Ема или Катерина?

  • 4 276
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 604
И аз познавах баба Ката, но Катарина за българче ще си мисля, че е с правописна грешка също. Немският вариант и на мен ми е груб.

Последна редакция: чт, 23 сеп 2021, 15:41 от Threemafan

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 14 891
А, аз не коментирах Катарина за българче, а вариантите за галено име от КатЕрина и поста, в който пишеше, че в Унгария е Ката.
Катарина и аз не бих кръстила българче.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 1 317
Може би не се изразих ясно, но мисълта ми беше, не че в България няма Ката, а че в Унгария Ката е Катя. Там е умалително име, колкото и да ни е чудно, защото за нас звучи грубо.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 14 891
The Game, напълно ясна беше, а ние казваме, че и тук някога не Катя, а Ката е било умалително от Катерина. Поне в Западна България. Не се употребява вече това умалително у нас, заместено е от Катя и затова на някои им звучи грубо (не са го чували дори може би), но доскоро го е имало.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 984
Моята баба лека и пръст се казваше Катя, не Катерина, не Екатерина, а Катя. За мен Катя винаги е било самостоятелно име, а не умалително.
Екатерините и Катерините, които познавам всичките са Кате и Кати, никоя не е Катя и ми е странно твърдението, че ако детето се казва Катерина ще му викат Катя.
Иначе да, на моята баба Катя някои хора на галено и викаха Ката, за София става въпрос демек западна България.

# 50
  • Мнения: 312
И двете имена ми харесват. Гласувах за Катерина. Като вариант на Ема предлагам Емелина - допада ми повече.

# 51
  • Мнения: 12 615
От родствените на Катерина/ Екатерина / Катя се сетих, че има и име КатИна. Някога познавах жена с това име, родена е някъде преди 100 години. Повече май не съм го срещала освен в латиноамерикански сериал.

# 52
  • Мнения: 18 589
Да, има и Каталина, пак испански вариант на името.

# 53
  • Мнения: 1 460
Ема, много нежно. Другото не го възприемам.

# 54
  • Мнения: X
Катерина! Ема не ми харесва.

# 55
  • Мнения: 1 446
Eдна съфорумничка преди известно време написа в този форум, че е кръстила дъщеря си Катина.

# 56
  • Мнения: 3 328
Ема ми харесва повече, не ми харесват обръщенията Катя/Кате.

# 57
  • Мнения: 714
Много ви благодаря, момичета, много ми е полезно!
Засега печели ММ Simple Smile и то доста убедително.

# 58
  • Мнения: 8 578
Ема е хубаво, но Катерина определено ми харесва повече и гласувах за него.

# 59
  • София
  • Мнения: 12 568
Категорично  Катерина. Едно от любимите ми имена. Ема ми е безлично.

Общи условия

Активация на акаунт