Какво е мнението ви за името Христо?

  • 5 448
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте скоро ми предстои раждане та вкъщи се води спор за името на бебчо какво ви е мнението за името Христо 🙂

Последна редакция: пт, 08 окт 2021, 19:45 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 7 998
Традиционно за България име като Иван, Димитър, Петър. Не бих го избрала, но отношението ми е неутрално.

# 2
  • Мнения: 1 404
Не бих го избрала, защото ми звучи твърде ангажиращо и натоварващо да носиш името на Христос. Ами ако детето не се чувства християнин?

Едната от бабите ми се казваше Христа, имах братовчед Христо, моя позната кръсти сина си Христо - 7-8 годишен, в чест на своя баща. Тоест, името се използва и сега, но аз не бих го избрала за детето си.

В Руската православна църква например това име не се използва. Там не се кръщават деца в чест на Христос и Богородица. Жените, които в Русия носят името Мария, избират за покровителка друга Мария от православния календар, напр. Мария Магдалина, Мария Клеопова, Мария Египетска и др. Вижте отговор на подобен въпрос: https://pravoslavie.ru/6441.html.

В Гръцката църква се използва името Христос. Ударението е на "и" като при нас. Има известен гръцки православен богослов Христос Янарас.

Последна редакция: пт, 08 окт 2021, 19:10 от Radilena

# 3
  • Мнения: 3 040
Традиционно за България име. Ако искате да уважите конкретен човек, го използвайте.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 017
Повече ми допада Християн/Христиан. Христо не.

# 5
  • Мнения: 25 710
Нормално име, традиционно. Ако искате нещо „по-модерно“ – Християн, Кристиян...

# 6
  • Мнения: 2 710
Аз пък предпочитам Христо пред Християн и Кристиян.

# 7
  • Мнения: 29 712
Христо си е нормално име, както казаха по-нагоре. Аз лично не бих го избрала най-вече заради това, че няма галено  от него. Ицо не ми допада. А все пак трябва галено обръщение към дете.
Не се и сещам за име с Х, което да ми допада. Християн, Кристиян, Кристо още повече не ми харесват.

# 8
  • Мнения: 7 409
Христо ми харесва много, мъжкарско ми е.

# 9
  • Мнения: 2 761
Хубаво традиционно българско име

# 10
  • Мнения: 1 404
Името Христо е гръцко. Означава "помазан". Иначе традиционно се използва и в България, да.

# 11
  • Мнения: 3 139
Аз пък предпочитам Христо пред Християн и Кристиян.

+1
Предпочитам Христо пред производните му. Познавам дете Христалин. 😞😕

# 12
  • Мнения: 8 578
Много ми харесва Христо. Звучи ми силно и го предпочитам пред Християн.

# 13
  • Мнения: 12 338
Неутрално ми е. Традиционно за България и сякаш и по мое време не беше често срещано. Харесвам и женския вариант Христина. Не съм вярваща, атеист съм, но бих го ползвала, за да уважа конкретен човек.
Сред вълната от Кристиян и Християн, определено Христо ще се откроява.

# 14
  • Мнения: 2 056
Мисля че двамата родители трябва да решават без да се съветват по форуми и без да се плашат от мнението на бабите и дядовците.

# 15
  • Мнения: 6 171
Пред модерните вариации харесвам Христо повече, така че от мен положителен вот.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 150
Не бих го избрала за мое дете, но ми харесва (свързвам го със страхотен приятел, носещ името). Не е особено популярно сред новородените в последните 20-30 години, за сметка на това обаче е класическо, а не някаква префърцунена изгъзица тип Ивиан и т.н. съвременни измишльотини.

# 17
  • Мнения: 5 565
Нормално име е, мнението ми е индиферентно, но не бих го избрала. Галеното Ицо е ужасно. Християн не ми допада още повече, звучи като "християнин", прекалено религиозно. Най-хубаво и звучно според мен е модерното Кристиян, международно, но вече е прекалено често срещано.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 369
Христо ми харесва, бих кръстила така детето си. Няма много деца Христовци покрай мен, за разлика от Кристияновците, които са под път и над път.
Идеално е, ако искате да е хем традиционно, хем различно.

# 19
  • Мнения: 29 712
Кристиян е съвсем различно име от Христо и честно казано второто ми харесва повече.  Единственият недостатък е, че няма галено.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 652
Аз имам доста Христо наоколо и на нито един не му казват по име.

# 21
  • Мнения: 12 857
Ако вие с бащата харесвате името, няма какво да се колебаеш. Другите хора решават за себе си, нали? Wink Ето, аз не харесвам това име и мое дете не се казва така, но това не доказва, че не трябва ти да си кръстиш детето така.
А иначе - съвсем нормално и много разпространено българско име. Няма как да е гръцко, след като никога не е имало нито един грък, който да се казва Христо. Докато българи е имало и има. Да, българските евангелия са превод от гръцкия им вариант, но това не прави името Христо гръцко.

# 22
  • Мнения: 802
Не е лошо името. Принципно не съм фен на най-традиционните имена от типа на Георги, Иван, Ангел и т.н, но Христо ми допада. Вариантът с Християн също Simple Smile

# 23
  • Мнения: 339
С гръцки произход е, както и много други  имена в България - Димитър, Тодор/Теодор, Андрей, Стефан, Георги и т.н.

На мен името ми харесва. Свързвам го само с хубави хора и го предпочитам пред Християн и Кристиян.

# 24
  • Мнения: 1 404
Много от гръцките имена, които се използват в България, са леко изменени:
                    Андреас - Андрей
                    Александрос - Александър
                    Георгиос - Георги
                    Анастасиос - Анастас
                    Николаос - Николай
                    Христофорос - Христофор
                    ХрИстос (ударение на "и") - Христо
                    Хараламбос - Харалампи и още десетки.

Макар и леко видоизменени, това не прави произхода им български. Същото е и с Христо. Вижте тук: https://www.kakvo.net/oznachava-imeto-Hristo.html.

Новият завет е писан на гръцки. Името Христос идва оттам, и видоизменено, е навлязло в много езици.

Последна редакция: сб, 09 окт 2021, 16:55 от Radilena

# 25
  • Мнения: 1 591
Мисля че двамата родители трябва да решават без да се съветват по форуми и без да се плашат от мнението на бабите и дядовците.

Божеееееее, какви неща приказваш! Половината съфорумки заради тия теми влизаме😂

Христо ми харесва и на мен. 👍🏻

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 06:49 от Threemafan

# 26
  • Мнения: 2 056
Мисля че двамата родители трябва да решават без да се съветват по форуми и без да се плашат от мнението на бабите и дядовците.

Божеееееее, какво неща приказваш! Половината съфорумки заради тия теми влизаме😂

Христо ми харесва и на мен. 👍🏻

А другата половина влизаме за да дадем кураж на несигурните.     Simple Smile
Представи си колко ще е тъпо  след 20 години да кажеш на детето - първо мислех да си Христо, но после питах в Бгмама, и там ме разубедиха, предложиха Робеспиер и аз се съгласих.

# 27
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 797
Чудесно име е Христо.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 785
На мен ми харесва.

# 29
  • Мнения: 5
Мисля че двамата родители трябва да решават без да се съветват по форуми и без да се плашат от мнението на бабите и дядовците.

Божеееееее, какво неща приказваш! Половината съфорумки заради тия теми влизаме😂

Христо ми харесва и на мен. 👍🏻







Попитах за мнение за самото име не как да се казва детето мисля че думата несигурна не е на правилното мядто

# 30
  • SF
  • Мнения: 21 318
Не е някакво модерно, атрактивно име. За мъж, над 30 години, ми звучи съвсем естествено, нормално име. Сред децата не е много срещано.
Харесва ми, но за чуждо дете. Собственото си не бих нарекла така.
Това е българският вариант на Кристо, Кристиан, Кристиано, Христос - много популярно и име в християнския свят.

