт Турската мусака и наистина е много вкусна.
Незнам защо оба4е стана като много гьста манджа , на така като обикновенната мусака да се реже на пар4ета,може би аз бьркам нещо.Пурето сигурно трябва да е доста гьсто и кашкавала по-малко,но както и да е беше много вкусна вепреки 4е нямаше добьр вид.
Благодаря за рецептата.

# 37
  • Мнения: 119
Тия дни и аз ще се пробвам да я направя.Доста вкусно звучи. newsm10

# 38
  • София
  • Мнения: 1 941
Тия дни и аз ще се пробвам да я направя.Доста вкусно звучи. newsm10
Аз ще я пробвам днес  bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 17 281
Може, може, как'Сийке Mr. Green Аз я правя вече два пъти с домашно пюре - имам комбайн и го правя за 5 минути, не е проблем.



Как го правиш пюрето с комбайна? Вариш картофи и после ги миксираш ли? Не става ли лепкаво?

# 40
  • Мнения: 634
ооооо,като чета и ми текат лигите, още утре ще я пробвам   chef

# 41
  • Мнения: 15 619
Ето какво ще яде народа утре.  chef

# 42
  • Мнения: 2 922
Правих! Супер е! Лесна и много вкусна  Peace

# 43
  • Мнения: 268
Аз също я правих ,стана страхотна   chef

# 44
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Благодаря за рецептичката - ще се пробва!  Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 1 941
Направих я, но сложих някои мои допълнения - чесън към каймата и гъбки наредих малко. Стана много вкусно. Благодаря за рецептата  bouquet

# 46
  • Мнения: 6 167
И аз я пробвах тази седмица! Имаше голям успех.
Наистина става много добре, но следващия път няма да слагам яйца.
Идват в повече според мен.

# 47
  • София
  • Мнения: 17 281
И вкъщи много се хареса, само че 1 пакетче картофено пюре на прах изобщо не ми стигна (взех на Маги). Следващия път с две бройки.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 941
И вкъщи много се хареса, само че 1 пакетче картофено пюре на прах изобщо не ми стигна (взех на Маги). Следващия път с две бройки.
Аз умишлено взех 2 на Маги - 1-то отдоло, другото сложих отгоре. Иначе нямаше да стигне Peace

# 49
  • Мнения: 6 390
Звучи страхотно, днес купих кайма, и ще пробвам  Wink

# 50
  • Мнения: 6 167
Пак я правих снощи  Twisted Evil
Махнах яйцата, както мислих  и към каймата прибавих и няколко гъбки.
Стана много добре, много!

# 51
Ще се пробва ,добре изглежда Hug

# 52
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Мерси за рецептата.   bouquet

# 53
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Благодаря за рецептата. Hug
Правих я и стана повече от страхотна. GrinningЧак мъжът ми беше възхитен. Grinning

# 54
     bouquetБърза, лесна вкусна Макар и правена със студено сварени картофи /против полуфабрикатите съм заради  Е-тата  и др.работи в тях/ от предишния ден стана перфектна. Похвалиха ме страшно, направо им  #Crazy   Жалко че се хапна
За днес трябва да измисля нещо. Благодаря за чудесната рецепта. Ще я правя често

# 55
  • Мнения: 122
Толкова хвалби за тая мусака. Ще я пробвам и аз.

# 56
  • Мнения: 4 176
аз правя редовно. Подобмно е. Това е английско ястие май. Казва се Cottage pie.
Там се запържва лаймата с лук, червен пипер и подправки и 1-2л. домнатена паста. Идеята е да не е водно хич, а да е само на мазнина
Накрая се прибавя лъжица брашно.
Слага се най-отдолу на тавата каймата всичката и отгоре се поставя картофеното пюре. Запича се. Лесно и вкусно.

# 57
  • Мнения: 668
аз правя редовно. Подобмно е. Това е английско ястие май. Казва се Cottage pie.
Там се запържва лаймата с лук, червен пипер и подправки и 1-2л. домнатена паста. Идеята е да не е водно хич, а да е само на мазнина
И аз така направих каймата.
Картофеното пюре е домашно производство.
Намалих яйцата на 2 и добавих манатарки мариновани.
У дома всички си облизаха пръстите.

Общи условия

Активация на акаунт