Диета Зоната или А. Узунов?

  • 9 047
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 310

А диетата на Узунов е социално зло. Тя е създадена за хора с определени състояния, съвсем не е подходяща за всеки човек.
може ли да поясните за какви състояния

Този начин на хранене е създаден доста отдавна като режим на хранене на хора страдащи от аутизъм, дислекция и други разстройства. Целта е да се ограничат въглехидратите (захарите) за да може стомашно-чревния тракт да започне да работи по-нормално, да се подобри храносмилането и усвояването на храната. Само, че за мазнини са посочени омега 3 мазнините, а не каквито и да е мазнини. И то не са в количествата, които са в режима. Доста групи продукти не се приемат от тези хора, защото целта е както вече казах да се подобри храносмилането и преработването на храната. И се прилага доста стриктно и доста дълго,  при това с дълъг период на захранване. При някои се налага повече от 1,5 год. захранване.
Именно затова не е подходяща за масова употреба. Помага на някои, но на повечето не. А страничните ефекти от прилагането на този режим, са много.

Цитат
Основата идея е да се избягва захарта, плодовете имат захар и затова не се включват. Не виждам от какво толкова лишават освен от плодовете...

А това малко ли е? Щом не виждате какво толкова лишавате, няма смисъл да разясняваме. Плодовете са важна храна за всеки организъм. Дори и да нямат витамини (за съжаление), те имат толкова много други полезни вещества, от които не трябва да се лишаваме.
Също така прекомерната употреба на мазнини се отразява пагубно на черния дроб. Не е случайно, че много хора изпадат в депресия, имат косопад, отслабват на мускули (а не на мазнини), кожата е в ужасно състояние.

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 19:52 от Bistra G

# 16
  • Мнения: 1 998
Тези, които се включиха в режима на Узунов отслабнаха, не съм срещала човек, на когото да не е помогнал или да се е оплакал, че не действа. Единственото, което не ми харесва, както казах е пълното изключване на плодовете. Но като начин да се пречистиш е много добър. . Има и по-строги изисквания, но те са за наистина тежки случаи, например не трябва да ядеш лимон, разни ядки. Вече като влезеш в норма може да добавяш плодове например и да балансираш.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
А въглехидратите откъде идват като и плодове не може?
Всеки си знае, но аз не бих се подложила на този режим.

# 18
  • Мнения: 20
А въглехидратите откъде идват като и плодове не може?
Всеки си знае, но аз не бих се подложила на този режим.
Кето режим(Узунов) е с 20%въглехидрати най-много. Тя ги изключва почти напълно. Затова и е толкова успешна.
Аз също не познавам човек, който да не е отслабнал и да не е доволен от от тази диета. Няма йо ко ефект ако внимаваш и разбира се не отпускаш да ди ядеш каквото искаш. То е високо мазнинно, ниско въглехидратни хранене.
Цял живот съм на диети. Само така успях.
И то с малки нарушения. Аз не бих могла да постигна нищо с диета в която се яде от всички групи, въглехидрати има ли, няма шанс. От някои зеленчуци идват въглехидратите в режима на Узунов.
От групата обаче се махнах след като ме направиха на 2 стотинки, че съм изяла половин морков😆 ай сиктир, егати фанатиците.
Там са като секта, а самия Атанас си е повярвал много. Там го издигат на пиадестал, вярват му и го боготворят като някое гуро. Питат го постоянно това може ли, онова може ли.
Той далеч не е открил този режим на хранене.

# 19
  • Мнения: 1 998
Да, строги са, но не могат да угаждат на всички, ако всеки почне да споделя как изял морков, или нещо друго и нищо не е станало, всички ще го последват, особено тези, които са с по-наднормено тегло. Създават програма, която следваш и точка - няма място за коментари "аз тук малко така сложих това, че трето, че пето", да не коментирам, че безплатно ти предоставят информация и всеки ден консултации. И на мен ми е странно как се държат сякаш те са го измислили, той Узунов беше казал, че е чел много информация и решил да сподели.

# 20
  • Мнения: 20
Не съм съгласна. Отношението често пъти е било доста зле, даже към арогантно. А там влизат хора които се нуждаят от едно рамо и помощ.
Аз съм си позволявала и млечни. Опитаха се да ми обяснават как няма да отслабна щото ям малко кислеоо мляко веднъж седмично. Дообрееее.
Аз реших да си адаптирам режма според мен си. Сама преценявам какво мога да хапна и какво не. Пак казвам, не съм спазвала абсолютно точно всичко.
Има значение и колко имаш за сваляне. Аз с моите 5 кила моркова няма да ме бутне. Тъй, че смятам, че не всичко е на всяка цена и е въпрос малко и на лична преценка. А не като даскали там да ни се карат. Малко да не смееш да попиташ нещо.
На мен не ми е по вкуса такова поведение и отношение. Назидателно.
Аз изградих схема, която работи при мен.
Над 12 кг отслабнах с режима.
Много съм благодарна за информацията. Да, той не е длъжен да споделя. Нито останалите. Като ще го правиш, прави го човешки. Това ми е мисълта.
Не обичам такова държане. Иначе и интетвюто с него гледах, и всичко изчетох.
Това хранене не е за дълъг период от време. При здрави хора, без проблеми.
При хора с проблеми вече не знам,там по-компетенти да се изказват.
Интересно е, че лекарите отричат този режим, почти всички.
Като най-здравословен дават "средиземноморска диета".

