Ваксинация на деца от чужбина

  • 816
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Добър вечер от скаро се прибрах в България.Майка съм на дву месечно бебе на което трябва да му се слагат ваксини.Все още не съм направила българско гражданство на бебето.Ще ми отнеме около месец и половина -два,за да я направя гражданка поради факта че чакам апостил от страната която идваме.Ходих при няколко доктора ,за да и сложат ваксина ,но ми отказват поради факта че няма ЕГН.Не разбирам какъв е проблема да я запишат като чужт гражданин.Някой сблъсквал ли се е с този проблем или мен ме мотаят защато не знам как стаят нещата.Има ли начин как да се сложи ваксина?

# 1
  • Мнения: 5 327
А защо не попитахте тези лекари?
И на мен ми е интересно. Иначе и аз знам, че искат детето да има извадено ЕГН, за да се запише при личен лекар. Когато чужд гражданин влезе в България с местожителството, му се дава ЛНЧ. При българските граждани е ЕГН.
Право на личен лекар вероятно имат само хора, които са с постоянно местожителство в страната.
Предложете да си платите ваксините и поставянето им, щом не държите за следвате реда, който са ви посочили.

# 2
  • Мнения: 468
Може да изчакате 1-2 с ваксинацията и когато са готови документите тогава да започнете.Моят син,понеже се роди с ниско тегло,стартирахме по късно с ваксините,така че,ако не успеете сега да уредите нещата,не е късно и след получаване на гражданство

# 3
  • Мнения: 1 591
Здравеопазването в България е безплатно за български граждани до 18 годишна възраст. Представям си, че проблемът е по-скоро финансов и в цената на ваксините.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 004
Може да се сложи ваксина срещу заплащане и едва ли някой ще откаже за това. На моя син ваксините все още ги въвеждаме в имунизационния паспорт, издаден в чужбина след раждането, за да е информацията на едно място.

# 5
  • Мнения: 7
Аз нямам проблем да си платя ваксината.Само че  докторите при който до сега съм пробвала ми отказват с оправдание че няма как да я опишат васината на кого е сложена след ката няма ЕГН.Да извадя ЛНЧ однема толкова време колкото и ЕГН ,а на детето му се полага ЕГН.Просто се притеснявам че ще седи без ваксини толкова време.И съм много възмотена как може да пращам за преглед а да не мога да си платя за ваксина

# 6
  • Мнения: 5 327
Е, то остана и преглед да откажат. Ако детето ви се разболее, независимо дали има ЕГН, би следвало да му бъде оказана лекарска помощ. С ваксините не е така. Няма нищо спешно пти тях, болестите не са активни в момента, нито има бум на някоя от тях сред децата, могат да бъдат отлагани. На колко е детето?

# 7
  • Мнения: 4 813
А защо толкова много ви отнема ваденето на ЕГН?

ЕГН-то на сина ми е вадено от дядо му с пълномощно, за да не се прибираме ние в България. Човекът просто отиде в общината с преведения и заверен акт за раждане от чужбина и там му издадоха българско удостоверение за раждане. За една седмица детето беше уредено и с удостоверение за раждане, и с ЕГН.

# 8
  • Мнения: 1 591
Най-вероятно детето не е родено в ЕС😉

# 9
  • Мнения: 4 813
Най-вероятно детето не е родено в ЕС😉

Възможно е, да. Иначе преди почти девет години вече уредих нещата точно за две седмици - превод на акт за раждане, заверки в тукашното външно, пълномощно в консулството, пращане по една приятелка и после каквото трябваше да свърши дядото в общината. Изобщо цялата процедура отне не повече от две седмици.

# 10
  • Мнения: 7
Детето не е родено в ЕС.Чакам за апостил на чуждия акт за раждане ,за да мога да го дам за превод и легализация.Се пак посолството изпраща акта за раждане в сраната каято е родено детето.Инаце с превода и легализацията става бързо.Това е проблема при мен.

# 11
  • Мнения: X
Ако все още не сте намерила място, звъннете в поликлиника България- без да записвате детето при личен там биха могли да съдействат с ваксини.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт