Невротични родители

  • 4 676
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте, ще съм благодарна на тези от вас, които са били в подобна ситуация и са намерили решение, да го споделят.

Ще се опитам да съм кратка.
Майка ми и баща ми са добри хора, но постепенно се превръщат в много неприятна тежест (въпреки че мноого отдавна не живеем заедно, те са на по 70г). Ще се опитам да опиша накратко.

И двамата са невротични, не се понасят един друг и не понасят никой друг. Имат тикове, развиват някои мании (трупане на вещи, ходене на определени пейки в парк и никои други, следване на някакви си техни модели, излизането от които ги побърква).
Постоянно се карат, като всеки един от тях се оплаква от другия на мен и то със злоба.
Това е така от десетилетия, но постоянно става все по-нетърпимо.

При майка ми навлизането в менопауза преди 20 години се отрази много зле - от няколко десетилетия е все едно тийнеджърка с много тежък пубертет : злоба, истерии, постоянно вменява чувство на вина на другите и постоянно иска другите да поемат отговорност - дори за това, че е омъжена за мъжа си, щото той и е най-черния на света. Все ние, останалите, трябва да я "защитаваме" от него, защото той "ще я разболее".
Баща ми е горе-долу същата работа, но би-полярен: от отнесен и отвеян, истерясва и агресира, и после пак отнесен.

Всеки намек да се грижат по-здравословно за себе си, да се движат, да ядат по-хубава храна, а не полу-фабрикати - е посрещнат пак със злоба и истерии.
Имам брат, но той ги е игнорирал напълно (поне така изглежда), съответно него се отказаха да се опитват да го контролират на всяка крачка, аз все още се опитвам да им помагам. Макар че имам чувството, сигурно е грях, че на моменти се опитват насила да се разболеят и се овесят на някой на врата. Не знам дали има решение на това нещо, цял живот им е такъв характера, но с възрастта става просто много тежко.

Търся съвети и идеи.

# 1
  • София
  • Мнения: 8 002
Комбинация от кофти характер, неподходящ партньор и възрастови изменения. Търпение и  игнор, друг съвет не мога да дам.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 5 351
70 годишни хора не са податливи на възпитание, не приемат чуджи съвети, неспособни са да се научат на нещо ново. В случая до колкото разбирам освен обичайното старческо оглупяване, има налице и медицински проблеми. За съжаление все по-зле ще става и освен да се радвате докато са живи, че все пак са тук и можете да ги прегърнете, друго не знам какво да кажа. Имате ли мъж, който поне малко да ви помага в грижите?
Бих ви посъветвала да говорите с брат си. Супер безотговорно е да игнорираш стар и болен човек, още повече - твой родител. То много лесно така, но не смятам, че е редно. Брат ви има ли деца? Какъв пример им дава по този начин? Замислял ли се е, че след години той може да изпадне в същото положение... Айде - на родителите си може да е смъртно обиден, а на вас? Сестра сте му... Нека ви помага с грижите поне частично.

# 3
  • Мнения: 15 003
Спри да им обясняваш, че на 70 години трябва да си сменят начина на живот. Ако пък толкова държиш на здравословната храна и движението - пазарувай им и ги води по паркчета, пешеходни зони и кафетерии.

# 4
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 312
Обърнете се към невролог.
Ако не желаят да ги заведете на преглед,поискайте домашно посещение.
Свекърва ми беше в подобно състояние.
Невролог ни помогна.
Сега приема лекарства и се държи добре.

# 5
  • Мнения: 7 429
Май хич не обичаш родителите си. Остави ги да си живеят живота! Не харесвам нито обсебващи родители, нито обсебващи деца на възрастни хора.

# 6
  • София
  • Мнения: 28 833
Спазвай повече здравословна дистанция.

# 7
  • Мнения: 4 624
Разбира се, че ги обича, що за предположение. Малко хора имат психиката да го издържат това, което описва авторката. Аз много добре я разбирам, но трябва тя да разбере, че възрастни хора не се променят. Съветите да посетят невролог ми се струват най-адекватни.

# 8
  • Мнения: 7 429
Тя си знае дали ги обича. По начина, по който пише за тях аз не откривам капка обич, но както и да е. Тези 70 годишни хора се справят сами засега според написаното. Да ходи да ги превъзпитава, да ги учи да ядат здравословни според нейните разбирания, да им казва на коя пейка да сядат, айде няма нужда. Това е навлизане в личното пространство.

# 9
  • Сф
  • Мнения: 4 783
Раздели ги, ако има възможност и виж как ще им повлияе. Единия го прати на село, дръгия да остане вкъщи. Поне няма да се оплакват, че другия ще го умори.

# 10
  • Мнения: 11
Благодаря на всички, които се включиха.

Ще нахвърлям някои коментари - отговори.
Не сме посетили невролог, не знам какво бих могла да му обясня.
По принцип съм ги канила и молила да направим изследвания на щитовидна, захар, инсулин, ПКК, даже Б12 (след една статия от Мама Нинджа)  - отговорът винаги е бил агресивен (откровено казано - злобен и с присмех) - какви са тия глупости, искаш да ни изкараш болни, нищо ни няма, ние не сме като вас - да имаме тия модерни болести, дето всички сте болни сега от тях.

Не знам какво биха казали тези от вас, които много обичат родителите си, ако към всяка молба за грижа получават такъв отговор, който - според интонацията е - "ти си пълен кретен, тъп, няма да ходя по лекари".
А и двамата качиха много килограми, оплакват се хиляда неща и болежки, но не искат да променят нищо. Почти сигурна съм, че имат диабет или преддиабет - откакто им казах съмненията си, винаги има бисквити и вафли около тях. Сякаш нарочно.  Мразят идеята за малко по-различен режим на хранене, и мразят всеки, който го предлага.
И се мразят и по между си.

Брат ми не е съвсем напълно дистанциран, но не комуникира ежедневно с тях,което аз правя (дистанционно, защото живея в друг град).
Има моменти, в които настава драма, че не сме ходили няколко седмици - отиваме. Тогава се започва цупене, че като сме там не могат да си спят, когато по принцип спят, и не могат да си гледат предаванията, които си гледат. Че някой друг е седнал на стола на баща ми. Че има някоя разместена хартийка, която си е била на някакво определено място. След като си тръгнем, със задоволство се казва - ех, починахме си и се наспахме добре, друго си е човек да си е както си знае, на спокойствие.

Аз самата съм на прага на менопаузата. Минавам през разни етапи и честно казано, не знам колко ще издържа.
Те не искат помощ, но и ненавиждат нас, ако не я предлагаме постоянно.

Относно един коментар по-горе за разходките - ако им се предложи разходка или кафе, реагират пак с омраза - кафетата са за "богатите". Ти "кога стана такава". Но иначе се харчат доста пари за вехтории и се трупат такива на купчини.

Нещата са малко извън стандартната рамка на любов родител - дете (40+ г дете Simple Smile) . Трудно ми е, но въпреки това се старая и страдам за тях. Макар че на моменти егоизмът им ме изумява, пак ми е мъчно.
На психолог/психиатър не биха отишли. Такива специалисти за тях за ужасни, скъпарски измамници за ненормални.

Не знам какво би ги направило малко по-спокойни поне. Мен също...

# 11
  • Мнения: 15 003
Това малко променя картинката.
Нищо не можеш да направиш. Звъни им, колкото да се увериш, че са още живи. Като започнат да окапват от 'модерните' болести, може са клекнат. Ако не... Не можеш да им помогнеш.

# 12
  • София
  • Мнения: 993
Имат проблеми и двамата - и физически и психически. -Narcissa- ти го е казала вече как ще се развият нещата... Въпросът е, при това положение - ти как да се съхраниш. Защото родителите ти са от онзи тип, отровния. И не ни казвай, че са добри; поне от това, което пишеш, проблемите ви не са от вчера, а от десетилетия ... тоест характеропатиите/ да не кажа друга дума/ им се обострят с годините.

# 13
  • Мнения: 2 114
Благодари на съдбата всеки ден, че не се налага да им сменяш памперсите и да ги миеш докато те те овикват и обиждат.
Много работих върху себе си, че да не се озлобя и да имам сили да продължа с грижите.

# 14
  • Мнения: 2 039
Възрастните няма да се променят и по-зле ще стават.Отдалечи се на здравословна дистанция.гаш само ако те помолят.Обаждаш се на два,три дни по телефон да разбереш имат ли нужда от нещо.Като започнт да приказват по техния си начин,просто не ги слушаш.
И както по-горе са казали,пали свещ да не легнат на легло.

Общи условия

Активация на акаунт