Последна редакция: вт, 19 окт 2021, 09:46 от Mary_Rose

# 21
  • Мнения: 29
Скоро се включих в групата на А. Узунов, следя и чета нещата там...  Мнението ми не е добро за нея. Пълно разочарование, потвърди ми първоначалното мнението, което си бях изградила за него. Толкова мн си е повярвал... Без думи съм просто. Ако нарушиш нещо малко и всички те нападат ( Една жена сложила малко стар лук в яденето си, той бил забранен и стана страшно, от съмишлениците). Това също мн ми повлия на решението изобщо да не се захващам. Изгледах толкова мн клипове и изчетох мн статии на квалифицирани фитнес инструктори и диетолози и хора, който се занимават и изучават храната и храненето и ВСИЧКИ ТЕ ОТРИЧАТ този начин на хранене. Важно е здравето преди всичко.  Не искам утре да ми страда черния дроб от тая маз, масло и т.н 😀 То е казано, бързата работа срам за майстора!! Аз предпочитам да вярвам на хора, който са квалифицирани и изучавали храненето с години наред, а не на този режим! Това е моето мнение. Всеки си познава организма и сам предценява, кое да избере.
Аз избрах "Зоната". Вече съм на втори ден ,оказа се, че ми харесва мн. Ентусиазма ми е мн голям. Няма глад и хапваш всичко. Май намерих моят начин на хранене и съм доволна!

П. С. - благодаря за всички отзовали се с коментари по темата!

# 22
  • София
  • Мнения: 3 042
Скоро се включих в групата на А. Узунов, следя и чета нещата там...  Мнението ми не е добро за нея. Пълно разочарование, потвърди ми първоначалното мнението, което си бях изградила за него. Толкова мн си е повярвал... Без думи съм просто. Ако нарушиш нещо малко и всички те нападат ( Една жена сложила малко стар лук в яденето си, той бил забранен и стана страшно, от съмишлениците). Това също мн ми повлия на решението изобщо да не се захващам. Изгледах толкова мн клипове и изчетох мн статии на квалифицирани фитнес инструктори и диетолози и хора, който се занимават и изучават храната и храненето и ВСИЧКИ ТЕ ОТРИЧАТ този начин на хранене. Важно е здравето преди всичко.  Не искам утре да ми страда черния дроб от тая маз, масло и т.н 😀 То е казано, бързата работа срам за майстора!! Аз предпочитам да вярвам на хора, който са квалифицирани и изучавали храненето с години наред, а не на този режим! Това е моето мнение. Всеки си познава организма и сам предценява, кое да избере.
Аз избрах "Зоната". Вече съм на втори ден ,оказа се, че ми харесва мн. Ентусиазма ми е мн голям. Няма глад и хапваш всичко. Май намерих моят начин на хранене и съм доволна!

П. С. - благодаря за всички отзовали се с коментари по темата!

А къде четете за Зоната? Има ли група или книга?

# 23
  • Мнения: 29
Има няколко групи във Фб. Има книга. Която е преведена и малко осъвременена. Може да получите информация и в сайта: Kakvodaqm.bg

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
K_65, успех ти желая и те поздравявам за избора. Бързо се свиква и ако я правиш както трябва никога няма да почувстваш глад. То затова не е затормозяващо да си се храниш така. Ако си на някакъв режим с ограничения, винаги има опастност да ти писне и да зарежеш всичко, но със Зоната не е така. 😉

# 25
  • Мнения: 8 909
а по зоната как ходите на ресторант, винаги храна от вкъщи ли си носите в работата, че да е в нужната пропорция?

# 26
  • Мнения: 29
Аз все още съм начинаеща в този режим. Беше ми малко кофи това пресмятане и докато го разбера.
Но не нося голямо количество храна ( закусвам вкъщи). За работа си приготвям по нещичко. Яйца, краставица, маслин, шунка, ядки малко, плод и т. н.. Оказа се, че избора на храна е голям. Гледам да е нещо удобно и бързо.
Когато излизам да ям на вън например поръчвам пържола, шишче или някакво месо (протеин, в менюто има грамаж), салата (въглехидрат), наблягам на нея, при нея количество е по - голямо което можеш да ядеш, и овкусявам с зехтин, олио или каквото има ( мазнини), и по някоя маслинка която пак спада към групата на мазнините . Имам снимка на таблицата и си я поглежда, няма как иначе. 😀 На око от това, което меря вкъщи и започвам да добивам малкааа представа колко трябва да изям. Има голямо разнообразие в храненето. Със сигурност все още допускам по някоя  грешка в грамажа когато се храня на вън, но няма как, ще свикна и с това.

Последна редакция: ср, 20 окт 2021, 00:30 от K_65

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
Когато се храните навън или сте на гости, вариантите са два: 1. ядеш си каквото си искаш и "излизаш" от Зоната. Със следващото хранене "влизаш" отново. 2. Караш по метода "на око" - парче месо, колкото дланта, гарнитура от зеленчуци или салата.
Няма проблем, ако някое хранене не е точно, стига не е всеки ден и прекалено често.

# 28
  • Мнения: 310
а по зоната как ходите на ресторант, винаги храна от вкъщи ли си носите в работата, че да е в нужната пропорция?

Когато се научим как да балансираме храната си у дома, много лесно можем да си изберем меню в ресторанта. Много скоро вече знаеш колко грама е това, колко грама е онова и така е лесно, дори и когато си навън

# 29
  • Мнения: 31 976
Предпочитам нввмх.
Зоната ми е тегава. То смятане, то щуротии. Пък и да сме яли 5 пъти на ден. Как пък не. Да не съм бебе.
Иначе карах зона на око за 2-3 месеца. Имаше някакъв ефект.
Узунов е твърде краен.

Общи условия

Активация на акаунт