# 31
  • Мнения: 25 788
Хубаво име е.
Празнува на Коледа.
В цял свят са чували за Христо Стоичков (брилянтен спортист).
Ако ви харесва като име,  не виждам причина да го изменяте с производни.

# 32
  • Down south
  • Мнения: 7 723
Здравейте скоро ми предстои раждане та вкъщи се води спор за името на бебчо какво ви е мнението за името Христо
Нормално и полулярно име в миналото.
Кристиан

# 33
  • София
  • Мнения: 1 979
Името си е ок, макар аз да не бих го избрала за мое дете просто защото харесвам повече други традиционни имена.

# 34
  • Мнения: 312
Приятно е името - традиционно, не е често срещане, има празник голям и хубаво значение. Галеното Ицо не ми харесва, но и не смятам, че това име има особена нужда от галено. Християн не го харесвам и ми идва твърде с религиозно.

# 35
  • SF
  • Мнения: 21 318
Галеното идва по естествен начин и не може да се спре процесът.

Даже има още по-тежки варианти. Ицо става Ицката, Ицака, Ицето, Ичо, независимо, че детото може да предпочита и да харесва Хрис.

# 36
  • София
  • Мнения: 38 652
Обикновено при дядо Христо, внукът е Ицето.

# 37
  • Мнения: 2 710
В градинката има един Ици-Бици на 6 и поне трима Христовци сред по-големите.

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 10:38 от Monza

# 38
  • Мнения: 12 338
В 140 000 Русе, в една детска градина, в една и съща група имаше две момиченца с рядкото име Лъчезара.
Христо познавам едно момченце само на 9-10 годинки и през няколко випуска в училище ми идва по един Христо. За сметка на това във всеки випуск и клас има поне по един Кристиян/ Християн.

# 39
  • Мнения: 1 591
И на мен ми прави впечатление, че Христо и Стоян се възраждат за имена на малки деца.

# 40
  • Мнения: 12 338
При момчетата  няма толкова много нетрадиционни имена като при момичетата. Мисля, че това донякъде е продиктувано от факта, че традиционните имена като цяло образуват по-добре звучащи презимена и фамилии.

# 41
  • SF
  • Мнения: 21 318
По-интересното е, че и те се използват по нетрадиционен начин в презимената (засега предимно там, а по-късно и за фамилии).
Емануела Христо Николова

# 42
  • Мнения: 12 338
И тази мода ще отмине вярвам. На моите деца презимето е точно с окончание -ов/-ова.

# 43
  • Мнения: 6 782
Съвсем нормално име. Нищо странно като Крисчън или някаква интерпретация, които са предпочитани от съвременните модерни родители. Ако ви харесва, кръстете детето така.

# 44
  • Мнения: 11 958
Харесва ми, традиционно и добре звучи.

# 45
  • Мнения: 685
Нормално, традиционно име. Звучи добре, аз не бих го избрала. С представянето си ( дори и да не е лично)  човек с това име казва за себе си навсякаде по света, че е бял мъж християнин. Не казвам, че това е лошо, но аз лично когато избирах имена за момчетата си, умишлено исках да избягам от това само по името им да могат да им се лепнат още няколко определения, които въобще може да не се отнасят за тях.

# 46
  • SF
  • Мнения: 21 318
А всъщност името на човек е точно това - разпознаваемост и идентичност. Иначе щяхме да бъдем номерирани.
Дали децата ти се казват Христо, Станислав, Цончо, Левент, Абдула,  или Джеймисън, няколкото определения при запознанство са вече закодирани в името. Те касаят както индивида, така и родителите му, манталитета им, мирогледа им...
Но, разбира се, всеки има право да потърси анонимност дори и при избирането на лично име на детето си. За справка Илън Мъск. С2Н5ОН е готино име, но и то съдържа издайническа формула. Лично име е - няма как! Ролята му е презентация пред света.

# 47
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Христо е нормално мъжко име,има хубаво значение,Ще звучи добре и като бащино име.На мен ми харесва.
Бих го избрала,защото не е прекалено често срещано.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 470
Съвсем нормално име. На галено може да е Хрис, ако не ви харесва Ицо.
Вече като цяло такива традиционни имена не се използват често. Повечето родители ще кажат, че им звучи като за възрастен, но то детето през повечето от живота си е точно възрастен.
Моето дете също е с по-традиционно, но вече не толкова срещано име сред децата. С друго не бих могла да си го представя, просто все едно точно това е трябвало да бъде и си е роден за него.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Хубаво и силно име. Бих нарекла така мой син, но пъво имам дъщеря и второ, много харесвам името на свекъра.
За галеното - имах съученик Христо, известен като Ичко. В 11 клас учехме заедно. После стана 20 - 25 годищен мъж, но си остана Ичко.

# 50
  • Мнения: 118
Първо звучи ми доста тривиално...а и на детето няма да му викат Христо, а Ицо, Ице, Ицу, Ичко и тем подобни

# 51
  • Мнения: 410
Нормално име. Колкото повече го повтарям ми харесва. Омръзна ми от Християн/Кристиян.

# 52
  • Мнения: 2 379
Надя, мнения видях 4 страници ( е , не ги изчетох) ама май вашето мнение не видях. И то е?

# 53
  • Мнения: 3 325
Мнението ми е като за Георги, Иван, Димитър и подобни. Съвсем нормални имена, аз не бих си кръстила детето така, ама не виждам нищо лошо в тях.
Съдейки по фамилията на авторката е възможно роднина да го налага, в този случай съм против.

# 54
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 216
Христо е едно от най-любимите ми мъжки имена. Много красиво и силно! Както подсказва името, което идва от латинското Christianus, означава християнин или последовател на Христос. Въпреки че думата christós идва всъщност от гръцкото chrio, което означава помазан.
Звучно и красиво име, с много хубаво значение и има имен ден в най-хубавия ден в годината. Носи препратка към Христос и християнството, но не е задължително да си вярващ за да го избереш за детето си.
Образува и хубаво бащино име. Определено много повече ми харесва от измислените Християн и Кристиян.

Последна редакция: сб, 16 окт 2021, 13:37 от Metanoia

# 55
  • Мнения: 5
Мнението ми е като за Георги, Иван, Димитър и подобни. Съвсем нормални имена, аз не бих си кръстила детето така, ама не виждам нищо лошо в тях.
Съдейки по фамилията на авторката е възможно роднина да го налага, в този случай съм против.





Бащами се казва Христо аз искам да кръстя детето на бащами защото го заслужава  той е моя герой двуомя се между Христо и Християн като Христо ми звучи по добре решението е мое как да кръстя детето просто всеки вкъщи е за името Християн

# 56
  • Мнения: 11 958
Христо е по-добре

# 57
  • Мнения: 12 338
Не харесвам Християн. Кристиян/-ан ми е по-добре. Но пък стана прекалено масово.
На дядо Христо - Христо.

# 58
  • Мнения: 2 379
Надя, вие сте родителя, какво значи "всички в къщи искат"......Това не го разбирам. Да не говорим колко е грозно да се " тероризира" една бременна като си налагат мнението. Утре ще искат да решават кога и как да го кърмите, да го къпете, приспивате..... Вие с бащата сте тези, които взимат решенията за вашето дете.

# 59
  • Мнения: 7 409
Христо е много по- хубаво от измислените подобия.

# 60
  • Мнения: 5 565
Моята лична класация между трите имена:
1. Кристиян. (Супер масово, но ми е най-красиво от трите въпреки всичко)
2. Христо.
3. Християн.

Ако искате да е Христо, нека е Христо, майката заслужава мнението й да е с най-голяма тежест. Успех и леко раждане.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Като ще кръщавате момче, мислете и какво бащино име, ще излезе от името. Христов звучи добре, но Християнов/Кристиянов .... за мен не е много ок.

# 62
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 017
Надя, щом сте решила да наречете детето на баща Ви, то е ясно, че ще си го кръстите Христо. Лека бременост и раждане!

# 63
  • София
  • Мнения: 5 785
Още повече тогава съм за Христо Simple Smile

# 64
  • Мнения: 2 761
Още повече тогава съм за Христо Simple Smile

И аз.

# 65
  • SF
  • Мнения: 21 318
Надя, вие сте родителя, какво значи "всички в къщи искат"......Това не го разбирам. Да не говорим колко е грозно да се " тероризира" една бременна като си налагат мнението. Утре ще искат да решават кога и как да го кърмите, да го къпете, приспивате..... Вие с бащата сте тези, които взимат решенията за вашето дете.

Лелеее... Чак пък терор. Хората в едно семейство обсъждат всичко и да, съветват се с тях и за кърмене, и за спане, и за цвета на пердетата даже... Вие не правите ли неща, които хората вкъщи искат?

# 66
  • София
  • Мнения: 1 979
И според мен Христо е много по-хубаво от Християн.

# 67
  • Мнения: 2 056
Надя, вие сте родителя, какво значи "всички в къщи искат"......Това не го разбирам. Да не говорим колко е грозно да се " тероризира" една бременна като си налагат мнението. Утре ще искат да решават кога и как да го кърмите, да го къпете, приспивате..... Вие с бащата сте тези, които взимат решенията за вашето дете.

+100!

# 68
  • Мнения: 2 379
Esmee, възпитана съм да съм силна, самостоятелна,  мислеща, принципна,  да знам какво искам  и защо го искам.  Едно е да се обсъжда,  да се съветва,  да се коментира.  Едно е да споделиш, да дадеш съвет и мнение , друго е да налагаш и изискваш! Да си благодарен  на родителите си не значи да си им длъжен за всичко. Жена, която  носи дете и има да мисли за толкова  много неща, ,последното от което има нужда е  някой нацупен уж зрял възрастен да се налага и да прави фасони.( искрено се надявам да не я притискат и за други неща и да кара спокойна бременност)
Друг е въпросът, че една жена вече омъжена,  създава ново семейство( съпруг,  деца) и трябвя да мисли за тях. ( дори и да са под покрива  на родителите си.....) Да почиташ родителите си не значи,да ги оставиш да мислят и решават  вместо теб. А да си родител  не значи  да не зачиташ мнението  на детето си, защото  си му дал живот и трябва да ти е длъжно за всичко.
И не, не обсъждам всичко  с всички.  Има неща, които се обсъждат  между съпрузи , други  с родителите.
Едно е да направя  бъркани яйца, защото  някой иска, друго е да дам име на детето си и то не това, което искам, защото  някой  така е решил .

# 69
  • SF
  • Мнения: 21 318
Супер, Христа! Не съм изчела темата от-до и съм пропуснала, че родителите на майката й се налагат, изискват и я карат да им е длъжна. Ти използва думата "терор" и аз реших, че това е някаква твоя интерпретация и изразих съмнения за думата.
Аз прочетох, че тя иска да кръсти детето на бага си. Че тя го иска, а не че някой друг.
Всъщност в темата жената не е поставила на обсъждане семейните й отношения, а ни пита за мнение за името Христо.
Да се върнем към обсъждане на името Христо, а ти пусни отделна тема, в която да ни разкажеш за себе си и твоите начини на  общуване в семейството ти.

# 70
  • Мнения: 2 379
Esmee, когато  задаваш въпрос  обикновено  следва отговор.  Та дадох и на твоя въпрос  за " семейните отношения" отговор.  А съм отговорила  и на въпроса на Надя ясно какво ми е мнението за името. Форумът  предполага  комуникацията,  не е анкета.....
ПП Авторката  пише  " всички", това може да предполага свекър  и свекърва, че и други от родата. Да, именно тя иска  да е на нейния баща....стига с жокерите. То четенето трябва  да е с разбиране, кога се  получава, кога не. Добре че са просто мнения на непознати  хора....

# 71
  • Мнения: 5
Супер, Христа! Не съм изчела темата от-до и съм пропуснала, че родителите на майката й се налагат, изискват и я карат да им е длъжна. Ти използва думата "терор" и аз реших, че това е някаква твоя интерпретация и изразих съмнения за думата.
Аз прочетох, че тя иска да кръсти детето на бага си. Че тя го иска, а не че някой друг.
Всъщност в темата жената не е поставила на обсъждане семейните й отношения, а ни пита за мнение за името Христо.
Да се върнем към обсъждане на името Христо, а ти пусни отделна тема, в която да ни разкажеш за себе си и твоите начини на  общуване в семейството ти.
Esmee, възпитана съм да съм силна, самостоятелна,  мислеща, принципна,  да знам какво искам  и защо го искам.  Едно е да се обсъжда,  да се съветва,  да се коментира.  Едно е да споделиш, да дадеш съвет и мнение , друго е да налагаш и изискваш! Да си благодарен  на родителите си не значи да си им длъжен за всичко. Жена, която  носи дете и има да мисли за толкова  много неща, ,последното от което има нужда е  някой нацупен уж зрял възрастен да се налага и да прави фасони.( искрено се надявам да не я притискат и за други неща и да кара спокойна бременност)
Друг е въпросът, че една жена вече омъжена,  създава ново семейство( съпруг,  деца) и трябвя да мисли за тях. ( дори и да са под покрива  на родителите си.....) Да почиташ родителите си не значи,да ги оставиш да мислят и решават  вместо теб. А да си родител  не значи  да не зачиташ мнението  на детето си, защото  си му дал живот и трябва да ти е длъжно за всичко.
И не, не обсъждам всичко  с всички.  Има неща, които се обсъждат  между съпрузи , други  с родителите.
Едно е да направя  бъркани яйца, защото  някой иска, друго е да дам име на детето си и то не това, което искам, защото  някой  така е решил .



Никаде несъм написала че го изискват от мен или си налагат мнението моля прочетете внимателно те го казаха с мисълта че Христо е име от едно време а Християн съвременно никои от семейството ми не се бърка в моите решения и не ми се налага.
Вие ме изкарахте че несъм здраво мислеща едва ли не попитах за конкретно име а не как дасе казва детето ми харесвам името Христо но повечето ми казват че е старомодно и така се раздвоих това е

# 72
  • SF
  • Мнения: 21 318
Добре, добре... Разбрала си нещо, което аз не съм. Не знам на какво казваш "четене с разбиране". Надявам се, че не е да разбираме нещо, което не е написано, а да разбираме това, което е написано. Доукрасяването и предположенията не са в дефиницията на "четене с разбиране", но аз ти предлагам да млъкнем по темата и всяка да си продължи да чете и да разбира това, което може и иска.

Надя Христова, писала си, докато отговарях на предния пост. Сигурна съм, че никъде не си писала за налагане и родителски контрол, кърмене и пържени яйца. Някой е чел с различно разбиране. Спокойно!

# 73
  • SF
  • Мнения: 21 318
Можеш да помолиш модератор да я заключи.

Името е хубаво. Искаш да го кръстиш на баща си, а за късмет, той има хубаво име. Дори не се налага да го видоизменяш и осъвременяваш.

# 74
  • Мнения: 5 565
Тук наистина стана нещо като манджа с грозде и развален телефон.
Надя, бих се радвала да разбера как ще се казва бебчето, но явно няма. Спокойна бременност и леко раждане! Simple Smile И дечко много да те радва, независимо дали е Христо или Християн! Simple Smile

# 75
  • Мнения: 5
Тук наистина стана нещо като манджа с грозде и развален телефон.
Надя, бих се радвала да разбера как ще се казва бебчето, но явно няма. Спокойна бременност и леко раждане! Simple Smile И дечко много да те радва, независимо дали е Христо или Християн! Simple Smile


Благодаря 🙂 бебчо ще се казва Христо

Общи условия

Активация на акаунт