Детско изгаряне "Пирогов" - ненужни пластични операции

  • 2 113
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,

надали сега на всички им е до това, предвид Ковид ситуацията, но един пост или по скоро публикация в интернет ме накара да се върна назад във времето. Свързано е с ненужните операции и пластики на деца и най вероятно на възрастни, най вероятно за точене на здравната каса и попълване бюджета на клиниката по изгаряне в Пирогов.

Детето ми на 3 г. се заля с гореща мазнина на площ около 2%( важно е колко площ е засегната) и като съвестни родители го заведохме в детското отделение по изгаряне на Пирогов, където веднага ни приеха с диагноза изгаряния от 2А/Б и трета степен на крайниците. След като първоначално ни успокоиха, че само ще сте маже и ще се сменят превръзки и да "изчакаме професорката", която да каже какво следва. Въпросната "професорка", за справка тя е само една за цяла България, на всичкото отгоре и национален консултатнт по изгаряне, най невъзмутимо на другия ден ни каза, че детето е за операция, защото тя инак не носила отговорност. Това ти го казва под стрес, детето упоено, преди това пищяшо, че го откъсват от майка му. Моментът е подбран точно, защото ти си под стрес и единственото, което може да направи разумно мислещ човек е да се довери на лекаря. Което и направихме, за което разбира се, ще съжалявам цял живот.
Беше направена свободна пластика, след това стандартните процедури, смяна на превръзки, ластични бинтове, изписване и контролни прегледи, сваляне на конци. Дотук нищо по различно от хилядите хора с подобни операции.
След излизането от шока и болницата, човек започва да търси най доброто за детето си, търси мнения, коментари и т.н. Първото, което се наби на очи е, че "мажете с Бочко", защото така или иначе, ще дойдете за корекции. WTF, това не ни го казахте преди оперецията и какво са това корекции? Корекции представляват нова хирургична намеса на пластиката по нейните ръбове( след като стане ясно дали отивате към келоиден или хипертрофичен белег, това е т.н. остаряване на белега). Започваме вече да влизаме в час и се оказва, че при всички растящи деца, кожата нараства а тази на белега с 30 % по бавно, което налага въпросните хирургични намеси през определено време до израстване на детето. Или иначе казано, "ще се виждаме, докато почне само да идва".
Следващия момент, не носете бандажно ластично бельо, по добре с ластичен бинт за по добра компресия. Изказване на професорка, за дете, което ходи и непрекъснато пипа бинта. Оказва се, че всички хора си правят бельо и го носят около 1 година по лекарско предписание.
След около 40 дни, второ приемане за "малка манипулация" по белега. Малката манипулация значи второ упояване( общо 4-5 за месец и половина) и изрязване на издатъци по раната. Очевидно лоша операция( за това по късно).
Тъй като трябва да си пълен дебил след това да не разбереш, че нещата са само за приемане и точене на касата с вечните "поправки" на белега, следва консултация с друг хирург с опит в областта.
Става ясно: дете с 2% изгаряне не е критично( над 5-10 % даже и до 20% тъй като тогава организма има нужда от течности и може да се стигне до шок) и не се прави операция, а се сменят превръзки със сребърни йони.  Става също ясно, че операцията е извършена некадърно, при много лесно място, което навежда на мисълта, че опериращият е най вероятно специализант или лекар без специалност. Разбира се, премълчано в Пирогов.

Колкото и да не искам да вярвам, желанието да вземеш едни 1500 лв от касата е повече от това да излекуваш дете. И да го направиш "абонат" на клиниката, за да се взимат пак едни пари през определено време.
След онлайн обсъждане на случая с водещ специалист в UK, човекът беше потресен от това решение на неговите "колеги". Критериите за операции са строго определени за деца и то само когато има сериозни причини за това.

Извод: Сигурно има и добри доктори в Пирогов, даже една сестра се хвана за главата като разбра за операцията на 2 %. Но от морална гледна точка, това отделение, и за деца и възрастни, е кръгла нула, независимо от модерното оборудване и 'водещо' на Балканския полуостров.

За радост има вече алтернатива на това отделение:

https://www.vita.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D1%82% … -%D1%85%D0%B8~928

ВНИМАВАЙТЕ с Пирогов и лекарите в отделението по изгаряне!!!

# 1
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 309
Здравей,

съжалявам, че сте попаднали в подобна ситуация. Схемата на Клиниката по изгаряния към Пирогов не е от днес или от вчера, аз имам приятели, които преди около 10 години бяха в подобна на Вашата ситуация. Смятайте колко деца са минали през ръцете им за този период. Моите близки не си оперираха детето, защото веднага се консултираха с познати лекари, което им помогна да преодолеят стреса и да вземат адекватно решение.

# 2
  • Мнения: 6 565
Съжалявам да прочета това. Ние не сме оперирали - изгаряне на ръката. Ходехме всеки ден на превръзки, бяха много внимателни, викаха ни веднага щом пристигнем, за да не чака детето отвън при пострадали възрастни, част от превръзките не платихме, не искаха... Аз съм с много добри впечатлетия от "Пирогов"...

# 3
  • гр. София
  • Мнения: 445
Слава Богу, когато детето беше там, професорката беше в отпуск. Изчегъртаха засегнатият участък, втори ден - втора пълна упойка, за да се установи дали се възстановява или се нуждае от присадка. Възстановяваше се.
Пирогов единствен в цяла България има ДЕТСКА Клиника за изгаряния.
Не искам да си спомням повече. Жестоко е.
А относно превръзките - там вече прекалиха. Набутваха ми листчета за ластични чорапи, при положение, че детето няма присадка! Мизерници.
Около 4-5 мес. бях мед. сестра, рехабилитатор. Добре, че не съм гнуслива. И имах пари за всички консумативи.

# 4
  • Мнения: 381
Здравейте ,ако говорите за проф. Аргирова това е най- отвратителния лекар който познавам, алчна и некадърна интересуваща се само от пари. При мен случая е с повече изгаряния и след хоспитализация в Русе реших за по удобно и близко да продължа лечение в Пирогов и сега ще съжалявам цял живот за изгубеното време и пари там. Ако мога да ти бъда полезна с информация ,пиши ми зная всичко за пластиките ,за бельо,мазила надявам се всичко да е наред и кураж !

# 5
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Много лошо за всичко, което сте преживели! И е хубаво, че споделяте, защото си струва да се знае, че в такива моменти не е излишно второ мнение. Все пак вие не бива да се обвинявате за развоя на събитията, взели сте най-добрите решения за него момент.
Ако имате възможност, ще се намери начин да минимизирате щетите, които са нанесени. Най-важното е в семейството да се подкрепяте, а на малкото съкровище да не спирате да показвате колко много го обичате.

Скрит текст:
Аз самата имам белег след пластична операция. Била съм 3-годишна, когато съм изгорила гърба си с вряло кафе, макар че не мога да кажа какъв е бил % изгаряне. По думите на майка ми, лекарят им е показал снимки на хора с нарушения вследствие на подобно изгаряне, при които не е правена операция. Поради тази причина са избрали операция, от която също имам белег - там, откъдето е взета кожа.

Дълги години в детската си възраст страдах от комплекс заради външния си вид. При все че белезите остават скрити под дрехите, мислех, че всички ги виждат и знаят за тях. Започнах да не се срамувам толкова, когато намерих (вече по-голяма) човек, който не се плашеше или гнусеше от тях... и всъщност също имаше белег на крака, макар и много по-малък, от изгаряне.

Няма да забравя как ме успокояваха нашите, че докато стана на 18, белегът ще се е заличил. На тази възраст, вече с ясната равносметка, че нищо от само себе си няма да се заличи, поисках от майка ми да предприемем нещо, каквото и да е, в тази посока. След консултации и препоръка отидохме в Александровска болница за лазерна манипулация, която беше доста болезнена и с твърде слаб резултат (или моите очаквания са били високи). Но с това премина като че ли напълно и моето желание да променям тялото си, за да отговори на нечия представа за визия.

Днес не се срамувам от белега си, вече дори съм "смела" да бъда с бански на половинки на плажа и забравям, че има нещо по-различно на гърба ми.
Животът продължава!

# 6
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 244
Не трябва да се срамувате от белезите си, драги мои, белезите показват само, че притежателите им са страдали. А тези, които се присмиват, са боклуци.

# 7
  • Мнения: 12 808
Ужасна история! Наистина е добре, че публикувате, нека се знае. Sad

# 8
  • Мнения: 1 541
Съжалявам, че така се е получило при вас... Наистина е наложително да се даде гласност на случая.. после защо нямаме доверие на лекари, политици и защо не сме ваксинирани... ами хората просто не вярват на никой..По темата не мога да помогна, но е ужасно да се случват такива неща, и то не само там със сигурност

# 9
  • Мнения: 330
Много съжалявам, че сте преминали през това!
Благодаря ви, че споделихте. Поне да се знае от повече хора.

# 10
  • Мнения: 3
Благодаря Ви много за информацията. В момента съм в това положение. Даже не ме попитаха,а направо ме информираха,че е за операция и кога точно ще е тя.Имам време до понеделник  иначе трябва да подпиша документи, че сама напускам,с 2 безплатни превръзки.Ужасно е всичко и съм в голям стрес.

# 11
  • Мнения: 381
SAMI1 за операция за поставяне на пластика или присадка на кожа? Ако имате възможност бих ви посъветвала да отидете в Русе в Медика при професор Хаджийски. Аз имам и двете и заради пластиката получих доста усложнения ,тя не боли въобще и бързо заздравява но раздвижването е ужасна мъка и болка . Какво е изгарянето и каква степен ?

# 12
  • Мнения: 3
Kisses благодаря, че се включихте. Още не ми дават информация.Утре надявам се да ми кажат.При професор Хаджийски какво имате в предвид?Искам без операция по принцип .

# 13
  • Мнения: 381
Ние с моя ММ заедно претърпяхме инцидент той е с 38% изгаряне и няма операции има само превръзки при мен беше неизбежно затова казах за проф. Хаджийски защото той не прави операции заради парите а преценява трезво трябва или не трябва ,но в момента работи в Русе. А от какво е изгарянето? А за проф. Аргирова просто не искам да се сещам че дадох луди пари и загубих два пръста заради нея такава операция ми направи

# 14
  • Мнения: 3
Става въпрос за дете на 2г.Май искат да присаждат кожа .Пластика и присаждане са 2 различни  неща така ли?За първи път ми се случва и не съм наясно много.

Общи условия

Активация на акаунт