Трудова борса и обезщетения - 6

  • 46 824
  • 804
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 808
То няма и смисъл след приключване на обезщетението да стоиш на борсата. Нито получаваш пари, нито ти се плащат здравните осигуровки, а щом една година не са ти намерили работа, едва ли тепърва ще го направят. Евентуално да те включат в някой курс, но може и да не стане, а се ангажираш да ходиш да се подписваш.

# 61
  • Мнения: 731
Мерси за отговора. Аз получавах само 4 месеца заплащането. Здравна осигуровка си плащам аз вече.
То няма и смисъл след приключване на обезщетението да стоиш на борсата. Нито получаваш пари, нито ти се плащат здравните осигуровки, а щом една година не са ти намерили работа, едва ли тепърва ще го направят. Евентуално да те включат в някой курс, но може и да не стане, а се ангажираш да ходиш да се подписваш.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 619
Аз търся в интернет пространството за трайно безработните и нищо не намирам. Защо да не е добре да се водя така? В Бюрото казаха, че ще гледат до навършване на 1 година да ме отпишат, независимо дали работя. Защо?
не се сещам никакъв проблем за лицето, според мен не искат да показват реална статистика на безработните и затова съветват хората да се отписват.

# 63
  • Пеликания
  • Мнения: 2 494
Те не могат да те отпишат. Освен ако не се явите на подпис или дисциплинарно. Ще накарат Вие сами да го направите. При мен така стана. Почнаха да ми обясняват как щом до 1 год. не съм си намерила работа значи имам някакъв проблем. И почнаха да ми обясняват как ще ме пращат по психолози и още институции да се види какъв ми е проблема Joy  Явно е била изцяло моя работа да си търся.

# 64
  • Мнения: 13 364
Мда, статистиката за безработните включва тези които се водят че си търсят работа. Тези дето никъде не са заведени така, се предполага че не си и търсят, т.е. без работа са по техен избор и не влизат в бройката на безработните дето се обявява...
Като си прекрати човек регистрацията в БТ и им подобрява статистиката, то чак ще излезе че тая структура върши работа, видите ли Grinning

# 65
  • Мнения: 54 763
Проблем за лицето ще има, защото ще изгуби някои привилегии. Безработните са освободени от потребителска такса при ЛЛ и в болница. Също имат право на курсове.
А за служителите в БТ, вероятно им налагат санкции, ако имат много трайно безработни. Нали уж това им е работата, да съдействат. Но не съм сигурна, предполагам.
Не могат да ви задължат да се отпишете.

# 66
  • Мнения: 4 808
Одеве Бойко се хвалеше в едно интервю колко била ниска безработицата. Май в това е цялата работа, пречи им на статистиката. За мен лично си е странно цяла година да не намериш работа, явно има кой да те издържа. Вече друг е въпросът ако имаш обезщетение за 12 месеца, особено ако е добро.

# 67
  • Мнения: 473
Здравейте. Има ли нещо вярно в това, че заради пандемията, може да си на борсата и в същото време да работиш на 4 часа? На мен ми предстои прекратяване на договора по взаимно съгласие и ще се запиша на борсата, но може (не е сигурно все още) да си намеря работа на четири часов работен ден и една позната ми каза за това.

# 68
  • на земята
  • Мнения: 4 096
Здравейте,искам да попитам ,поради намаляване  обема на работа най вероятно от цеха в който работя ще ни съкратят по чл. 328 ал.1 т.2.Какво да очаквам,дали като отида на борсата ще мога да взимам някаква сума.Имам стаж над 15 год.
Ако не си намеря работа толкова бързо на какво обезщетение мога да разчитам от трудовата борса и за колко време?
Трябва ли да ходя другаде освен на борсата да подам документи и какво трябва да нося.Здравните осигуровки трябва да плащам сама?Колко процента от заплатата ще ми изплащат?
Някой от работата спомена 80% ли 60% ?
Много благодаря ,ще се радвам да се включите.

Последна редакция: вт, 31 авг 2021, 12:58 от _лаленце_

# 69
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Здравейте. Има ли нещо вярно в това, че заради пандемията, може да си на борсата и в същото време да работиш на 4 часа? На мен ми предстои прекратяване на договора по взаимно съгласие и ще се запиша на борсата, но може (не е сигурно все още) да си намеря работа на четири часов работен ден и една позната ми каза за това.
За пръв път чувам такова нещо...хем да работиш, хем и обезщетение за безработица да получаваш.
Здравейте,искам да попитам ,поради намаляване  обема на работа най вероятно от цеха в който работя ще ни съкратят по чл. 328 ал.1 т.2.Какво да очаквам,дали като отида на борсата ще мога да взимам някаква сума.Имам стаж над 15 год.
Ако не си намеря работа толкова бързо на какво обезщетение мога да разчитам от трудовата борса и за колко време?
Трябва ли да ходя другаде освен на борсата да подам документи и какво трябва да нося.Здравните осигуровки трябва да плащам сама?Колко процента от заплатата ще ми изплащат?
Някой от работата спомена 80% ли 60% ?
Много благодаря ,ще се радвам да се включите.
В 7 дневен срок от датата на прекратяване се отива в Бюрото по труда. Носите си трудова книжка, заповед за прекратяване и свидетелство за завършен етап на  образование. При този стаж, ще получавате обезщетение 12 месеца, а размера ще е:
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.

Последна редакция: вт, 31 авг 2021, 16:31 от Ала-Бала

# 70
  • Мнения: 54 763
Неволна грешка има Ала Бала.
7 дневен е срокът.

# 71
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Неволна грешка има Ала Бала.
7 дневен е срокът.
Благодаря ти! Коригирах!

# 72
  • на земята
  • Мнения: 4 096
Ала Бала,много ти благодаря Blush

# 73
  • Мнения: 5 802
Здравейте, края на миналата година бях на борсата за два месеца, началото на тази подписах временен трудов договор, знаете ли дали имам право да използвам останалите ми месеци с право на обезщетение, в случай че си прекратя договора по взаимно съгласие?
Да, в срок от 12 месеца от започването на работа. Като отидете в БТ, казвате, че сте за възстановяване на обезщетението, не за нова регистрация.
Това не важи ли само при съкращение от новата работа? Или важи и в случай на прекратяване на договора?

# 74
  • Мнения: 54 763
Щом си започнал да получаваш обезщетение, остатъка може да го ползваш без значение как си напуснал.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт